Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dziwne podłączenie w gniazdku (dwa kable/kostka/jeden kabel)

Cris441 22 Lis 2018 18:50 201 14
  • #1 22 Lis 2018 18:50
    Cris441
    Poziom 3  

Dzień dobry,
    chciałem dzisiaj wymienić gniazdko w pokoju, ale kiedy je wyjąłem pokazała mi się taka rzeźba. Czy to jest w ogóle bezpieczne? Wygląda jakby komuś kabla zabrakło i chciał przedłużyć za pomocą kostek. Nie mam pomysłu co z tym zrobić, umiem lutować, ale w jaki sposób to złączyć?

Dziwne podłączenie w gniazdku (dwa kable/kostka/jeden kabel)

0 14
  • Pomocny post
    #2 22 Lis 2018 18:51
    spinacz
    Poziom 38  

Wszystko jest ok, jedyne co możesz tylko sprawdzić czy nie poluzowały się śrubki.

0
  • Pomocny post
    #3 22 Lis 2018 18:51
    sosarek

Poziom 43  

Nie tyle zabrakło kabla co z tego gniazda idzie kabel do kolejnego.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Lis 2018 18:52
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nic nie złączać. Przecież jest złączone. Tak wygląda połączenie żył przewodów w instalacji bezpuszkowej, od gniazda do gniazda.
    Do czego ma posłużyć lutowanie ?

0
  • Pomocny post
    #5 22 Lis 2018 21:12
    plum1978
    Poziom 23  

Złączki 12 torowe są stosowane do łączenia przewodów oświetleniowych ( wypust - oprawa ) , ale średnio ze względu na konstrukcję nadaje się do łączenia przewodów na torze zasilania . Nie raz widziałem " wypalone " złączki, które ktoś wykorzystywał właśnie w takich sytuacjach , nie wiem czy przez niewiedzę , czy przez łatwość wykonania takiego połączenia.

0
  • #6 22 Lis 2018 21:20
    Cris441
    Poziom 3  

Panowie, czyli potwierdzacie, że jest to bezpieczne? Był pożar w mieszkaniu poniżej i technik-policjant mówił, że takie połączenia są u nas w całym budynku i to fuszera, niezgodne z prawem i nie wolno tak przedłużać kabli.

0
  • Pomocny post
    #7 22 Lis 2018 21:21
    sosarek

Poziom 43  

Jest w porządku, jak nie ufasz kostkom załóż WAGO.
    Ten technik z zawodu kim że wyznaje się na elektryce - piekarz?

0
  • Pomocny post
    #8 22 Lis 2018 21:24
    kkas12
    Poziom 42  

Cris441 napisał:
    Panowie, czyli potwierdzacie, że jest to bezpieczne?
    Tak jest to bezpieczne, pod warunkiem, że dokręcanie śrub nie spowodowało pęknięcia złączki na jej spodzie.

To nie jest żadne przedłużanie przewodów lecz normalna praktyka.
    Można zamiast widocznych złaczek zastosować Wago, lub połaczenie wykonać na zaciskach gniazda.

0
  • Pomocny post
    #9 22 Lis 2018 21:43
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Tak to jest teraz "po nowemu" gdy nie stosuje się górnych puszek i wszelkie połączenia są właśnie w takich miejscach. Zdejmij te kostki załóż złączki typu Wago. Na pewno będzie bezpieczniej i bardziej estetycznie.

0
  • #10 22 Lis 2018 21:54
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Niby dlaczego ma zdejmować kostki ?
    Jakieś potwierdzenie tezy kolega napisze ?
    Link
    Temat wielokrotnie na forach poruszany.

0
  • #11 22 Lis 2018 21:56
    kkas12
    Poziom 42  

Kolego to nie jest wcale po nowemu, bo w KNR 5-08 puszki pod sufitem ani żadne złączki w obwodach gniazdowych nie występowały od dawien dawna.
    A zastąpienie widocznego połączenia szybkozłaczką Wago wiąże się ze skróceniem istniejących a pokaleczonych śrubami żył i ponownym ich zarobieniem.
    Po co, skoro sam w innym wątku chyba ze trzy tygodnie deprecjonowałeś szybkozłączki i zastosowałeś właśnie takie połączenie które teraz nazywasz niebezpiecznym i nieestetycznym.

0
  • #12 22 Lis 2018 22:12
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wiedziałem, że to przypomnisz. Tam chodziło o połączenie pewne, bo puszka ma być zamknięta i zakryta glazurą. A jeżeli już do tego pijesz, to użyłem kostek 16mm² i nie wygląda to tak jak w tym przypadku. W innych miejscach i takich jak to stosuję wyłącznie złączki Wago.

0
  • #13 22 Lis 2018 22:19
    kkas12
    Poziom 42  

A tu doradzasz wykonanie połączenia "niepewnego", niebezpiecznego i nieestetycznego.
    Kupy się twa pseudo filozofia i rzekoma znajomość zagadnienia nie trzyma :)

Szanowny autorze wątku: nie dawaj bezwiednie posłuchu tego typu radom. Zostaw to tak jaj jest. Ewentualnie sprawdź złączki pod kątem pęknięć w dolnej części tulejki.
    Przedtem oczywiście wyłącz napięcie.

0
  • #14 22 Lis 2018 22:38
    Cris441
    Poziom 3  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

0
  • #15 22 Lis 2018 22:39
    Cris441
    Poziom 3  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Dodano po 58 [sekundy]: