Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stanowisko do badań alternatora

mario1647 23 Nov 2018 11:55 357 10
    mario1647
    Level 5  
    Witam wszystkich,
    wykonuję pracę dyplomową jaką jest stanowisko do badań alternatora samochodowego. Mam kilka pytań odnośnie budowy tego stanowiska i prosiłbym o pewne wskazówki.

Jak zmierzyć prędkość obrotową alternatora? Czy można zastosować jakiś czujnik prędkości obrotowej? Jeśli tak to poprosiłbym o jakieś wskazówki.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    vodiczka
    Level 43  
    mario1647 wrote:
    Jak zmierzyć prędkość obrotową alternatora? Czy można zastosować jakiś czujnik prędkości obrotowej?
    Jak najbardziej, np. magnetyczny lub optyczny.
    Wpisz w Google czujnik obrotów silnika
    mario1647
    Level 5  
    Właśnie szukałem już różnych czujników. Ale jakiegoś dokładnego nie byłem w stanie znaleźć. Nigdy nie używałem takich czujników i nie mam wiedzy jaki byłby odpowiedni.
    Zależy mi na jakimś z wyświetlaczem, żeby studenci mogli sprawnie zapisywać aktualną prędkość na alternatorze. Widziałem jakieś z wyświetlaczem, ale jak na moje środki finansowe są zbyt drogie.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze kolejne pytanie, co zastosować jako obciążenie? Potrzebna regulacja, myślałem nad zbudowaniem układu z żarówek i kolejne załączanie coraz większej ilości żarówek.
    vodiczka
    Level 43  
    mario1647 wrote:
    Ale jakiegoś dokładnego nie byłem w stanie znaleźć.
    Pokaż co znalazłeś i ile możesz przeznaczyć na czujnik+wyświetkacz.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    mario1647 wrote:

Zależy mi na jakimś z wyświetlaczem, żeby studenci mogli sprawnie zapisywać aktualną prędkość na alternatorze. Widziałem jakieś z wyświetlaczem, ale jak na moje środki finansowe są zbyt drogie.

Nie żartuj.
    Mikroprocesorowy obrotomierz stroboskopowy 47,- PLN
    Obrotomierz 0-29999 obr/min 39,- PLN

Mógłbym tak jeszcze trochę, ale może sam poszukasz?
    mario1647
    Level 5  
    No właśnie szukałem sam od ponad godziny, ale dla osoby nie posiadającej żadnej wiedzy na temat pomiaru obrotów jest to bardzo czasochłonne.
    No właśnie widziałem te co podesłałeś wcześniej, ale myślałem że na takim stanowisku się nie sprawdzą.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wrzuć w google "obrotomierz uniwersalny cyfrowy".
    Tommy82
    Level 41  
    Ale przecież musisz tym czymś kręcić może potrzebujesz po prostu sterowania do silnika który będzie napędzać alternator.
    mario1647
    Level 5  
    Falownik steruje silnikiem w moim stanowisku, ale nawet znając obroty na silniku nie uzyskam dokładnej liczby obrotów alternatorze. Zamówiłem jeden czujnik i zobaczymy jak się sprawdzi