Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?

retrofood 23 Nov 2018 19:48 122928 4253
Automation24
 • #2191
  robbo_pv
  Level 23  
  To jest składowisko odpadów popiołu elektrowni Pątnów. Ta woda to jest woda z Jeziora Gosławickiego która transportuje sie popiól na składowisko w "dziurze" po kopalni. Dziurę się zasypuje popiołem co widac na miniaturce po lewej.

  Odpady ze spalania węgla brunatnego jak wiemy maja duzo wapnia dlatego woda jest jaka jest.

  Jak sie przyjrzycie uwaznie takie same "jeziorko" jest w Belchatowie na zachód od góry Kamieńsk a przed kopalnia.
 • Automation24
 • #2192
  vodiczka
  Level 43  
  RitterX wrote:
  Węgiel ma dwie podstawowe wady, pomijając "Syndrom Grety", jest drogi energetycznie w wydobyciu i transporcie
  Chyba tylko nasz ;)
  RitterX wrote:
  Jak górnik zarabiałby 20$ miesięcznie i jeździł Trabantem to wtedy jakoś to się spinało.
  Australijski czy amerykański górnik nie pracuje za 20$ miesięcznie, marynarz też nie a sprowadzamy węgiel również z tych krajów, mimo iż z amerykańskich i australijskich portów jest do Gdańska nieco dalej niż ze Śląska.
 • #2193
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  vodiczka wrote:
  Australijski czy amerykański górnik nie pracuje za 20$ miesięcznie, marynarz też nie a sprowadzamy węgiel również z tych krajów, mimo iż z amerykańskich i australijskich portów jest do Gdańska nieco dalej niż ze Śląska.

  Dajcie spokój, z geologią nie dyskutujmy. Amerykanie i Australijczycy mają węgiel na głębokości piwnicy, wydobywają go więc jak w Polsce chłop kartofle. Dlatego nigdy ich ceną nie pobijemy.
  Ale z tego należy wyciągać wnioski, a nie kręcić się w kółko i pierniczyć farmazony jak nasi władcy. Szwajcaria nie ma ani węgla, ani ropy, ani gazu, a jednak Szwajcarzy jakoś nie głodują. Podobnie Japończycy. Rosja z kolei ma całą tablicę Mendelejewa (i nie tylko) do dyspozycji, a przecież mało kto chce się tam osiedlać i porzucać swoje ubogie w surowce "Japonie" czy "Szwajcarie".

  Skoro natura uniemożliwia nam konkurowanie ceną węgla na rynkach, to jaki z tego wniosek?
 • #2194
  robbo_pv
  Level 23  
  No to obrazeczki.

  Wyobraźcie sobie czerwiec 2020. Mamy 60GW elektrowni wiatrowych oraz 60 GW elektrowni fotowoltaicznych.

  Roznica miedzy produkcja (dane rzeczywiste) a konsumpcja (dane rzeczywiste) wyglada tak:

  Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?

  W najgorszym momencie brakuje:
  16 czerwca godz 21 brak 18,789GW mocy (przy generacji 1,296GW)

  ale gdyby z tymi 60GW/60GW postawic magazyn 1TWh to jego zapelnienie wygladałoby tak.

  Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?


  To oznacza iż 60GW wiatr na ladzie/60GW fotowoltaiki i 1TWh magazyn energii zapewni STABILNOŚĆ KSE w czerwcu 2020
 • #2195
  szwagros
  Level 33  
  Jaką sprawność magazynu zakłada ten wykres?
 • #2196
  robbo_pv
  Level 23  
  szwagros wrote:
  Jaką sprawność magazynu zakłada ten wykres?


  100% bo to wirtualny rozproszony magazyn. moc maksymalna raptem 20GW.
  Oczywistym jest iz moze byc 50/50 z elektrownia na wodór itd..
 • #2197
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Panowie Koledzy, ten wywiad jest ważny, dlatego zacytuję go w całości.

  Quote:
  Niemcy wreszcie zaczęli wydawać pieniądze. Chodzi o to, żeby Europę wzmocnić, przygotować na bardziej szorstką globalizację. I żeby wkrótce można było powiedzieć Amerykanom i Chińczykom: "Bijcie się sami, my sobie w Europie damy radę bez waszych technologii, bo mamy własne" - z Sebastianem Płóciennikiem z PISM rozmawia Grzegorz Sroczyński.

  Grzegorz Sroczyński: Co się dzieje z Niemcami? Jak to możliwe, że ten oszczędny kraj ze swoją obsesją na punkcie deficytu budżetowego zaczął wydawać jak szalony? Planują bilion euro na pakiet antykryzysowy, ta góra pieniędzy to europejski rekord. Czy oni z mistrza oszczędności zmieniają się w mistrza wydatków?
  Sebastian Płóciennik: Tej zmiany by nie było bez szoku Covid-19, bo on wyraźnie wzmocnił krytyków dotychczasowej polityki gospodarczej. I rzeczywiście Angela Merkel dokonała ostrego zwrotu, ale nie jestem pewien, czy to powinno być aż takim zaskoczeniem. Merkel często wykorzystywała kryzysy do tego, żeby radykalnie zmienić politykę. Tak się stało w przypadku transformacji energetycznej, wykorzystała katastrofę w Fukushimie i ogłosiła odejście od atomu, podobnie było w czasie kryzysu imigracyjnego i podobnie jest teraz w trakcie pandemii. Niemcy pożegnali się właśnie z polityką "czarnego zera".

  Czarne zero?
  To było hasło, którym sprzedawano w niemieckiej debacie publicznej politykę oszczędności. Chodzi o to, że w budżecie państwa nie pojawiają się ujemne czerwone liczby w zestawieniach.

  Czyli nie ma deficytu?
  Tak. Przez ostatnią dekadę Niemcy prowadzili surową politykę finansową. Żadnych nowych długów netto. Mieli dobre wyniki gospodarcze, duże wpływy z podatków, rekordowo niskie bezrobocie – stąd solidne nadwyżki budżetowe. Finanse publiczne były na plusie od 2012 r., czasem nawet na poziomie 50-60 mld euro.

  I jednocześnie mają rozwalające się mosty?
  Tysiąc mostów kolejowych nadaje się nie tyle do remontu, co do rozbiórki. I wiele innych problemów z infrastrukturą – zwłaszcza cyfrową - która z powodu oszczędności nie była traktowana poważnie.

  Totalnie nielogiczne.
  Taką politykę popierała opinia publiczna, a obsesję na punkcie oszczędności dodatkowo nakręcali politycy. W Niemczech - to paradoks - o konieczności oszczędzania najwięcej mówili dekadę temu populiści ze skrajnie prawicowej AfD. Ta partia wyrosła na szukaniu winnych poprzedniego kryzysu finansowego w 2008-2010 roku: rozrzutnych Włochów, Greków, Hiszpanów, którzy narobili długów i teraz chcą nas doić, porządnych, pracowitych i oszczędnych Niemców. Klasa polityczna Niemiec - cały mainstream - żyła w strachu, że tego typu argumentacja odżyje i spowoduje wzrost siły politycznej AfD. Oczywiście propaganda AfD dotyczyła głównie cudzych długów, a nie niemieckich, ale to zaraziło całą debatę publiczną i wzmocniło przekonanie, że długi państwa są najgorszym złem.

  Niemiecka opinia publiczna nadal tę opowieść kupuje?
  Już nie. Bo natura obecnego kryzysu Covid-19 jest inna i społeczeństwo niemieckie to dostrzegło. Nie obwiniają już krajów "leniwego południa", które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię. Pojawiło się współczucie, a nawet wyrzuty sumienia, że może okazywaliśmy im za mało solidarności.
  Jest jeszcze jeden ważny aspekt tej całej wolty. Nieoczywisty. Chodzi o zmianę sposobu myślenia niemieckich ekonomistów. Przez dekady rządziła tam doktryna ordoliberalizmu i to jej wyznawcy przyczynili się do reakcji na poprzedni kryzys finansowy, kiedy Niemcy narzucili strefie euro bardzo ostry kurs oszczędnościowy. Teraz nastąpiła zmiana pokoleniowa w niemieckiej ekonomii, pojawiło się wielu młodych ekonomistów, którzy kształcili się na uczelniach amerykańskich. Mniej interesowały ich ideologie, raczej badania empiryczne i porównawcze.

  A dlaczego to ważne?
  Nie są tak bardzo przywiązani do ekonomicznych doktryn - ani ordoliberalizmu czy neoliberalizmu, ani do keynesizmu, ani do żadnej innej sztywnej szkoły. Więc nie stają na głowie, żeby udowodnić, że ich jedynie słuszna doktryna zawsze działa, nawet jeśli liczby pokazują coś innego. A czasem tak się zachowywali ekonomiści poprzedniego pokolenia. Minister finansów Olaf Scholz, przygotowując niemieckie pakiety antykryzysowe i stymulacyjne, zapraszał co czwartek ekonomistów na zooma i odbywał z nimi narady. To byli ludzie z bardzo różnymi poglądami, burza mózgów, zderzenie wielu perspektyw i argumentów. Przyniosło to dobre efekty.
  Czyli polityka "czarnego zera" była błędem? Bo u nas wielu ekonomistów tą niemiecką odpowiedzialnością budżetową wciąż jest zachwyconych.
  Ona miała jedną ważną zaletę. Jak teraz przyszedł kryzys, to Niemcy są w świetnej kondycji budżetowej i mogą zadłużać się właściwie bezkosztowo, wręcz zarabiać na emisji długu. Dlatego mogą planować kolejne setki miliardów pakietów stymulacyjnych, dzięki którym niemieckie firmy wyjdą z kryzysu dużo mocniejsze niż firmy w innych krajach.

  To wymienię tytuły dwóch książek, które są teraz w Niemczech dyskutowane: "Rozdarty kraj. Ekonomiczne, socjalne i polityczne nierówności w Niemczech" politologa Christopha Butterwegge oraz "Koniec klasy średniej. Pożegnanie niemieckiej historii sukcesu" dziennikarza Daniela Goffarta. No to chyba coś jednak nie gra? Prawie dekada z nadwyżką budżetową, świetne wskaźniki, a jednocześnie "rozdarty kraj"?
  Zajmuję się Niemcami od lat 90., często tam jeżdżę i zazwyczaj pierwsze kroki kieruję do księgarni dworcowej. Z okładek książek o polityce i gospodarce rzadko bije optymizm, częściej "Weltschmerz", czarnowidztwo. Pamiętam książkę Arnulfa Baringa z lat 90. pod tytułem "Czy Niemcy upadną?". Ten motyw często wraca i nasila się, kiedy pojawiają się kryzysy. Ale to prawda, że trwa tam teraz bardzo ciekawa twarda dyskusja, w jaki sposób ułożyć model niemiecki po okresie oszczędności. Ona dotyczy nie tylko samej polityki finansowej, ale też redystrybucji, podatków, inwestycji publicznych, szkolnictwa. Bo Niemcy - choć przez kryzys Covid-19 przejdą ze stosunkowo niewielkim spadkiem, pewnie stracą "tylko" około 6,5 proc. PKB - mają jednak wiele bardzo poważnych strukturalnych problemów. Zacznijmy od poziomu inwestycji: polityka oszczędności i "czarnego zera" w ostatniej dekadzie spowodowała, że Niemcy mieli niższy poziom inwestycji nawet niż Francja.
  Jak to?
  No, po prostu.
  Przecież Francję wszyscy pokazują palcami, że jest etatystyczna, nie inwestuje, że jest rozleniwiona, przeregulowana, itd., itp.
  Właśnie dlatego inwestuje, że jest etatystyczna, bo to wymusza więcej nakładów publicznych. Ale również francuski biznes więcej wydawał na inwestycje.
  Więcej niż niemiecki?!
  Tak, o około 1 proc. PKB więcej przez kilka lat. Niemcy miały całkowity poziom inwestycji w okolicach 20 proc., natomiast Francuzi nawet w okresie flauty starali się utrzymywać ten wskaźnik bliżej 22 proc. Efekty w Niemczech są dość oczywiste: odkładane remonty szkół, niedoinwestowane usługi publiczne w gminach, ale też słabości "twardej" infrastruktury – czyli te osławione mosty. Najpoważniejsze zaniedbanie, które zaczęło osłabiać konkurencyjność gospodarki niemieckiej to infrastruktura cyfrowa.
  Że internet mają kiepski?
  To też. Ale chodzi nie tylko o to, że Niemcy muszą wydać nawet 100 miliardów euro, by pokryć cały kraj porządnym zasięgiem i to od razu w technologii 5G. Nawet jak oni te pieniądze wydadzą i zbudują sobie świetny internet, to cała ta infrastruktura może służyć temu, żeby pieniądze zarabiały zagraniczne koncerny.
  Dlaczego?
  Bo przez ostatnie dekady Niemcy nie dorobili się własnych wielkich firm informatycznych, może poza SAP. Do niedawna uważano, że takim "cyfrowym BMW", które mogłoby promieniować na resztę firm, stanie się fin-tech Wirecard, będący platformą do płatności cyfrowych. Ale właśnie miesiąc temu firma w widowiskowy sposób upadła, a jej wiceszef - jak donosi "Der Spiegel" - uciekł na Białoruś. Więc nie chodzi tylko o infrastrukturę internetową, ale o zapóźnienia w strukturze gospodarki i aktywności biznesu w nowych branżach. Oni wiele spraw przespali, teraz czeka ich długi żmudny proces budowania wiedzy, kompetencji w sferze informatycznej.
  Niemcy kojarzymy przede wszystkim ze znakomitymi maszynami, które są sprzedawane na całym świecie. Bo rzeczywiście oni oferują niesamowitą jakość i wyrafinowanie, choć te produkty są dość drogie. I dopóki te ich świetne maszyny funkcjonują jako autonomiczne jednostki, to niemiecka przewaga jest oczywista. Ale w przyszłości - a w zasadzie już się to dzieje - maszyny będą łączone ze sobą poprzez skomplikowane systemy cyfrowej komunikacji i zarządzania, swego rodzaju "internet maszyn" jako część "internetu rzeczy". Kierować tą wielką zmianą będą te kraje, które są zdolne do produkowania oprogramowania i systemów zarządzania. Krótko mówiąc, Niemcy mogą spaść z górnego szczebla konkurencyjności na niższy. Będą dostarczali komponenty do wielkich systemów produkcji, ale już nie będą mogli oferować całych systemów produkcji. I to jest źródłem ich ogromnych obaw.
  Że przesuną się w łańcuchu konkurencyjności niżej?
  Oni bardzo dużo o tym dyskutują, czasem popadając w swój przesadny fatalizm, o którym wcześniej wspomniałem. To samo dotyczy przemysłu samochodowego. Samochód BMW to znakomity produkt, ale oprogramowanie, system nawigacji, system sterowania autami autonomicznymi - wtedy, gdy to się upowszechni – dostarczą inni, najpewniej Amerykanie, bo mają w tych technologiach spore przewagi.
  Czyli polityka "czarnego zera", która ma jedną ważną zaletę - że jak przychodzi kryzys, to jest skąd brać pieniądze na niespodziewane wydatki - jednocześnie ma dramatyczne skutki uboczne: niedoinwestowanie, zapóźnienia w innowacyjności, zapóźnienia w edukacji?
  Dlatego Niemcy szykują się na dekadę wielkich inwestycji. Mosty, edukacja, infrastruktura internetowa i - rzecz jeszcze ważniejsza - transformacja energetyczna. Oni teraz intensywnie poszukują nowego pomysłu na siebie w gospodarce światowej, ale jednocześnie zdają sobie sprawę, że w technologiach cyfrowych zbyt długo czekali i mają spore zaległości. Więc postanowili stworzyć dla siebie nowe pole konkurencji i zaangażować w nie państwo, które ma inwestować ogromne środki i sterować całym procesem.
  Ale w co dokładnie chcą inwestować?
  Na przykład w wodór. Zorientowali się, że w branży samochodów elektrycznych nie dogonią już Chin i USA jeśli chodzi o technologie akumulatorowe. Bo niemieckie koncerny samochodowe zbyt długo szlifowały swoje diesle, nie rozumiejąc, że te silniki trochę przypominają parowozy w latach 50. XX wieku. Wtedy produkowano pewnie najlepsze, najbardziej wyrafinowane parowozy w historii, ale co z tego, skoro ich czas minął? Niemcy będą teraz próbowali wyprzedzić konkurencję, rozwijając tzw. strategię wodorową. Właśnie ogłosili jej założenia. Czyli środkiem magazynowania energii ma być nie akumulator, ale wodór. W ten sposób chcą przekształcić całą branżę samochodową, która będzie produkowała silniki elektryczne napędzane prądem z wodoru.
  Zamiast baterii - zbiornik z wodorem?
  Bo w wodorze da się magazynować energię. W dodatku wodór można będzie przesyłać dotychczasowymi rurociągami, oczywiście po ich modyfikacji. Zielony prąd z wiatraków i paneli słonecznych również będzie można magazynować właśnie w wodorze.
  No ale przecież ta technologia to może być ślepa uliczka.
  Nie ma w tej chwili żadnej pewnej technologii. Przecież magazynowanie energii elektrycznej w bateriach i akumulatorach ma masę wad. Choćby zależność od rzadkich minerałów, które kontroluje niewielka grupa państw i pewnie będą to wykorzystywać. Do tego ogromne koszty utylizacji baterii. Dlatego pojawiła się alternatywa wodorowa i cała Unia być może pójdzie w tym kierunku, żeby stworzyć konkurencję dla systemów bateryjnych oferowanych przez Chiny i USA. Bo warto dodać, że ważną motywacją Niemiec jest teraz "odbudowa" gospodarcza Europy, która ma służyć przede wszystkim większej autonomii Unii na scenie międzynarodowej.
  Żebyśmy nie byli rozgrywani ani przez Chiny, ani przez Stany?
  Unia to największy rynek na świecie - jeśli połączymy 500 mln ludzi z poziomem PKB. Ale jedynym emblematem Europy widocznym na poziomie globalnym jest wspólna waluta euro. Pozostałe kwestie – produkty, wpływy polityczne, obecność wojskowa - wynikają głównie z aktywności państw narodowych. W czasie obecnego kryzysu elity europejskie zdały sobie sprawę, że trzeba znacznie więcej zainwestować w koordynację działań i tworzenie wspólnych przedsięwzięć, żeby wytrzymać zderzenie dwóch gigantów - USA i Chin. Już teraz na poziome globalnym trwa wywołana przez Waszyngton i Pekin ekspansja protekcjonizmu. Więc chodzi o to, żeby Europę wzmocnić, przygotować na bardziej szorstką globalizację, bardziej wymagającą i mniej przewidywalną.
  Żeby Unia mogła powiedzieć: "Mamy ogniwa wodorowe, one są lepsze od waszych akumulatorów, więc możemy współpracować, ale na naszych warunkach". Tak?
  Albo taki komunikat: "Wy stosujecie protekcjonizm, zamykacie się, ogłaszacie jakieś cła i taryfy, no to my sobie damy radę bez waszych technologii, bo mamy swoje".
  Bardzo mnie zaskoczyło to, co pan mówi o niemieckiej innowacyjności, bo to całkowicie sprzeczne z tym, co mamy w głowach. "Niemcy mają kłopoty z innowacyjnością". "Niemieckie samochody są przestarzałe". Świat się kończy.
  Niemcy rzeczywiście w ostatnich latach spadały w rankingach innowacyjności. W niektórych były jeszcze w czołówce, w innych w okolicach dziesiątego miejsca, a w jeszcze innych nawet poza pierwszą dziesiątką. Natomiast trzeba wiedzieć, że oni produkują po prostu inne innowacje niż Amerykanie czy nawet Chińczycy, inne niż Izrael czy Australia.
  Czyli jakie?
  Zwykle rozróżnia się dwa typy innowacji: radykalne i stopniowe. Te radykalne polegają na tworzeniu zupełnie nowych produktów, czyli jeżeli coś już słabo działa, jakiś produkt staje się przestarzały - jak ten wspomniany wcześniej parowóz - to zamyka się fabrykę, zwalnia ludzi, uwalnia kapitał i przesuwa się pieniądze do kompletnie innych nowych pomysłów i zastosowań. Bardzo sprawne w tworzeniu tego typu innowacji są takie gospodarki jak amerykańska, która ma mało regulacji i szeroko otwarte rynki. Ceną jest oczywiście nierówność społeczna, nierówność dochodowa i nieustanne ryzyko, bo społeczeństwo musi się mierzyć cały czas ze zmianami. Natomiast druga kategoria to innowacje stopniowe, które polegają na tym, że szlifuje się produkt, wciąż poprawia jego jakość. I tutaj mistrzami są Niemcy i Japończycy. Do tworzenia tego typu innowacji trzeba zatrudniać pracowników na czas nieokreślony, dać im etaty, dać gwarancję zatrudnienia po to, żeby podjęli ryzyko specjalizowania się w bardzo wąskiej dziedzinie.
  Żeby wiedzieli, że ich fabryka za 10 lat nadal będzie produkować, i że jest sens, żeby ten inżynier czy robotnik w doszlifowywanie jakiejś technologii inwestował wszystkie swoje umiejętności?
  Tak. Ponieważ większą część ryzyka bierze na siebie pracodawca i państwo. I na tym był oparty przez dekady niemiecki system, który pokazał, że można - nie produkując superinnowacji – stać się bardzo bogatym krajem. Spójrzmy na samochody: przecież to jednak dość tradycyjny produkt. Tylko że Niemcy do perfekcji opanowali łączenie w tych mercedesach i BMW dojrzałej technologii z najnowszymi wynalazkami, które pochodzą często z innych krajów. Wszystkie elementy są fenomenalnie pospinane i zintegrowane, ale do osiągnięcia tej perfekcji trzeba pracowników, którzy mają bardzo wąską i specjalistyczną wiedzę o produkcie. Za nią się dobrze płaci i w zamian za nią trzeba też zaoferować bezpieczeństwo zatrudnienia. Dlatego teraz w kryzysie Niemcy stają na głowie, żeby przemysł nie zwalniał ludzi, bo jak oni odejdą na bezrobocie, to dość szybko stracą latami wypracowane umiejętności. W niemieckim systemie firmy zawsze mogły liczyć na wsparcie państwa, więc nie musiały sięgać po metodę "szybko zatrudnij i szybko zwolnij", żeby ciąć koszty. I właśnie w ten sposób Niemcy przez lata produkowali swoje stopniowe innowacje. One nie zawsze są widoczne i oczywiste, nie zawsze łapią się do tych wszystkich międzynarodowych statystyk, natomiast przekładają się na stabilność zatrudnienia i wysokie dochody.
  Czyli jeżeli ogniwa wodorowe okażą się strzałem w dziesiątkę, to Niemcy będą je cyzelować przez najbliższe dekady?
  I wtedy mają przed sobą kilka dekad ulubionego produktu, który będą nieustannie poprawiać i integrować najpierw w samochodach, potem w autobusach, w pociągach, w maszynach, potem w budownictwie itd. W tym systemie innowacji stopniowych niemiecka obsesja na punkcie oszczędności budżetowych i niskiej inflacji ma pewien sens. Bo na czym polega polityka płacowa w firmach, które są skupione na innowacjach stopniowych? W Niemczech były to negocjacje w najważniejszych branżach między silnymi związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. Pracownicy mówili: chcemy 1,5 procent podwyżki w przyszłym roku, a w kolejnych pięciu latach po jednym procencie. Pracodawcy na to: ale wasza produktywność nie wzrasta tak szybko, bo tylko o 0,7 procenta, no to możemy wam dać trochę więcej - na przykład 0,9 procenta podwyżki. Czyli cyzelowanie bardzo niewielkich różnic. Jeżeli oni zawierają jakieś porozumienie płacowe, to ono jest bardzo precyzyjne i staje się punktem odniesienia dla wielu innych branż. I teraz wyobraźmy sobie, że mieliby bank centralny, który prowadzi bardzo swawolną politykę pieniężną, a rząd zadłuża się wedle uznania. W takim systemie inflacja byłaby nieprzewidywalna, a większość tych porozumień płacowych wzięłaby w łeb. Zarówno pracodawcy, jak i związki zawodowe oczekują więc od niemieckiego banku centralnego, że zagwarantuje im niską inflację i będzie tego poziomu bronił, bo inaczej całe ich długoterminowe planowanie jest niewiele warte. Więc, zarzucając Niemcom obsesję na punkcie inflacji i oszczędności budżetowych, warto pamiętać, jak działają ich firmy.
  No to wracam do tytułów niemieckich książek, które opisują eksplozję nierówności i erozję klasy średniej, czyli wszystkie te fatalne zjawiska, które chyba najbardziej są widoczne w USA i wybuchają co jakiś czas wściekłością społeczną, Trumpem albo innymi ekscesami.
  Oczywiście, te zjawiska w Niemczech też istnieją. Żeby zrozumieć podziały społeczne, o których się teraz w Niemczech dyskutuje, trzeba sięgnąć aż do lat 90. Wtedy ten reński kapitalizm funkcjonował sprawnie, produkował swoje stopniowe innowacje, coraz lepsze mercedesy i coraz lepsze maszyny, ale też coraz bardziej odczuwał konkurencję ze strony producentów azjatyckich. Potem doszła jeszcze konkurencja z naszej strony, czyli krajów Europy Środkowej. Niemcy musieli stale uciekać do przodu z produktywnością, czyli zmusić pracowników do większej wydajności. Ci, którzy nie chcieli się do tego dostosować lub nie nadążali - byli zwalniani i trafiali na bezrobocie. Wtedy system wsparcia dla bezrobotnych był bardzo hojny, dało się z niego latami dobrze żyć, ale finanse państwa coraz bardziej trzeszczały pod ciężarem zobowiązań. Na reformy zdecydował się socjaldemokrata Gerhard Schroeder: my go dziś kojarzymy głównie z rurociągiem Nordstream i przyjaźnią z Putinem, natomiast Niemcy wolą go pamiętać jako autora reform państwa socjalnego.
  Które polegały na cięciach i zabieraniu.
  No to niech pan spojrzy na to z innej perspektywy: Schroeder zdał sobie sprawę, że nie uda się już zatrudnić tych długotrwale bezrobotnych w przemyśle, bo fabryki za bardzo uciekły z technologiami i wiedzą. W Niemczech panuje zresztą kult wiedzy i ciągłego podnoszenia poziomu kwalifikacji, to jest mocno powiązane z płacami, a potem przekłada się na poziom świadczeń emerytalnych. Więc ta część społeczeństwa, która pozostała na bezrobociu, miała niewielkie szanse, żeby dołączyć do coraz szybciej uciekającego peletonu. Dla nich Schroeder postawił na rynek usług prostych, nieskomplikowanych, niewymagających wysokich kwalifikacji. Zderegulował i otworzył usługi, wsparł rozwój tego rynku środkami publicznymi. Pracodawca mógł zatrudnić kogoś za przysłowiowe euro za godzinę, na resztę wynagrodzenia otrzymywał dotację. Schroeder wprowadził także "podstawowe zabezpieczenie" socjalne dla każdego, ale pod warunkiem, że będzie szukał pracy i się dokształcał.
  Czyli - mówiąc wprost - uśmieciowił zatrudnienie i zezwolił na niskie płace. No to już wiemy, skąd tytuł książki "Rozdarty kraj" o eksplozji niemieckich nierówności.
  Mam problem z tego typu argumentacją, bo alternatywą było długoterminowe bezrobocie.
  Sam pan mówił, że Niemcy mają kłopoty.
  Mają. Po deregulacji Schroedera wiele osób zaczęło pracować w dość niestabilnych warunkach. Zaoferowano im co prawda ubezpieczenia społeczne i różne inne formy wsparcia, więc to niemieckie państwo socjalne - choć przycięte - dalej funkcjonowało, ale nierówności dochodowe jednak się zwiększyły. Nie brak opinii, że przyczyną wzrostu nierówności w Niemczech jest nie tylko dualny rynek pracy rozkręcony przez Schroedera, ale też ekspansywna polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego po ostatnim kryzysie finansowym. Bo do rozmaitych funduszy inwestycyjnych "zbyt dużych, żeby upaść" trafiła ogromna ilość łatwej gotówki, która spowodowała wzrost cen mieszkań i wzrost cen akcji. Na rynku mieszkaniowym pojawili się inwestorzy skupujący tysiące lokali w Berlinie, Frankfurcie, Monachium, a nawet mniejszych miejscowościach – a wraz z nimi drożyzna. Dla Niemców to był szok, bo oni są społeczeństwem żyjącym w wynajmowanych, niedrogich mieszkaniach latami - wielu Niemców nawet na emeryturze nie ma swojego lokum. To jest jeden z bardzo poważnych problemów społecznych w Niemczech. Władze Berlina zareagowały, wprowadzając ostatnio zamrożenie czynszów na pięć lat. Chodzi nie tylko o to, by zahamować wzrost cen, ale też powstrzymać gentryfikację Berlina. Przecież w tym mieście różne grupy społeczne o różnej zasobności portfela żyły obok siebie, a teraz w niektórych dzielnicach na wynajęcie mieszkania stać jedynie najzamożniejszych.
  Jak ta wolta kanclerz Merkel, niemieckich ekonomistów i niemieckiej opinii publicznej - "Wydawać, wydawać, wydawać!" - wpłynie na Polskę?
  Dobrze wpłynie. Jesteśmy z nimi bardzo mocno powiązani gospodarczo: według najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego Polska już nawet wyprzedziła Wielką Brytanię i Włochy, jeśli chodzi o obroty handlowe z Niemcami. Stajemy się dla nich kluczowym parterem, już nie tylko ważnym. Dlatego każdy wzrost popytu i aktywności inwestycyjnej w Niemczech to dla nas dobra wiadomość, bo oznacza również większy popyt na produkty, które wytwarzamy u nas. Wielu ekonomistów liczy też na to, że popierana przez Niemcy strategia wzmocnienia suwerenności Europy sprawi, że wrócą tutaj z Azji niektóre niemieckie fabryki, co wywoła kolejny boom wydatkowy.
  "Skracanie łańcucha dostaw".
  Tak. Bo Europa zrozumiała, że nie może wszystkiego wyoutsourcować do Chin i Azji, w niektórych sektorach - na przykład medycznym - produkcję trzeba mieć na miejscu. I niektórzy mają nadzieję, że część tych powracających fabryk zostanie ulokowana w takich krajach jak Polska. A ja uważam, że niekoniecznie.
  Dlaczego?
  Zanim zaczniemy cieszyć się z powracających fabryk, zastanówmy się, jakie czynniki mogą decydować o ich lokalizacji. W Polsce mamy bardzo niskie bezrobocie, ono nawet w obecnym kryzysie według ostatnich danych niespecjalnie rośnie. Więc skąd w takiej Polsce weźmiemy pracowników? - będą się zastanawiały firmy. Druga rzecz to technologia. Te powracające fabryki przecież zostaną zbudowane na nowo i mogą działać w zupełnie inny sposób. Były już próby, np. fabryka adidasa w bawarskim Ansbach, która miała zastąpić tysiące pracowników w Chinach i Wietnamie 160-osobową załogą i drukarkami 3D. Akurat ten projekt nie do końca się udał, ale niewykluczone, że dopiero teraz nadchodzi czas nowych metod produkcji. Powracający biznes nie będzie potrzebował tańszych lokalizacji w Polsce czy Rumunii: może umieścić fabryki na wschodzie Niemiec, a w celu wyrównania wyższych kosztów pracy zaaplikuje tam więcej technologii i sztucznej inteligencji.
  Ale nawet jeśli to będzie tylko 160 pracowników, to lepiej ich mieć w Polsce za trzy razy niższe stawki niż w Niemczech.
  Ta kalkulacja będzie dla niemieckich firm bardziej skomplikowana. Bo trzeba też uwzględnić wsparcie państwa. Wracamy więc do kwestii omawianej na początku, czyli do wielkiego programu wsparcia gospodarki Niemiec przez rząd. Oni będą w najbliższych latach wydawać ogromne środki na to, żeby wspierać swoje firmy i rozbudować ich zdolności produkcyjne w kraju. I wiedzą, że innych na podobną skalę wydatków nie będzie stać, co oznacza dla nich spore kłopoty.
  Kłopoty?
  Moim zdaniem to jeden z ważnych motywów uruchomienia europejskiego programu odbudowy po pandemii na 750 mld euro, który parę dni temu wynegocjowano w Brukseli. Chodzi o to, żeby inne kraje nie zarzucały Niemcom, że w tej całej kryzysowej sytuacji osiągają przewagę właśnie w ten sposób, że wykorzystują swoje rezerwy budżetowe i swoją siłę finansową do wsparcia własnej gospodarki, a inni takiej możliwości nie mają.
  Czyli że dzięki polityce "czarnego zera" mają tak dużą poduszkę finansową, że teraz mogą dać setki miliardów własnym firmom, one się wzmocnią i po kryzysie będą jeszcze mocniejsze od włoskich, hiszpańskich, czy francuskich?
  Tak. I będą je przejmować. Polskich firm zresztą też to niebezpieczeństwo dotyczy. Pakiet antykryzysowy dla całej Unii na 750 mld euro - który zaproponowali przecież Niemcy i Francuzi - może trochę tę przewagę niemiecką zmniejszyć, albo przynajmniej osłodzić.
  I Niemcy sami tego chcą?
  Chcą. Bo przetrwanie krajów południa i całej Unii jest przecież w ich interesie: większość eksportu wciąż trafia do naszego regionu. Krytyka ze strony Włoch, Hiszpanii, Grecji, których na tak szerokie wsparcie gospodarki nie stać, pojawiła się od razu po ogłoszeniu wysokości niemieckich pierwszych pakietów pomocowych w marcu. Kraje południa stanęły w obliczu głębokiej depresji, więc trudno się dziwić, że domagały się przeniesienia akcentu z programów narodowych na unijne.
  "Nas nie stać, bo mamy wielkie długi, a Niemców stać i w efekcie powstaną jeszcze większe nierówności między krajami Unii po kryzysie". Tak?
  Owszem. A dodatkowy argument jest taki: "Przecież mamy wspólny rynek, więc jak nam nie pomożecie, to wszystko się posypie". W rzeczywiście - załamanie gospodarcze i kłopoty własnych firm mogłoby doprowadzić na przykład Włochów do wniosku, że czas sięgnąć po różne narzędzia protekcjonistyczne. Inni w ramach retorsji zaczęliby robić to samo i wspólny rynek – fundament UE - by się rozleciał. Niemcy doskonale rozumieją to zagrożenie.
  Czyli tym razem Niemcy zamiast odpowiedzieć: "Zygu, zygu, marcheweczka, trzeba było oszczędzać, tak jak my oszczędzaliśmy", poszli po rozum do głowy i mówią: "Ok, zmieniliśmy zdanie, byliśmy głupi w poprzednim kryzysie, tym razem będzie większa solidarność".
  Do pewnego stopnia. Niemcy traktują ten kryzys jako największe zagrożenie od początku integracji – dużo większe niż poprzedni krach z 2008 roku - stąd gotowość do zmiany polityki. Spójność Unii jest na pierwszym miejscu. Warto jednak podkreślić, że zmiana nie oznacza dawania krajom południa pieniędzy na tacy i swobody w ich wydawaniu. Nie będzie więc łatania dziur w budżetach ani przysłowiowego rzucania kasy z helikoptera. Niemcy będą się starali przejąć kontrolę nad całym procesem alokacji tej góry nowych środków. Chcą, by wzmocniły one konkurencyjność gospodarki i wsparły zmianę technologiczną, która zdecyduje o miejscu Europy w gospodarce światowej. Tylko czy kraje południa będą w stanie rozsądnie tym sterować? Największy zarzut Niemców wobec Włochów nie polega dziś na tym, że nie potrafią oszczędzać – bo potrafią. Zniknęły też szyderstwa o leniwych Grekach popularne w elektoracie AfD i pompowane w tabliodach – bo ci pracują najdłużej w Europie. Główny zarzut dotyczy tego, że kraje południa nie potrafiły w ostatnich latach przeprowadzić reform administracji publicznej oraz systemu wspierania innowacji. Tymczasem bez tego uruchomienie ogromnych transferów nie przyniesie oczekiwanych skutków. Dlatego Niemcy – przy wsparciu innych państw północy – będą oczekiwały przełomowych reform na południu. Sygnał jest zatem zupełnie inny niż dziesięć lat temu przy ostatnim kryzysie. Zamiast "oszczędzajcie i reformujcie" jest "wydawajcie, by się zreformować". To faktycznie mądrzejsza polityka.


  Link

  Dr hab. Sebastian Płóciennik (ur. 1973) jest prawnikiem i ekonomistą. Kierownik programu "Trójkąt Weimarski" w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM), zajmuje się gospodarką Niemiec oraz integracją ekonomiczną w Europie.
 • Automation24
 • #2198
  robbo_pv
  Level 23  
  Nie widze tam nic waznego poza jakas wizja czlowieka z PISM. Zasadniczo sprowadza sie do akceptacji luzowania i wydawania wiecej niz sie zarabia co juz nasz rzad dawno powiedzial i niczym towarzysz gierek mnoży "mega inwestycje" a teraz to tylko dorabianie ideologii.

  Niektórzy mysla ze rzucenie pienidzmi pozwala osiagnac sukces.... co widac po 1 mln samochodów elektrycznych.
 • #2199
  vodiczka
  Level 43  
  robbo_pv wrote:
  100% bo to wirtualny rozproszony magazyn. moc maksymalna raptem 20GW.
  Poległem i oplułem ekran. Wirtualnie możemy magazynować gigabajty ale nie energię ;)
  Straty są nieuniknione, choćby na przewodach łączących magazyn z producentami i odbiorcami energii.
 • #2200
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  robbo_pv wrote:
  Nie widze tam nic waznego

  Musisz częściej przecierać oczy, inaczej nigdy nic nie zobaczysz.
  Ja natomiast zobaczyłem wodór. A że tematem wiodącym naszej rozmowy jest energia, to skojarzenie, znaczy pytanie, nasuwa się samo. Czy to czasami nie wodór będzie naszą przyszłością? Czy dla wodoru porzucimy i węgiel, i gaz, i rozczepianie atomu? Bo jeśli w badania wpakuje się takie pieniądze, to czegoś się chyba po nich dowiemy. Nieprawdaż?

  Dodano po 1 [minuty]:

  vodiczka wrote:

  Straty są nieuniknione, choćby na przewodach łączących magazyn z producentami i odbiorcami energii.

  Jasne, jednak dla symulacji wygodniej (prościej) jest ich nie uwzględniać. Bo sprawdzamy rzędy wielkości, a nie bilans ekonomiczny.
 • #2201
  robbo_pv
  Level 23  
  Realnie taki magazyn bateryjny miałby z 90% sprawności.

  250tys magazynów 2MWh przy kazdym transformatorze Sn/nn (na sieci 15kV) Da 500GWh

  20mln klientów po 10kWh na nn da 200GWh

  magazyny w sieci dystrybucyjnej i NN od 110kv 300GWh

  Oczywiscie cześć tych magazynów to moze byc wodór (jak przeskalujemy PV i wiatr do np 100GW/100GW)
 • #2203
  vodiczka
  Level 43  
  robbo_pv wrote:
  Oczywiście cześć tych magazynów to może byc wodór
  a sprawność konwersji e. e. > wodór > e.e. ile wyniesie :?:
  Gdyby działanie magazynów energii było ekonomicznie uzasadnione to już by działały na duża skalę a nie jako eksperymentalne :)

  retrofood wrote:
  Czy to czasami nie wodór będzie naszą przyszłością? Czy dla wodoru porzucimy i węgiel, i gaz, i rozczepianie atomu?
  Nie porzucimy bo wodoru nie da się uzyskać relatywnie małym nakładem energii. Trzeba go wytworzyć z pozornie bardzo taniego związku chemicznego jakim jest woda ale do jego wytworzenia potrzeba dużo energii nieważne czy to będzie proces elektrolizy czy proces produkcji wodoru z metanu i pary wodnej.
  W drugiej metodzie zużywamy mniej energii niż w pierwszej ale aby otrzymać wodór, najpierw trzeba wytworzyć niezbędną ilość energii.
  Teoretycznie można wykorzystać nadwyżki energii z ogniw fotowoltaicznych i wiatraków ale sprawa znów rozbija się o koszty oraz o powierzchnię niezbędną na stworzenie odpowiedniej mocy farm słonecznych i wiatrowych.
  Chętnie zobaczyłbym w Polsce eksperymentalne osiedle domków jednorodzinnych, samowystarczalnych jeżeli chodzi o produkcję e.e. z magazynem wodoru jako akumulatorem e.e.
 • #2204
  RitterX
  Level 39  
  retrofood wrote:
  Ja natomiast zobaczyłem wodór. A że tematem wiodącym naszej rozmowy jest energia, to skojarzenie, znaczy pytanie, nasuwa się samo. Czy to czasami nie wodór będzie naszą przyszłością? Czy dla wodoru porzucimy i węgiel, i gaz, i rozczepianie atomu? Bo jeśli w badania wpakuje się takie pieniądze, to czegoś się chyba po nich dowiemy. Nieprawdaż?

  Niemiecki fatalizm jest podyktowany tym, że zostali wychowani na Baśniach Braci Grimm, które kończą się tak, jak się kończą czyli wszystko się doszczętnie spieprzy :) . Nie czytali Konopnickiej a tym samym nie mają powodów do nadmiernego, niczym nieuzasadnionego optymizmu.

  Technologia wodorowa jest w Niemczech rozwijana od 100 lat. Od 80 lat na poważnie. od 40 na bardzo poważnie. Stąd niemieckie okręty podwodne są napędzane AIP opartymi o ogniwa paliwowe. To świadczy o poziomie zaawansowania i uprzemysłowieniu technologii. Druga gałąź wodorowych to akumulacja wodoru w związkach stałych nad czym koncerny samochodowe pracują od 40 lat. Sprężanie wodoru to ślepa uliczka. Jeśli nawet zbiorniki to z powodów technicznych stacjonarne.
  Trzeci element wodorowej rewolucji to synteza termojądrowa, własny Stellator czyli reaktor termojądrowy pracy ciągłej a nie impulsowy. To raptem wycinek tego co jest robione. Dlatego nie powiedziałbym, że Niemcy są w upadku i technologicznie zapóźnione. To czego im brakuje to jeszcze więcej bystrzaków. Są drugim krajem po USA pod względem przyciągania talentów.
  Z 5G wcale tak bardzo nie muszą się spieszyć. Nie tworzy ona tak dużej wartości dodanej jak się obiecuje. Szczególnie, że Niemcy są warsztatem rzemieślniczym świata i to w czym się specjalizują jest najczęściej bytem namacalnym.
  Skoro Amerykanie tak dobrze stoją z informatyką, bezpieczną i namacalną to dlaczego niemieckie sterowniki sterują metrem w NY?
  Artykuły ku pokrzepieniu serc są fajne ale niewiele wnoszą do realnego świata.
  Czarne zero nie ma znaczenia gdy 10. letnie obligacje są sprzedawane z ujemną stopą zwrotu dla nabywcy. Tym samym niemieckie obligacje w euro stają się obok dolara rezerwową walutą na rynkach finansowych a przy okazji to nie tylko Niemcy sfinansują remonty mostów kolejowych. Do spółki ci, którzy kupili obligacje z ujemną stopą procentową.

  Nie ma krajów bez problemów. Niemcy wcale nie są rajem po wprowadzeniu Agenda 2000 i za to kanclerz S. poleciał tak zupełnie przypadkiem na podusię finansową w Gazpromie :) . To oddaje ponury groteskowy komizm całej sytuacji.

  Po zjednoczeniu Niemiec równie kolosalne środki poszły w NRD-ówek. Ten etap najwidoczniej już się zakończył. Minęło jedno pokolenie, 20 lat i jest nowy projekt Magna Germania. Projektów nie finansuje się gadaniem tylko pieniędzmi, które najskuteczniej potrafią przemawiać.

  p.s.
  Nie ma problemu. Można policzyć jak duża musiałaby być kubatura magazynu z ogniwami LiPo 1TW . Małe by to nie było i z całą pewnością nie miało sprawności 1.
 • #2205
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  vodiczka wrote:

  retrofood wrote:
  Czy to czasami nie wodór będzie naszą przyszłością? Czy dla wodoru porzucimy i węgiel, i gaz, i rozczepianie atomu?
  Nie porzucimy bo wodoru nie da się uzyskać relatywnie małym nakładem energii.

  Nie da się dziś, a jutro - nie wiemy. Od tego są badania, aby tezy obalać lub potwierdzać. Skoro miliardy pójdą na badania, to myślę, że nic nie jest jeszcze przesądzone.
 • #2206
  robbo_pv
  Level 23  
  Oczywiście ze sie da? A gdy kWh z paneli PV osiągnie cene dążąca do zera? To czy wodór nie będzie za darmo?

  Pomysł z magazynowaniem energii w wodorze za pomoca elektrolizy opiera sie na "NADMIARZE" energii z OZE. Energii która w innym przypadku nie zostanie wytworzona, wyprodukowana i zużyta.

  Oczywistym jest iż sprawność procesu oscyluje pewnie w granicach 30-40% ale to nic nie zmienia. Nie zbudujemy ani baterii akumulatorów na kilka TWh ani setek ESP.

  W ostatnich 30 dniach nasze ESP wygenerowały zawrotne 63GWh... a ich pojemno to kilka GWh
  Potezne Niemcy maja we wszystkich ESP moga miec zmagazynowane 10GWh

  Niemcy maja juz 930MW mocy w bateriach okolo 600-700MWh ale oczekuja 150GWh w 2050 w samych akumulatorach (bateriach)


  Pamietacie moj wykres z 60GW w fotowoltaice i 60GW wiatru?

  To teraz jeśli fotowoltaiki będzie 120GW i wiatru 120GW to:

  Liczba godzin w czerwcu z niedoborem energii w KSE wynosi 150godzin
  Magazyn energii który pokryje niedobory z nadprodukucji w innych godzinach wynosi 150GWh (a nie 1TWh).

  Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?
 • #2207
  ^ToM^
  Level 41  
  retrofood wrote:

  Nie da się dziś, a jutro - nie wiemy. Od tego są badania, aby tezy obalać lub potwierdzać. Skoro miliardy pójdą na badania, to myślę, że nic nie jest jeszcze przesądzone.


  Nie bardzo wiem co tu badać, skoro wodór, jego pozyskiwanie, zastosowanie, przechowywanie i przetwarzanie na energię jest znane od dziesiątek lat. Problem jest w tym, że pozyskiwanie wodoru jest energochłonne - zatem w zasadzie nieopłacalne do celów energetyki. Jedyną możliwość jest taka, że pozyskuje się go jako produkt uboczny przy niektórych procesach. Wtedy można go magazynować i później wykorzystywać jako paliwo.
 • #2208
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ^ToM^ wrote:
  retrofood wrote:

  Nie da się dziś, a jutro - nie wiemy. Od tego są badania, aby tezy obalać lub potwierdzać. Skoro miliardy pójdą na badania, to myślę, że nic nie jest jeszcze przesądzone.


  Nie bardzo wiem co tu badać, skoro wodór, jego pozyskiwanie, zastosowanie, przechowywanie i przetwarzanie na energię jest znane od dziesiątek lat.

  A nie zastanawia Cię, że ktoś jednak chce na takie badania wyłożyć ogromną kasę? Uważasz, że ten ktoś nie wie tego, co wiesz Ty? I po prostu postanowił kasę wyrzucić?
  Ja tam drwić z tego pomysłu nie zamierzam.
 • #2209
  robbo_pv
  Level 23  
  Dlaczego wodór. Przykład Polska dane rzeczywiste

  Wariant I
  60GW wind+ 60GW solar +1 TWh magazyn bateryjny zapewniam nam stabilność KSE czerwiec 2020 ----- koszt 13bln złotych 360mld + 270mld + 12000mld = 13bln PLN
  produkcja energii 13,5TWh miesiecznie czyli mniej więcej zapotrzebowanie. Nierównomierność załatwia magazyn 1TWh


  Wariant II) 120GW+120GW + 150GWh magazyn zapewniam nam stabilność KSE koszt 3bln złotych 720mld + 540mld + 1800mld = 3bln PLN. (czyli TANIEJ jest przewymiarować dwukrotnie GENERACJĘ niz kupic większy magazyn.


  ale....

  majac 120GW+120GW produkujemy DWA RAZY ZA DUZO energii (27TWh) zarówno na bieżące zużycie jak i na magazyn 150GWh to oznacza ze miesięcznie mamy do przepalenia 13,5TWh energii której NIKT nie potrzebuje. Dlatego nawet przy sprawności przemiany wodoru 30% uzyskujemy DARMOWE 4TWh energii elektrycznej


  To WIN-WIN
 • #2210
  vodiczka
  Level 43  
  retrofood wrote:
  Nie da się dziś, a jutro - nie wiemy. Od tego są badania, aby tezy obalać lub potwierdzać.
  Jak to powiedział Jan Kobuszewski w roli majstra? "Praw fizyki Pan nie zmienisz i nie bądź Pan głąb"
  retrofood wrote:
  A nie zastanawia Cię, że ktoś jednak chce na takie badania wyłożyć ogromną kasę?
  Nie dziwi bo kasa na badania wynika z pewnego trendu związanego z globalnym ociepleniem.
  retrofood wrote:
  Czy to czasami nie wodór będzie naszą przyszłością? Czy dla wodoru porzucimy i węgiel, i gaz, i rozczepianie atomu?
  Ograniczyć do maksimum lub wyrugować paliwa kopalne jako nośniki energii co jest technicznie możliwe i praw fizyki nie obala ale wiąże się z drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Przy drogiej energii w momencie jej powstawania, koszty jej magazynowania relatywnie zmaleją i okaże się, że "magazyn wodorowy" jest OK.
  Przypomnę po raz kolejny wizjonerski ale nieuzasadniony ekonomicznie do dziś projekt. Wizja pochodzi chyba z początku rozwinięcia produkcji ogniw fotowoltaicznych: Wielka elektrownia słoneczna w północnej Afryce, połączona z elektrolizerami wody. Powstający wodór przesyłany podmorskim rurociągiem do południowej Francji, zasila elektrownię gazową. Za magazyn wodoru służy sam rurociąg, poprzez podwyższanie w nim ciśnienia przy nadprodukcji wodoru i obniżanie przy zużyciu przewyższającym jego produkcję lub jej zaprzestaniu w nocy.

  Dodano po 14 [minuty]:

  robbo_pv wrote:
  Dlatego nawet przy sprawności przemiany wodoru 30% uzyskujemy DARMOWE 4TWh energii elektrycznej
  Absolutnie nie darmowe. Ta pozornie darmowa energia wynika z przewymiarowania GENERACJI.
  Nie wmówisz nikomu, że produkcję 120GW+120GW uruchomisz i utrzymasz takim samym kosztem jak 60GW+60GW.
 • #2211
  robbo_pv
  Level 23  
  120GW+120GW to jest moc zainstalowana , ta moc 17 czerwcwa o 21:00 produkuje niecałe 4GW z potrzebnych ponad 20GW ale...

  Koszt 1MWh pozyskanej z magazynu bateryjnego jest 8-10 krotnie wyzszy od kosztu wyprodukowania energii z owego wiatraka. Jak policzyłem powyżej taniej jest podwoić liczbę mocy zainstalowanej w el wiatrowych i fotowoltaicznych niz zbudować magazyn bilansujący zapotrzebowanie KSE (o wielkosci 1TWh)

  To oznacza ze sa godziny gdzie OZE moc generowana przekracza 110GW !!!! Wykres ponizej pokazujacy naprodukcje OZE wzgleden zapotrzebowania (powyzej zera) lub brak mocy w systemie (ponizej zera)

  Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?

  To oznacza ze mamy nawet 100GW mocy nieodebranej albo przepalimy ja lokalnie w wodór albo jej niewykorzystamy,
  Oczywiscie koszt dwukrotonego przewymiarowania generacji MUSI odbic sie na cenach MWh.

  Tylko nawet gdyby zalozyc ze marnujemy cała moc nadmiarową to koszt MWh wzrośnie dwukrotnie (trzeba pokryć koszty nie pracujących wiatraków i fotowoltaiki) to jeśli z tego odzyskamy 30% poprzez przemianę wodoru to jest to zysk. oo ile koszt inwestycyjny "w przemiane wodoru" nie będzie większy niz 10-15% ceny magazynu bateryjnego o tej samej produkcji energii

  Inaczej:

  Gdyby KSE od każdej farmy wiatrowej i każdej farmy fotowoltaicznej domagała się wprowadzenia mocy do KSE idealnie tak jak wygląda krzywa zapotrzebowania to koszt 1MWh wynosiłby nie 150zł a 2000zł. (przy zastosowaniu magazynu bateryjnego). Ale wtedy kazda farma wiatrowa potrafiłaby policzyc iz postawienie dwukrotnie wiecej wiatraków i 8 krotnie mniejszy magazyn do realizacji tego celu powoduje iz cena wynosi 300-400zł za 1MWh ale.... te wiatraki musialaby się zatrzymac gdy KSE nie potrzebuje mocy a magzyn pełny lub z pomocą wiatraków zbednych w danym momencie KSE wytworzyć pare kilogramów DARMOWEGO wodoru.
 • #2212
  vodiczka
  Level 43  
  Chyba mieszasz koszty inwestycji z bieżącymi kosztami produkcji.
  robbo_pv wrote:
  to jeśli z tego odzyskamy 30% poprzez przemianę wodoru to jest to zysk. o ile koszt inwestycyjny "w przemiane wodoru" nie będzie większy niz 10-15% ceny magazynu bateryjnego o tej samej produkcji energii
  Jak wyliczyłeś, że koszt inwestycyjny magazynu wodorowego nie może być wyższy niż 15% kosztów porównywalnego magazynu bateryjnego aby inwestycja była opłacalna?
  robbo_pv wrote:
  Jak policzyłem powyżej taniej jest podwoić liczbę mocy zainstalowanej w el wiatrowych i fotowoltaicznych niz zbudować magazyn bilansujący zapotrzebowanie KSE (o wielkosci 1TWh)
  A jak będzie przy potrojeniu mocy? Jaki stosunek zainstalowanej mocy do pojemności magazynu jest optymalny?
 • #2213
  robbo_pv
  Level 23  
  Jezeli Koszt magazynu bateryjnego wynosi X a sprawnosc 90% to przy dowolnej produkcji koszt pozyskania MWh wynosi 0,9x

  Jesli sprawnosc przetworzenia wodoru wynosi 30%. To inwestycja w magazyn wodoru musi być 3 krotni niższa by koszty inwestycyjne na MWh pozyskanej energii były równe.

  Pozostaje jeszcze połowa z tego z uwagi na trawalosc ogniwa paliwowego czy owe 15%.


  Policzyłem dla 240GW+240GW niestety w tym wypadku magazyn musi miec 85GWh
  wiec wyliczenia sa takie

  Wariant III 1440mld+1080mld + 1020mld = 3,5bln

  Przy czym należny pamiętacie iz cena magazynu jest "detaliczna" 300USD/kWh.

  W Czernikowie Energa buduje za 3,5mln za MWh wiec byc moze szacunki magazynu mozna skorygowac

  Dodano po 58 [minuty]:

  A tak apropo z fajnej ksiazki:


  Podczas dyskusji na temat dalszego rozwoju energetyki atomowej Michael
  Meacher, były minister środowiska Wielkiej Brytanii, powiedział, że „jeśli
  zamierzamy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 60% [...] do roku 2050,
  to nie ma innego sposobu na osiągnięcie tego celu, jak poprzez wykorzystanie
  energii odnawialnej”. Z kolei Sir Bernard Ingham, były urzędnik państwowy,
  opowiadający się za rozwojem energetyki jądrowej, stwierdził: „Każdy, kto
  uważa, że dzięki odnawialnym źródłom energii uda się zapełnić lukę [energetyczną], żyje w zupełnie nierealnym świecie i jest, według mnie, wrogiem
  społeczeństwa”.

  David J.C. MacKay Zrównoważona energia – bez bicia piany
  Fundacja EkoRozwoju, 2011, 978-83-923848-1-6. Dostępna bezpłatnie
  w Internecie pod adresem www.ziemianarozdrozu.pl (PL).
  https://www.fuw.edu.pl/~szef/EJ/Zrow-Energia.pdf
 • #2214
  vodiczka
  Level 43  
  robbo_pv wrote:
  Jezeli Koszt magazynu bateryjnego wynosi X a sprawnosc 90% to przy dowolnej produkcji koszt pozyskania MWh wynosi 0,9x
  Gdyby było tak jak piszesz to im mniejsza sprawność tym niższy byłby koszt pozyskania 1 MWh co jest absurdalne.
  Współczynnik 0,9 a dokładniej jego odwrotność mówi o cenie po jakiej odzyskujemy energię z magazynu bez uwzględnienia kosztu inwestycji. Jeżeli sprzedasz do magazynu energię w cenie Y/1MWh to 1 MWh pobrana z magazynu (bez kosztu inwestycji) będzie cię kosztować 1,111Y
  Do tego doliczasz koszt inwestycji przypadający na 1 MWh w formule X / L gdzie L - ilość zmagazynowanych MWh przez cały czas życia magazynu.

  Całkowity koszt 1 MWh pobranej z magazynu wyniesie 1,111(Y + X/L) przy 90% sprawności magazynowania
 • #2215
  RitterX
  Level 39  
  ^ToM^ wrote:
  Nie bardzo wiem co tu badać, skoro wodór, jego pozyskiwanie, zastosowanie, przechowywanie i przetwarzanie na energię jest znane od dziesiątek lat. Problem jest w tym, że pozyskiwanie wodoru jest energochłonne - zatem w zasadzie nieopłacalne do celów energetyki. Jedyną możliwość jest taka, że pozyskuje się go jako produkt uboczny przy niektórych procesach. Wtedy można go magazynować i później wykorzystywać jako paliwo.

  To prawda, że przekształcanie wody w wodór jest energochłonne ale jaka jest alternatywa dotycząca magazynowania energii? Woda jest dostępna praktycznie wszędzie i jest dla jej oczyszczania, przygotowania technologia oraz infrastruktura. OZE mają jedną podstawową wadę polegającą na cykliczności. Nawet jak energia elektryczna będzie droższa z wodoru to i tak nie ma to znaczenia gdyż opłata za gotowość, gwarantowania dostawy będzie to pokrywała. Po to budowano elektrownie wodne, w szczególności szczytowo-pompowe o bardzo długim okresie amortyzacji inwestycji by w ten sposób magazynować energię. Co tu kryć, bardzo wysoko trzeba byłoby przemieścić kilogram wody by zmagazynować w energii potencjalnej równoważną energię jaką można pozyskać na drodze ogniwa paliwowego albo kontrolowanego spalania wodoru.
 • #2216
  ^ToM^
  Level 41  
  retrofood wrote:

  A nie zastanawia Cię, że ktoś jednak chce na takie badania wyłożyć ogromną kasę? Uważasz, że ten ktoś nie wie tego, co wiesz Ty? I po prostu postanowił kasę wyrzucić?
  Ja tam drwić z tego pomysłu nie zamierzam.


  Myślę, że skoro uważa się, że na świecie około 80% ludności (ale nie mniej niż 50%) to imbecyle więc nie zdziwi mnie nawet gdyby ktoś za ogromną kasę zaczął badać ilość cukru w cukrze.
 • #2217
  DjMapet
  Level 43  
  Tyle, że bez kasy nie ma badań naukowych a bez badań - postępu.
  Sporo kasy na badania przeznaczają stany a chiny na podbieranie stanom wyników tych badań. :-)
  Oszczędna (skąpa?) Europa postawiła na socjalizm i zaczyna odstawać technologicznie od w/w, co się w dalszej perspektywie może źle dla niej skończyć.

  Pozdrawiam.
 • #2218
  kj1
  Electrician specialist
  ^ToM^ wrote:
  Nie bardzo wiem co tu badać, skoro wodór, jego pozyskiwanie, zastosowanie, przechowywanie i przetwarzanie na energię jest znane od dziesiątek lat.

  Ależ oczywiście, że jest co badać. Przechowywanie wodoru to bardzo trudny temat. Skubany lubi uciekać. Na pewno można tutaj wymyslic coś nowego. Pozyskiwanie ? A może są jakieś katalizatory, które ten proces ułatwią. A przetwarzanie na energię? Przecież ogniwa paliwowe to nie taki stary wynalazek.
 • #2219
  Pi111
  Level 24  
  Ile płacimy za energię w porównaniu do sąsiadów z UE?
  Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym w Polsce należą do najwyższych w Europie. Sytuacja wygląda inaczej, gdy przyjrzymy się cenom dla odbiorcy końcowego, w które wliczone są różnego rodzaju opłaty i podatki. Raport na temat detalicznych kosztów energii w pierwszym kwartale 2020 r. opublikowała KE.

  https://www.cire.pl/item,202004,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=13179
 • #2220
  ^ToM^
  Level 41  
  kj1 wrote:

  Ależ oczywiście, że jest co badać. Przechowywanie wodoru to bardzo trudny temat. Skubany lubi uciekać. Na pewno można tutaj wymyslic coś nowego. Pozyskiwanie ? A może są jakieś katalizatory, które ten proces ułatwią. A przetwarzanie na energię? Przecież ogniwa paliwowe to nie taki stary wynalazek.


  Wynalazek znany od bez mała 200 lat a w użyciu praktycznym od najmniej 70.
  Zawsze można coś wymyślić nowego, ale tu nie chodzi o wymyślenie tylko o legalne przekręcenie dużej kwoty pieniędzy. :D