Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?

retrofood 30 Jun 2021 10:05 112416 4253
 • #4111
  Pi111
  Level 21  
  Po 2030 roku gaz może być na cenzurowanym tak jak dziś węgiel
  Gaz ma być paliwem przejściowym w drodze do zazielenienia polskiej energetyki. Rząd inwestuje w nowe bloki gazowe, które mają zbliżyć Polskę do osiągnięcia celów redukcji emisji CO2, a eksperci wskazują, że w 2040 roku będzie ona już w dość dużym stopniu polegać na paliwach gazowych. Tymczasem w UE rośnie liczba przeciwników tego surowca jako nieekologicznego i drugiego najbardziej emisyjnego po węglu, a Europejski Bank Inwestycyjny zamierza zaprzestać finansowania projektów gazowych po 2021 roku.

  https://www.cire.pl/item,219864,13.html?utm_s...campaign=newsletter&utm_medium=link&apu=13179

  Prezesi Orlenu i Synthosu: SMR w Polsce możliwy za ok. 10 lat
  Prezesi Orlenu i Synthosu wstępnie szacują, że pierwszy reaktor jądrowy typu SMR mógłby ruszyć w Polsce mniej więcej za 10 lat. Obie firmy podpisały umowę ramową ws. współpracy w obszarze małych reaktorów jądrowych oraz morskiej energetyki wiatrowej.

  Zgodnie z podpisaną we wtorek przez PKN Orlen i prywatny chemiczny koncern Synthos umową ramową, w ciągu trzech miesięcy obie firmy ustalą szczegóły współpracy w obszarach SMR (Small Modular Reactor) i morskiej energetyki wiatrowej.

  Jak powiedział dziennikarzom prezes Synthosu Zbigniew Warmuz, w jego ocenie reaktor BWRX-300 ma szanse powstać "gdzieś za granicą ok. roku 2027-2028". "Jeżeli się pojawi i zacznie pracować, zostanie sprawdzona, to myślę, że w Polsce realny jest rok 2030-2031" - dodał.

  Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił, że pierwszy taki reaktor może powstać w Polsce w ciągu 7-10 lat.

  Niecałe dwa lata temu Synthos podpisał z japońsko-amerykańską firmą GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) porozumienie o współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora BWRX-300.

  Na początku 2020 r. GEH rozpoczęło proces licencjonowania w USA, a w październiku 2020 r. spółka Synthos Green Energy zwróciła się do PAA - polskiego dozoru jądrowego o pomoc w ustaleniu zawartości wniosku o wydanie tzw. ogólnej opinii. W ocenie PAA można to uznać za wstępny etap dialogu regulacyjnego.

  Jak zaznaczył Warmuz, w Polsce potrzebne są jeszcze regulacje, jakie miałyby pozwolić takim podmiotom jak Orlen i Synthos na budowę elektrowni atomowej małej mocy. "Dzisiaj takich regulacji po prostu nie ma, elektrownię atomową może wybudować tylko państwo, a podmiot prywatny nie. To się musi zmienić" - tłumaczył Warmuz, dodając, że na zmianę regulacji jest kilka lat.

  Zaznaczył, że Synthos widzi dla SME zastosowanie przede wszystkim przemysłowe, plus ewentualną produkcję wodoru. Takie reaktory nie będą podstawowym, tylko uzupełniającym źródłem energii z punktu widzenia całego systemu elektroenergetycznego - podkreślił Warmuz.

  "Na pewno w rozmowach z GEH posunęliśmy się naprzód od czasu podpisania listu intencyjnego" - dodał.
  Z kolei Obajtek stwierdził, że jest "Musimy już myśleć o małych elektrowniach jądrowych, które z czasem wyeliminują elektrownie gazowe - dodał.

  Z deklaracji prezesów wynika też, że powstanie nowa spółka - Orlen Synthos Green Energy, a być może nawet dwie - jedna dla offshore, druga dla SMR.

  W offshore 51 proc. udziałów mogłoby przypaść Orlenowi, a 49 proc. Synthosowi, a w SMR być może 50 na 50, ale z decydującym głosem Synthosu - mówił prezes Synthosu. Zostanie to ustalonej w docelowej umowie - zaznaczył.

  BWRX-300 to ostatni projekt GEH. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR), które GE buduje od lat 50. Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary i moc - 300 MWe - zaliczany jest do SMR - małych reaktorów modułowych.

  Ostatni przedstawiciel rodziny reaktorów energetycznych GE to budowane w Japonii ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemu bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt ten został certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, ale nie zbudowano żadnego reaktora tego typu.

  BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny.

  GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej. PaP

  Silne poparcie dla energetyki jądrowej w Szwecji
  Według nowego sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez Novus, prawie połowa Szwedów jest gotowa rozważyć wdrożenie nowej energetyki jądrowej a zdecydowana większość (77%) chce zachowania obecnie pracujących elektrowni jądrowych.

  Według sondażu 46 proc. ankietowanych chce nadal korzystać z energetyki jądrowej i w razie potrzeby budować nowe reaktory. Ponad połowa respondentów, 57 proc., uważa, że energetyka jądrowa może być narzędziem do osiągnięcia celów klimatycznych. Wśród głosujących po raz pierwszy poparcie dla nowej energetyki jądrowej wynosi 37 procent, podczas gdy 58 procent respondentów dostrzega korzyści dla klimatu z energetyki jądrowej. Kwestie energetyczne stały się nieco ważniejsze dla tych, którzy po raz pierwszy zagłosują w szwedzkich wyborach w 2022 roku.

  Rola energetyki jądrowej w szwedzkiej sieci elektroenergetycznej i wyzwaniach klimatycznych nadal angażuje opinię publiczną. Novus co roku przeprowadza sondaże na temat nastawienia mieszkańców Szwecji do energetyki jądrowej. Sondaże są zlecane przez Analysgruppen, czyli sieć ekspertów i badaczy z dziedziny energetyki, przemysłu jądrowego i środowiska akademickiego.

  "Najnowsze badanie z maja 2021 r. pokazuje bezprecedensowo wysokie poparcie dla energetyki jądrowej. Mamy to samo pytanie i odpowiedzi od 2006 roku. Tym razem 46% odpowiedziało, że chce nadal korzystać z energii jądrowej i, jeśli zajdzie taka potrzeba, budować nowe reaktory" - mówi Mattias Lantz, badacz z uniwersytetu w Uppsali i przewodniczący Analysgruppen.

  Według najnowszego sondażu 46 proc. ankietowanych chce nadal korzystać z energetyki jądrowej i w razie potrzeby budować nowe reaktory, 31 proc. chce korzystać z istniejących, ale nie budować nowych, 10 proc. się waha, a 14 proc. chce wycofania się z energetyki jądrowej poprzez decyzje polityczne.

  Respondenci w wieku 18-29 lat byli bardziej sceptyczni wobec energetyki jądrowej, ale od kilku lat ich poparcie wzrosło. W najnowszym sondażu 37 proc. chce budować nowe reaktory w razie potrzeby, 34 proc. chce nadal korzystać z istniejących, ale nie budować nowych, 18 proc. jest niezdecydowanych, a 10 proc. chce wycofać energetykę jądrową w drodze decyzji politycznych.
  "Godnym uwagi trendem jest to, że w młodszej grupie wiekowej odsetek respondentów, którzy decydują się na wycofanie energii jądrowej na drodze decyzji politycznych, zmniejszył się z 30 proc. do 10 proc. w ciągu czterech lat. Domyślam się, że młodsza grupa zdaje sobie sprawę, że każdy kilogram dwutlenku węgla jest ważny dla wyzwań klimatycznych i dlatego nie możemy tracić cennego czasu na wcześniejsze zamykanie w pełni funkcjonalnych reaktorów" - mówi Mattias Lantz.

  W innym pytaniu 57 proc. respondentów twierdzi, że energetyka jądrowa może częściowo lub w całości być narzędziem realizacji celów klimatycznych, podczas gdy 21 proc. odpowiada tylko w mniejszym stopniu lub wcale. 21 proc. odpowiada, że to nie ma znaczenia. To samo pytanie zadawane jest co roku w sondażu w Finlandii i poparcie w Szwecji jest w faktycznie nieco wyższe. W Finlandii 51 proc. odpowiada tak, a 16 proc. nie na to samo pytanie.

  Analysgruppen od 1997 r. bada szwedzką opinię publiczną na temat energetyki jądrowej. Ankieta została przeprowadzona w okresie 19-26 maja 2021 r. przez Novus za pośrednictwem sieci i wywiadów w losowo rekrutowanym panelu 1025 osób w przedziale wieku 18-79 lat, a 537 głosujących po raz pierwszy odpowiedziało w okresie 22-31 maja 2021 r.

  Źródło: www.analys.se/engelska/opinion-polls
 • Eltrox Hurton
 • #4112
  jaspi85
  Level 21  
  No i bądź tu mądry z gazem. A EJ czy Atomówki to za będzie problem z odpadami radioaktywnymi. Promieniotwórcze odpady dziękuję bardzo. Po moim trupie z pięcioma pokoleniami do przodu. Tak jak pisałem woda tylko potem panele dopiero wiatraki i na koniec rower stacjonarny z prądnicą. Jeśli chodzi o prąd. I magazyn energii akumulatornia. Napiecie najlepiej do 400V albo 600-800V... Wtedy powerbank i falowniki i inne tego typu prądu mało bierze. Bo przy 12V czajnik bierze 200A... Piec kuchenny 370A... A cały dom z grzałką i piecem z czajnikiem bierze ok 10kW czyli 1000A... Dlatego magazyn energii akumulatornia potrzebne jest. Przy 2400V bierze 5A jeszcze nie jest ok ale może być. 6000V bierze 2A to jest super. I jeszcze lepiej jak mniej będzie. Wszystko się przekłada na napiecie i ilość akumulatorów. W szeregu. Suma napięć. Tylko że nie ma falowniki ups na 6000V... Jest do 338V... Wiatraki geodezyjnie grunt niszczy wykopy betony... Panele w bardzo małym stopniu tylko słupki betonowe... Woda nic nie niszczy a ma obieg zamknięty i tyle. Obiekt widokowy historyczny i piękny widok na model. Będący w ruchu przez wodę. A któż nie lubi wodę.?
 • #4114
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  Już kiedyś tu pisałem ile pierwiastków promieniotwórczych grupy uranowej i torowej jest w węglu. Zachęcam do policzenia, spalając corocznie miliardy ton węgla, ile w powietrze zostało rozpylonych "czernobyli" i "fukushim".

  pzdr
  -DAREK-
 • #4115
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Plus siarka i deszcze z kwasem siarkowym.
 • Eltrox Hurton
 • #4117
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  A co dopiero się działo przed laty gdy nie było elektrofiltrów...

  A nawet gdy elektrofiltry były, ale słoneczko właśnie zaszło... :D

  W Stalowej Woli była świetna lekcja poglądowa już w końcu lat 70-tych. Z róży wiatrów wynikło, że nowo budowane osiedle znalazło się na przeważającym kierunku wiania od kominów elektrowni. I co rano ludzie mieli pokazówkę na parapetach, tarasach i chodnikach, czym w nocy elektrownia ich obdarowuje. A w zimie, gdy spadł śnieg i był świetny kontrast...
 • #4119
  Marcin125
  Level 21  
  Wiem, że było.

  Elektrownia jądrowa. Zbudujemy ją wreszcie?

  Może ktoś podliczy ile te EJ wyprodukowały prądu przez te lata? :D
 • #4121
  vodiczka
  Level 43  
  jaspi85 wrote:
  Woda nic nie niszczy a ma obieg zamknięty i tyle. Obiekt widokowy historyczny i piękny widok na model. Będący w ruchu przez wodę. A któż nie lubi wodę.?
  Pij wodę, woda mocna ;) Jeżeli przez obieg zamknięty rozumiesz Parowanie Wody i Opady Deszczu to masz rację.
  Podstawisz pod rynnę małe koło wodne i odrobinę energii ukręcisz. Potem musisz czekać do następnego deszczu.
  Jeżeli będziesz pompował wodę na dach aby spłynęła na koło to zużyjesz więcej energii niż dostarczy koło wodne.

  To samo koło posadowisz na strumyku i będziesz otrzymywał energię przez 24h/dobę pod warunkiem, że strumyk nie wyschnie w upalne lato i nie zamarznie zimą.
 • #4124
  Pi111
  Level 21  
  Kluczowy etap Westinghouse w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
  Firma Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) w ramach grantu Amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce. Działania FEED będą jednym z najważniejszych kroków przybliżających projekt do realizacji. Jest to również podstawowy element realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy w zakresie rozwoju cywilnego programu energetyki jądrowej. Przygotowanie FEED będzie w większości finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

  "Dziękujemy rządom Polski i Stanów Zjednoczonych za porozumienie IGA oraz za wsparcie Stanów Zjednoczonych w prowadzeniu finansowania FEED. Działania FEED są znaczącym krokiem w rozwoju programu budowy elektrowni jądrowej w Polsce, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego niezwykle poważnego projektu" - powiedział Elias Gedeon, starszy wiceprezes ds. operacji handlowych w Westinghouse.

  Westinghouse wspólnie z Bechtel Power Corp., partnerem w zakresie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, zrealizuje FEED. Prace te będą oparte na technologii Westinghouse AP1000(R), która oferuje najwyższe dostępne na rynku bezpieczeństwo, operacyjność i zdolność do dostosowania się do obciążenia. Wstępne studium projektowe zostanie po roku zweryfikowane przez polski rząd, aby pomóc w wyborze najlepszego partnera do realizacji programu budowy elektrowni jądrowej.

  Długoterminowa współpraca strategiczna pomiędzy Polską, Stanami Zjednoczonymi i Westinghouse poprawiłaby bezpieczeństwo energetyczne kraju, przyczyniłaby się do radykalnej redukcji emisji CO2 oraz do utrzymania niezawodnej produkcji energii elektrycznej po wyłączeniu starszych bloków węglowych.
  Westinghouse Electric Company to pionier na rynku energii atomowej i wiodący dostawca produktów i technologii na potrzeby elektrowni atomowych na całym świecie. Spółka Westinghouse dostarczyła pierwszy na świecie ciśnieniowy reaktor wodny w 1957 r. do Shippingport w Pensylwanii w USA. Dziś technologia Westinghouse działa u podstaw mniej więcej połowy elektrowni atomowych na świecie. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie https://www.westinghousenuclear.com/.

  Źródło: Westinghouse Electric Company

  Firma Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) w ramach grantu Amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce. Działania FEED będą jednym z najważniejszych kroków przybliżających projekt do realizacji. Jest to również podstawowy element realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy w zakresie rozwoju cywilnego programu energetyki jądrowej. Przygotowanie FEED będzie w większości finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. PaP

  Rozwój oraz wdrożenie zeroemisyjnych technologii jądrowych SMR i MMR są celem podpisanego dziś porozumienia między koncernem paliwowym ORLEN oraz firmą Synthos. Wykonanie zapisów umowy przyczyni się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu zakładającego osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

  Podpisane właśnie porozumienie jest częścią obliczonej na lata strategii ORLENU, której celem jest powstanie koncernu multienergetycznego. "ORLEN patrzy w przyszłość, dlatego inwestuje w źródła zeroemisyjne - w farmy wiatrowe na morzu, lądzie i fotowoltaikę. Inwestujemy również w niskoemisyjne źródła gazowe, jednak są one tylko technologią przejściową. W związku z tym dostrzegamy duży potencjał wykorzystania atomu jak źródła zeroemisyjnej energii" - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

  SMR i MMR, czyli małe i mikroreaktory jądrowe (ang. Small Modular Reactors i Micro Modular Reactors), to niewielkie jednostki wytwarzające energię. Te pierwsze mają moc do 300 MW, a drugie około 5 MW. Można je produkować seryjnie i w całości dostarczać w miejsca docelowe. Mogą występować pojedynczo lub w grupie kilku modułów oddawanych sukcesywnie do eksploatacji, przez co cała inwestycja jest łatwiejsza do sfinansowania.

  "Widzimy, że wiele krajów pracuje nad energetyką jądrową z wykorzystaniem małych i mikroreaktorów. To jest technologia powszechnie znana, stosuje ją już wojsko, a instalacje pilotażowe znajdują się m.in. w Rosji czy w Chinach" - wyjaśnia prezes Obajtek.

  W budowę małych reaktorów angażują się także USA, Kanada czy Wielka Brytania. Działająca w branży chemicznej firma Synthos posiada spółkę-córkę Synthos Green Energy, która współpracuje z firmami General Electric i Hitachi, a podmioty te są w Stanach Zjednoczonych bardzo zaangażowane w rozwój sektora SMR i MMR.

  Dzięki rozpoczętej właśnie współpracy ORLEN uzyska dostęp do technologii i doświadczeń w zakresie małych reaktorów modułowych, a Grupa Synthos pozyska silnego partnera do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zgodnie z zapisami porozumienia, obie firmy wspólnie podejmą się m.in. badań, sprawdzenia możliwości i zastosowania technologii SMR w zakładach produkcyjnych w Polsce należących do Grupy ORLEN.
  "Chcemy być wiodącym w Polsce partnerem, jeśli chodzi o energetykę małych i mikroreaktorów. Uważam, że to jest przyszłość. To są bezpieczne źródła energii, które docelowo mocno wpłyną na cenę energii w biznesie" - podkreśla prezes PKN ORLEN.

  Podpisane porozumienie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz konieczność dalszych redukcji emisji zgodnie z wymaganiami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu. Inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energetykę są jednym z filarów rozwoju Grupy ORLEN zmierzającej do budowy silnego koncernu multienergetycznego. Realizacja założeń porozumienia otwiera możliwość stworzenia w przyszłości wspólnej spółki obu grup w celu rozwijania projektów z obszaru zeroemisyjnej energetyki.

  Cena emisji CO2 może wzrosnąć o ponad 50% do 2030 - wynika z projektu UE
  Cena emisji CO2 w Unii Europejskiej może wzrosnąć nawet do 85 euro za tonę do końca dekady. Unia Europejska ma zamiar wymusić szybsze przejście na czystą energię, zgodnie z projektem analizy przeprowadzonej przez organ wykonawczy UE.

  Cena kontraktów terminowych na CO2 wzrosła dwukrotnie w ciągu dwóch lat do ponad 55 euro. Pozwolenia na emisję staną się bardziej deficytowe w obliczu szykujących się reform, które mają na celu dostosowanie rynku do bardziej rygorystycznych celów klimatycznych.

  Nowe prognozy cenowe Komisji Europejskiej, zawarte w analizie planowanego przez blok przeglądu systemu handlu emisjami, są nadal niższe niż prognozy większości analityków zajmujących się emisją dwutlenku węgla. Prognozy UE są zbliżone do prognoz Bloomberg - 108 euro za tonę. Niektóre fundusze hedgingowe powiedziały, że przewidują gwałtowny wzrost pozwoleń na emisję do 100 euro już w tym roku.

  (1920x1280)

  Komisja ma ujawnić największą jak dotąd reformę ETS 14 lipca. Będzie ona stanowić część szerszego pakietu przepisów w ramach Europejskiego Zielonego Ładu od czasu jego uruchomienia w 2005. UE opracowuje również środki mające na celu ochronę najbardziej narażonych gospodarstw domowych przed kosztami ekologicznej transformacji oraz ochronę konkurencyjności swojego przemysłu.

  System ETS zmusza europejskie elektrownie, fabryki i linie lotnicze do kupowania pozwoleń na emisję CO2, tworząc finansową zachętę do mniejszego zanieczyszczania środowiska.

  Szef unijnego resortu klimatu Frans Timmermans powiedział w tym miesiącu, że część dochodów generowanych przez nowy system mogłaby trafić do specjalnego funduszu, który rządy krajowe mogłyby wykorzystać do zrekompensowania obywatelom znajdującym się w trudnej sytuacji kosztów przejścia na zieloną energię.

  Aby reforma unijnego systemu handlu emisjami stała się obowiązującym prawem, będzie musiała zostać zatwierdzona przez rządy krajowe i Parlament Europejski. Proces legislacyjny, podczas którego państwa członkowskie i zgromadzenie UE mogą proponować poprawki do planu Komisji, może potrwać około dwóch lat.

  źródło: bloomberg, reuters, investing.com
 • #4125
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 36  
  _jta_ wrote:
  Przegapiłem wykład (ale i tak nie miałbym czasu): Zapytaj fizyka – "Anatomia wielkich awarii jądrowych", 1 lipca 2021 o godz. 18:00, prof. Renata Kierepko. https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/renata-kierepko/ - może zamieszczą nagranie.

  Jest na YouTube
 • #4127
  _jta_
  Electronics specialist
  Problemem jest jak to zrobić tanim kosztem. Rośliny robią to od miliardów lat, ale zużywając dużo energii - tyle, że ze Słońca, jest darmowa (jakkolwiek powierzchnia Ziemi niezbędna do pozyskiwania tej energii już kosztuje, bo jej zasób jest ograniczony). Poczytaj o Azolla event.
 • #4128
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No i się okazuje, że obiektywnie to niczego nie ma za darmo. Wprawdzie nie wszyscy za wszystko płacą, ale ktoś jednak zapłacić musi.
  Starożytne pszczoły mawiały dawniej, że bezpłatny ser istnieje, ale dodawały zaraz, że tylko w łapce na myszy.
 • #4129
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 36  
  retrofood wrote:
  No i się okazuje, że obiektywnie to niczego nie ma za darmo. Wprawdzie nie wszyscy za wszystko płacą, ale ktoś jednak zapłacić musi.
  Starożytne pszczoły mawiały dawniej, że bezpłatny ser istnieje, ale dodawały zaraz, że tylko w łapce na myszy.

  No to budujemy czy nie? Tę jądrówkę, zwaną atomówką.
 • #4130
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  retrofood wrote:
  No i się okazuje, że obiektywnie to niczego nie ma za darmo. Wprawdzie nie wszyscy za wszystko płacą, ale ktoś jednak zapłacić musi.
  Starożytne pszczoły mawiały dawniej, że bezpłatny ser istnieje, ale dodawały zaraz, że tylko w łapce na myszy.

  No to budujemy czy nie? Tę jądrówkę, zwaną atomówką.


  Ja bym budował, ale kieszeń mam jakoś taką płaską... Jak w bajce Tom i Jerry, kiedy Toma przejechał walec drogowy.
 • #4132
  vodiczka
  Level 43  
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  . Jeśli tak to czy nie miałbyś nic przeciwko aby powstała w Twojej gminie?
  Nie miałbym nic przeciwko gdyby ogrodzenie EJ znalazło się 50 m od ogrodzenia mojej działki, pod warunkiem że inwestor sfinansowałby mi indywidualny punkt monitorowania promieniowania. Bywają dużo bardziej uciążliwi "sąsiedzi" niż EJ. ;)
 • #4133
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:

  2. Jeśli tak to czy nie miałbyś nic przeciwko aby powstała w Twojej gminie?


  Nie mam nic przeciwko. Może nawet stanąć za płotem.
  A swój grunt orny po obydwu stronach takiej małej rzeczki, chciałem przeznaczyć na tamę. Wodę można spiętrzyć nawet ze 4 metry. Bez szkody dla otoczenia, bo potok płynie jak w wąwozie. Ale też nikt nie chce.
 • #4134
  jaspi85
  Level 21  
  Ja bym chciał spietrzyc ten potok na 4m symbolicznie i koło wodne postawić wydajność będzie w 90%... Turbiny odpadają energochłonne w litrażu... A potok jak się sprawuje na suszy? Jest woda? Płynie coś?
 • #4135
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Płynie. Zawsze płynie. Ale Wody Polskie nie wyrażają zgody na piętrzenie wody.
 • #4137
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  pawelr98 wrote:
  Ja bym chętnie przygarnął taką elektrownię atomową w pobliżu, a nawet w niej pracował jakby była opcja.

  I dzieciom bym kazał, aby wyuczyły się specjalności w niej przydatnej.
 • #4138
  jaspi85
  Level 21  
  Dzieciom wyuczyć i przedstawić zagrożenia oraz wady atomówki i szkodliwość dla zdrowia jego dzieci.
  Stop niet nie ne No don't building atoms.!!!
  Only waters!!! Tylko OZE woda może panele.
  Tutaj chodzi też o koszty budowy postawienia. Co wyjdzie taniej i w pracy całodobowej.
  Woda 24h a panele tylko na czas słońca światła... A co w nocy?
  Wiatrak tylko na czas tornada burzy deszczu ulewy?
  Atomówki stawiajcie sobie poza Polską nikt wam tego nie zabrania już.
  Nawet 10 atomówek z odstępem 5mm między nimi.
 • #4139
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jaspi85 wrote:

  Atomówki stawiajcie sobie poza Polską nikt wam tego nie zabrania już.

  Zapomniałeś, że w Polsce głos decydujący mają polscy obywatele. Czyli tacy jak ja.
 • #4140
  vodiczka
  Level 43  
  retrofood wrote:
  Czyli tacy jak ja.
  I ja ;)
  jaspi85 wrote:
  Stop niet nie ne No don't building atoms.!!!
  Zostałeś przegłosowany, wynik 2 : 1 za atomówką.