Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini frezarka do PCB i innych

radex324 25 Lis 2018 12:41 5451 30
  • Mini frezarka do PCB i innych
    Witam, przedstawiam swoją konstrukcje frezarki zbudowanej początkowo do tworzenia płytek PCB ale z czasem zaczęła zarabiać więc wycięła kilka fajnych rzeczy.
    Frezarka została zbudowana z profili aluminiowych konstrukcyjnych 20x20 + wycinane u kolegi laserem wzmocnienia z blachy aluminiowej 6mm. Maszyna działała na bazie arduino mega 2560 + ramps 1.6 + DRV8825, silniki to 2.5A 4800g/cm. Wrzeciono to jakaś biedronkowa szlifierka. Oprogramowanie sterujące to najnowszy GRBL 1.1f. Jeśli ktoś byłby chętny to mogę podać linka do plików STL z których można sobie zbudować podobną konstrukcję. Aktualnie buduje kolejną maszynę.
    Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #3 25 Lis 2018 14:23
    radex324
    Poziom 22  

Tak wyszło że nie zdążyła wyciąć ani jednej płytki z powodu braku freza do pcb tylko test na kawałku laminatu. Dokładność dosyć wysoka przy śrubach o skoku 4mm i 200 kroków* 16(mikrokrok)Mini frezarka do PCB i innych

• #4 25 Lis 2018 14:25
    piterek-23
    Poziom 32  

radex324 napisał:
    Tak wyszło że nie zdążyła wyciąć ani jednej płytki z powodu braku freza do pcb

Maszyna budowana do frezowania PCB, a nie robi PCB? :)

• #5 25 Lis 2018 14:28
    radex324
    Poziom 22  

Tak jakoś wyszło że zarobiła trochę kasy na wycinaniu drewna, plexi części do auta i została sprzedana niedawno :) A kasa z sprzedaży poszła na części do nowej, większej, sztywniejszej konstrukcji którą też może kiedyś pokaże.

• #6 25 Lis 2018 14:35
    Sniezynka
    Poziom 27  

Witam,
    To Ja poproszę o linka do plików STL.
    Zadziwiająco dokładna jak na taką konstrukcje i wrzeciono.
    Gratuluję udanej konstrukcji .

• CControls
  • #8 25 Lis 2018 16:04
    Sniezynka
    Poziom 27  

Ok. Dzięki bardzo ;)
    Dopiero zaczynam przygodę z budową takiego urządzenia.
    Z czym była największa trudność ?

• #9 25 Lis 2018 16:13
    radex324
    Poziom 22  

Z oprogramowaniem, na początku trudno załapać co i jak ale później już dobrze. Dużo części drukowane na drukarce 3D.

• #10 25 Lis 2018 16:26
    rynio_di
    Poziom 21  

Kolego , napisałeś że :Oprogramowanie sterujące to najnowszy GRBL 1.1f. . Czy uważasz że jest to łatwy program ? Czy jest to 3 D czy 2,5 D . Jak go oceniasz w porównaniu z np Cnconv . ( ten jest w 2.5 D ).

• #11 25 Lis 2018 17:59
    radex324
    Poziom 22  

Nie używałem Cnconv, GRBL jest łatwy w obsłudze do amatorskich zadań, nie posiada obsługi wymiany narzędzi itp. Program do generowania gkodu to aspire 9 lun estlcam.

• #12 25 Lis 2018 21:40
    T-play
    Poziom 14  

Mogę prosić o model silników? Albo ich moc, bo 4800g/cm to pewnie "holding torque" , a jak wygląda ich "detent torque" jestem ciekaw...
    Te stepsticki pewnie robią się dość ciepłe...
    Jestem ciekawe jakie masz prędkości posuwów ustawione, oraz prędkość wrzeciona, tak na oko z noty katalogowej, będę wdzięczny ;)

• #14 29 Lis 2018 07:58
    domel1
    Poziom 12  

Kolego fajna frezareczka nagraj jakis filmik jak frezujesz PCB.Ja tez kiedys probowałem tak (jest duzo postow na elektrodzie ) na CNC ze sklejki ale dałem sobie spokój nałamałem chyba za 10 frezików 0,5 - 0,4 mm. Na filmach ohermill to fajnie wyglada https://www.youtube.com/watch?v=8qwdn0et1iU ale po pierwsze trzeba bardzo dokładnego wrzeciona absolutnie bez bić np jakis KRESS za 600-700 z tulejkami CNC 1.8 cala a mi sie żz tyle nie chciało inwestować też probowałem dremelkiem z castoramy za 100 zl ale mial straszne bicia.Po drugie laminat najcześciej sie wygina nie stanowi płaskiej powierzchni jak np szyba, bardzo trudno ustawić wrzeciono tak żeby ładnie skrawało powierzchnię miedzi 0,2 -0,3 mm a nie robiło rowy 1mm w laminacie , przykręcanie laminatu wkręami ze wszystkich stron albo próba naklejenia taśmą dwustronną na całej powierzchni u mnie nie zdało egzaminu.Podobno Mach 3 ma opcje próbkowania powierzchni( ze sie cos tam omomiarką mierzy punkt styku frez-miedz ) ale z duzo z ty roboty ja nie próbowałem.Aha i sterownikiem z drukarki 3d Arduino Atmega 2560 i Ramps 1,5 da sie sterować CNC.

• #15 29 Lis 2018 08:46
    rynio_di
    Poziom 21  

Ja mam na warsztacie kolejną a nawet dwie frezarki w trakcie budowy , Jednego naprawdę mikrusa , o małym polu obróbki bo 10 x 15 cm w osi Z 6 cm druga dużo większa. Sterowniki silników to na TB 6600 oraz na IM 483 bardzo duży podział na micro kroki ,I największy problem to miałem z nurkowaniem osi Z . Zanim zrozumiałem zasadę konfiguracji. A aby ,,nie ryło rowów ,, jak to kolega nazwał to w jednej którą sprzedałem miałem ogranicznik teflonowy do wysuwania głębokości frezu nacisk kompensowała sprężyna . Program teraz zamierzam kupić Step2cnc , bo Cnconv za ubogi i wieszał mi się .

• #16 29 Lis 2018 11:29
    D8vit
    Poziom 9  

Podobna tylko większa i na konstrukcji stalowej maszynka pracuje u mnie już jakiś czas.
    Sterownik na GRBL i bCNC na Rpi jako sender.
    Nie ma problemów z produkcją pcb nawet dla elementów 0805 przy dobraniu odpowiedniego frezu.
    Laminat kleję na taśmie dwustronnej do stołu, najpierw autoleveler , wiercenie, frezowanie, obrót płytki autoleveler, kolejne frezowanie i wycięcie po obrysie.
    Płytka ze zdjęcia to około 1h przy ręcznej zmianie narzędzi.
    Do generowania gkodu korzystam z pcb-gcode do eagle.
    Mini frezarka do PCB i innych Mini frezarka do PCB i innych

• #17 29 Lis 2018 15:09
    mat343
    Poziom 12  

domel1 napisał:
    Podobno Mach 3 ma opcje próbkowania powierzchni( ze sie cos tam omomiarką mierzy punkt styku frez-miedz )

W mach 3 można takie coś samemu oprogramować, gotowej wersji nie znalazłem no chyba że dodali niedawno. Ja zrobiłem to w ten sposób że do freza grawerskiego podpiąłem 5V laminat do masy i wrzeciono sobie jeździło po całej powierzchni i ją skanowało do pliku chmury punktów, rozdzielczość jest do ustalenia ale takie skanowanie długo trwa. Przy dobrej rozdzielczości/dokładności można zebrać tylko samą miedź. Teoretycznie można jeszcze zwykłą elektroniczną suwmiarkę do macha podłączyć i oprogramować , skanowanie trwałoby to naprawdę krótko ale taka suwmiarka ma małą dokładność.

• #18 29 Lis 2018 20:25
    radex324
    Poziom 22  

D8vit napisał:
    Do generowania gkodu korzystam z pcb-gcode do eagle.
    Przyda się bo wcześniej inaczej robiłem płytki, mach to zupełnie coś innego, inne sterowniki, niestety już nic nie nagram bo maszyna została sprzedana.
    rynio_di napisał:
    I największy problem to miałem z nurkowaniem osi Z .
    Bo trzeba frezem wjechać na 0.05 lub 0.1mm, odpowiednia prędkość wrzeciona, odpowiednia prędkość maszyny.

• #19 29 Lis 2018 20:41
    rynio_di
    Poziom 21  

To ja wiem tylko kto zna Cnconv -a to wie jak problematyczne jest ustawienie Z , Po wpisaniu parametrów obróbki osi Z długo mi nie wychodziło jak należy . A to za mało podniosła się oś , a to zagłębienie nie odbywało się tak jak należy . I w tym programie ciągle kontrolować trzeba było tą oś . Każde zatrzymanie maszyny i ponowne uruchomienie , na no.wo wpisywanie danych tej osi . Przejdę chyba na Step2cnc

• #21 03 Gru 2018 18:24
    Janusz_kk
    Poziom 16  

Bardzo łądne, ładne Ci płyteczki wyszły tylko mam jedno zasadnicze pytanie, ile to kosztuje, pytam dlatego bo mam potrzebę
    od czasu do czasu zrobić płytkę na wczoraj, robiłem termotransfer, folię ale kiepsko mi wychodzą,
    najlepiej wychodzą mi wycięte nożykiem do tapet ale to dłubanina, dlatego poważnie myślę nad małym cnc tylko do płytek
    np coś takiego:
    https://pl.aliexpress.com/item/Disassembled-p...Machine-Wood-Carving-machine/32779323127.html

co o tym sądzicie?

• #22 03 Gru 2018 20:55
    radex324
    Poziom 22  

Około 700-900zł jeśli sam to zbudujesz i będzie to lepsze od tych chińczyków cena podana wraz z wycinaniem alu wzmocnień u kogoś. Polecam budowę jest to dosyć proste, czegoś się nauczysz itp.

• #23 03 Gru 2018 21:25
    Janusz_kk
    Poziom 16  

Czyli podobna cena do tej chińskiej którą złoże w 1 góra 2 dni i może pracować, nad diy bedę się męczył miesiąc, a czas to też pieniądz i nie mam go za dużo.
    Co do nauki to tego juz nie szukam, mając 6 krzyżyk na karku na pewne rzeczy patrzy się inaczej.

• #24 03 Gru 2018 21:36
    rynio_di
    Poziom 21  

Na znanym portalu są te chińskie sprzedawane już u nas , pewnie ktoś rozpoznał się że zakup nietrafiony i chce się pozbyć za mniejsze pieniądze byle by tylko ,, z domu i daleko ,, Wiotkość tej maszyny nie
    napawa optymizmem . Myślę że zbudowanie swojej ( przemyślana konstrukcja ) da ci więcej satysfakcji.

• #25 03 Gru 2018 21:41
    radex324
    Poziom 22  

Moja konstrukcja była ze 2 razy sztywniejsza ale jeśli nie potrafisz/ nie masz czasu itp to na olx sprzedają takie lub allegro.

• #26 04 Gru 2018 10:42
    Janusz_kk
    Poziom 16  

rynio_di napisał:
    Na znanym portalu są te chińskie sprzedawane już u nas , pewnie ktoś rozpoznał się że zakup nietrafiony i chce się pozbyć za mniejsze pieniądze byle by tylko ,, z domu i daleko ,, Wiotkość tej maszyny nie
    napawa optymizmem .

Domyślam się że są marne dlatego mam pytanie za 100p :) czy da się tym płytki "wystrugać"? lepiej niż ręcznie nożykiem :)

radex324 napisał:
    to na olx sprzedają takie lub allegro.

Patrzyłem, ta której podałem link jest 24*17*6,5cm z cłem i vatem wyjdzie około 1200, na alledrogo za 1300 jest 16*10*4 więc konkurencji nie ma, poza tym sprzedają
    dokładnie to samo co ali, więc bez sensu przepłacać.

Dodano po 6 [minuty]:

radex324 napisał:
    Moja konstrukcja była ze 2 razy sztywniejsza ale jeśli nie potrafisz/ nie masz czasu itp to na olx sprzedają takie lub allegro.

Porównywałem Twoją konstrukcję do tych z ali i nie bardzo widzę powód dla którego Twoja miała by być sztywniejsza, robisz na takich samych profilach,
    jedynie co masz to trójkątne wzmocnienia z boku przykręcone, (takie same mogę pózniej sam dorobić) poza tym niewiwle się różnią, więc nie wiem skąd ten optymizm :)
    mierzyłeś może paramerty pozycjonowania swojej?

• #27 04 Gru 2018 10:52
    rynio_di
    Poziom 21  

Moim zdaniem ten model 3040 choć by sama rama jest godna zainteresowania , Wygląda na solidniejszą , ,śruby kulowe .
    Czasami jedna czy dwie śruby , czy podpory niesamowicie wzmocnią konstrukcję .

• #28 04 Gru 2018 11:02
    Janusz_kk
    Poziom 16  

rynio_di napisał:
    Moim zdaniem ten model 3040 choć by sama rama jest godna zainteresowania

A skąd z ali czy aledrogo, podaj linka.

• #29 04 Gru 2018 11:18
    rynio_di
    Poziom 21  

Z Alli.... na naszym rynku nie widziałem możliwe że jest . Filtr 3040 powinien ułatwić wyszukiwanie .