Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofom Bambino - igla

włuczykij 01 Sep 2005 12:30 18584 20
 • #1
  włuczykij
  Level 27  
  Mam gramofon Bambino sprawne w 99% bo tylko igla jest walnieta. Nigdzie nie mogę dostac takiej igly wiec mam pytanko - czy mozna zastosowac inna igle (po delikatnym przerobieniu ukladu) ?
 • #3
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Podaj dokładny symbol tej wkładki (ja nie pamiętam), może mam oryginał?
 • #4
  Paweł_swobodny
  Level 20  
  Spóźniłeś się tydzień - na wsi w złomie trzymam jeszcze BAMBINO i jest tam chyba oryginał igła . Ale wyjadę dopiero na 1 listopada .
 • #5
  maciej_333
  Level 36  
  Poniżej umieszczam poradę Alka:

  Quote:

  24. Naprawa wkładki gramofonowej (z dwoma igłami) typu UK8.
  Żyletką naciąć dookoła przezroczystą przykrywkę mechanizmu wkładki.
  Podważyć ostrożnie przykrywkę. W razie potrzeby naciąć w miejscach, gdzie jeszcze przylega. Często przy otwieraniu wieczko pęka i trzeba je potem kleić. Warto więc zachować nieco spokoju i wykazać się cierpliwością przy jego otwieraniu.
  Zdjąć przykrywkę.
  Wyjąć z kowadełka uszkodzony kwarc, wyjąć gumkę mocującą kwarc.
  Obciąć jak najbliżej kwarcu druciki (blaszki wyprowadzeń). Wyjąć kwarc. Źle przechowywane wkładki (np. gramofony latami sterczące w piwnicach) będą miały w środku obrzydliwą breję. Nie zniechęcajmy się jednak. Nawet, jeśli taka wkładka dobrze nie zagra to umożliwi uzyskanie odrobiny doświadczenia. Należy więc wprzódy oczyścić środek wkładki z tej wstrętnej mazi, w czym dopomogą zapałki, wata, papier toaletowy. Gdy już będzie dobrze oczyszczone, można spróbować domyć wodą z ludwikiem lub mydłem. Można także użyć ostrożnie spirytusu. Używanie acetonu, toluenu, benzenu i innych silnie niepolarnych rozpuszczalników nie jest zalecane. Obudowy tych wkładek były robione z polistyrenu (monomer-styren to taki pierścionek benzenowy z dołączoną zamiast jednego wodoru grupą -CH=CH2 -wzorek więc C6H5-CH=CH2). Ponieważ "podobne rozpuszcza podobne" nasza wkładka ulegnie w w/w rozpuszczalnikach rozpuszczeniu.
  Jeśli zachodzi konieczność należy dolutować druciki po obu końcach wkładki. Muszą umożliwić elektryczne połączenie nowego przetwornika. Takie druciki uzyskuję ze skręcenia ze sobą dwóch nitek przewodu-linki miedzianej. Lutowanie trzeba wykonać ostrożnie, by nie stopić plastiku, bo obudowa wkładki będzie do wyrzucenia. Najczęściej trzeba dolutować przewody w starych wkładkach przechowywanych w złych warunkach.
  Pobielić druciki (blaszki).
  Z małego buzzerka wyciąć żądany kawałek, tak by otrzymać nowy przetwornik piezo. Buzzerki takie kosztują około 50 groszy. Można także wyciągnąć z jakiejś pozytywki. Wycięty kawałek nie może być za duży, bo jeśli będzie się opierać o ścianki to wkładka będzie szumieć i będzie wpadać w nieładne rezonanse. Za mały kawałek będzie za luźno latać i też będzie źle.
  Przylutować do przetwornika kabelki.
  Po tej czynności warto brzegi przetwornika przejechać klejem - może być kropelka. Zapobiegnie to wykruszaniu się tytanianu baru.
  Zamocować przetwornik, używając wyjętej gumki. Z drugiej strony zamocować go w kowadełku. Jeśli gumka w kowadełku jest za luźna trzeba podłożyć nieco grubszą.
  Upewnić się, że przetwornik jest zamocowany właściwie (pracuje elastycznie).
  Dla próby można wkładkę podłączyć do jakiegoś wzmacniacza i palcem potrzeć lekko igłę. Jeśli trzeszczy -'to elektrycznie jest w porządku.
  Zamknąć wieczko.
  Włożyć do adaptera i wykonać próbę odtwarzania. Niewykluczone, że będzie szumieć jak sto nieszczęść. Po próbach z 3 wkładkami zajarzyłem dopiero o co chodzi z właściwym mocowaniem wkładki i igły. Brak amortyzacji zemści się.
  Jeśli chodzi źle - można ponownie otworzyć wieczko i poprawić mocowanie przetwornika. W razie potrzeby trzeba rozebrać i przyciąć przetwornik.
  Gdy już uzyskaliśmy efekt, który nas zadowala (czytaj najlepszy możliwy efekt) można wieczko zakleić. Wydaje się, że jednak wystarczy mocowanie na wcisk.
  Trzeba stwierdzić, że taka wkładka nigdy nie zagra jak nowa. Ale nie będzie krzyczała milczeniem.
  (Porady udzielił Aleksander Zawada - Alek na Forum http://www.trioda.com/php/forum/index.php)
 • #6
  tszczesn
  Old radio specialist
  włuczykij wrote:
  no amm gramofon bambino sprawne w 99% bo igla jest walnieta. nigdzie nie idzie dostac takiej igly wiec mam pytanko czy mozna zastosowac inna igle (po delikatnym przerobieniu ukladu)... wyda to??


  Trudno będzie. Do Bambino pasuje igła (a właściwie igła i przetwornik w jednym, nierozłączne) typu UK4M, UK8. Do kupienia na Allegro za nie więcej niż 50zł.
 • #8
  włuczykij
  Level 27  
  Fabrycznie napisane : Fonica, UK8, i CENA DET. 40ZŁ
  Ma ktos taka wkładkę?
 • #9
  grzesiek1987
  Level 10  
  Witam

  Mam taki problem, chciałem zregenerowac swoja igłe tak jak napisał Alek ale nie wiem skad wziąść taki przewodnik piezo, czy ktos wie ? Pozdro
 • #10
  k24
  Level 23  
  Które to jest Bambino? Mam wkładki UK3, UK8 i Uk4M. Ewentualna cena na pw. A jeżeli chcesz spróbować regeneracji to można wykorzystać wkładkę piezo z brzęczyków (najłatwiej zdobyć). Ale to nie daje takich efektów jak fabryczna wkładka - słaba czułość i duże szumy.
 • #11
  grzesiek1987
  Level 10  
  UK 3

  Ile bys chcaił za nia? i w jakim jest stanie?

  Transakcje handlowe tylko na PW. (ob)
 • #12
  Daniel Pietras
  Level 21  
  A jeżeli taka wkładka podaje zbyt niskie napięcie to znaczy że też ma uszkodzony przetwornik?
 • #13
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Daniel Pietras wrote:
  A jeżeli taka wkładka podaje zbyt niskie napięcie to znaczy że też ma uszkodzony przetwornik?

  Najprawdopodobniej tak. Przyczyny takiego stanu rzeczy opisane zostały przez Alka w jego poradzie. Winna może też być słaba lampa lub walnięty selen prostowniczy :idea:
 • #14
  kopadam46
  Level 16  
  Ogromnie jestem ciekaw jak na słaby sygnał z wkładki UK3/UK4 ma wpływ "walnięty selen prostowniczy".
 • #15
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  kopadam46 wrote:
  Ogromnie jestem ciekaw jak na słaby sygnał z wkładki UK3/UK4 ma wpływ "walnięty selen prostowniczy".
  Powstaje pytanie, czy Daniel Pietras zmierzył napięcie wychodzące z wkładki, czy przyłożył ucho do głośnika. Jeśli to pierwsze, to moje spekulacje sensu nie mają najmniejszego. Jeżeli natomiast to drugie, wtedy także i wzmacniacz odgrywa niemałą rolę wkształtowaniu subiektywnej głośności.
  Przez "walnięty selen prostowniczy" rozumieć należy mostek selenowy, w którym pod wpływem wieku, wzrosła rezystancja wewnętrzna. Wtedy - co wynika z prawa Ohma - lampa głośnikowa otrzymuje zaniżone napięcie i gra ciszej niżby powinna.
 • #16
  kopadam46
  Level 16  
  Wiem Kolego stołek_-92 co to jest "selen prostowniczy" o symbolu SPS.....i walnięty, śmierdzi jak mendel zgniłych jaj. Z wieloletniej serwisowej praktyki wiem też, że noszący znamiona uszkodzenia SPS...należy po prostu wymienić zastępując go np. krzemowym Greatzem. Pozdro dla wszystkich retro-serwisantów.
 • #17
  Daniel Pietras
  Level 21  
  Wejście Bambina było podłączone do wkładki Uf-70 zainstalowanej w innym gramofonie i gra jak należy! A chyba napięcia wyjściowe aż tak się różnić nie powinny (chociaż uf70 nie była w stanie przesterować owego wzmacniacza, pomimo jak mi wydaje mi się odpowiedniego poziomu mocy. Zasilanie jest prawidłowe.
 • #18
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Jednoznacznie więc należy wymienić wkładkę w tymże Bambino. Często pojawiają się na Allegro, aczkolwiek należy przygotować się na wydatek kilkudziesięciu złotych.
 • #19
  Daniel Pietras
  Level 21  
  Zrobiłem taką wkładkę metodą Alka, jednak chyba miałem zły buzzer. Jako ciekawostka że podłączony buzzer do wejścia wzmacniacza przekształca drgania na sygnały elektryczne nadaje się świetnie.
  Jednak we wkładce drgania były tak małe, że typowy wzmacniacz gramofonowy nie był w stanie tego wzmocnić do "możliwego" poziomu. Chyba że popełniłem jakiś banalny błąd o którym nie wiem. Poziom znacznie się różni od Uf70.
 • #20
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Wykonaj kilka prób, zaopatrz się w kilka różnych buzzerków :idea:
  Nie od razu Kraków zbudowano...
  Poza tym, sam Autor przestrzegł, że nie uzyskasz w ten sposób igły działającej jak nówka z fabryki.
 • #21
  iwofis
  Level 11  
  Mój kolega ma serwis RTV i wiem że gdzieś kupuje wkładki piezoelektryczne made in Ukraina ,które pasują do bambino.
  Cena to ok. 70zł.