Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koniec tanich zakupów z AliExpress

sosarek 07 Gru 2018 00:20 18432 438
  • #331 07 Gru 2018 00:20
    tplewa
    Poziom 38  

Rhotax napisał:

A i na Polski internet okazuje się ta klamra zbyt wyjątkowa i ma ją paru, ale koszt wysyłki nokatuje wszystko i kupowanie w polskim internecie takich drobiazgów staje się niedorzeczne.

No taki urok socjalnego państwa... niestety każdy nie dość że musi wliczyć stosunkowo wysoki VAT 23% (patrząc na Niemcy gdzie społeczeństwo jest bogatsze i mają 19%), oraz koszty prowadzenia działalności które u nas do najniższych też nie należą. Inna sprawa że niektóre mniejsze firmy w chinach małe paczki mają dotowane.

Dlatego pisałem też że Allegro walczy z wiatrakami bo nawet jak dowalą ten VAT to i tak prywatny import będzie tańszy bo jest pozbawiony tych dodatkowych kosztów. Reasumując nic to nie zmieni...

siewcu napisał:

Mnie i tak razi jedno - dlaczego konsument może być uznany za osobę wprowadzającą towar do obrotu.

O takie pierdoły raczej ci się nie doczepią, ale gotowe urządzenia tzn. telefony, radiotelefony itd. już mogą (choć to też są nieliczne przypadki)... Generalnie wynika to z tego że kupując poza obszarem UE stajesz się importerem i nie ma tutaj znaczenia czy jesteś firmą czy osobą prywatną (bo nikt ci nie może zabronić sprzedać takiego towaru np. znajomemu - czyli w taki sposób też możesz wprowadzać do obrotu).

--------

Reasumując kolejny raz - problem jest tutaj że walczymy ze skutkami i o nich mówimy, a powinno się walczyć z przyczynami tego problemu. Niestety tak w naszym kraju postępuje większość społeczeństwa i dlatego marne szanse że coś się zmieni na lepsze...

• Mitronik
  • #332 07 Gru 2018 09:43
    atom1477
    Poziom 43  

Trzeba pisać do Chińczyka żeby dołączał karteczkę z takim tekstem:
    "Urządzenie niegotowe/w budowie. CE zostanie nadane przez kupującego po dokończeniu budowy urządzenia oraz jego przebadaniu na zgodność z normami."

• #333 07 Gru 2018 09:46
    mieszaczwcz
    Poziom 26  

No właśnie chodzi o za duży spadek w poziomie, odpowiednio wykonana nadlewka zmniejszy spadek ale wydłuży zjazd o 0,5-0,8m, ale to już chyba po ptokach.

• #334 07 Gru 2018 11:21
    tplewa
    Poziom 38  

atom1477 napisał:
    "Urządzenie niegotowe/w budowie. CE zostanie nadane przez kupującego po dokończeniu budowy urządzenia oraz jego przebadaniu na zgodność z normami."

CE jest akurat najmniejszym problemem - bo tak na prawdę nie chodzi o jakikolwiek certyfikat z badań itp. ale o deklarację zgodności - którą może wystawić producent (i bierze wtedy na siebie odpowiedzialność że towar jest zgodny z przepisami), może to też wystawić importer wprowadzając np. produkt pod własną marką... W zasadzie to ja się dziwię dlaczego Chińczycy tej deklaracji nie wystawiają jak leci... Natomiast sam certyfikat można mieć i jest to tylko "dupochron" że wystawiając deklarację zgodności stwierdzamy prawdę i mamy na to pokrycie w postaci badań zrobionych przez zewnętrzną jednostkę.

• #335 07 Gru 2018 11:26
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  

tplewa napisał:
    W zasadzie to ja się dziwię dlaczego Chińczycy tej deklaracji nie wystawiają jak leci...

Wystawiają. Jako CE, czyli skrót "China Export" :-D

• #336 07 Gru 2018 11:31
    tplewa
    Poziom 38  

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    tplewa napisał:
    W zasadzie to ja się dziwię dlaczego Chińczycy tej deklaracji nie wystawiają jak leci...

No to wiem ;) i to chyba wynika z braku znajomości prawa. Bo często Chińczycy pokazują certyfikaty, a dalej można mieć problem bo nie jest potrzebny cert tylko wspomniana deklaracja zgodności którą każdy producent bez problemu sam wystawia i nakleja znaczek CE. Jak to zrobi nieuczciwie i kogoś zabije to wtedy ma problem w sadzie ;) wtedy właśnie może być przydatny certyfikat lub inne badania jako dupochron że deklaracje wystawiliśmy dla towaru który spełnia normy... Teoretycznie mogą wystawić na byle co bo kto w UE będzie ścigał producenta w chinach ;)

Gorzej jest z homologacjami na sprzęt radiowy... tego już się tak nie zrobi. Ale w zasadzie jak ktoś jest krótkofalowcem to może używać taki sprzęt bez homologacji i taki sprzęt kupować oraz ściągać na własny użytek...

Teraz tak dla śmiechu... można prosić chińczyka by na sprzęt w miejscu oryginalnego loga przyklejał naklejkę z naszym imieniem i nazwiskiem ;) Wtedy jak się przywali celnik o CE to mu wysyłamy deklarację zgodności wystawioną przez nas na sprzęt który importujemy pod własną marką. Brzmi to trochę jak absurd, ale jest zgodne z prawem i trudno to komukolwiek było by podważyć...

• Mitronik
  • #337 07 Gru 2018 11:56
    atom1477
    Poziom 43  

tplewa napisał:
    atom1477 napisał:

CE jest akurat najmniejszym problemem - bo tak na prawdę nie chodzi o jakikolwiek certyfikat z badań itp. ale o deklarację zgodności - którą może wystawić producent (i bierze wtedy na siebie odpowiedzialność że towar jest zgodny z przepisami), może to też wystawić importer wprowadzając np. produkt pod własną marką... W zasadzie to ja się dziwię dlaczego Chińczycy tej deklaracji nie wystawiają jak leci... Natomiast sam certyfikat można mieć i jest to tylko "dupochron" że wystawiając deklarację zgodności stwierdzamy prawdę i mamy na to pokrycie w postaci badań zrobionych przez zewnętrzną jednostkę.

Deklaracja zgodności dotyczy właśnie CE. Chyba że chodzi Ci o to że problemem jest dokument zgodności względem samego loga CE na produkcie (które może nic nie znaczyć albo znaczyć "China Export").
    Ja natomiast piszę o czymś zupełnie innym.
    Żeby pisać że zamówiony przedmiot nie jest produktem.
    Wtedy nie jest się importerem ani nie wprowadza się produktu go na rynek czy nawet do użytku.
    Nie ma więc podstaw do przyczepienia się (poza zwykłym czepialstwem które niestety jest nagminne).
    Jednak powołując się na odpowiednią ustawę łatwo odeprzeć takie czepialstwo.
    Tak samo jest zresztą wewnątrz UE. Przedmiot nie od razu ma obowiązek mieć CE (czyli i deklarację zgodności).
    Najpierw przedmiot dopiero powstaje, a często powstaje w wielu lokalizacjach.
    Dopiero finalnie ma mieć CE.
    No to tak samo można sprowadzić coś z Chin. Sprowadza się element składowy urządzenia, nie będący samodzielnie urządzeniem, lub będący urządzeniem ale mający zostać dopiero dostosowany do wymogów UE. Bo to przecież też możliwe. Wiele urządzeń jest konfigurowanych programowo i np. radiotelefon może nie spełniać wymagań UE a po samym tylko wgraniu nowego softu może je już spełniać.
    Mówisz zatem celnikowi że produkt może i jest skończony przez Chińczyka (bo już działa i spełnia np. wymagania Japońskie), ale nie jest finalnym produktem dla Ciebie, bo Ty go dopiero dostosowujesz do UE i sam nadajesz CE na koniec.

• #338 07 Gru 2018 12:05
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  

tplewa napisał:
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    tplewa napisał:

No to wiem ;) i to chyba wynika z braku znajomości prawa. Bo często Chińczycy pokazują certyfikaty, a dalej można mieć problem bo nie jest potrzebny cert tylko wspomniana deklaracja zgodności którą każdy producent bez problemu sam wystawia i nakleja znaczek CE. Jak to zrobi nieuczciwie i kogoś zabije to wtedy ma problem w sadzie ;) wtedy właśnie może być przydatny certyfikat lub inne badania jako dupochron że deklaracje wystawiliśmy dla towaru który spełnia normy... Teoretycznie mogą wystawić na byle co bo kto w UE będzie ścigał producenta w chinach ;)

Deklarację zgodności CE może wystawić tylko podmiot zarejestrowany w UE.

• #339 07 Gru 2018 14:13
    Kpc21
    Poziom 23  

Za wystawienie fałszywego CE (na towar niespełniający norm) są kary. I oznaczeń podobnych do CE niebędących tym prawdziwym CE to też dotyczy, tak więc China Export może i sobie istnieje, ale generalnie takim tłumaczeniem nikt się nie wybroni.

A tak w ogóle, nie ma czegoś takiego, jak "deklaracja zgodności CE". Jest oznakowanie CE i deklaracja zgodności WE lub UE. Nazwa się różni w zależności od tego, na podstawie której dyrektywy unijnej zostaje ona wystawiona – z tym, że tak naprawdę, zgodnie z przepisami, wystawia się jedną deklarację odnośnie wszystkich dyrektyw, które dotyczą danego urządzenia, tak więc tak naprawdę nikt nie wie, czy ta deklaracja ma się nazywać WE czy UE. Ale na pewno nie ma deklaracji zgodności CE :)

Z tym, że jedno i drugie – oznakowanie CE i deklaracja WE/UE – są w zasadzie nierozłączne. Towar z oznakowaniem CE musi mieć deklarację zgodności, towar z deklaracją musi mieć oznaczenie CE (poza przypadkami, gdy jego naniesienie jest z jakichś przyczyn niewykonalne, wtedy może być np. na opakowaniu).

• #340 07 Gru 2018 14:20
    Jastrzab909
    Poziom 5  

Zazwyczaj kupuję od nich jakieś bzdety na prezenty, myślicie ze bardzo to wpłynie na takie bzdety?

• #341 07 Gru 2018 15:10
    tplewa
    Poziom 38  

Kpc21 napisał:
    Za wystawienie fałszywego CE (na towar niespełniający norm) są kary.

Kary karami, a życie życiem. Prawda jest taka że większość zwłaszcza małych producentów drobnej elektroniki wystawiają deklarację zgodności bez jakichkolwiek badań. Czasem w własnym zakresie przeprowadzą jakieś podstawowe testy i tyle.

Dlatego mówię że chińczyk spokojnie może coś takiego wystawić i tyle...

Jastrzab909 napisał:
    Zazwyczaj kupuję od nich jakieś bzdety na prezenty, myślicie ze bardzo to wpłynie na takie bzdety?

Mało prawdopodobne - już było mówione że ze względów ograniczeń fizycznych nie dadzą rady zajmować się bzdetami i raczej należy się martwić o trochę droższe przedmioty które teraz mogą być częściej zatrzymywane.

No chyba że KAS dogada się z Poczta i ta im dostarczy dane do kogo przychodzą przesyłki z Chin, no i ludzie z KAS wyślą do każdego takiego pismo co by się wytłumaczył z tych przesyłek ;) - ale tutaj już trochę zahaczam o Orewell-a ;)

• #342 07 Gru 2018 17:02
    mychaj
    Poziom 30  

Na razie cały czas jest można powiedzieć wolnoamerykanka, jeden zapłaci, drugiego to ominie,
    ale obawiam się że jak się znajdzie silne lobby w Brukseli to mogą ten półprywatny import uwalić...
    i przy okazji rozpętać następną wojnę handlową jak niedawno Trump...

• #343 07 Gru 2018 17:37
    siewcu
    Poziom 34  

Bez sensu to w sumie. Powinni zostawić tak jak jest - przeglądać paczki wyrywkowo albo dziwne gabarytowo, coś nie pasuje to na skaner i przeglądać co poprzychodziło. Drogie rzeczy raczej rzadko są w małych paczkach - ostatnio chodziła mi po głowie drukarka 3D, ale to na 99,9% trafi na opłaty i wtedy bardziej będzie się opłacać kupić nowe u nas na allegro i mieć normalną gwarancję na miejscu. I rękojmia... A cenowo po opłatach pewnie wyjdzie niewiele taniej, jeśli majfrend nie odda kasy.

• #344 07 Gru 2018 18:31
    tplewa
    Poziom 38  

siewcu napisał:
    ostatnio chodziła mi po głowie drukarka 3D, ale to na 99,9% trafi na opłaty i wtedy bardziej będzie się opłacać

Akurat drukarki spokojnie kupisz z magazynów w Niemczech, Czechach itp. czyli szybko i bez problemów... jak coś wpadaj na https://reprapy.pl/ często pojawiają się tematy co jest w magazynach na terenie UE ciekawego do kupienia z Aliexpress (ostatnio "szał" był na Delte od Anycubic tzn. sporo osób kupiło w tej cenie https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=66&t=3072&p=52087 - u mnie leży jeszcze nie poskładana z braku czasu...)

siewcu napisał:
    Bwtedy bardziej będzie się opłacać kupić nowe u nas na allegro i mieć normalną gwarancję na miejscu.

Akurat co byś się nie zdziwił z tą gwarancją (powiedzą że nie potrafisz drukować i w sumie mogą mieć rację - to nie są urządzenia naciskasz i wychodzi gotowe) ;) powiedzmy sobie tak takie tanie drukarki wszystkie wymagają trochę wiedzy i wykonania poprawek... akurat gwarancja w tym wypadku to najmniejszy problem bo i tak będziesz musiał coś przerobić... Dlatego mówię wpadaj na w/w forum i trochę poczytaj... Natomiast jak chcesz coś w miarę bezobsługowego to raczej kwoty w okolicach 8k zł zortrax i powyżej 10k np. Ultimaker itd.

Natomiast co do samej kontroli to powiedzmy sobie tak, na pewno jakąś podstawową kontrole przechodzą wszystkie przesyłki (wiadomo chodzi o sprawy związane z narkotykami itd.) reszta to zapewne losowo. Czy wpływ mają gabaryty nie wiem :)

Akurat wpadła mi na WER kolejna przesyłka za prawie 500zł ;) zobaczymy co będzie... w środku generalnie nic co wygląda na tą kwotę ot bzdury związane z RFID...

• #345 07 Gru 2018 18:49
    strucel
    Poziom 28  

tplewa napisał:

No chyba że KAS dogada się z Poczta i ta im dostarczy dane do kogo przychodzą przesyłki z Chin, no i ludzie z KAS wyślą do każdego takiego pismo co by się wytłumaczył z tych przesyłek ;) - ale tutaj już trochę zahaczam o Orewell-a ;)

Już to jest ewidencjonowane, przynajmniej przesyłki za potwierdzeniem odbioru - znajomy kumpla z pracy miał nalot policji z zawiadomienia adako (interfejsy vcds) , handlował nimi na olx , tyle że starał się być ostrożny ,osobny telefon, odbiór tylko w mejscach publicznych albo podjeżdżał do kupującego - policjanci mieli wszystkie dane o przesyłkach z Chin do niego 3 lata wstecz.

• #346 07 Gru 2018 18:53
    tplewa
    Poziom 38  

strucel napisał:
    tplewa napisał:

Już to jest ewidencjonowane, przynajmniej przesyłki za potwierdzeniem odbioru - znajomy kumpla z pracy miał nalot policji z zawiadomienia adako (interfejsy vcds) , handlował nimi na olx , tyle że starał się być ostrożny ,osobny telefon, odbiór tylko w mejscach publicznych albo podjeżdżał do kupującego - policjanci mieli wszystkie dane o przesyłkach z Chin do niego 3 lata wstecz.

No to wiadomo że poczta ma takie dane (przesyłek które mają tracking) ale to inna sprawa i o te dane wystąpiła zapewne prokuratura, ot sprowadzał podróbki i miał szczęście że wcześniej go nie złapali i z czymś takim musiał się liczyć. Jak to mówią przestępstwo nie popłaca :)

• #347 10 Gru 2018 05:44
    kulibob
    Poziom 11  

Dopiero co mówiłem że pic na wodę a teraz pierwsza paczka ma status :
    "Kontrola celna 2018-12-09 23:17 WER Warszawa"
    Co będzie dalej ? I jak to załatwić?

• #349 10 Gru 2018 07:58
    lukaszd82
    Poziom 26  

Jakbym tak się przejmował komunikatem "Kontrola celna" to bym osiwiał juz dawno ;>
    Przynajmniej 1/3 przesyłek ma taki status. Zamawiam niewiele, ale te 10-15sztuk w niesiącu taki status ma ;>
    Dzięki nowemu punktowi w Lublinie już czas oczekiwania na paczkę się skraca. Zwykłe paczki zaczęły szybciej docierać, albo przed świętami przyspieszyli...

• #350 10 Gru 2018 08:42
    kulibob
    Poziom 11  

Zamówiłem dziesiątki paczek i pierwszy raz ma coś takiego chyba najdroższa paczka jak do tej pory za 260zł :)

• #351 10 Gru 2018 10:05
    Dra98
    Poziom 41  

Uszczelnianie systemu, jw trzeba się uzbroić w cierpliwość

• #353 10 Gru 2018 15:00
    tplewa
    Poziom 38  

kulibob napisał:
    Dopiero co mówiłem że pic na wodę a teraz pierwsza paczka ma status :
    "Kontrola celna 2018-12-09 23:17 WER Warszawa"
    Co będzie dalej ? I jak to załatwić?

A no trzeba czekać ;) heh za jakieś 124$, przejdzie czy nie przejdzie o to jest pytanie ;)

• #354 10 Gru 2018 15:40
    siewcu
    Poziom 34  

Przejdzie jak wyślesz dowód zakupu i uiścisz odpowiednią opłatę ;)

• #355 10 Gru 2018 15:46
    tplewa
    Poziom 38  

siewcu napisał:
    Przejdzie jak wyślesz dowód zakupu i uiścisz odpowiednią opłatę ;)

Chyba się upiekło... ale co by nie zapeszać - jak będzie w domu będzie wiadomo ;)

no i tracking ma coś spore opóźnienia bo dopiero co się to pojawiło... inna sprawa to chyba faktycznie niezbyt ich interesują devboardy dla elektroników - nawet te droższe... chyba łatwiej tłuc kasę na telefonach itp.

• #356 10 Gru 2018 16:39
    siewcu
    Poziom 34  

Może nie wiedzą co to jest i wszystko klasyfikują jako groszowe sprawy po kilka dolców? Możemy sobie pozgadywać co najwyżej. Ja jestem wkurzony, bo zamówiłem ojcu części do telefonu, przez aliexpress standard shipping. Szkło leży od 2 dni w Paryżu, adaptery usb-c dojechały dziś do kraju a z trackingu etui śladu nie ma... A to na nim najbardziej mi zależy.

• #357 10 Gru 2018 16:45
    kkknc
    Poziom 42  

E. Mnie jedną przesyłką nie doszła. Podany numer fałszywy. Zrobiłem spór o dostałem zwrot. Druga zamiast do mnie poszła 350km dalej. Podobno firma pomyliła adres. A raczej chińczyk. Założony spór. Trzecia nie kompletna. Chińczycy obiecał wysłać brak i dać numer. Po tygodniu pisania cisza. Więc założyłem spór i za godzinkę się odezwał. Że już wysyła i dał numer. Numer prawdziwy, ale czy do mnie adresowany. ;) No o oczywiście wycofaj spór. Kolejna paczka a w środku nie działająca rzecz. Oddał kasę przez PayPal. Byle sporu nie zakładać. Z 60 paru rzeczy zamówionych 11.11 doszło 9. Reszta cisza od półtorej tygodnia nic.

• #358 10 Gru 2018 16:49
    tplewa
    Poziom 38  

siewcu napisał:
    Ja jestem wkurzony, bo zamówiłem ojcu części do telefonu, przez aliexpress standard shipping. Szkło leży od 2 dni w Paryżu, adaptery usb-c dojechały dziś do kraju a z trackingu etui śladu nie ma... A to na nim najbardziej mi zależy.

No takie uroki... mi jakaś dziwna poczta doszła po 11 dniach, to co teraz na cle po jakiś 8 dniach (singapore post), dwie kolejne wcześniejsze singapore post leżą jeszcze chyba w chinach albo kij wie co się z nimi dzieje (ale to tylko 16 dni więc tragedii nie ma). Tak samo etui wysłane ordinary small packet po 23 dni i brak sledzenia - wiadomo tutaj się nie zdziwię jak będzie 60 dni lub więcej. Z resztą może być podobnie... generalnie już przywykłem że czasem 60 lub więcej dni (jakieś przedłużenie czasu ochrony) trzeba poczekać... potem wiadomo dispute... Na chwile obecną w sumie trzy paczki dotarły i jedenaście w drodze (w tym jedna też właśnie wpadła na WER)... Zresztą i tak jestem zaskoczony że w okresie świątecznym tak szybko te kilka paczek dotarło, w tamtym roku miałem większy młyn...

kkknc napisał:
    Oddał kasę przez PayPal.

W takie coś się nie baw... bo nie dość że nie dozwolone, to jak wycofasz spór to cofnie przez PayPal chińczyk kasę i tyle będziesz go widział. Te zwroty w PayPal niestety to obusieczna broń ;) Ja najczęściej piszę do Chinola na PW aby się dogadać i ma przedłużyć ochronę na czas dogadania czy ponownej wysyłki, jak już otwieram spór to już nie ma litości...

• #359 10 Gru 2018 17:09
    siewcu
    Poziom 34  

Ja się nie bawię tylko spory otwieram. W tej co brak trackingu to napisał mi po kilku dniach, że paczka wysłana - ale że trackingu po 10 dniach dalej nie ma, to otwieram spór. Nie po to dopłacam do wysyłki z trackingiem, żeby potem zgadywać co się dzieje z paczką.

• #360 10 Gru 2018 17:39
    tplewa
    Poziom 38  

siewcu napisał:
    Ja się nie bawię tylko spory otwieram. W tej co brak trackingu to napisał mi po kilku dniach, że paczka wysłana - ale że trackingu po 10 dniach dalej nie ma, to otwieram spór. Nie po to dopłacam do wysyłki z trackingiem, żeby potem zgadywać co się dzieje z paczką.

No ja w tej co miałem teraz na cle się dogadałem i jest to druga wysyłka, pierwsza została cofnięta z portu lotniczego bo chińczyk chciał dołożyć gratis i dodał baterie :) Drugą wysłał już wspomnianym singapore post i doszła błyskawicznie - choć chwile trzeba było poczekać jak paczka wróci do niego po pierwszej wysyłce.

Ja generalnie daje im fory i zawsze staram się być wyrozumiały to potem brane jest też pod uwagę przez Ali w razie eskalacji sporów, zresztą spory wpływają na wizerunek obu stron... Ot jak wspominałem spór daję jak już nie idzie się z chinolem w inny sposób dogadać lub olewa to co do niego piszę... Może dlatego że u nas też sporo jest cebulactwa co liczy na to że będą mieli towar za free jak się lekko opóźni przesyłka lub nie odbierają jak wpada na cło (a potem niektórzy Chińczycy niechętnie przez takich wysyłają do PL lub więcej liczą za paczki - mam takiego jednego z którym handluje już kupę czasu, ot zawsze mi wystawia aukcje z specjalną cena itd. i opowiadał mi jak kombinują ludzie od nas z kraju).

Inna sprawa na Ali zamawiam raczej jak mi się nie śpieszy (ot czasem pierdoły które testuje CMS), jak kupuję coś droższego i zależy mi też na czasie to biorę spedycję....