Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NE048 Dwukanałowe zdalne sterowanie radiowe

zasoby 01 Sep 2005 14:26 20215 9
Altium Designer Computer Controls
  • Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

    NE048 Dwukanałowe zdalne sterowanie radiowe

    Opis układu
    Do budowy zestawu wykorzystaliśmy specjalizowane układy scalone przeznaczone dla transmisji szeregowej: koder(nadajnik)MC145026 oraz w części odbiorczej układy US3 MC145028 (odbiornik kanału 1 (CH1)) oraz US2 MC145028 (odbiornik kanału 2 (CH2)). Koder MC145026 posiada dziewięć trójstanowych wejść adresowych (A1-A9), na których można ustawić dowolne dziewięciobitowe słowo trinarne (trzystanowe). Wejście strobujące (służy do włączania lub wyłączania transmisji), transmisję (TE) aktywowane stanem niskim (TE podłączone do masy) oraz wyjście szeregowe (DOUT) do wyprowadzenia danych (a ściślej – do wyprowadzenia ustawionego adresu). Oprócz tego układ posiada 3 wyprowadzenia (Rs,Ctc,Rtc) dla elementów zewnętrznych RC ustalających prędkość transmisji. W naszej konstrukcji układ scalony MC145026 pracuje w nie standardowej konfiguracji. Pilot z koderem MC145026 zaprojektowaliśmy tak aby przy pomocy dwóch mikro przełączników można było wygenerować dwa różne kody. Cel osiągnęliśmy łącząc wejście adresowe A1 po przez mikro przełącznik S1 do „minusa” zasilania. Dało to możliwość wygenerowania kodu dla kanału 1(CH1). Dla kanału 2 (CH2 mikro przełącznik S2 ) wszystkie wejścia adresowe nie zostały nigdzie podłączone co wymusiło zmianę kodu w stosunku do kanału 1(CH1).

    Zastosowanie
    Część odbiorcza zawiera na wyjściu przekaźniki, które mogą włączać różne odbiorniki takie jak: żarówki, silniki elektryczne, elektromagnesy, elektrozawory itp.
    Zastosowane przekaźniki mają styki o maksymalnej obciążalności do 10A.

    Działanie kodera
    Działanie kodera MC145026 jest takie, że po pojawieniu się stanu niskiego na linii TE układ wygenerowuje na wyjściu DOUT liczbę trinarną ustawioną na liniach A1-A9 i czyni to cyklicznie przez cały czas trwania na TE stanu niskiego. Pozostaje już tylko przesłać ten sygnał do odbiornika za pomocą linii 2-przewodowej, toru podczerwieni, ultradźwięków albo droga radiową. W naszym konkretnym rozwiązaniu, jako medium transmisyjne wykorzystujemy pasmo radiowe 433,92MHz. Wyjście kodera (DOUT) połączone jest więc z prostym generatorem w.cz. zrealizowanym z tranzystorem T1. Trymer C7 umożliwia dokładne ustawienie częstotliwości generatora na 433,92MHz i tym samym zestrojenie układu z odbiornikiem. Cały układ nadajnika zbudowany jest na niewielkiej płytce drukowanej przewidzianej do umieszczenia w obudowie. Do zasilania nadajnika wykorzystana powinna być miniaturowa bateria 12V. Z uwagi na to, że koder pracuje w nietypowej dla siebie aplikacji zestaw zaprojektowaliśmy w taki sposób aby po zmontowaniu przez każdego elektronika mógł pracować poprawnie bez konieczności kodowania i strojenia.

    Działanie część odbiorcza
    Część odbiorcza (stacjonarna)urządzenia składa się z uruchomionego i zestrojonego modułu odbiornika radiowego pracującego na częstotliwości 433.92MHz. Sygnał wyjściowy z odbiornika po demodulacji trafia równolegle do wejść dekoderów z układami scalonymi MC145028 US3 (CH1) i MC145028 US2 (CH2). Wyjścia dekoderów VT pin 11 są połączone z wejściami przerzutników bistabilnych zbudowanych z wykorzystaniem układu scalonego CD4013. ½ układu scalonego US1 steruje stopniem wykonawczym kanału drugiego (CH2). W stopniu wykonawczym pracuje tranzystor T1 oraz przekaźnik PK2. Druga część układu scalonego US1 steruje elementami wykonawczymi w drugim kanale. Są to: tranzystor T2 i przekaźnik PK1 (CH1).
    Działanie dekoderów jest proste. Gdy na jednym z dwóch wejść dekoderów pojawi się dwukrotnie transmisja odpowiadająca dokładnie dziewięciu bitom ustawionym na liniach A1 do A9 to na wyjściu VT pojawia się impuls, który zmienia stan przerzutnika bistabilnego US1 CD4013 i przełącza przekaźnik PK1 (CH1) lub PK 2 (CH2).

    Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

    Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
    NE048 Dwukanałowe zdalne sterowanie radiowe

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    zasoby
    Level 23  
    Offline 
    zasoby wrote 785 posts with rating 406, helped 4 times. Been with us since 2002 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    djpeterek
    Level 23  
    Witam
    Czy ktoś z szanownych kolegów wie jak przerobić ten zestaw do samodzielnego montażu na 4 kanałowy?
  • #3
    tomcio_
    Level 1  
    Witam, ja z kolei mam takie pytanie: Czy w zestawie prawidłowo każdy przekaźnik powinien być sterowany oddzielnie? czy obydwa muszą pracować równolegle. I szczerze mówiąc nie nie satysfakcjonuje mnie to, bo całość działa mi właśne tak, że wszystko sterowane jest z jednego przycisku na pilocie. Jeżeli natomiast tak powinno (niestety) być, to czy można to łatwym sposobem jakoś rozszerzyć, aby były sterowane oddzielne, z góry dzięki pomoc, Tomek
  • Altium Designer Computer Controls
  • #4
    pte15
    Level 1  
    chcialbym sie dowiedziec, jak to jest z bezpieczenstwem, jesli uzywacby tego ukladu do sterowania alarmem.. ?
  • #5
    sheeeep
    Level 25  
    No do alarmu to nie jest dobry pomysł...
    Móc można, ale czasem wypada wprowadzić jakieś komplikacje, chodźby takie jak w alarmach samochodowych...
  • #6
    Raddooo
    Level 1  
    djpeterek, Poziom 19 napisal:
    Post 06 Sty 2008 14:36 Re: NE048 DWUKANAŁOWE ZDALNE STEROWANIE RADIOWE
    Witam
    Czy ktoś z szanownych kolegów wie jak przerobić ten zestaw do samodzielnego montażu na 4 kanałowy?
    Odp.:
    Watek juz zlezaly, ale ludzie przegladaja. Po pierwsze to przedstawiony uklad dziala tak naprawde na 1 kanale czestotliwosci, a sterowanie kilkoma urzadzeniami jest mozliwe dzieki cyfrowemu kodowaniu/dekodowaniu. Z tego powodu mozna go przystosowac do sterowania dowolna liczba odbiornikow. Zaprezentowanym w poscie urzadzeniem mozna tez zastapic kosztujace tysiace zlotych nadajniki wielokanalowe do sterowania modeli.

    Pozdrawiam
  • #7
    sheeeep
    Level 25  
    Rejestr przesuwny, i jakiś układ czasowy. Traci się tylko na szybkości działania.
  • #8
    Janusz Głód
    Level 11  
    witam
    Mam pytanie co do tego układu.
    Chciałbym go poskładać jednak problem rodzi się gdy oglądam nadajnik bo szkoda wydawać ok 30 zł na pilot który łatwo zrobić. Jednak w schemacie pojawia symbol którego nie znam :NE048 Dwukanałowe zdalne sterowanie radiowe niewiem co to jest proszę o pomoc
  • #9
    sheeeep
    Level 25  
    No 3 kondensatory i trymer, nic nadzwyczajnego, chodź może wyglądać dziwnie. Bardzo wiele tutaj będzie zależało od płytki drukowanej, pojemność rzędu 1pF to bardzo mało, takie połączenie prowadzi do zniwelowania wpływu projektu płytki, i wszystkich pojemności które się utworzą.
    Warto by było zrobić tutaj płytkę jak do HF, jedną stronę wylać masą, drugą prowadzić połączenia, to pozwoli zrównoważyć te pojemności i uruchomić układ.

    pozdrawiam
  • #10
    slawo111
    Level 9  
    Witam
    interesuje mnie takie zdalne sterowanie przekaźnikami ale na odległość ok 2 kmjeden przekaźnik włączał by nadajnik a ok 10 odbiorników załączanych jednocześnie uruchamiało by przekaźniki
    czy ktoś ma może taki schemacik bo ten ma zasięg tylko 30m