Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koniec tanich zakupów z AliExpress

sosarek 04 Gru 2018 10:25 16791 404
  • CControls
  • CControls
  • #303 04 Gru 2018 15:53
    tplewa
    Poziom 38  

@behru

Kolego dalej nie rozumiesz. Po prostu dałeś porównanie z pupy. Zakupy prywatne są obwarowane innymi zasadami niż firmowe i to tylko pod warunkiem że firmy mają jakąś umowę między sobą i zgadzają się na coś takiego.

Kolejna sprawa spedycja która kosztuje to co innego, a i czasem DHL odzywa się aby podesłać im dane odnośnie paczki jak coś chińczyk źle zdeklarował. Inna sprawa to nie chińczyk załatwia odprawę, a agencja celna spedytora - więc tutaj nic się nie zmienia nawet w stosunku do poczty polskiej gdzie urzędnicy też robią papierkową robotę - klient jedynie czasem musi podesłać ile zapłacił jak cena jest zbyt mocno zaniżona i celnik to widzi. Tutaj można się cieszyć że proszą o podesłanie bo zgodnie z prawem mogą brać ceny rynkowe i wtedy dopiero był by płacz. Inna sprawa jeszcze do niedawna za taką usługę firma spedycyjna osobie prywatnej mogła doliczać koszta, teraz przy małej liczbie zakupów (ze względu na zmiany prawa) tego nie mogą robić. Chyba że z firmą podpisze się umowę (często zachęcają do tego prywatnych) - wtedy masz dodatkowo 2% od wartości ale nie mniej niż 60zł netto dla DHL... Więc nijak to się ma do tego o czym piszesz.

Inna sprawa nawet jak masz takie umowy, a jakimś cudem (czasami tak bywa) paczka dojdzie do ciebie bez ocleania - to nie na firmie która wysyłała tylko zgodnie z prawem na tobie ciąży obowiązek podatkowy. Panie z US w razie kontroli jak coś takiego znajdą to tobie dowalą karę, a nie temu co wysyłał.

Problem jest w tym że nie rozumiesz pewnej kwestii prawo jest ponad umowami cywilnymi, do tego te umowy muszą być jeszcze zgodne z tym prawem.

Natomiast co do kupowania to uwierz kupuję sporo na Aliexpress itp. Tak samo sporo importuję i eksportuję w firmie, a sporo czasu sam zajmowałem się odprawami celnymi czyli wypełnianiem SAD itd. więc mam o tym trochę pojęcia.
    W twoim przypadku jest to że coś gdzieś przeczytałeś, coś gdzieś usłyszałeś - ale nie wiesz jak od strony prawa to do końca działa...

nasu napisał:
    Jakoś szybko tylko 3 dni celnicy potrzymali.
    https://alipaczka.pl/?track=RU301961127NL..
    Całe to straszenie końcem świata jest bardziej prawdopodobne jak "Koniec tanich zakupów z AliExpress."

to nieźle choć teraz zapewne im bliżej świąt tym bardziej trzeba uzbroić się w cierpliwość bo paczek będzie spływać jak co roku coraz więcej i jak co roku dłużej to wszystko będzie trwało...

• #305 05 Gru 2018 11:02
    Piotr160292
    Poziom 36  

Tak to fakt. Spotkałem się z przypadkiem gdzie pewna osoba kupiła sobie jakieś tam narzędzia, nie pamiętam już dokładnie, i celnicy nie przepuścili bo doczepili się że nie ma certyfikatu potwierdzającego że materiały z ktorych są wykonane są bezpieczne dla zdrowia.

• #306 05 Gru 2018 14:56
    also
    Poziom 15  

[quote="nasu"]braki certyfikatów bezpieczeństwa mogą być przyczyną "niewpuszczenia"[/quote

• #307 05 Gru 2018 15:07
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  
  • #308 05 Gru 2018 15:11
    also
    Poziom 15  

Zaraz zaraz, normalnie wszyscy płacimy VAT od lat, dlaczego towary od chinoli mają być z tego zwolnione?

• #309 05 Gru 2018 15:13
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  
  • #310 05 Gru 2018 15:18
    also
    Poziom 15  

Zamawiam telefon za 1000 zł i muszę zapłacić VAT dodatkowo 230zl,

• #311 05 Gru 2018 15:51
    tplewa
    Poziom 38  

also napisał:
    nasu napisał:
    braki certyfikatów bezpieczeństwa mogą być przyczyną "niewpuszczenia"
    Może podasz na to przepis?

Jest tego sporo i jak się celnik przyczepi to mu nie powiesz podaj przepis - uwali cię w oka mgnieniu ;)

Między innymi można poczytać:

DzU z 2003 r. nr 229, poz. 2275
    DzU z 2010 r. nr 138, poz. 935
    DzU z 2004 r. nr 168, poz. 1762 - to może dotyczyć np. różnych opasek na komary (wiem że ludzie ściągali i mieli problemy tzn. musieli określić jaką substancją są nasączane itd.)
    DzU 2003 r. nr 210, poz. 2045 - to odnośnie zabawek

i tak można by jeszcze długo wymieniać. Jeszcze jest sporo odnośnie wprowadzania towarów na rynek UE, ustawy związane z homologacjami np. na sprzęt radiowy (do znalezienia na stronach UKE) itd.

Generalnie jest tak że przy imporcie prywatnym z zasady się nie przyczepiają, ale jak trafisz na jakiegoś wrednego celnika to trudno będzie wygrać bez dobrej znajomości prawa (a przeczytanie wszystkich z tym związanych ustaw tak w wolnych godzinach po pracy itp. to lektura na parę miesięcy)...

Jednak można w internecie poczytać o historiach że komuś telefonu nie puścili lub innego sprzętu - więc widać czasem można mieć pecha jak się na upierdliwego urzędnika trafi...

• #312 05 Gru 2018 16:56
    nasu
    Poziom 19  

No właśnie

Cytat:
    można poczytać w internecie
    Ktoś może opowie swoją udokumentowaną historię. U mnie w tym tygodniu dotarło kilka przesyłek Duże tanie leżały na cle kilka dni, a drogie małe nie. Wszystkie pocztex.
    Co do mocy radia jak wszyscy będą podkręcić to nikt na tym nie skorzysta.

• #313 05 Gru 2018 17:09
    tplewa
    Poziom 38  

nasu napisał:
    No właśnie
    Cytat:
    można poczytać w internecie
    Ktoś może opowie swoją udokumentowaną historię.

Tutaj to nie wiem czy się coś ciekawego znajdzie (lepiej aby nie), ale jak się jeszcze zajmowałem sam odprawami celnymi to siedziałem na kilku forach prawnych. Na takich można znaleźć trochę ciekawych historii głownie to płacz o podróbki, ale czasami trafiały się też osoby gdzie dowalili się właśnie do telefonu że nie posiada CE. Ot np. tutaj można wykopać co nieco: https://forumprawne.org

to mój ulubiony który zapadł mi niesamowicie w pamięci (ten gość od kupowania prezerwatyw w chinach):
    https://forumprawne.org/prawo-karne/531217-zatrzymanie-przesylki-przez-urzad-celny.html

• #314 05 Gru 2018 17:11
    also
    Poziom 15  

Coraz częściej Chińczycy, wysyłają swoje towary przez pośrednie magazyny .

• #315 05 Gru 2018 17:12
    tplewa
    Poziom 38  

also napisał:
    tplewa napisał:
    tak można by jeszcze długo wymieniać. Jeszcze jest sporo odnośnie wprowadzania towarów na rynek UE, ustawy związane z homologacjami np. na sprzęt radiowy (do znalezienia na stronach UKE) itd.
    Te ustawy dotyczą używania tych sprzętów. Nikt mi jednak nie broni zrobić z nich podstawkę pod kawę :D . I co celnik będzie mi udowadniał , albo śledził?

Nie to działa tak że celnik się przywali i powie nie bo nie, a to twój problem udowodnić mu że się myli ;) No i szukaj w ustawach jak tutaj będzie to zależeć od typu towaru i do czego się dowalił :) Tak samo to nie celnik ma sprawdzać czy coś spełnia normy, to ty masz dostarczyć dokument że tak właśnie jest.

Ot tak to działa w praktyce... Na szczęście jak wspomniałem w przypadku importu prywatnego są to raczej marginalne przypadki...

• #316 05 Gru 2018 17:16
    also
    Poziom 15  

Ale to celnik ma mi prawo udowodnić ,że sprzęt nie spełnia norm bo to on przedstawia zarzut.
    To tak jak by prokuratura postawiła mi zarzut morderstwa bez żadnych dowodów.

• #317 05 Gru 2018 17:17
    tplewa
    Poziom 38  

also napisał:
    Ale to celnik ma mi prawo udowodnić ,że sprzęt nie spełnia norm bo to on przedstawia zarzut.
    To tak jak by prokuratura postawiła mi zarzut morderstwa bez żadnych dowodów.

A mało takich przypadków ? On prosi o dostarczenie CE bo nie ma znaczka i tyle... Ot powiem tak chyba kolega nie miał nigdy "przyjemności" trafić na upierdliwego urzędnika - wtedy by zrozumiał co taki może i ile trzeba się naganiać aby ugrać swoje. Nawet jak on gada bzdury to mu nic nie zrobią, a ty stracisz kilka miesięcy na biurokrację...

• #318 05 Gru 2018 17:22
    also
    Poziom 15  

W normalnym państwie powinno być zero takich przypadków. To ,że w Polsce bolszewia to inny temat. Brak posiadania wykupionego znaczka CE nie oznacza ,że sprzęt nie spełnia norm.

• #319 05 Gru 2018 17:23
    tplewa
    Poziom 38  

also napisał:
    W normalnym państwie powinno być zero takich przypadków. To ,że w Polsce bolszewia to inny temat. Brak posiadania znaczka nie oznacza ,że sprzęt nie spełnia norm.

Pokaż mi normalne państwo ;) w każdym gdzie jest przerost biurokracji trafisz na coś takiego... To że kolega miał akurat szczęście i nikt w życiu do niczego się nie dowalił nie znaczy że w danym kraju inni nie mają takich problemów - bo jak wspominam kolejny raz to są raczej marginalne przypadki -ot bo np. urzędnik ma zły dzień

• #320 05 Gru 2018 17:27
    also
    Poziom 15  

To to ja wiem. W europie ciężko szukać normalności. Cywilizacja i przerost formy to bee . Dlatego z hienami trzeba walczyć ile się da. Czasem wystarczy napisać odwołanie, skargę. Jak są zawaleni pracą to pomaga.

• #321 05 Gru 2018 17:33
    tplewa
    Poziom 38  

also napisał:
    To to ja wiem. W europie ciężko szukać normalności. Cywilizacja i przerost formy to bee . Dlatego z hienami trzeba walczyć ile się da. Czasem wystarczy napisać odwołanie, skargę. Jak są zawaleni pracą to pomaga.

Tak ale to nie jest czasem proste bo on ci poda w danym przypadku ze zgodnie z artykułem takim i takim wymagane jest, a ty albo tracisz kasę na prawnika lub masz z głowy parę tygodni na kopanie w ustawach aby podważyć przepis na który się powołał że nie dotyczy np. osób prywatnych, a tylko firm które ściągają sprzęt do sprzedaży (czyli wprowadzają towar na teren UE). Ja prywatnie takich cyrków nie miałem, ale w firmie nie raz trzeba było się z urzędasami użerać i nie było to łatwe...
    Kiedyś się wręcz nabijałem że przez prowadzenie firmy to chyba zrobię jakiś doktorat z prawa ;)

• #322 05 Gru 2018 17:53
    also
    Poziom 15  

No cóż co za coś . Albo odpuszczamy ,albo jak mamy czas bawimy się z urzędnikami:) To i tak jest nic w porównaniu z dotacjami UE, gdzie dokumentów kilka teczek ,a czas goni:)

Ps.
    Ostatnio z tymi duriami urzędnikami walczyłem z podjazdem dla niepełnosprawnych. Było nachylenie uwaga o 1% większe niż przewidują przepisy. Niestety musiałem wyburzyć. Straty to 5 tysięcy złotych.

• #323 05 Gru 2018 17:56
    tplewa
    Poziom 38  

also napisał:
    No cóż co za coś . Albo odpuszczamy ,albo jak mamy czas bawimy się z urzędnikami:) To i tak jest nic w porównaniu z dotacjami UE, gdzie dokumentów kilka teczek ,a czas goni:)

Ja dotacje olewam bo to czasem robienie z siebie niewolnika ;) Lepiej znaleźć jak się potrzebuje kasy jakiegoś inwestora i na normalnych zasadach się ugadać (jak pomysł jest dobry to za zwyczaj nie ma z tym problemu). Generalnie ja staram się jak najdalej trzymać od dotacji, kredytów, urzędników, itd. Choć tych ostatnich to niestety często nie da się uniknąć...

• #324 06 Gru 2018 03:02
    mieszaczwcz
    Poziom 26  

[quote="tplewa"]Ostatnio z tymi duriami urzędnikami walczyłem z podjazdem dla niepełnosprawnych. Było nachylenie uwaga o 1% większe niż przewidują przepisy. Niestety musiałem wyburzyć. Straty to 5 tysięcy złotych.[/quote

Zaraz wyburzać, a nadlewki nie dało rady zrobić?

• #325 06 Gru 2018 18:51
    tplewa
    Poziom 38  

Tak z innej beczki, a właściwie z tej samej... kolejny artykuł na ten temat:

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/ar...wieta-aliexpress-skarbowka,153,0,2423193.html

straszą okropnie ;)

no i między innymi to co pisałem o 22euro fragment artykułu:

Cytat:

Jak tłumaczy nam resort, ustawa o podatku VAT zakłada co prawda limit zwolnienia do 22 euro, ale nie dotyczy ono przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. Jak podkreśla ministerstwo, nie ma znaczenia, czy zamawiamy jako osobna fizyczna – konsument, czy jako firma. - W tym wypadku VAT trzeba zapłacić zawsze – słyszymy na ministerialnej infolinii.

No a do mnie dotarły spokojnie kolejne dwie przesyłki :) w tym jedna tegoroczny rekord 11dni :) qrde ostatnio do Warszawy mi dłużej szedł priorytet z Dolnego Śląska....

• #326 06 Gru 2018 19:37
    nasu
    Poziom 19  

Tak z ciekawości. Czy można się odwołać od naliczonego VAT przez UC i tej opłaty?
    Jakoś nie widzę za bardzo możliwości szczególnie jeśli zrobiono to na podstawie jakiegoś dowodi zakupu czy nawet deklaracji wysyłającego.
    Z USA kupuję przez znajomego. Sklep wysyła do niego, a ten jako osoba prywatna wysyła do mnie. Nawet na kilkaset $ i nic.

• #327 06 Gru 2018 19:47
    tplewa
    Poziom 38  

nasu napisał:
    Tak z ciekawości. Czy można się odwołać od naliczonego VAT przez UC i tej opłaty?
    Jakoś nie widzę za bardzo możliwości szczególnie jeśli zrobiono to na podstawie jakiegoś dowodi zakupu czy nawet deklaracji wysyłającego.
    Z USA kupuję przez znajomego. Sklep wysyła do niego, a ten jako osoba prywatna wysyła do mnie. Nawet na kilkaset $ i nic.

Bo od znajomego to co innego (to nie firma od której kupujesz na Ali) i łapie się też na 22 euro (bo to defakto nie zamówienie)... Natomiast z Chin to nie przejdzie bo wychodzi na to że większość osób z w naszym kraju ma przyjaciół w Chinach ;) choć w sumie majfrendy się na nich mówi ;)

Natomiast co do odwołania ja nie widzę podstawy i nie mam pojęcia jak się można odwołać (o co się opierać). Chyba że ktoś wykaże że to o co była sprzeczka czyli Art. 51 ustęp 3 ustawy o VAT nie dotyczy osób prywatnych lub zakupów na Aliexpress itp. - ja nigdzie nie widzę w tej ustawie czy rozporządzeniach, wyrokach sądów administracyjnych itp. takiego wykluczenia...

Dlatego pisałem że jak ktoś wie i zna taki przepis to niech poda jaki to :)

Generalnie przy czymś takim znajomi są czasem przydatni czy to zamawiamy do kraju UE z niższą stawką VAT czy właśnie coś nam kupują i przepakowują - sam czasem z tego korzystam (ale to przy większych kwotach jak zabawa zaczyna się opłacać). Z USA za zwyczaj kuzyn mi wysyła bo tam za zwyczaj przesyłka w sklepach internetowych z 100$ nie schodzi, a wiadomo jak się ma kogoś znajomego to wyśle sporo taniej...

Ostatnio tak kabelki w systemie Tag Connect zamawiałem http://www.tag-connect.com/ - nie dość że nie są tanie to do PL też wysyłka niezbyt niska (66$)...

• #328 06 Gru 2018 22:48
    Rhotax
    Poziom 9  

Ja kupuję na Ali...pierdoły i pojedyncze sztuki.
    Na początku owszem, patrzę czy są te pierdoły w polskim internecie i nawet jak są, to się okazje, że to są takie pierdoły, że koszty WYSYŁKI jest 2 albo 3 razy droższy niż sam produkt!
    To to mnie najbardziej w..wia w kupowaniu w polskim internecie! Ten absurd z kosztami wysyłki.
    I nagle MUSZĘ kupować z kraju oddalonego o triliard kilometrów bo...okazuje się to bardziej RACJONALNE :/

I mówię tu naprawdę o pierdołach ...no nie wiem...jakaś JEDNA specyficzna klamra do plecaka i wolałbym ją kupić NA ŻYWO w sklepie, ale tego nie ma.
    A i na Polski internet okazuje się ta klamra zbyt wyjątkowa i ma ją paru, ale koszt wysyłki nokatuje wszystko i kupowanie w polskim internecie takich drobiazgów staje się niedorzeczne.

I nagle u tego Chińczyka pierdoła kosztuje tyle ile powinna kosztować pierdoła, a w Polsce kupienie takiej pierdoły przez internet jest...nieracjonalne.

• #329 06 Gru 2018 23:52
    siewcu
    Poziom 33  

Ciekawe co zrobią ludzie, którzy na allegro wystawiają towar z wysyłką bezpośrednio od majfrendów - ci co sobie pobierają prowizję na kliknięcie "buy now" i wpisanie adresu. Skończy się to pewnie szybko jak ludzie będą męczyć o zwrot kosztów celnych/skarbowych/etc, trochę aukcji z allegro zniknie i znowu będzie szukanie czegoś do czegoś(nie będę precyzował, trochę wulgarne określenie).

Mnie i tak razi jedno - dlaczego konsument może być uznany za osobę wprowadzającą towar do obrotu. Kupię sobie płytkę rozwojową z jakimś STM za <1$ i wprowadzam to do obrotu? Wiadome jest, że to się pewnie zaraz zepsuje i pójdzie na elektrośmieci(elektroniki na śmietnik nie wyrzucam, baterii też) a przy jednej sztuce nie można mówić o wprowadzaniu na rynek do obrotu. Gdybym jeszcze zaczął to ściągać jako jeden z pierwszych w kraju i sprzedawał to ok, towaru u nas w obrocie nie ma i go wprowadzam, ale pojedyncze sztuki jakichś popularnych(dla niektórych) rzeczy?

• #330 07 Gru 2018 00:08
    also
    Poziom 15  

Nikt z mentalnych nazi-komunistów nie zaproponuje w tym socjalistycznym burdelu zwanym IIIPRLbis żeby zlikwidować podatek VAT.