Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trwałość lamp elektronowych

01 Wrz 2005 10:34 5525 6
  • Poziom 20  
    Witam!
    Drodzy koledzy planuję budowę wzmacniacza lampowego na lampach ecc83,ecl86,em84-jako wskaźnik wysterowania . Zastanawiam się jaka jest przeciętna trwałośc i żywotność takich lamp, moze ktoś sie wypowie,bo nie chciał bym wymieniać ich co miesiąc, a moze ktora firma je produkująca jest najlepsza ? Prosze o porady
    Pozdrawiam serdecznie!
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam! Kiedyś słyszałem, że 10000 godzin, ale czy to prawda, to nie wiem, ale miałem kiedyś radiotelefon na lampach i był załączany jak się oczy otworzyło, a wyłączany jak się kładło spać i po trzech latach dało się za uwarzyć, że lampa straciła emisję.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Pracuję w wojsku i naprawiam radiostacje. Wiele z nich ma końcówki mocy na lampach. Jak na 30 letie konstrukcje moge powiedzieć, że lampa jest o wiele bardziej wytrzymała niż tranzystor który by pracowałl jako wzmacniacz. Jeśli zapewinsz lampce odpowiednie warunki pracy to będzie działała całymi latami. W Iraku rariostacje na tranzystorach wymagały specjalnego chłodzenia aby mogły pracować a te lampowe konstrukcje czuły się w tamtejszych warunkach jak w niebie. z resztą czytając to sam patrzysz się w lampę elektronową.
    Co do tego konkretnego modelu lampy to nie miałez z nią styczności.
    to tak ogólenie odnośnie lamp.
  • Pomocny post
    Specjalista-oldradio
    elektronikk napisał:
    Witam!
    Drodzy koledzy planuję budowę wzmacniacza lampowego na lampach ecc83,ecl86,em84-jako wskaźnik wysterowania . Zastanawiam się jaka jest przeciętna trwałośc i żywotność takich lamp, moze ktoś sie wypowie,bo nie chciał bym wymieniać ich co miesiąc, a moze ktora firma je produkująca jest najlepsza ?

Trwałość jest zalezna od typu i jakości wykonania, generalnie typy 'cywilne' mają trwałość gwarantowaną rzędu 2000 - 5000 godzin[1], w praktyce przekracza ona często 10000 godzin. Nie masz się czym przejmować - lampy będziesz wymieniał maksymalnie raz na kilka lat, chyba że trafisz na jakiś wadliwy egzemplarz. Sam mam radia z lat 30-tych w których się zdarzają oryginalne (tj. wstawione przez fabrykę) lampy i są one w pełni sprawne.

[1] Uwaga - krytaria trwałości mogą być różne, ale na ogół jest to emisja katody w warunkach nominalnych.
  • Pomocny post
    Specjalista - kserokopiarki
    Kolega z wojska zapomiał dodac że zarówno lampy dla wojska jak i dla telekomunikacji to zupełnie inne lampy- katody zupełnie w innej technologi i żywotnosć tych lamp dochodiła nawet do 25 lat nieprzerwanej pracy. Natomiast kolega pyta o "lampy cywilne" i tu zgadzam sie z przedmówcami
  • Poziom 22  
    Trochę po czasie, ale zawsze to więcej informacji dla kogoś.
    Kiedyś zrobiłem sobie taki przedwzmacniaczyk na ECC88 :D
    punkt pracy standardowy zalecany przez producenta Ia=15mA Ua=90V
    Po wykonaniu urządzonka zgodnie z teoretycznymi wyliczeniami po włożeniu już wtedy używanej lampy zmierzyłem na anodzie pierwszej 88V a na drugiej 92V, urządzonko podpiąłem tam gdzie trzeba, (wzmacnia audio z tv) śmiga to już prawie 3 lata non stop dzień i noc no chyba że są jakieś przerwy w dostawie prądu. Teraz jakoś mierzyłem z powrotem te napięcia i oto co zobaczyłem :-)
    Ua1=95V Ua2=100V Tak więc nie jest źle gwarantowane ma 1000h, a przechodziła już (zakładając 2,5 roku) jakieś 21900 :D nie wliczając tego co przerobiła zanim ją nabyłem - TESLA jak by co :-)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    W dawnej telekomunikacji analogowej, lampowej wymieniano lampy w sposób planowy ze względu na zabezpieczenie tzw. niezawodności urządzeń. Czyniono to poprzez pomiar (i zapisywanie jego wartości) prądu lamp w podzespołach wykonywany według określonego i narzuconego na dane urządzenie harmonogramu.
    Natomiast na temat niezawodności lamp można wypowiadać się w różny sposób w zależności od własnych doświadczeń lub na podstawie badań statystycznych. Po czterdziestu kilku latach pracy i m.in. wymiany różnych lamp w urządzeniach pomiarowych mogę powiedzieć że trwałość lampy jest to funkcja wielu zmiennych. A ostatnio mniemam, że głównie zależy to również od indywidualnego obchodzenia się z urządzeniem lampowym począwszy od zaprojektowania danego układu aż do granic długotrwałego jego wykorzystania.
    Pozdrowienia