Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet of Things - Inteligentny Świat

E8600 22 Nov 2018 16:56 4647 23
 • Internet of Things - Inteligentny Świat
  Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju Internetu rzeczy, który jest krokiem do „inteligentnego” świata. Obecnie jeszcze mamy wybór czy aktywnie wspieramy postęp technologii wybierając nowoczesne urządzenia czy stoimy z boku jedynie obserwując. Wygoda ma swoją cenę bowiem urządzenia nie związane z Internetem są coraz częściej do niego podłączone i gromadzą dane o użytkownikach. Ograniczeniem upowszechnienia się internetu rzeczy jest obecnie wydajność sieci internetowej. Kolejnym problemem jest zapotrzebowanie na „prąd” współczesnej sieci bezprzewodowej LTE (szczególnie dobrze znana posiadaczom smartphonów).
  Rozwiązaniem ma być sieci 5 generacji, której wprowadzanie na rynek ma się zacząć już w nadchodzącym roku 2019. Zapewne minie kilka lat zanim nowy standard 5G upowszechni się na rynku na tyle aby mogli z niego korzystać klienci indywidualni. Bezprzewodowa sieć piątej generacji ma zacząć od częstotliwości 700 MHz ale wraz z jej rozwojem planowane jest odblokowanie kolejnych częstotliwości radiowych (2,4; 6, 10 GHz natomiast w dalekiej przyszłości sieć 6G ma oferować nawet 300-500 GHz).
  Internet of Things - Inteligentny Świat

  Obiecywane są zawrotne prędkości ale główną zaletą wprowadzenia 5G ma być stabilność szybkiego połączenia oraz opóźnienia nie większe niż 5 ms przy bardzo dużej liczbie użytkowników na małym obszarze. Niestety ale obecna sieć LTE nie jest w stanie zagwarantować takiej stabilności.
  Kluczem do popularyzacji Internet of Things jest budowa sieci o niskim poborze mocy i dobrym zasięgu określana z angielskiego Low Power Wide Area. Przypuszcza się, że na upowszechnienie 5G będzie trzeba poczekać do roku 2025 ale dynamiczny rozwój IoT nie może tak długo czekać więc w tym czasie powstają alternatywne rozwiązania jak: LTE-M, NB-IoT, EC-GSM-IoT (w skrócie są to energooszczędne rozwiązania sieci LTE oraz GSM powstałe na potrzeby IoT). Jako, że spora cześć urządzeń oraz czujników nie potrzebuje szybkiego dostępu do Internetu ze względu na niewielkie pakiety danych to kolejnym rozwiązaniem jest platforma WEB Bluetooth, która pozwala łączyć się z urządzeniami IoT za pośrednictwem przeglądarki internetowej (bez specjalnych urządzeń i aplikacji).  Malejące ceny modułów wykorzystywanych do podłączenia urządzeń do Internetu sprawią, że będą się one pojawiać w coraz szerszym asortymencie przedmiotów codziennego użytku. Operatorem Internetu mobilnego, który docenił potencjał sieci piątej generacji okazał w naszym kraju Orange, które już w tym roku rozpoczął testy. W nadchodzącym roku ta firma planuje zacząć wdrażać 5G deklarując prędkości do 1000 MB/s. To nie koniec niespodzianek, gdyż jeszcze w tym roku firma obiecała jako pierwsza w Polsce udostępnić eSIM gdyż na rynku przybywa urządzeń wspierających tę technologię jak np. smartwatche, iPhone XS lub model XR.
  Internet of Things - Inteligentny Świat

  Jakby ktoś jeszcze nie wiedział eSIM jest rezygnacją z fizycznej karty na rzecz konta, do którego będziemy się logować podobnie jak w przypadku konta Google lub Apple a wszystkie dane o użytkowniku będą przechowywane w chmurze na serwerze operatora. Urządzenia obsługujące eSIM są wyposażone w chip MFF2 przylutowany na płycie głównej. Uprzedzam, że nie należy tego traktować jak reklamę firmy Orange a wspominam o tym jedynie dlatego, że wprowadzenie i popularyzacja eSIM jest kluczem do Internetu rzeczy.
  Mimo iż sieć 5G ma być mniej energochłonna w przeliczeniu na 1 urządzenie to w skali globalnej przy stale rosnącej liczbie urządzeń podłączonych do Internetu wydatek energetyczny związany z popularyzacją nowej generacji sieci będzie ogromy. Tutaj właśnie rodzi się niepokój i pytania jak to wpłynie na organizm człowieka. Jakie tym razem będą konsekwencje postępu technologicznego? Należy bowiem pamiętać, że fale elektromagnetyczne są coraz częściej wiązane przez lekarzy z chorobami nowotworowymi.
  Zapomniałem o najważniejszym nowa sieć 5G ma być z założenia bardziej bezpieczna od dotychczasowej. Osobiście przypuszczam, że jeśli realnie będzie tak wysoka przepustowość to jestem pewien, że zostaną wykorzystane łańcuchy blockchain oraz decentralizacja danych, które są kluczem do rewolucji Internetu oraz brakującym ogniwem dla Internet of Things. Autonomiczne samochody, które nadal nawet mi wydają się egzotyką mogą pojawić się na drogach dużo wcześniej. Wizjonerzy widzą w przyszłość inteligentne całe miasta a sieć ma sama łączyć się z urządzeniami z pominięciem zgody użytkownika.
  Na koniec przytoczę krótki film, który pokazuje jak "inteligentna" technologia otaczających nas urządzeń może się rozwinąć w przyszłości ułatwiając nasze codzienne życie.


  Pytanie do was jak widzicie nadchodzący postęp, zalety i zagrożenia z nim związane?
  Czy jesteście zwolennikami nowego czy raczej podchodzicie do tego z rezerwą?
  Jakie nowe modele biznesowe mogą powstać wraz z rozwojem IoT oraz sieci 5G?
  Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem do aktywnej dyskusji.

  Źródła: 1, 2, 3, 4, 5

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  E8600
  Level 39  
  Offline 
  E8600 wrote 6873 posts with rating 1411, helped 423 times. Been with us since 2017 year.
 • #2
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  E8600 wrote:
  Rozwiązaniem ma być sieci 5 generacji, której wprowadzanie na rynek ma się zacząć już w nadchodzącym roku 2019. Zapewne minie kilka lat zanim nowy standard 5G upowszechni się na rynku na tyle aby mogli z niego korzystać klienci indywidualni.

  Na początku 2018 r. były deklaracje a teraz przeradzają się w czyny:
  Quote:
  Sieć 5G obecnie jest testowana w Korei Południowej, Japonii i USA. Komisja Europejska przyjęła plan, że do 2020 r. w przynajmniej jednym dużym mieście w państwie członkowskim UE ma funkcjonować sieć 5G, a do 2022 r. ma ona działać we wszystkich dużych miastach.

  Pierwszym miastem w Polsce, w którym będzie można skorzystać z nowoczesnej technologii, ma być Łódź. Sieć będzie instalowana na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.

  Źródło: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,24047845...lodzi-pilotaz-wdrozy-politechnika-lodzka.html

  Dodano po 4 [minuty]:

  E8600 wrote:
  Czy jesteście zwolennikami nowego czy raczej podchodzicie do tego z rezerwą?

  Ja podchodzę z rezerwą. Sieć 5G powstanie, ale zamiast rewolucji IoT, będziemy mieli stały ale umiarkowany wzrost.
 • #3
  E8600
  Level 39  
  Nic dziwnego, że powierzono wdrożenie 5G jednej z lepszych uczelni technicznych z dziedziny informatyki. Artykuł powstał gdyż dowiedziałem się, że utworzono specjalizacja poświęcona IoT na kilku uczelniach. W mojej ocenie młode pokolenie, które jest bardziej otwarte na gadżety i nowe technologie sprawi, że producenci będą budować nowy "inteligentny" świat. Sieć 5G może otworzyć miasta na autonomiczny transport. Małe opóźnień sieci 5G mogą otworzyć medycynę na zdalne operacje prowadzone przez specjalistę przez internet. IoT nabierze rozpędu wraz z upowszechnieniem eSIM gdyż producenci urządzeń będą pchać wszędzie chipy MFF2.

  Konsekwencjami opisanego postępu może być mniejsza prywatność obywateli, ogromne przebranżowienie gospodarki (cześć zawodów zniknie oraz powstaną nowe), większe zapotrzebowanie w energie elektryczną oraz rosnący smog elektromagnetyczny i jego następstwa.
 • #5
  teofil111
  Level 13  
  Gadżety gadżetami, a w Polsce nadal energetykę mamy z węgla w dodatku coraz droższą, a ludzie ogrzewają domy śmieciami co w konsekwencji zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie normy emisji. Lepiej skupić się na wymyślaniu projektów, które realnie poprawią nasze życie.
 • #6
  omin172
  Level 14  
  Super jest to IoT. Super dla tych wszystkich, którzy chcą tworzyć rozległe sieci przetwarzania danych, kopania kryptowalut i włamywania się gdzie popadnie.

  Oczywiście za wszystko zapłaci zwykły użytkownik, właściciel zupełnie niepotrzebnego mu "gadżetu" z IoT, i na dodatek dostarczy na talerzu szczegółowe dane na swój temat.

  Wszelkie rozwiązania stosowane w komunikacji są pełne dziur, a tworzy się kolejne rozwiązania zamiast te dziury likwidować...

  Powodzenia.
 • #7
  E8600
  Level 39  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Chyba żartujesz?! Nikt nie będzie robił teleoperacji przez sieć radiową

  Należy pamiętać, że cześć lekarzy specjalistów ma stale dyżur pod telefonem i może zostać wezwana do sytuacji nagłych późną nocą lub nawet gdy są na wyjeździe/wakacjach. W takich warunkach raczej trudno o światłowód a mobilna sieć 5G być może pozwoli asystować w takich awaryjnych sytuacjach gdy nie są wstanie dojechać na miejsce.

  teofil111 wrote:
  ludzie ogrzewają domy śmieciami co w konsekwencji zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie normy emisji

  Zaimplementowanie technologii IoT do systemów CO może ukrócić proceder palenia śmieci. Prędzej jednak takie systemy pojawią się w nowych samochodach, gdy masz niesprawne auto to nie będziesz nim jeździć i truć tylko dostaniesz "zaproszenie" do mechanika lub przegląd techniczny. Producenci już zapowiadają montaż eSIM do samochodów więc prawdopodobnie w przyszłości będzie znacznie trudniej kombinować.
 • #8
  Linoge
  Level 27  
  teofil111 wrote:
  Gadżety gadżetami, a w Polsce nadal energetykę mamy z węgla w dodatku coraz droższą, a ludzie ogrzewają domy śmieciami co w konsekwencji zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie normy emisji. Lepiej skupić się na wymyślaniu projektów, które realnie poprawią nasze życie.

  W domu mam około 30 różnych czujników. Skutek optymalizacji wykorzystania energii. Palę miałem i się tego nie wstydzę delikatny blado szary dym na około 50 cm nad kominem co półtorej godziny. Czasami niezauważalny. Ktoś pewnie wyskoczy z hasłem ja mam pompę ciepła i nie ma dymu, tak tylko elektrownia go robi za ciebie i tam raczej nie ma paliw choćby średniej jakości do tego należy dorzucić odpady z przetwórstwa jak resztki zwierząt itd. Wbrew pozorom nie jest to eko. Elektrownia potrzebuje żeby dostarczyć 1kWh odbiorcy około 4kWh, a potem PC to odwraca. W Polsce OZE to margines produkcji ze względu na obecne uwarunkowania polityczne.

  Kierunek rozwoju właśnie powinien obejmować wykorzystanie nowych technologii jednak w większej mierze należy się skupić nad poprawą optymalizacji obecnych bo one jeszcze będą nam towarzyszyć przez długie lata.
 • #9
  M. S.
  Level 34  
  Widzę w tym wszystkim zagrożenie polegające na tym, że domy, samochody, lodówki, a nawet żelazka, będą inteligentniejsze niż ich właściciele. Widoczne jest to już dziś w relacjach kierowca - samochód.
 • #10
  E8600
  Level 39  
  Obawa przed zagrożeniami jest jak najbardziej zasadna. Spójrzmy na ten inteligentny postęp z drugiej strony. Mamy wypadek samochodowy na odludziu w, którym tracimy przytomność a samochód w tym czasie wzywa służby ratunkowe ratując nam życie. Innym przykład: Mamy niedrożny system wentylacyjny w domu w którym z pieca wydobywa się tlenek węgla a inteligentny czujnik czadu wysyła głośne powiadomienie na telefony wszystkich domowników, ewentualnie powiadamiając sąsiadów lub służby ratownicze. Podobnych przykładów można dużo wymieniać ale nie o to tutaj chodzi. Wszystko ma swoje wady i zalety także "inteligentne" przedmioty.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  stasiekb100
  Level 26  
  Teraz to trzeba zrobić maszynę co by zmuszała człowieka do bycia w ruchu, bo lodówka sama zrobi zakupy a samochód sam przywiezie.
 • #13
  E8600
  Level 39  
  gromleon wrote:
  Wg mnie ta rewolucja iot " wyprodukuje" głupich , nie radzacych sobie bez techniki klikaczy.

  Tutaj kolega niestety po części ma racje i moim zdaniem już to się dzieje. Przykład z elektroniki gdzie nowe pokolenie wszędzie chce pchać mikrokontrolery nawet do najprostszych funkcji. Nowa technologia dużo zmieni w obecnej gospodarce likwidując cześć dawnych zawodów oraz tworząc nowe. Obiło mi się o uszy, że za kilka lat może zniknąć zawód księgowy gdyż zostanie zastąpiony systemem informatycznym.

  stasiekb100 wrote:
  Teraz to trzeba zrobić maszynę co by zmuszała człowieka do bycia w ruchu

  Po części już coś takiego już się dzieje. Producenci coraz częściej stawiają na ruch użytkownika np. kontrolery ruchu użytkownik do konsol w postaci kamer, fit opaski na rękę monitorujące treningi użytkownika lub aplikacje wspierające aktywność fizyczną np. Endomondo.
 • #14
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  E8600 wrote:
  Mamy niedrożny system wentylacyjny w domu w którym z pieca wydobywa się tlenek węgla a inteligentny czujnik czadu wysyła głośne powiadomienie na telefony wszystkich domowników, ewentualnie powiadamiając sąsiadów lub służby ratownicze.

  Gdzie tu jest inteligencja? Zwykła, prosta automatyka.

  Migająca dioda też może jest inteligenta? Bo sama miga? :-D
 • #15
  E8600
  Level 39  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Gdzie tu jest inteligencja? Zwykła, prosta automatyka.

  Właśnie taka zwykła automatyka jest coraz częściej podłączona do internetu. Kolega słusznie zauważył, że określenie czegoś "inteligentnym" jest dziś zbyt powszechnie wykorzystywane. Niebawem będziemy kupować inteligentne ziemniaki lub kapustę. :D
 • #18
  E8600
  Level 39  
  To tylko dowodzi, że IoT do którego większość ludzi podchodzi z obawą stanie się w przyszłości nieodłącznym elementem nowych biznesów. Można to porównać do zakupów przez internet, kiedyś nikt o tym nie myślał dzisiaj są codziennością i ułatwiają nasze życie.
  Rozwój IoT może wykluczyć sporo zawodów związanych z pośrednictwem różnych usług co sprawi, że kosz samej usługi się obniży.

  Gdzieś mi się obiło o uszy, że systemy informatyczne oraz nowe technologie oparte na IoT coraz bardziej wkraczają w rolnictwo. Niebawem być może rolnik będzie siedział w domu przed komputerem sterując równocześnie pracą 5-10 maszyn.
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  GanzConrad
  Level 25  
  Wracając do wspaniałości sieci 5G: nikt nie wspomniał, że to wszystko już było podczas wdrażania poprzednich technologii. "Nowa super technologia" jest wdrażana i ma na prawdę całkiem niezłe osiągi transferów, ale tylko dlatego, że jest jedna (lub kilka) stacja bazowa, która ją obsługuje i jest raptem kilku klientów mających słuchawki ją wspierające, a po chwili (np. rok) okazuje się, że transfery znowu spadły do 5Mb/s (jak w LTE), bo nikt nie przykłada już tak dużej wagi do sieci transportowej i przemilczany jest fakt, że te wszystkie technologie są "zasilane" tą samą "rurą" (przepraszam za kolokwializmy).
  Niestety postęp technologiczny w dziedzinie sieci transportowej nie jest już tak szybki jak w dostępowej, dotyczy to zwłaszcza sieci radiowej, ponieważ są płatne licencje na częstotliwości itp. itd. Natomiast rozwój sieci światłowodowej to czysta, kosztowna i czasochłonna budowlanka. Jak ktoś widział proces akceptacji wykopu przez miasto, gdzie co 10m jest nowy właściciel to zna realia rozwoju sieci transportowej ;-).
 • #21
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  GanzConrad wrote:
  Natomiast rozwój sieci światłowodowej to czysta, kosztowna i czasochłonna budowlanka. Jak ktoś widział proces akceptacji wykopu przez miasto, gdzie co 10m jest nowy właściciel to zna realia rozwoju sieci transportowej .

  Gdzie się da to lecisz gotowymi studzienkami. Nie ma tragedii, nie przesadzaj. Teraz to nawet zarządy dróg co i rusz sobie nowe światłowody do sygnalizacji świetlnej układają.
 • #22
  GanzConrad
  Level 25  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Nie ma tragedii, nie przesadzaj

  Nie przesadzam, to są informacje z mojego doświadczenia. Swoją droga możesz zrobić eksperyment: zgłoś reklamację na niski transfer (trzeba trochę poszukać miejsc, w których są najniższe) i sprawdź przy jakich wartościach operator zaczyna reagować.
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Gdzie się da to lecisz gotowymi studzienkami

  Nawet jak są gotowe to prawie nigdy nie ma gotowej infrastruktury pomiędzy obiektami, które chcesz połączyć, więc jakiś kawałek trzeba kopać choćby to było kilkaset metrów z każdego końca.
  Ja nie czekam na rewolucję 5G, przeżyłem poprzednie i każda kończyła się tak samo - malejącymi transferami.
 • #23
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  GanzConrad wrote:
  Swoją droga możesz zrobić eksperyment: zgłoś reklamację na niski transfer (trzeba trochę poszukać miejsc, w których są najniższe) i sprawdź przy jakich wartościach operator zaczyna reagować.

  Internet mam po kablu. Transfer zgadza się z umową co do megabita. W ciągu roku jest raptem kilka dni, gdy nie jestem w stanie uzyskać prędkości maksymalnej.
  GanzConrad wrote:
  Nawet jak są gotowe to prawie nigdy nie ma gotowej infrastruktury pomiędzy obiektami, które chcesz połączyć, więc jakiś kawałek trzeba kopać choćby to było kilkaset metrów z każdego końca.

  Zgadza się, tego nigdy nie przeskoczysz.
  GanzConrad wrote:
  Ja nie czekam na rewolucję 5G, przeżyłem poprzednie i każda kończyła się tak samo - malejącymi transferami.

  A ja czekam, bo mimo wszystko nie wyobrażam sobie powrotu z LTE do 3,5G.
 • #24
  E8600
  Level 39  
  Kolejnym krokiem "inteligentnego" postępu w naszym kraju są nowe dowody osobiste z elektronicznym chipem. Prócz nowego dowodu będziemy mogli dostać PIN i PUK co ułatwi wiele spraw w świece cyfrowym jak np. elektroniczny podpis. Nowe e-dowody wchodzą z dniem 4.03.2019.
  Postęp zarówno w tym przypadku będzie mieć swoje dobre i złe strony. Może dojść do przypadków kradzieży tożsamości lub inwigilowania obywateli przez władze. Poniżej szablon nowego dowodu osobistego.

  Internet of Things - Inteligentny Świat Internet of Things - Inteligentny Świat