Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gramofom Bambino - igla

włuczykij 01 Wrz 2005 12:30 15278 20
  • #1 01 Wrz 2005 12:30
    włuczykij
    Poziom 27  

Mam gramofon Bambino sprawne w 99% bo tylko igla jest walnieta. Nigdzie nie mogę dostac takiej igly wiec mam pytanko - czy mozna zastosowac inna igle (po delikatnym przerobieniu ukladu) ?

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Wrz 2005 12:38
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Podaj dokładny symbol tej wkładki (ja nie pamiętam), może mam oryginał?

2
  • #4 01 Wrz 2005 12:43
    Paweł_swobodny
    Poziom 20  

Spóźniłeś się tydzień - na wsi w złomie trzymam jeszcze BAMBINO i jest tam chyba oryginał igła . Ale wyjadę dopiero na 1 listopada .

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 01 Wrz 2005 13:15
    maciej_333
    Poziom 34  

Poniżej umieszczam poradę Alka:

Cytat:

24. Naprawa wkładki gramofonowej (z dwoma igłami) typu UK8.
    Żyletką naciąć dookoła przezroczystą przykrywkę mechanizmu wkładki.
    Podważyć ostrożnie przykrywkę. W razie potrzeby naciąć w miejscach, gdzie jeszcze przylega. Często przy otwieraniu wieczko pęka i trzeba je potem kleić. Warto więc zachować nieco spokoju i wykazać się cierpliwością przy jego otwieraniu.
    Zdjąć przykrywkę.
    Wyjąć z kowadełka uszkodzony kwarc, wyjąć gumkę mocującą kwarc.
    Obciąć jak najbliżej kwarcu druciki (blaszki wyprowadzeń). Wyjąć kwarc. Źle przechowywane wkładki (np. gramofony latami sterczące w piwnicach) będą miały w środku obrzydliwą breję. Nie zniechęcajmy się jednak. Nawet, jeśli taka wkładka dobrze nie zagra to umożliwi uzyskanie odrobiny doświadczenia. Należy więc wprzódy oczyścić środek wkładki z tej wstrętnej mazi, w czym dopomogą zapałki, wata, papier toaletowy. Gdy już będzie dobrze oczyszczone, można spróbować domyć wodą z ludwikiem lub mydłem. Można także użyć ostrożnie spirytusu. Używanie acetonu, toluenu, benzenu i innych silnie niepolarnych rozpuszczalników nie jest zalecane. Obudowy tych wkładek były robione z polistyrenu (monomer-styren to taki pierścionek benzenowy z dołączoną zamiast jednego wodoru grupą -CH=CH2 -wzorek więc C6H5-CH=CH2). Ponieważ "podobne rozpuszcza podobne" nasza wkładka ulegnie w w/w rozpuszczalnikach rozpuszczeniu.
    Jeśli zachodzi konieczność należy dolutować druciki po obu końcach wkładki. Muszą umożliwić elektryczne połączenie nowego przetwornika. Takie druciki uzyskuję ze skręcenia ze sobą dwóch nitek przewodu-linki miedzianej. Lutowanie trzeba wykonać ostrożnie, by nie stopić plastiku, bo obudowa wkładki będzie do wyrzucenia. Najczęściej trzeba dolutować przewody w starych wkładkach przechowywanych w złych warunkach.
    Pobielić druciki (blaszki).
    Z małego buzzerka wyciąć żądany kawałek, tak by otrzymać nowy przetwornik piezo. Buzzerki takie kosztują około 50 groszy. Można także wyciągnąć z jakiejś pozytywki. Wycięty kawałek nie może być za duży, bo jeśli będzie się opierać o ścianki to wkładka będzie szumieć i będzie wpadać w nieładne rezonanse. Za mały kawałek będzie za luźno latać i też będzie źle.
    Przylutować do przetwornika kabelki.
    Po tej czynności warto brzegi przetwornika przejechać klejem - może być kropelka. Zapobiegnie to wykruszaniu się tytanianu baru.
    Zamocować przetwornik, używając wyjętej gumki. Z drugiej strony zamocować go w kowadełku. Jeśli gumka w kowadełku jest za luźna trzeba podłożyć nieco grubszą.
    Upewnić się, że przetwornik jest zamocowany właściwie (pracuje elastycznie).
    Dla próby można wkładkę podłączyć do jakiegoś wzmacniacza i palcem potrzeć lekko igłę. Jeśli trzeszczy -'to elektrycznie jest w porządku.
    Zamknąć wieczko.
    Włożyć do adaptera i wykonać próbę odtwarzania. Niewykluczone, że będzie szumieć jak sto nieszczęść. Po próbach z 3 wkładkami zajarzyłem dopiero o co chodzi z właściwym mocowaniem wkładki i igły. Brak amortyzacji zemści się.
    Jeśli chodzi źle - można ponownie otworzyć wieczko i poprawić mocowanie przetwornika. W razie potrzeby trzeba rozebrać i przyciąć przetwornik.
    Gdy już uzyskaliśmy efekt, który nas zadowala (czytaj najlepszy możliwy efekt) można wieczko zakleić. Wydaje się, że jednak wystarczy mocowanie na wcisk.
    Trzeba stwierdzić, że taka wkładka nigdy nie zagra jak nowa. Ale nie będzie krzyczała milczeniem.
    (Porady udzielił Aleksander Zawada - Alek na Forum http://www.trioda.com/php/forum/index.php)

0
  • #6 01 Wrz 2005 14:33
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

włuczykij napisał:
    no amm gramofon bambino sprawne w 99% bo igla jest walnieta. nigdzie nie idzie dostac takiej igly wiec mam pytanko czy mozna zastosowac inna igle (po delikatnym przerobieniu ukladu)... wyda to??

Trudno będzie. Do Bambino pasuje igła (a właściwie igła i przetwornik w jednym, nierozłączne) typu UK4M, UK8. Do kupienia na Allegro za nie więcej niż 50zł.

0
  • #8 01 Wrz 2005 20:47
    włuczykij
    Poziom 27  

Fabrycznie napisane : Fonica, UK8, i CENA DET. 40ZŁ
    Ma ktos taka wkładkę?

0
  • #9 28 Lis 2007 11:24
    grzesiek1987
    Poziom 10  

Witam

Mam taki problem, chciałem zregenerowac swoja igłe tak jak napisał Alek ale nie wiem skad wziąść taki przewodnik piezo, czy ktos wie ? Pozdro

1
  • #10 29 Lis 2007 23:20
    k24
    Poziom 23  

Które to jest Bambino? Mam wkładki UK3, UK8 i Uk4M. Ewentualna cena na pw. A jeżeli chcesz spróbować regeneracji to można wykorzystać wkładkę piezo z brzęczyków (najłatwiej zdobyć). Ale to nie daje takich efektów jak fabryczna wkładka - słaba czułość i duże szumy.

2
  • #11 30 Lis 2007 10:22
    grzesiek1987
    Poziom 10  

UK 3

Ile bys chcaił za nia? i w jakim jest stanie?

Transakcje handlowe tylko na PW. (ob)

0
  • #12 27 Wrz 2008 18:18
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

A jeżeli taka wkładka podaje zbyt niskie napięcie to znaczy że też ma uszkodzony przetwornik?

0
  • #13 27 Wrz 2008 19:26
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Daniel Pietras napisał:
    A jeżeli taka wkładka podaje zbyt niskie napięcie to znaczy że też ma uszkodzony przetwornik?

Najprawdopodobniej tak. Przyczyny takiego stanu rzeczy opisane zostały przez Alka w jego poradzie. Winna może też być słaba lampa lub walnięty selen prostowniczy :idea:

0
  • #14 28 Wrz 2008 11:29
    kopadam46
    Poziom 16  

Ogromnie jestem ciekaw jak na słaby sygnał z wkładki UK3/UK4 ma wpływ "walnięty selen prostowniczy".

0
  • #15 28 Wrz 2008 12:42
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

kopadam46 napisał:
    Ogromnie jestem ciekaw jak na słaby sygnał z wkładki UK3/UK4 ma wpływ "walnięty selen prostowniczy".
    Powstaje pytanie, czy Daniel Pietras zmierzył napięcie wychodzące z wkładki, czy przyłożył ucho do głośnika. Jeśli to pierwsze, to moje spekulacje sensu nie mają najmniejszego. Jeżeli natomiast to drugie, wtedy także i wzmacniacz odgrywa niemałą rolę wkształtowaniu subiektywnej głośności.
    Przez "walnięty selen prostowniczy" rozumieć należy mostek selenowy, w którym pod wpływem wieku, wzrosła rezystancja wewnętrzna. Wtedy - co wynika z prawa Ohma - lampa głośnikowa otrzymuje zaniżone napięcie i gra ciszej niżby powinna.

0
  • #16 28 Wrz 2008 14:30
    kopadam46
    Poziom 16  

Wiem Kolego stołek_-92 co to jest "selen prostowniczy" o symbolu SPS.....i walnięty, śmierdzi jak mendel zgniłych jaj. Z wieloletniej serwisowej praktyki wiem też, że noszący znamiona uszkodzenia SPS...należy po prostu wymienić zastępując go np. krzemowym Greatzem. Pozdro dla wszystkich retro-serwisantów.

0
  • #17 29 Wrz 2008 23:12
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

Wejście Bambina było podłączone do wkładki Uf-70 zainstalowanej w innym gramofonie i gra jak należy! A chyba napięcia wyjściowe aż tak się różnić nie powinny (chociaż uf70 nie była w stanie przesterować owego wzmacniacza, pomimo jak mi wydaje mi się odpowiedniego poziomu mocy. Zasilanie jest prawidłowe.

0
  • #18 30 Wrz 2008 07:21
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Jednoznacznie więc należy wymienić wkładkę w tymże Bambino. Często pojawiają się na Allegro, aczkolwiek należy przygotować się na wydatek kilkudziesięciu złotych.

0
  • #19 07 Paź 2008 01:36
    Daniel Pietras
    Poziom 21  

Zrobiłem taką wkładkę metodą Alka, jednak chyba miałem zły buzzer. Jako ciekawostka że podłączony buzzer do wejścia wzmacniacza przekształca drgania na sygnały elektryczne nadaje się świetnie.
    Jednak we wkładce drgania były tak małe, że typowy wzmacniacz gramofonowy nie był w stanie tego wzmocnić do "możliwego" poziomu. Chyba że popełniłem jakiś banalny błąd o którym nie wiem. Poziom znacznie się różni od Uf70.

0
  • #20 07 Paź 2008 07:43
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Wykonaj kilka prób, zaopatrz się w kilka różnych buzzerków :idea:
    Nie od razu Kraków zbudowano...
    Poza tym, sam Autor przestrzegł, że nie uzyskasz w ten sposób igły działającej jak nówka z fabryki.

2
  • #21 08 Paź 2008 12:51
    iwofis
    Poziom 10  

Mój kolega ma serwis RTV i wiem że gdzieś kupuje wkładki piezoelektryczne made in Ukraina ,które pasują do bambino.
    Cena to ok. 70zł.

3
  Szukaj w 5mln produktów