Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Oszczędzanie energii poprzez zmniejszenie napięcia

22 Lis 2018 09:48 1377 22
  • Poziom 5  
    Witam.
    Niedawno w zakładzie w którym pracuje pojawiła się firmą oferującą rozwiązanie oszczędzania energii. Generalnie polega ono na montażu urządzenia pomiędzy trafo a główna rozdzielnica nn które ma za zadanie z tego co doczytałem z dokumentacji która zostawili zmniejszyć napięcie sieci do ok 215V. Co sądzicie o tego typu rozwiązaniu.
    W zakładzie mam zamontowane głównie urządzenia chłodnicze. Moc zakładu 500 kW. Jak to się będzie miało z wydajnością silników i oświetlenia. Głównie świetlówki
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 41  
    Idzmy dalej czemu tylko 5 V - :D
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 5  
    15V. Rozumiem że mają na myśli 230 V +/- 10% i z tego 10% korzystają. W teorii oszczędności to może wygenerować bo wraz ze zmniejszeniem napięcia prąd też poleci ale nie wiem jak wpłynie to na sprawność maszyn i urządzeń. Głównie chodzi mi o silniki i oświetlenie.
  • Użytkownik obserwowany
    Trykot napisał:
    ie wiem jak wpłynie to na sprawność maszyn i urządzeń. Głównie chodzi mi o silniki i oświetlenie.

Właśnie, sprawność.

Obniżając napięcie, zmniejszysz prąd, zmniejszysz moc.
    Lecz pomyśl, podam przykład.
    Masz wiertarkę 800W i 200W, którą szybciej wykonasz pracę?
    Wiadomo, tą która ma większą moc. A pracę tak czy inaczej trzeba wykonać.
    Tylko będzie trwało to odpowiednio dłużej.

Więc jest to nieopłacalne.
  • Poziom 41  
    Rezystor240 napisał:
    Więc jest to nieopłacalne.

Poza firmą która to oferuje :-)
  • Poziom 38  
    Silniki będą miały gorzej.
    Świetlówki
    Zorganizuj pomiar światła.
    Obniż napięcie.
    Porównaj pomiary.
    Zdaj relację.
  • Poziom 5  
    Ja nie mam jeszcze tego urządzenia zamontowanego. W przyszłym tym mam 2 spotkanie z firmą i szef wymaga ode mnie podjęcia decyzji czy to zakładamy. jak wyceniła to firma jest to w formie wynajmu 300zł miesięcznie. Jestem ku akceptacji tego typu rozwiązania z czystej ciekawości jak to wpłynie na cały zakład. Przed montażem pomierze caly zakład pod względem obciążenia i oświetlenia i na pewno opiszę jak to się ma. Chciałem zasięgnąć waszej opinii bo może ktoś się z tym już spotkał.
  • Poziom 41  
    Trykot napisał:
    Ja nie mam jeszcze tego urządzenia zamontowanego. W przyszłym tym mam 2 spotkanie z firmą i szef wymaga ode mnie podjęcia decyzji czy to zakładamy. jak wyceniła to firma jest to w formie wynajmu 300zł miesięcznie. Jestem ku akceptacji tego typu rozwiązania z czystej ciekawości jak to wpłynie na cały zakład. Przed montażem pomierze caly zakład pod względem obciążenia i oświetlenia i na pewno opiszę jak to się ma. Chciałem zasięgnąć waszej opinii bo może ktoś się z tym już spotkał.

Pewnie to nie wiedza tajemna - podasz nazwę firmy?
  • Poziom 5  
    Firma jest przedstawicielem urządzeń firmy enwox
    Mogę zeskanować i zamieścić dokumentację którą i przekazano do zapoznania
  • Poziom 33  
    A warto przy tym dodać, że urządzenia wyposażone w zasilacze impulsowe i inne falowniki zrekompensują sobie zaniżone napięcie wyższym prądem pobieranym:) Samo urządzenie obniżające napięcie (autotransformator?) też będzie wprowadzać straty. Pomysł kuriozalny jednym słowem.
  • Poziom 41  
    Trykot napisał:
    Firma jest przedstawicielem urządzeń firmy enwox
    Mogę zeskanować i zamieścić dokumentację którą i przekazano do zapoznania

To może być ciekawa lektura :D
  • Poziom 42  
    Trykot napisał:
    W zakładzie mam zamontowane głównie urządzenia chłodnicze.

Prawdopodobnie są to urządzenia ON/OFF. Zmniejszenie napięcia prawdopodobnie wydłuży czas pracy (ON) w stosunku do czasu postoju (OFF), bo prędkości silników minimalnie spadną. Do tego wydłużą się czasy rozruchu, bo zmniejszą się też prądy rozruchowe.
    Do tego:
    teskot napisał:
    urządzenia wyposażone w zasilacze impulsowe i inne falowniki zrekompensują sobie zaniżone napięcie wyższym prądem pobieranym:) Samo urządzenie obniżające napięcie (autotransformator?) też będzie wprowadzać straty. Pomysł kuriozalny jednym słowem.

Też tak uważam. Ściema na całego!
    Mało tego. W lecie gdy temperatury skraplaczy wzrosną, a przez to obciążenie silników sprężarek efekt może być odwrotny do zamierzonego.
    Uciekajcie od tego a oszczędności szukajcie w inny sposób.
    Cały urok takich chwytów opiera się na prostocie rozwiązania i ...na lenistwie umysłowym nabieranego klienta. Po co szukać źródeł oszczędności. Analizować, próbować, dyscyplinować załogę, zmieniać organizację pracy czy unowocześniać technologię produkcji, jak można sobie bez wysiłku te oszczędności ...kupić.
  • Specjalista elektryk
    Trykot napisał:
    Generalnie polega ono na montażu urządzenia pomiędzy trafo a główna rozdzielnica nn które ma za zadanie z tego co doczytałem z dokumentacji która zostawili zmniejszyć napięcie sieci do ok 215V.

Żeby wykonać jakąś pracę, trzeba zużyc pewną ilość energii. Ta ilość to UxIxt. Jeżeli zmniejszysz U to automatycznie wzrośnie t.
    Na pewno nie będziesz miał żadnych oszczędności na sprężarkach.
    Pojawią się natomiast oszczędności na oświetleniu, ale kosztem słabszego oświetlenia.
    Trykot napisał:
    Generalnie polega ono na montażu urządzenia pomiędzy trafo a główna rozdzielnica nn które ma za zadanie z tego co doczytałem z dokumentacji która zostawili zmniejszyć napięcie sieci do ok 215V

Ciekawy jestem tego urządzenia
    Swoją drogą sprawdź, czy Twoje trafo nie ma możliwości obniżenia napięcia (przez zmianę odczepu)
  • Poziom 16  
    Szykowane podwyżki otwierają rynek na cudowne oszczędzacze?
    Będzie wysyp firm z wynalazkami , od doradztwa i audytów energetycznych itp...

Ten wynalazek już był i powraca.
    Twierdzili kiedyś że ponoć (nie weryfikowałem ) świetlówki przy lekkim obniżeniu napięcia nie tracą "znacząco" jasności.
    Tak tłumaczyli.
    Wtedy było to skierowane do dużych oświetleń świetlówkowych.
  • Specjalista elektryk
    W Tarnowie standardem jest montaż reduktorów mocy na oświetleniu ulicznym tym starszym czyli sodowym. Obecnie trwa analiza finansowa sensu ich montażu na sieciach LED.
  • Poziom 35  
    Jak obniżysz napięcie to urządzenia będą pobierały większy prąd pracy a zarazem zainstalowane liczniki elektroniczne będą wykazywały większe zużycie prądu.
  • Poziom 32  
    Nie ma urządzeń bezstratnych - jeżeli zabudują trafo ( co dziwne bo to nie jest urządzenie które się zamortyzuje za 300 stówki m-c przy 500kW ) to założą coś co będzie tylko udawać oszczędności. A co ze stratami?
    Ale jedno jest pewne: potrafią się sprzedać.
  • Poziom 5  
    Zaczyna się robić offtopic