Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cymbergaj, Air Hockey z licznikiem punktów

kamiloo123 25 Lis 2018 12:57 2667 13
  • Cymbergaj, Air Hockey z licznikiem punktów
    Chciałbym podzielić się swoją nową konstrukcją, jest to stół do cymbergaja o wymiarach 200x100 cm wykonany ze stali nierdzewnej. Blat wykonany z arkusza blachy nierdzewnej o grubości 2 mm. W arkuszu wywierciłem 4500 otworów o średnicy 1.5 mm. Powietrze dostarczają dwie ciche dmuchawy tunelowe o łącznej mocy 150W.
    Z powodu kłótni związanych z ilością punktów musiałem zainstalować liczniki punktów hehe. Liczniki składają się z dwóch barier laserowych i liczników opartych na układzie z wyświetlaczami 7-segmentowymi. Liczniki umieszczone na wysięgniku po obu stronach stołu, czerwony i zielony odpowiednio dla każdego z graczy. Po zdobyciu punktu stół podświetla się odpowiednio do trafionej bramki tj. na czerwono dla gracza czerwonego i na zielono dla zielonego. Rozgrywka toczy się do momentu zdobycia 10 punktów przez jednego z graczy.Obecnie zmieniam listwy na aluminiowe, ponieważ krążek traci część energii po odbiciu od drewnianej listwy. Po skończeniu dorzucę kilka zdjęć. Załączam zdjęcia i filmy :)
    Cymbergaj, Air Hockey z licznikiem punktów Cymbergaj, Air Hockey z licznikiem punktów Cymbergaj, Air Hockey z licznikiem punktów Cymbergaj, Air Hockey z licznikiem punktów

[/img][/tex]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 25 Lis 2018 21:27
    parys01
    Poziom 8  

Masz może jakieś schematy? Ile kosztowała całość?

• #6 26 Lis 2018 14:10
    robig
    Poziom 19  

Super konstrukcja i dobrej zabawy kupa!
    Może zamiast listew z alu zastosować coś w stylu gumowych band w stołach bilardowych? Nie mówię o 'oryginałach', bo te stosunkowo drogie są.

Kajox napisał:
    Jakies lepsze kolega kupowal? Przy takiej srednicy wiertla to lepiej ze statywu by sie wiercilo. Chociaz przy takiej ilosci to mozna sie nie cierpliwic mocniej cisnac i tez peknie.

Statyw przy rozmiarach stołu 200x100 cm?

• #7 26 Lis 2018 14:48
    kamiloo123
    Poziom 10  

testowałem listwy gumowe ale tutaj chodzi o przekazanie energii z krążka czyli im twardsza powierzchnia tym mocniej sie odbija i energia krążka nie spada. Skończe to będzie filmik z modernizacji

Dodano po 4 [minuty]:

co do wierteł kobaltowe testowałem ale lepsze okazały się zwykłe

• #8 26 Lis 2018 18:29
    zworys
    Poziom 32  

W latach 70 -tych stół o takiej zasadzie działania ( tylko trochę większy ) określany jako "stół beztarciowy " służył na Wydziale Fizyki UMCS do demonstracji zachowania ciał i wzajemnych interakcji przy braku tarcia. Robiło to wrażenie....

• #9 26 Lis 2018 20:02
    mychaj
    Poziom 30  

Do takich wierceń używałem wierteł sirius dwustronnych - krótkie wiertło z krótkim szlifem robiło spokojnie 10 razy tyle otworów co standardowe.

• #10 26 Lis 2018 21:08
    brofran
    Poziom 37  

robig napisał:
    zastosować coś w stylu gumowych band w stołach bilardowych?

Niedobry pomysł . Banda czym z twardszego materiału tym lepiej odbija . Kulka bilardowa to co innego,tam jest duża masa , dodatkowo zależy na "cichym" odbiciu , oraz trwałości kul ( metal by je uszkadzał ) .

• #12 27 Lis 2018 20:19
    mychaj
    Poziom 30  

Jak zrobiłeś podpory pod blachą aby utrzymać sztywność arkusza i jednocześnie rozprowadzić równomiernie powietrze?

• #14 02 Gru 2018 21:24
    tarkan1
    Poziom 16  

Blachę szlifowałeś? Po oderwaniu foli nie była gładka?
    Wykonanie otworów można zlecić na wykrawarkę, chociaż może przy takiej gęstości mogło by dojść do zdeformowania arkusza blachy.