Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Kospel EPCO.L2 12kW niesymetria zasilania w układzie trójfazowym

amaslow 24 Nov 2018 19:50 1971 9
Testo
    amaslow
    Level 10  
    Witam,
    Podłączyłem używany kocioł Kospel EPCO.L2 12kW. Zespół grzejny (6 grzałkowy) jest nowy.
    Niestety mruga wskaźnik zasilania- co według instrukcji oznacza: "niesymetria zasilania w układzie trójfazowym".
    Próbowałem różne cuda: przepinanie faz między sobą (6 kombinacji), przełączanie grzałek trójkąt/gwiazda - efekt taki sam.
    Nawet podłączenie na jednej fazie (zwarte wszystkie 3 wejścia zasilania do jednej fazy) i dalej pokazuje asymetrię.

Jeżeli chodzi o podłączenie na krótko (ominięcie automatyki), to kocioł grzeje i pompa chodzi - jednak wolałbym aby pracował normalnie.

Na czym polega to sprawdzanie symetrii i jaki układ za to odpowiada? Czy znajduje się on w zespole mocy (ZM-012) czy tez w zespole we-wy (ZIO-012)?
    A może jest jakaś możliwość oszukania/obejścia tego sprawdzania?
  • Testo
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @amaslow Sprawdź izolację wszystkich grzałek po kolei. Trafiają się nowe już z przebiciem. Środek gwiazdy elementów grzejnych podłączony pod N ? Miałem problemy z nowymi grzałkami (przebicie) albo przerwa, tyle że w suszarni, ale to na jedno wychodzi.
  • Helpful post
    misiek1111
    Level 30  
    Nie znam EPCO.L2, ale mogę Ci podpowiedzieć jak było w EPCO.M.

Na fotce masz zaznaczony transoptor, który sprawdza asymetrie. Wyjście z niego podłączone jest do wejścia układu scalonego, a ten do µP.
    Możliwe, że transoptor zdechł, albo wejście sygnału w ukł. scalonym padło (tak było u mnie).
  • Testo
    amaslow
    Level 10  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    @amaslow Sprawdź izolację wszystkich grzałek po kolei. Trafiają się nowe już z przebiciem. Środek gwiazdy elementów grzejnych podłączony pod N ? Miałem problemy z nowymi grzałkami (przebicie) albo przerwa, tyle że w suszarni, ale to na jedno wychodzi.

Grzałki sprawdzone po przed założeniem -żadnych przebić. Zresztą, tak jak napisałem: jeżeli chodzi o podłączenie na krótko (ominięcie automatyki), to kocioł grzeje i pompa chodzi. Środek gwiazdy podłączony do N.

Dodano po 11 [minuty]:

misiek1111, dziękuję za cenną wskazówkę.
    - czy da się sprawdzić transoptor bez wylutowywania?
    - rozumiem, że ten układ scalony jest na drugiej płytce we-wy?
    A może da się obejść ten transoptor?
    misiek1111
    Level 30  
    amaslow wrote:
    - czy da się sprawdzić transoptor bez wylutowywania?

Pewnie się da. Trzeba by zasymulować jego pacę i zobaczyć, czy zmienia mu się stan na wyjściu. Dużo grzebania.
    amaslow wrote:
    - rozumiem, że ten układ scalony jest na drugiej płytce we-wy?

Tak, sygnał z transoptora leci do sterownika. U mnie do układu pośredniczącego. U Ciebie to nie wiem - trzeba rozkręcić sterownik i prześledzić drogę.
    amaslow wrote:
    A może da się obejść ten transoptor?

Wszystko się da :) Trzeba podać odpowiedni sygnał na odpowiednią nóżkę ukł.scalonego :)
    amaslow
    Level 10  
    Przyglądnąłem się jak idą wyjścia transoptora.
    U mnie nie mam żadnego wstępnego układu scalonego , tylko bezpośrednio do PIC16F73-I/SO.
    Rozumiem, że sama wymiana tego układu nie pomoże, gdyż trzeba go oprogramować?

Wylutowałem diodę, którą według instrukcji się usuwa dla układu jednofazowego, żeby nie sprawdzał symetrii - niestety, poza tym że przestała migać dioda power, nic nie dało, Nie włącza grzałek. Czyli pewnie nie tędy droga?.
    misiek1111
    Level 30  
    PIC jeśli nie ma zewnętrznego EPROMu, to program siedzi wewnątrz.
    Poza tym, skoro wylutowanie tej diody spowodowało, że piec nie wykrywa już asymetrii, to wejście tego µP jest sprawne. Możesz jeszcze sprawdzić na nóżce czy zmienia się napięcie po odłączeniu tej diody.

Rozumiem, że kocioł jest normalnie podłączony do instalacji grzewczej, a na manometrze jest P>0,5Bar ?
    Czy przyciski działają? można ustawić temperaturę kotła?
    Czy jest podłączony czujnik temperatury wewn/zewn ?

Z instrukcji innego kotła:
    Warunkami koniecznymi jakie muszą być spełnione aby możliwe było włączenie grzania to:
    - zwarty styk NA na płytce ZIO (świecący LED "NA" na płytce ZIO),
    - temperatura w pomieszczeniu poniżej zaprogramowanej,
    - osiągnięcie wymaganego przepływu wody przez kocioł (świecący LED "Q" na płytce ZIO).

Zamieść instrukcję obsługi tego kotła, bo Kospel ma gdzieś swoich klientów i usunął stare instrukcje obsługi.
    amaslow
    Level 10  
    Kocioł jest podłączony do instalacji grzewczej, a na manometrze jest P>0,5Bar.
    Wszystkie przyciski działają. Można ustawić temperaturę kotła.
    Wskaźnik pokazuje w miarę grzania stan temperatury wewn., ponieważ jest podłączony czujnik temperatury w zespole grzejnym ,
    Tak jak wspomniałem wcześniej: grzałki grzeją cały czas ponieważ mam je podłączone na krótko bezpośrednio do zasilania. Normalne podłączenie ich nie załącza.

Dałeś mi do myślenia z tym zwartym stykiem do regulatora temperatury pokojowej - muszę to jutro sprawdzić. Choć w mojej instrukcji jest że "styk normalnie otwarty".

Instrukcję dodałem tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3523007.html
    amaslow
    Level 10  
    @misiek1111 , miałeś rację z tym zwarciem wyjścia do regulatora temp. pokojowej.
    Po zwarciu, piec grzeje na 3 grzałki bez zarzutu.
    Wymieniłem transoptor na nowy - wskaźnik miga dalej, ale skoro grzeje to się nie przejmuję.

Zaniepokoiła mnie troszkę rozmowa z serwisem Kospel, gdzie mi powiedzieli, że skoro miga ten wskaźnik asymetrii to piec może grzać na jedną fazę tylko.
    Nie wiem jak to sprawdzić. pomiar godzinny na liczniku pokazał 12kW - czyli tak jak powinno być.
    Myślałem żeby wpiąć amperomierz w szereg każdej fazy po kolei - niestety mam max do 10A, a według instrukcji będzie koło 17A, więc mój amperomierz odpada.
    Wyłączałem po kolei fazy, ale tez nic to mi nie mówi:
    - bez pierwszej fazy, pomiary napięć na poszczególnych wyjściach z triaków: 115V, 230V, 230V
    - bez pierwszej i drugiej fazy, pomiary napięć na poszczególnych wyjściach z triaków: 230V, 230V, 230V.

Jak jeszcze mogę się przekonać, czy mój kocioł grzeje na 3 czy na jednej fazie?