Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki prawidłowo dobrać rezystor.

domin122 23 Nov 2018 18:57 2844 24
 • #1
  domin122
  Level 16  
  Witam.
  Mam źródło zasilania z przetwornicą mającą na wyjściu 5V i 1200mA. Za przetwornicą chce ładować 2 kondensatory połączone szeregowo (2,7V 3,3F). Chce dać rezystor ograniczający prąd, aby nie uszkodzić przetwornicy, pomiędzy przetwornicą, a kondensatorami. Przyjmując ograniczenie prądu dla 1A, to rezystor z prawa Ohma miałby mieć 5 Ohm i 5W. Źródło zasilania będzie miało co chwile zaniki zasilania (koła toczące się po zabrudzonych szynach). Kondensatory są do podtrzymania zasilania. Ten rezystor 5W wydaję mi się być zbyt duży - czy jednak taki ma być? Czy mógłbym podejść do tego problemu inaczej i np. używając asystenta elektroniki obliczając rezystor dla diody Led dać dla napięcia zasilania 5V, dla nap. pracy diody 4,9V, a prąd pracy diody 1000mA, wtedy otrzymuje 0,1 ohm/ 0,1 W? Jaki prawidłowo dobrać rezystor.
 • #2
  kacpo1
  Level 33  
  domin122 wrote:
  obliczając rezystor dla diody Led dać dla napięcia zasilania 5V, dla nap. pracy diody 4,9V, a prąd pracy diody 1000mA, wtedy otrzymuje 0,1 ohm/ 0,1 W?

  Ale co ma dioda do kondensatora ?
  Ja przede wszystkim na wyjściu przetwornicy dałbym diodę (Schottky) która zabezpieczy przetwornicę przed podaniem na nią napięcia z kondensatorów.
  Skoro chcesz, aby kondensatory ładowały się prądem 1A to musisz mieć rezystor 5 Ohm, jednak nie musi to być 5W. Mniejszy rezystor powinien dać radę (np. 1W)
 • #3
  domin122
  Level 16  
  Chodziło mi o to czy do obliczenia tego rezystora mógłbym dać taki rezystor jak dla obliczeń z asytenta. Diodę Schottkiego mam. Ponieważ 0,1W a 1 W to jednak jest różnica, a o gabaryty jednak mi trochę chodzi.
 • #4
  kacpo1
  Level 33  
  domin122 wrote:
  czy do obliczenia tego rezystora mógłbym dać taki rezystor jak dla obliczeń z asytenta.

  Nie. Dioda ma spadek napięcia - kondensator nie.
  Możesz spróbować z tym rezystorem 0.1W. Kondensator ładuje się tylko raz, przy uruchomieniu i sam z siebie ma dosyć spory opór wewnętrzny.
 • #5
  domin122
  Level 16  
  Ten kondensator nie jest ładowany raz, przy bardzo zabrudzonych torach jest ładowany co około 6 sekund. Rezystory w SMD to największy chyba 2W tak?
 • #6
  kacpo1
  Level 33  
  domin122 wrote:
  Ten kondensator nie jest ładowany raz, przy bardzo zabrudzonych torach jest ładowany co około 6 sekund.

  Wątpię, że model (zgaduję) pociągu pobiera tyle mocy, że rozładuje kondensator 3.3 F w 6 sekund.
  Sposób w jaki kondensator będzie się ładował jest nieliniowy, to też wpływa na moc wydzielaną na rezystorze - na początku na rezystorze będzie wydzielało się 5W, po chwili np. 2W, a później 0.1W (i tak aż do naładowania się kondensatora), także jeśli te przerwy w zasilaniu nie będą trwały zbyt długo, i podczas nich napięcie na kondensatorze nie spadnie znacząco, moc wydzielana na rezystorze nie będzie za duża.
  domin122 wrote:
  Rezystory w SMD to największy chyba 2W tak?

  W SMD największa obudowa rezystora to 2512 która może wytracić 1W.
 • #9
  domin122
  Level 16  
  Czyli zostaje mi tylko w SMD 1W. Czy dla świętego spokoju kupić więcej watowy THT?
 • #10
  kacpo1
  Level 33  
  domin122 wrote:
  Czy dla świętego spokoju kupić więcej watowy THT?

  Jeśli jest na to miejsce.
  domin122 wrote:
  Czyli zostaje mi tylko w SMD 1W

  Ewentualnie 2 rezystory po 10 Ohm połączone równolegle (co da 2W 5 Ohm) lub w ostateczności 4 rezystory 5 Ohm, 2 pakiety równolegle 2 pakiety szeregowo.

  Ale tak jak pisałem, 1W powinien dać radę. Oznaczenie jest podawane dla pracy ciągłej w najgorszych warunkach. W takich jakich Ty opisujesz (ładowanie buforowe) powinien to wytrzymać.
 • #11
  domin122
  Level 16  
  Jaki prawidłowo dobrać rezystor.
  Tak ma być jeśli chodzi o dwa pakiety?
 • #13
  domin122
  Level 16  
  Jaki prawidłowo dobrać rezystor.
  Czy to połączenie to jest to samo?
 • #15
  domin122
  Level 16  
  Szukam po necie 5 Ohm 2512 i nigdzie nie znalazłem, ale znalazłem 5,1 Ohm.
 • #17
  jarek_lnx
  Level 43  
  Rezystor wytraci tyle samo energii ile zgromadzi kondensator (przy ładowaniu od 0V do napięcia źródła), wiedząc jak często będziesz go rozładowywał można policzyć moc.
 • #18
  domin122
  Level 16  
  Jaki prawidłowo dobrać rezystor.
  Nie wiem jak rozwiązane to jest, że w oryginale nie ma ani przed, ani za przetwornicą ładującą kondensatory żadnych rezystorów ograniczających prąd. Może te kondensatory co na zdjęciu mają już swój jakiś duży opór własny? Ale pobór prądu musi być duży, bo jak koła np. wjeżdżają na brudną szynę, to z miejsca na szynie gdzie jeszcze ciągnie zasilanie idzie iskra do prawie 1 cm. Fakt faktem, że taka iskra trwa max 1s, ale da się gołym okiem zauważyć.
 • #19
  _jta_
  Electronics specialist
  A jaki prąd jest średnio pobierany? Bo zastosowanie opornika obniży napięcie o iloczyn prądu i oporu. Jeśli to będzie powyżej 0.5V, to pewnie warto pomyśleć o lepszym sposobie - najprościej użyć tranzystora bipolarnego (PNP, jeśli na plusie) i opornika (dla PNP opornik między bazą, a minusem, emiter do plusa przetwornicy, kolektor do plusa zasilanego układu). Tranzystor BD136 (albo 138, albo 140) pewnie będzie za słaby, wypada użyć np. BD284 (oj, nie wiem, czy do kupienia, ale jest MJE2955), BD244, BD912, TIP42C, 2N2955, 2N6108... nie wiem, co najłatwiej kupić; opornik niestety trzeba dobierać - może będzie pasował 1kΩ, a może 100Ω. Tranzystor musi mieć radiator.

  Idea jest taka, że prąd, jaki przepuści tranzystor, mało zależy od napięcia emiter-kolektor, a prąd opornika jest wprost proporcjonalny do napięcia - jak dobrze dobierzesz opornik, to tranzystor nie pozwoli na zbyt duży prąd, ale przy nieco mniejszym da mały spadek napięcia, opornik tak nie potrafi.

  A osobna sprawa: może ta przetwornica już sama z siebie ma zabezpieczenie i żadnego dodatkowego zabezpieczenia nie potrzeba?
 • #20
  domin122
  Level 16  
  _jta_ wrote:

  A osobna sprawa: może ta przetwornica już sama z siebie ma zabezpieczenie i żadnego dodatkowego zabezpieczenia nie potrzeba?


  Może tak być. Przy jednej z trzech przetwornic znalazłem 2SB142 i jest to największy chyba układ jaki znajduję się na płytce, w wokół niego są największe kondensatory smd, więc może on jest ogranicznikiem prądu. Całość jest przygotowana na 1A, ale przy 2A też działa z tym że tranzystory końcowe robią się ciepłe.
 • #21
  _jta_
  Electronics specialist
  Przetwornica zwykle ma cewkę, która działa do pewnego natężenia prądu, a powyżej niego już nie. Z tego powodu jej układ powinien ograniczać prąd - a czy to robi, trzeba przeczytać w nocie katalogowej układu scalonego, który nią steruje. I sprawdzić, czy zamontowano jakiś R_SENSE (zwykle tak się nazywa opornik "czujący" prąd).
 • #22
  domin122
  Level 16  
  Jaki prawidłowo dobrać rezystor.

  Warto kupić taką płytkę do robienia tych pakietów z rezystorów 2512? Około 1,50zł za sztukę. Minimalne zamówienie 20 szt. Będę robił na pewno 6 kompletów. Czy lepiej robić sobie to z prototypowej? I potem ciąć pcb. Prototypową mam na stanie. Finansowo wydaje mi się, że lepiej robić z czego się ma, ale znając swoje umiejętności cięcia PCB to wyjdą mi jakieś bahomazy.
 • #24
  domin122
  Level 16  
  Zapomniałem jeszcze dodać, że będę jeszcze robił co najmniej 6 mostków Greatza na diodach Schottkiego. W pajkąku było by może najlepiej, ale nie posiadam trzeciej ręki - chyba że kupię najpierw trzecią rękę - mogła by się przydać na później.