Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GS438 Bernard - Montaż przedwzmacniacza RIAA E14 do gramofonu

24 Lis 2018 19:26 534 15
  • Poziom 11  
    Zamierzam wbudować preamp RIAA do Bernarda i zasilić go z tamtejszego zasilacza. Jednak irytuje mnie istniejące połączenie ekranów wkładki z (+) zasilacza, a nie z (-). Jaki był cel takiej figury w gramofonach Foniki, oraz czy wystarczy przełączyć masę wkładki na minus i zastabilizować w dół istniejące zasilanie za D1, do potrzebnych w preampie +12V? Czy istnieją jakieś nieznane mi przeciwwskazania?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie wiem jaki był cel, ale wkładkę można umasić do minusa zasilania czyli do klasycznej masy, uprzednio sprawdzając, czy już tak nie jest fizycznie zrobione w gramofonie.
    Tak jak na schemacie "Adama".

• Poziom 11  
    Liczyłem perfidnie, że da się sprowokować w moim temacie Grzegorz Markowski bo z jego postów zawsze coś cennego zostaje w pamięci (przeczytałem chyba większość) -dzięki za reakcję. Wczoraj czas poświęciłem na reanimację mechaniki, uruchomienie skrzywionej/zablokowanej windy i lutowanie preampa w kicie. Dziś tylko rozważania teoretyczne. Mimo innych niewiadomych w zakresie schematu (np. czemu dali prostownik półokresowy?) zrobię tak jak radzi kolega Grzegorz. Ekrany połączyli fizycznie kablem do plusa -więc zmieniam. Zastanawiam się czy oddzielać obwód stabilizatora od filtru 2x1000uF osobną diodą prostowniczą. Oczywiście jest jeszcze brak regulacji obrotów, żarówki palą, fotorezystory reagują, PR-ki niezdemolowane, ale to wisienka na koniec.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zamiast D1 wstaw zworę, a napięcie z pełnookresowego prostownika podłącz do Ł1 - Ł2. Licz się z większym spadkiem napięcia wyprostowanego.
    (+) zasilania przedwzmacniacz weź z (+) C1/C2. Będziesz się martwił wtedy, gdy będzie "buczeć" przy takim zasilaniu.
    Jaka wkładka docelowo?
  • Poziom 11  
    Dostałem darmo po schorowanym sąsiedzie, z MF101 -wygląda ładnie, więc się do niej modlę (zamkniętej w osobnym pudełku). Nie rozważam na razie jej zmiany, bo wkładki drogie jak... A gramofon to podobno wkładka i trochę drobiazgów do psucia jej sygnału. Czyli sugerujesz przejście na pełnookresowy, OK -spróbujemy, to nie trwa długo. Wiszący kabel z DINem przerobię od razu na RCA -bo ma gęsty porządny ekran. Ten spadek przewidujesz ze względu na miękkie trafo? Rzeczywiście w prlu można było takim mykiem wybrnąć ze straty 0.7V..jak workiem po cemencie zamiast cementu. Chociaż jak mierzyłem na C1,C2 było ponad 17V więc chyba starczy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli zawieszenie igły nie sparciało, to będzie grać.
  • Poziom 11  
    Ugina się w "trakcie jazdy" -sprawdzałem. Nacisk ustawiłem na 2g, wyjąłem i schowałem :). Do działania jeszcze sporo czasu i czynności.
  • Poziom 25  
    O ile dobrze pamiętam to Elizabeth Hi-Fi miała przedwzmacniacz z przełącznikiem na wkładkę magnetyczną i krystaliczną, zamkniętą w metalowej puszce. Zobacz może to będzie Ci pasowało.
  • Poziom 11  
    Sam preamp to zestaw E14 Link który już kiedyś montowałem bez problemów koledze, do koreańskiego gramofonu. Wtedy z zewnętrznym zasilaniem 12V. Jest mały i wszędzie wejdzie, nawet w płaski gramofon, bez żadnych dodatkowych pudełek pseudo-audiofilskich. Wyszło dobrze, więc nie zmieniam teraz preampa, tylko sposób zasilania, ograniczając ilość wiszących kabli. Zostanie jeszcze reanimacja zdemolowanej elektro-mechaniki. Nie narzekam -bo w końcu sprzęt darowany.
    Dzień 2.
    Znalazłem którędy podali (+) na korpus -przez pastę z D2 do kolumny ramienia! Zmieniłem na minus z C1, izolując całą D2, połączyłem z masą kabelków wkładki. Dawną dodatnią masę obudowy połączyłem na (-) C1, obok minusa z mostka i minusa preampa. Benek działa.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Grzegorz Markowski napisał:
    Zamiast D1 wstaw zworę, a napięcie z pełnookresowego prostownika podłącz do Ł1 - Ł2. Licz się z większym spadkiem napięcia wyprostowanego.

Ten spadek nie ma żadnego znaczenia ponieważ kondensator i tak naładuje się do napięcia szczytowego.
  • Poziom 31  
    kolo9 napisał:
    zastabilizować w dół istniejące zasilanie za D1, do potrzebnych w preampie +12V? Czy istnieją jakieś nieznane mi przeciwwskazania?

Jak będziesz próbował obniżać napięcie wprost za D1 jakimś stabilizatorem to weź pod uwagę, że 24V żarówka w układzie stabilizacji obrotów musi dostawać odpowiednie napięcie, żeby nadal dobrze świecić. Poza tym elektromagnes i silnik tez są zasilane napięciem za D1.
    Ten przedwzmacniacz według opisu jest zasilany napięciem 15V stabilizowanym. Czy to oznacza, że ma w sobie wbudowany stabilizator? Bo z opisu to wprost nie wynika. Jeśli ma stabilizator to możesz zasilić wprost z C1/C2.
    kolo9 napisał:
    czemu dali prostownik półokresowy?

Bo po pierwsze ten układ elektroniczny gramofonu pobiera stosunkowo niewielki prąd, a po drugie nie jest to wzmacniacz/odbiornik radiowy w którym przydźwięk sieciowy mógłby stanowić problem. Minimalne tętnienia napięcia nie są tu problemem. Poza tym jak PRL-u mogli zaoszczędzić na mostku prostowniczym to tak zrobili.
    marian1981.02 napisał:
    Grzegorz Markowski napisał:

Ten spadek nie ma żadnego znaczenia ponieważ kondensator i tak naładuje się do napięcia szczytowego.

Pewnie chodzi o to, że zamiast spadku 0,7V na prostowniku półokresowym będzie spadek 1,4V na pełnym mostku.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    kris8888 napisał:
    Pewnie chodzi o to, że zamiast spadku 0,7V na prostowniku półokresowym będzie spadek 1,4V na pełnym mostku.
    Wiem o co chodzi tylko nie wiem po co o tym wspomniał Grzegorz bo niczego to nie zmienia w tym układzie.
    kris8888 napisał:
    Ten przedwzmacniacz według opisu jest zasilany napięciem 15V stabilizowanym. Czy to oznacza, że ma w sobie wbudowany stabilizator? Bo z opisu to wprost nie wynika. Jeśli ma stabilizator to możesz zasilić wprost z C1/C2.

Nie ma stabilizatora ale autor twierdzi, że zasilił bez właśnie wprost z C1/C2 i wszystko działa.
    Też uważam, że lepiej dać stabilizator.
  • Poziom 11  
    Marianie już w pierwszym poście napisałem
    kolo9 napisał:
    czy wystarczy przełączyć masę wkładki na minus i zastabilizować w dół istniejące zasilanie za D1, do potrzebnych w preampie +12V?

Wsadziłem więc mostek, 7812 z diodą 4007 w ref, do masy (tylko dla preampa). D1 po chamsku zwarłem srebrzanką, bo trudny dostęp. Dostałem ok. 12,2V jak w niegdysiejszej aplikacji do nn koreańczyka. Działa dobrze (nie warczy Grzegorzu :)), tak więc zastosowałem Wasze rady, oczywiście z kondensatorkami przeciwzbudzeniowymi przed i za. Sprawdziłem też na 7815 -bez żadnych zmian. Preamp jest podobny do PA1801, 2801 (nie publikuję schematu E14 bo RODOsrodo Komodo, ale PA 2801 jest na elce) i jako niskoszumny na 2 tranzystorach mógłby mieć trochę więcej wzmocnienia. W PA był stopień więcej za preampem. Zadowalające efekty uzyskałem z rezystorami w kolektorach drugich tranzystorów zmniejszonymi do 2k7. Szumów praktycznie brak, jak i przydźwięku -warto było poprawić firmowe masy wykonane kablami do srebrzonych oczek w narożnikach, przykręconych na farbę! Ekranu preampa nie dawałem, bo napracowałem się nad kontaktami blaszanej obudowy gramofonu. Jeden pin wtyku główki przesuwał się i nie stykał chyba od urodzenia -dostał kleju i pomogło. Poprzedni właściciel walczył i prawie zerwał nakrętkę główki nic nie zyskując, bo pin po prostu się cofał. Fotorezystory jednak wymieniłem (było widać obszary częściami zeżarte utwardzaczem żywicy) naLink -wróciła regulacja. Może macie inne pomysły godne przekazania następcom -to proszę bardzo.
    Kriss -przy 4mV czułości wady ekranu od razu dały o sobie znać!
  • Spec od sprzętu Unitra
    kolo9 napisał:
    7812 z diodą 4007 w ref, do masy
    To już chyba lepiej z diodą zenera 2,7V.
    Przecież zalecane zasilanie tego układu to 15V.
  • Poziom 11  
    Wiem. Ale jestem mechanikiem i jak raz mi zagrało na 12 (bo tyle było dostępne) to nie zmieniłem :), choć jak napisałem sprawdziłem na 7815. Nie było wyczuwalnych zmian. Gdybyś miał pomysł na podniesienie jeszcze tego wzmocnienia to byłbym wdzięczny. Link
  • Spec od sprzętu Unitra
    kolo9 napisał:
    Gdybyś miał pomysł na podniesienie jeszcze tego wzmocnienia to byłbym wdzięczny
    Spróbuj jeszcze zmniejszyć R104.