Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy Chaffoteaux&maury Maya piec się wyłącza podczas grzania wody uży

25 Lis 2018 11:41 447 2
  • Poziom 2  
    Dzień dobry.
    Mam problem z piecem CH&M Maya . Piec podczas grzania wody użytkowej , szczególnie odczas kąpieli często się wyłącza a kod błędu to migające wskazania temperatury 40,50,60,80 - w instrukcji obsługi nie ma takiego kodu opisanego. po odczekaniu minuty i skasowaniu błędu piec odpala i pracuje prawidłowo. Czy ktoś może mi podpowiedzieć co to za usterka.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    Witam,
    Kocioł ma niestety kilkanaście lat(?) i to są typowe objawy dla jego wieku. Prawdopodobnie te mrugania to sygnał przegrzewu wody grzewczej i trwa do czasu spadku temperatury wody grzewczej w kotle. Pamiętaj, że kocioł gdy pracuje na c.o. praktycznie idzie z mocą minimalną na temperaturze 50-70 *C (jaką powierzchnię ogrzewa?) i tutaj jego starość jest niezauważalna. Co innego gdy pracuje na c.w.u. tutaj fizyka i prosta arytmetyka jest okrutna. Chcesz rozsądną ilość c.w.u. to kocioł musi iść z mocą maksymalną i tutaj wychodzą jego niedomagania. Parametrem nadrzędnym jest zadana przez Ciebie temperatura c.w.u. i kocioł robi wszystko aby ją osiągnąć (oczywiście w granicach rozsądnego poboru., czyli nie wanna i natrysk jednocześnie). Np. Chcesz c.w.u. 45*C wtedy kocioł będzie szedł z pełną mocą i temp. wody grzewczej 65-70*C (do90*C jeszcze daleko) z biegiem lat wszystko siada, pompa staje się mniej wydajna, wymiennik płytowy pogarsza przekazywanie ciepła do c.w.u. Te ułomności są początkowo kompensowane coraz wyższą temperaturą wody grzewczej i Ty na no nie zwracasz uwagi. W końcu kocioł aby zaspokoić Twoje oczekiwania osiąga tem maks. wody grzewczej i aby jej nie zagotować musi się wyłączyć, w tym czasie c.w.u. schłodzi wodę grzewczą i po chwili kocioł znów startuje i tak cały czas z tym, że wyłączenia będą coraz częstsze i dłuższe. Prowizorycznym ratunkiem jest obniżenie temp. c.w.u. do np. 38*C (teraz pewnie masz ustawione 50-55*C) i rozsądne ograniczanie poboru wody w natrysku (z wanną jest gorszy problem, bo ona chce dużo, szybko, i o wyższej temperaturze). Mówiąc krótko musisz zmniejszyć moc kotła w czasie pracy na c.w.u. t oda Ci kilka miesięcy spokoju czyli czas na techniczne i finansowe przygotowanie się na wymianę kotła na nowy.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dzień dobry.
    Nie było mnie jakiś czas na forum ,przepraszam ,siły wyższe . Piec ogrzewa 48m kw i ma 13 lat. Odpowiedź Szczecin 62 myślę ,że jest jak najbardziej trafna, ale tak jak człowiek przy chorobie "śmiertelnej" liczy ,że to jeszcze nie czas ,że jest jeszcze jakaś szansa i szuka złotego środka. Dobrze, a mam jeszcze pytanie , jaki by pan kocioł polecił z otwartą komorą spalania ?
    Pozdrawiam.