Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie mocy w mieszkaniu w bloku a nowy sprzęt AGD

waliwali 22 Lis 2018 17:36 741 11
  • #1 22 Lis 2018 17:36
    waliwali
    Poziom 7  

Przykładam się do remontu (mieszkanie w bloku) z całkowitą zmianą w kuchni (aneks kuchenny) pod zabudowę.
    Wiem już jakie sprzęty AGD będę miał do instalacji. Obecnie mam jedną fazę około 5-6 kW. Jednakże że będzie wymiana na płytę indukcyjną i piekarnik to muszę złożyć potrzebę u operatora o zwiększenie mocy oraz zmianę 1-fazę na 3-fazę. Mieszkam w bloku. Wiem już że będzie wymiana licznika i okablowania od licznika na klatce schodowej do mojego w mieszkaniu. Oraz że u mnie będzie inna większa skrzynka niż jest teraz.
    W aneksie kuchennym instalacja będzie od nowa. W pozostałej części mieszkania zostanie po staremu.

Mi chodzi o pomoc w dalszej kwestii, poradzeniu czy dobrze myślę i podpowiedzi w rozłożeniu kilowatów na 3 fazy.

Mój pomysł jest taki jak w tabelkach poniżej. Tylko, że wszędzie piszą że ludzie zwiększają do 13-16 kW i wystarcza. A ja jak zacząłem wyliczać to tyle mi nie wychodzi, zdecydowanie więcej - 7kW x 3 = 21 kW. O co w tym wszystkim chodzi?

Płyta indukcyjna ELECTROLUX CIV634Całkowity pobór mocy [W]7350 W
    L1Strefa lewa przednia2300/3200W/210mm
    L1Strefa lewa tylna2300/3200W/210mm
    L2Strefa prawa przednia1400/2500W/145mm
    L2Strefa prawa tylna1800/2800W/180mm
    Pola lewe mogą się łączyć / pola prawe mogą się łączyć

Piekarnik SAMSUNG Dual Cook NV75J7570RSMoc przyłączeniowa (W)230 V, 50 Hz, 3650 W
    L1Górna grzałka1100 W
    L2Dolna grzałka1100 W
    L2Termoobieg (górny / dolny)1200 W / 1200 W

Zmywarka SIEMENS SR656D00TEMoc przyłączeniowa (W)2 400 W
    L2

wszystko pozostałe
    L3

Proszę o radę i pomoc dla lajka :)

0 11
  • Pomocny post
    #2 22 Lis 2018 19:06
    mawerix123
    Poziom 38  

waliwali napisał:
    Tylko, że wszędzie piszą że ludzie zwiększają do 13-16 kW i wystarcza. A ja jak zacząłem wyliczać to tyle mi nie wychodzi, zdecydowanie więcej - 7kW x 3 = 21 kW. O co w tym wszystkim chodzi?

13-14kW jest wystarczające do funkcjonowania przeciętnego domu czy mieszkania, ty zsumowałeś wszystkie moce ale nie wziąłeś pod uwagę współczynnik jednoczesności.

Co to za piekarni który wymaga zasilania 2 fazowego :?: ten model potrzebuje L,N,PE

Zostawienie reszty na L3 to słaby pomysł

0
  • #3 22 Lis 2018 19:07
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

waliwali napisał:
    7kW x 3

A z czego to wynika?
    Widzę płytę 7,35kW, piekarnik 3,65kW oraz pozostałe 2,4kW, co daje razem 13,4kW.
    waliwali napisał:
    Tylko, że wszędzie piszą że ludzie zwiększają do 13-16 kW i wystarcza.

Zwiększają by dostać zabezpieczenie 25A, co teoretycznie pozwala na uzyskanie selektywności.

0
  • #4 22 Lis 2018 19:35
    kierbedz4
    Poziom 34  

Zapytaj Spółdzielnię mieszkaniową czy zezwoli Ci na zwiększenie mocy do około 16kW jak również zakład energetyczny się do tego odniesie.Mieszkańcy w większości mają umowy na mieszkanie 4kW zabezpieczenie przedlicznikowe typu S 20A z charakterystyką B

0
  • #5 22 Lis 2018 23:58
    waliwali
    Poziom 7  

mawerix123 napisał:
    13-14kW jest wystarczające do funkcjonowania przeciętnego domu czy mieszkania, ty zsumowałeś wszystkie moce ale nie wziąłeś pod uwagę współczynnik jednoczesności.

Nie znam się na współczynnikach jednoczesności. Popatrzyłem w internecie i w tabelkach dla 1 mieszkania współczynnik ten jest 1 (jeżeli o to chodzi))
    Wydaje mi się że właśnie patrzyłem pod kątem tego co może być jednocześnie używane, ale na to wychodzi że nie kumam tego.
    Generalnie jednocześnie gotowanie z okapem, zmywarka, lodówka, pralka. komputer i TV i światło chodzą jednocześnie często. Po nowemu będzie jakieś 15 kW + śwatło. Do tego raz w tygodniu do chodzi piekarnik, często także używamy ekspresu do kawy. Pozostałe sprzęty typu Żelazko, Odkurzacz, Suszarka do włosów, Toster, Robot kuchenny, i inne sprzęty rtv/audio również tylko czasami.
    mawerix123 napisał:
    Co to za piekarni który wymaga zasilania 2 fazowego :?: ten model potrzebuje L,N,PE

Samsung Dual Cook NV75J7570RS, posiada 2 termobiegi oraz 2 grzałki
    mawerix123 napisał:
    Zostawienie reszty na L3 to słaby pomysł

Nie będę zmieniał elektryki w całym mieszkaniu, więc pomyślałem że to co poza kuchnią to pójdzie na 3 fazę. Stąd ten pomysł.

Dodano po 15 [minuty]:

kozi966 napisał:
    waliwali napisał:
    7kW x 3

A z czego to wynika?

kozi966 napisał:
    Widzę płytę 7,35kW, piekarnik 3,65kW oraz pozostałe 2,4kW, co daje razem 13,4kW.
    waliwali napisał:
    Tylko, że wszędzie piszą że ludzie zwiększają do 13-16 kW i wystarcza.

Zwiększają by dostać zabezpieczenie 25A, co teoretycznie pozwala na uzyskanie selektywności.

pogubiłem się z wyliczeniami, oddzielnie licząc każdy palnik (przy płycie), czy oddzielnie każdą grzałkę i termoobiegi (przy piekarniku) urządzenie ma więcej niż wymagana moc przyłączeniowa całego urządzenia. Szczerze się już w tym pogubiłem

Dodano po 5 [minuty]:

kierbedz4 napisał:
    Zapytaj Spółdzielnię mieszkaniową czy zezwoli Ci na zwiększenie mocy do około 16kW jak również zakład energetyczny się do tego odniesie.Mieszkańcy w większości mają umowy na mieszkanie 4kW zabezpieczenie przedlicznikowe typu S 20A z charakterystyką B

Wiem że spółdzielnia się na to zgodzi, kwestia tylko taka, że będzie inny licznik, nowe okablowanie od licznika do mojej skrzynki w mieszkaniu., za które pewnie zapłacę.
    A zakład energetyczny przydzieli tyle o ile poproszę. Ja po prostu zapłacę za każdy jeden kW więcej. Właśnie chcę zgłosić wniosek, gdzie mam podać ile potrzebuję w sumie kW, stąd te moje próby policzenia mojej potrzeby, by podczas remontu elektryk zrobił to jak należy.

0
  • #6 23 Lis 2018 00:02
    ta_tar
    Poziom 29  

Płyta ma zalecenia co do zasilania:
    220 - 240 V / 400 V, 2N, 50 - 60 H
    Piekarnik ma zalecenia:
    Należy użyć przewodu zasilającego zgodnego z normą
    H05 RR-F lub H05 VV-F, min. 1,5-2,5 mm², o wystarczającej długości.
    Natężenie znamionowe (A)
    Minimalna powierzchnia przekroju
    10 < A ≤ 16 -- 1,5 mm2
    16 < A ≤ 25 -- 2,5 mm2

Dane z instrukcji sprzętu.

1
  • #7 23 Lis 2018 01:10
    waliwali
    Poziom 7  

ta_tar napisał:
    Płyta ma zalecenia co do zasilania:
    220 - 240 V / 400 V, 2N, 50 - 60 H
    Piekarnik ma zalecenia:
    Należy użyć przewodu zasilającego zgodnego z normą
    H05 RR-F lub H05 VV-F, min. 1,5-2,5 mm², o wystarczającej długości.
    Natężenie znamionowe (A)
    Minimalna powierzchnia przekroju
    10 < A ≤ 16 -- 1,5 mm2
    16 < A ≤ 25 -- 2,5 mm2

Dane z instrukcji sprzętu.

A tak dla laika?

0
  • Pomocny post
    #8 23 Lis 2018 07:21
    mawerix123
    Poziom 38  

waliwali napisał:
    Popatrzyłem w internecie i w tabelkach dla 1 mieszkania współczynnik ten jest 1

Niemożliwe że jest jeden, jest to niewiarygodne. Wymieniłeś około 20 urządzeń według mnie współczynnik jednoczesności to w przybliżeniu 0,5.

Wiedz o tym że przykładowe żelazko 2200W włączone do gniazda taką moc pobiera przez chwilę później tylko co jakiś czas dogrzewa z innymi urządzeniami jest podobnie, nie wierzę że będziesz korzystał codziennie z pełnej mocy płyty indukcyjnej na wszystkich "palnikach".

waliwali napisał:
    Wydaje mi się że właśnie patrzyłem pod kątem tego co może być jednocześnie używane, ale na to wychodzi że nie kumam tego.
    Generalnie jednocześnie gotowanie z okapem, zmywarka, lodówka, pralka. komputer i TV i światło chodzą jednocześnie często. Po nowemu będzie jakieś 15 kW + śwatło. Do tego raz w tygodniu do chodzi piekarnik, często także używamy ekspresu do kawy. Pozostałe sprzęty typu Żelazko, Odkurzacz, Suszarka do włosów, Toster, Robot kuchenny, i inne sprzęty rtv/audio również tylko czasami.

Możesz mi wierzyć albo nie, wszystko to co wymieniłeś mają klienci którym wykonywałem instalację w domach, mało tego mają też rekuperatory czy klimatyzatory.
    Przy 14kW (3x25A) problem pojawia się dopiero gdy chcemy ogrzewać dom prądem elektrycznym.

waliwali napisał:

Mój piekarnik też ma dwie grzałki i termoobieg a jego przewód zasilający zakończony jest wtyczką. Widzisz gdzieś w instrukcji możliwość zasilania go z dwóch faz :?:

0
  • #9 23 Lis 2018 09:01
    waliwali
    Poziom 7  

mawerix123 napisał:
    Niemożliwe że jest jeden, jest to niewiarygodne. Wymieniłeś około 20 urządzeń według mnie współczynnik jednoczesności to w przybliżeniu 0,5.
    Wiedz o tym że przykładowe żelazko 2200W włączone do gniazda taką moc pobiera przez chwilę później tylko co jakiś czas dogrzewa z innymi urządzeniami jest podobnie, nie wierzę że będziesz korzystał codziennie z pełnej mocy płyty indukcyjnej na wszystkich "palnikach".

Możesz mi wierzyć albo nie, wszystko to co wymieniłeś mają klienci którym wykonywałem instalację w domach, mało tego mają też rekuperatory czy klimatyzatory.
    Przy 14kW (3x25A) problem pojawia się dopiero gdy chcemy ogrzewać dom prądem elektrycznym.

waliwali napisał:

Mój piekarnik też ma dwie grzałki i termoobieg a jego przewód zasilający zakończony jest wtyczką. Widzisz gdzieś w instrukcji możliwość zasilania go z dwóch faz :?:

Bardzo rzeczowa odpowiedź i wyjaśnienie dla takiej osoby jak ja.

Co do współczynnika to oglądałem inną tabelkę trochę inaczej zatytułowaną.
    I jeszcze pytanie co do tabelki. Ilość urządzeń elektrycznych to wszystkie jakie mogę podłączyć i urządzeń w mieszkaniu?

Czyli rozumiem że biorę moc urządzenia i mnożę przez współczynnik. I taki wynik sobie kumuluję z kolejnymi?

Dla mnie kłopotliwa jest płyta, nie mogę tego pojąć. Ma ona łączone pola (2 lewe i 2 prawe). Jak stawiam garnek w dowolnym miejscu po lewej stronie to pobierana jest na początku moc 6400W z lewej strony a dalej grzeje 3200 x 0,5? Czy też najpierw po włączeniu zaweźmie mi 3200W a dalej 3200x0,5 ? Jak to rozdzielić na 3 fazy?

0
  • Pomocny post
    #10 23 Lis 2018 13:49
    ta_tar
    Poziom 29  

Tutaj masz dane z instrukcji. Płytę podłączasz do dwóch faz.
    Prawdopodobnie tak to będzie wyglądało.

0
  • Pomocny post
    #11 23 Lis 2018 16:14
    mawerix123
    Poziom 38  

waliwali napisał:
    Czyli rozumiem że biorę moc urządzenia i mnożę przez współczynnik. I taki wynik sobie kumuluję z kolejnymi?

Wydaje mi się że nie ma się co rozdrabniać, sam zobacz różnicę między ilością urządzeń 10 a 50 jest to 0,1

waliwali napisał:
    Ma ona łączone pola (2 lewe i 2 prawe). Jak stawiam garnek w dowolnym miejscu po lewej stronie to pobierana jest na początku moc 6400W z lewej strony a dalej grzeje 3200 x 0,5

Nie wiem skąd wziąłeś te 6,4kW.
    Jeśli garnek będziesz grzany mocą maksymalną to z twojej tabelki wynika że płyta będzie działała z mocą 2300W na polu 210mm odpowiednio mniej przy mniejszej średnicy pola, pytanie ile tak będziesz grzał :?: nikt nie gotuje zupy na max bo się przypali.
    Nie mam indukcji ale w dwunastostopniowej skali ile trzeba ustawić że by przyrządzić posiłek :?: 3-5 powinno wystarczyć czyli około 1000W. czyli mniej niż 5A

Na innym polu jednak chcesz zagotować jakąś ilość wody (na makaron) w tym samym czasie włączasz pole na max więc to stanowisko będzie pobierać te 2,3kW czyli indukcja w tym czasie będzie pobierać 3,3kW nie mnożysz tego przez żadne współczynnik bo to jedno urządzenie w danym czasie tyle pobiera ale to osobny temat nie mający wiele wspólnego z przydziałem mocy.

0
  • #12 26 Lis 2018 11:40
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Kuchenka tak ale piekarnik po włączeniu grzeje pełną mocą przez kilka minut a potem już rzadko na chwilę żeby podtrzymać straty ciepła. Bezpiecznik klasy B 10A przy prądzie 14A zadziała po 60-400s więc w tym czasie zdąży nagrzać się żelazko czy zagotować trochę wody na indukcji...

0