Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koniec tanich zakupów z AliExpress

sosarek 25 Lis 2018 17:46 75609 1130
    sosarek

Poziom 43  
    http://www.speedtest.pl/wiadomosci/news/oddzi...9wPwLDrM-BODgBatLDJpVx6a7EiUKZk6lcFKED-gzMZKo

Temat powstał jako ciekawostka mająca na celu uświadomienie kupujących na AliExpress że nagle mogą otrzymać informacje odnośnie uiszczenia dodatkowej opłaty odbierając towar i wymiany doświadczeń z tym związanych. Proszę biorących udział w dyskusji o trzymanie się tej formy.
  • Relpol przekaźniki
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Większość przesyłek jest wysyłana do końcowego odbiorcy z terenu UE, także sobie mogą prześwietlać...
    Tani szmelc idzie bezpośrednio a tam nie ma co clić.
    M
    Piotr160292
    Poziom 37  
    No i bardzo dobrze. Jestem za.
    sosarek

Poziom 43  
    Piotr160292 napisał:
    Jestem za.

Ja nie - odkąd obecny rząd wprowadza co rusz nowe 500+ dla wszystkich na siłę wszędzie patrzą jak wydusić z innych pieniądze na to, zresztą wystarczy spojrzeć jak zmieniły się ceny niektórych produktów na przestrzeni ostatnich 3 lat.
    Piotr160292
    Poziom 37  
    sosarek napisał:
    Piotr160292 napisał:
    Jestem za.

Ja nie - odkąd obecny rząd wprowadza co rusz nowe 500+ dla wszystkich na siłę wszędzie patrzą jak wydusić z innych pieniądze na to, zresztą wystarczy spojrzeć jak zmieniły się ceny niektórych produktów na przestrzeni ostatnich 3 lat.

No ok. Jest też druga strona medalu. Ludzie mają to w nosie, kombinują jak mogą żeby podatku nie zapłacić a potem wyzywają na rząd, że nie ma pieniędzy. Ja uważam, że 500 plus jest dobrym pomysłem, tylko wymaga uszczelnienia żeby skończyło się kombinatorstwo.
    sosarek

Poziom 43  
    Piotr160292 napisał:
    Ludzie mają to w nosie, kombinują jak mogą żeby podatku nie zapłacić a potem wyzywają na rząd, że nie ma pieniędzy

Idąc do sklepu płacisz podatek od tego co kupiłeś? Nie, jest wliczony w cenę towaru a to to zwykłą próba wyciągnięcia pieniędzy od ludzi.
    Rząd nie ma kasy bo nie potrafi nią realnie dysponować!
    Piotr160292 napisał:
    Ja uważam, że 500 plus jest dobrym pomysłem, tylko wymaga uszczelnienia żeby skończyło się kombinatorstwo.

To był tylko i wyłącznie wabik by przyciągnąć elektorat i patologie zaczęły się pojawiać dopiero po wprowadzeniu tego programu - rodziny po 15 dzieciaków - no bo kasa z tego jest.
  • Relpol przekaźniki
    RitterX
    Poziom 37  
    Myślę, że zanim zaczniemy kogoś lub coś krytykować warto przeanalizować jak ten sam problem jest rozwiązany np. w Niemczech czy Szwecji? Kto by nie rządził to roczne zakupy indywidualne w Chinach to wydatek ~1mld $ w przypadku Polski i znacznie więcej w przypadku wymienionych krajów. To zwraca uwagę nie tylko rządzących. Za aktywację służb odpowiada bardzo intensywne lobbowanie ze strony Allegro. Wątek o allegro, jakości jego usług, zapewne gdzieś tutaj także jest.

Bez przyjazdu 1.5mln. Ukraińców Polska miałaby bardzo poważny problem gospodarczy już teraz. Dramat demograficzny dopiero przed Polakami i to opisują predykcje siły nabywczej przyszłych emerytów. Dlatego 500+ jest programem, który ma choć trochę poprawić dramatyczne wskaźniki i skutki społeczne, które dopiero przed polskim społeczeństwem. Dla przypomnienia: niemiecki "Kindergeld" albo szwedzki "Försäkringskassan" mają podobne cele.
    Brak inwestycji w społeczeństwo objawia się tym samym co brak inwestycji w infrastrukturę. Właśnie dlatego ceny energii w Polsce zaliczają się do najwyższych w Europie.

Przeciętnie wyprodukowanie tego samego produktu w Niemczech jest tańsze energetycznie wliczając w to transport "z i do" od wyprodukowanego w Polsce i dlatego niemieckie towary są konkurencyjne cenowo na polskim rynku pomimo znacznie wyższych płac. Skoro ubytek siły nabywczej jak i pracujących jest w Polsce faktem to nie uda się utrzymać na dłuższą metę konkurencyjności w oparciu o "tanią siłę roboczą" a wtedy... .
    "Jak kto dba tak ma".
    keseszel
    Poziom 26  
    Co wy się obawiacie o Ukraińców. Nie chcą niech nie pracują. Gdyby nie było Ukraińców nie byłoby tragedii- po prostu pracodawcy musieliby podnieść płace. By nie było - nie mam nic przeciw temu, że u nas pracują. Jakkolwiek można by coś wywnioskować z mojego postu. Wiadomości z netu KŁAMIĄ. Nie mielibyśmy ŻADNEGO problemu gdyby nie pracowali u nas Ukraińcy.
    Pittt
    Poziom 31  
    RitterX napisał:
    Dlatego 500+ jest programem, który ma choć trochę poprawić dramatyczne wskaźniki i skutki społeczne..

Tyle że on nie działa i nie ma prawa działać bo jest obliczony populistycznie, aby dawać ludziom żywą gotówkę w zamian za głosy wyborcze a nie realną pomoc i motywację nakierowaną na posiadanie i wychowywanie dzieci. Patolagia zamawia sobie wódę taksówką przez telefon, a dzieci dalej chodzą brudne i zaniedbane, no może dzięki temu częściej najedzone choć najtańszymi parówkami za kilka zł.

Wracając do tematu, na Ali kupuję sobie głównie popierdułki po kilka $, z czego VAT to kilkadziesiąt groszy - kilka zł. Nich sobie mnie ścigają jak ich stać.
    A Allegro i ich SMART w wykonaniu Poczty Polskiej to kompletna porażka.
    Niech szanowne Allegro na tym się skupi.
    RitterX
    Poziom 37  
    keseszel napisał:
    Co wy się obalacie o Ukraińców. Nie chcą niech nie pracują. Gdyby nie było Ukraińców nie byłoby tragedii- po prostu pracodawcy musieliby podnieść płace. By nie było - nie mam nic przeciw temu, że u nas pracują. Jakkolwiek można by coś wywnioskować z mojego postu. Wiadomości z netu KŁAMIĄ. Nie mielibyśmy ŻADNEGO problemu gdyby nie pracowali u nas Ukraińcy.

Akurat Niemcy bardzo mocno lobbują za tym by było możliwe i szybki wchłonięcie przez niemiecką gospodarkę pracowników z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Polski, Rumunii,.. . To jest stan pewnej równowagi. Za pewien czas zapewne przekonamy się komu i czego brakuje?
    Pittt napisał:
    Tyle że on nie działa i nie ma prawa działać bo jest obliczony populistycznie, aby dawać ludziom żywą gotówkę w zamian za głosy wyborcze a nie realną pomoc i motywację nakierowaną na posiadanie i wychowywanie dzieci. Patolagia zamawia sobie wódę taksówką przez telefon, a dzieci dalej chodzą brudne i zaniedbane, no może dzięki temu częściej najedzone choć najtańszymi parówkami za kilka zł.

Ze mną jest ten problem, że jestem bardziej zanurzony w rzeczywistość za Odrą jak tę nad Wisłą. Zapewne dlatego patrzę na wiele spraw nieco inaczej. No cóż, patologie z zasiłkami nie są domeną Polski. Śmiem twierdzić, że im bardziej rozbudowany system świadczeń tym więcej w nim patologii. To co opisujesz to są "przypadki" często bardzo eksponowane przez przeciwników 500+ a nawet jedynie wymyślone jedynie w ich głowach.
    sosarek

Poziom 43  
    @RitterX @keseszel Prosiłbym o trzymanie się tematu którego wątek dotyczy.
    Macosmail
    Poziom 33  
    W Niemczech także VAT jest mniejszy (19%) dlatego np. elektronika potrafi tam być tańsza niż w Polsce. A u nas ostatnio po raz kolejny przedłużono "tymczasową" stawkę 23%. Kwoty wolnej od podatku nie będę nawet porównywał.
    Oddajemy często ponad 50% swoich dochodów, a i tak znajdują się głosy, że należy "uszczelniać". Ja jestem zdania, że im więcej zostaje w kieszeni zwykłego obywatela tym lepiej.
    Tak samo towary im tańsze tym lepiej. A polscy sprzedawcy niech się zajmą np własną produkcją, a nie pasożytowaniem.
    Im więcej pieniędzy zostaje w rękach ludzi tym więcej inwestycji. Prawdziwych inwestycji, a nie propagandowych, jak "Polski samochód elektryczny" itp.
    RitterX
    Poziom 37  
    Wwóz towarów spoza UE to nie jest taka prosta sprawa. To nie dotyczy towarów jedynie z Chin. Na niemieckim lotnisku mając np. nowego, drogiego laptopa można być nieźle przetrzepanym przez celników na ścieżce bezcłowej lotem z USA. Nie mam tu na myśli tranzytu a wwóz na teren Niemiec. To samo dotyczy alkoholu, papierosów oraz wielu innych "podarków".
    Od dawien dawna sumaryczne opodatkowanie obywateli w Europie oscyluje w okolicach 57%.
    "Na całe szczęście" ceny produkcji w Chinach także rosną i to widać po poziomie atrakcyjności towarów np. na aliexpress. W mojej ocenie problemem nie jest tyle cena co dostępność. Dotyczy to także komponentów elektronicznych. 10zł czy 20zł za szpulkę rezystorów to nie jest jakiś dramatyczny wybór dla małych serii produkcji. No chyba, że ktoś ślizga się biznesem po krawędzi rentowności. Tylko, że taki przypadek w branży elektroniki, co tu kryć jest jakimś bezsensem. Duzi, kontraktowi gracze biorą elementy na kontenery i to już jest inna liga i waga.
    grawastar1986
    Poziom 14  
    Przeczytałem artykuł ale dalej nic nie rozumiem. Czekam na dwie przesyłki z Aliexpress. Jedna o wartości 80 zł, druga 15 zł. I co teraz? Nie dostanę ich? Chińczyk na szczęście zwróci pieniądze :) w przeciwieństwie do słabego allegro.
    Piotr160292
    Poziom 37  
    Ciekawe historie opowiadasz... Ja miałem taką sytuację, że sprzedawca nie wysłał mi paczki i jakoś Allegro zwróciło mi pieniędze. Trzeba tylko im ten fakt zgłosić, ponieważ od taki sami z siebie pieniędzy nie oddadzą i musisz jeszcze im dosłać potwierdzenie zgłoszenia faktu na policję i jeszcze ew. numer ewidencyjny sprawy w przypadku gdy postępowanie trafi do prokuratury. Ba nawet doszło do takiej sytuacji że napisałem do nich maila w niedzielę i dwadzieścia minut później dostałem odpowiedź, że konto użytkownika zostało zablokowane i nie ma możliwości wystawiania nowych aukcji. Pomijając że musiałem się 3,5h wysiedzieć na komisiarcie włącznie z oczekiwaniem aż ktoś łaskawie ruszy d*pę i raczy mnie wysłuchać, wszystko poszło dość sprawnie, ponieważ pozytywną decyzję o zwrocie otrzymałem już na bodaj drugi dzień od dnia otrzymania wniosku razem z sygnaturą, potwierdzeniem zgłoszenia i wydrukami historii korespodencji z sprzedającym.
    oskar777

Poziom 26  
    Skończy się tym, że ludzie znienawidzą władzę jeszcze bardziej. Allegro zresztą też.
    A ludzie zaczną wysyłać Chińczykowi kasę na boku plus niby ta właściwa za towar.
    janek1815
    Poziom 38  
    Za potwierdzenie zgłoszenia płaciłeś?
    kkknc
    Poziom 43  
    Zamówiłem DHL-em. Kurier paczkę dostarczył i jemu na podstawie papierów z UC zapłaciłem stosowne opłaty. Nic nie musiałem robić.
    Macosmail
    Poziom 33  
    RitterX napisał:

"Na całe szczęście" ceny produkcji w Chinach także rosną i to widać po poziomie atrakcyjności towarów np. na aliexpress.

Koszty pracy rosną, ale rośnie też skala i wydajność. Dlatego trzymają niski poziom przy wysokiej jakości. Przykład chińscy producenci PCB lub LED. Bardzo często w europie sam układ scalony jest droższy niż cały moduł w chinach.
    Stać ich na inwestycję.
    Wracając do tematu ciekawe, jak zamierzają rozwiązać to od strony technicznej bo, jak mam wypełniać i wysyłać deklaracje i dowody wpłaty to będzie słabo.
    Ogromną zaletą Aliexpress jest też jest łatwość zakupów.
    khoam
    Poziom 35  
    Piotr160292 napisał:
    Pomijając że musiałem się 3,5h wysiedzieć na komisiarcie włącznie z oczekiwaniem aż ktoś łaskawie ruszy d*pę i raczy mnie wysłuchać, wszystko poszło dość sprawnie, ponieważ pozytywną decyzję o zwrocie otrzymałem już na bodaj drugi dzień od dnia otrzymania wniosku razem z sygnaturą,

A chińczyka dwa razy otwierałem "dispute" bo towar nie przyszedł na czas. W obu przypadkach bezdyskusyjny zwrot pieniędzy na konto - żadnego chodzenia na komisariat, żadnych formularzy, żadnych stresów.

Dodano po 7 [minuty]:

Macosmail napisał:
    Koszty pracy rosną, ale rośnie też skala i wydajność. Dlatego trzymają niski poziom przy wysokiej jakości. Przykład chińscy producenci PCB lub LED. Bardzo często w europie sam układ scalony jest droższy niż cały moduł w chinach.

I jest to dokładnie ten sam układ scalony wyprodukowany w Chinach, ale z marżą dystrybutorów/sprzedawców/sklepikarzy/badylarzy w Europie. Praktycznie cała produkcja podzespołów elektronicznych odbywa się w Chinach - niska cena wynika ze sztucznie zaniżonego kursu juana i utajnionej informacji o chińskich zasobach rezerw w złocie. Chińskie rezerwy walutowe pod koniec lutego wyniosły około 3,13 bln dol. i są najpotężniejsze w świecie. To nie jest pasterski kraj.
    Kpc21
    Poziom 24  
    sosarek napisał:
    Idąc do sklepu płacisz podatek od tego co kupiłeś? Nie, jest wliczony w cenę towaru

Jakim cudem nie płacisz tego podatku, skoro jest wliczony w cenę towaru? Oczywiście, że płacisz (pomijam przypadki zakupów na firmę, gdy ktoś ma czasem możliwość jakoś sobie ten podatek odliczyć) i nie masz jak tego uniknąć.

W przypadku zamówień spoza UE system ten działa nieco inaczej i tu masz obowiązek sam ten podatek opłacić. W cenę produktu nie jest wliczony, bo i jest to niewykonalne, by Chińczyk wliczał do ceny odpowiedni VAT zależnie od kraju kupującego i potem odprowadzał ten podatek do najróżniejszych urzędów skarbowych z całego świata. To nawet w USA mają tak, że ceny produktów na półkach w sklepach, w przeciwieństwie do tego, co jest u nas, podawane są bez podatku i ichniejszy odpowiednik VAT-u doliczany jest dopiero na kasie – bo podatek ten różni się między stanami i w niektórych przypadkach uwzględnienie go w cenach na półkach byłoby problematyczne.

Tak czy inaczej, VAT obowiązuje cię, czy kupujesz coś w kraju, czy za granicą, a dotąd zakupy zza granicy pozwalały w sposób niestety jednak nieuczciwy płacenia tego podatku unikać.

Macosmail napisał:
    W Niemczech także VAT jest mniejszy (19%) dlatego np. elektronika potrafi tam być tańsza niż w Polsce. A u nas ostatnio po raz kolejny przedłużono "tymczasową" stawkę 23%. Kwoty wolnej od podatku nie będę nawet porównywał.

Bierz pod uwagę, że VAT nie jest jedynym podatkiem. Zdaje się, że podatki i składki związane z dochodem są tam akurat większe, niż u nas.
    tplewa
    Poziom 38  
    sosarek napisał:
    Piotr160292 napisał:
    Jestem za.

Z jednej strony płacze się o 500 plus z drugiej strony płacze się że trzeba będzie zapłacić podatek VAT który do tej pory był omijany. Brak konsekwencji...

No ale to u nas normalne bo patrząc na wyniki wyborów większość jest za redystrybucją podatków, spory w zasadzie są tylko ideologiczne na co tą kasę zabraną rozwalić - ot jedni dadzą na kler czy 500+, inni na in vitro, a jeszcze inni chętnie dostali by darmowe talony na dziwki ;) Generalnie taka lekka hipokryzja...

Z drugiej strony nawet jak zapłaci się ten VAT to i tak będzie taniej niż na Alledrogo...
    Sam czasem ściągam jakieś droższe sprawy z Chin więc i tak w grę wchodzi spedycja i odprawa celna. Nawet z tymi opłatami się opłaca...

To samo przy pierdołach przykład akurat dla córki idą mi bzdury tego typu:
    https://pl.aliexpress.com/item/Zwierz-t-Ugry-...Bezpieczne-Ochrony-Nawijacza/32895719817.html

W sumie zamówione trzy sztuki nawet jak zapłacę 23%VAT (około 3zł) + poczcie za odprawę to i tak wyjdzie taniej niż na Alledrogo (ceny od 12- 20zł za sztukę)..

Zresztą i teraz co któraś paczka wpadała mi na cło i się płaciło i jakiegoś wielkiego problemu nie było... fakt trochę drożej ale i tak taniej niż bym zamówił na Alledrogo - jeszcze szukając kogoś kto nie robi za pośrednika i nie ściągnie ze mnie 20zł za to że w moim imieniu zamówi na Aliexpress (a takich "Januszy Biznesu" jest tam pełno)...

Co nie zmienia faktu że czasem dam zarobić jakiejś firmie w PL, ot mam kilka które uważam za solidne które warto wspierać - co smutne to są nieliczne wyjątki... Może tędy bardziej droga aby dbać o klienta to i ten zapłaci i będzie miał towar szybciej niż samodzielne ściąganie z chin...

Inna sprawa że też nie popieram złodziejskiego systemu podatkowego jaki mamy w naszym kraju, ale to tak samo inny temat...

grawastar1986 napisał:
    Przeczytałem artykuł ale dalej nic nie rozumiem. Czekam na dwie przesyłki z Aliexpress. Jedna o wartości 80 zł, druga 15 zł. I co teraz? Nie dostanę ich?

Jeśli nie zapłacisz należności wynikających z odprawy celnej nikt na Aliexpress ci pieniędzy nie zwróci bo to wyniknie z twojej winy. Poczytaj dobrze regulamin ochrony kupujących. O zwrot możesz wnosić jak to jest nie z twojej winy tzn. chińczyk nie wysłał, paczka gdzieś wsiąkła czy przekroczony został zdeklarowany przez chińczyka czas na dostawę... Choć w tym ostatnim wypadku jak tracking wygląda ok to warto prosić najpierw o przedłużenie czasu ochrony, a nie robić cebuli z zwrotem kasy i cieszeniem się że paczka dotarła tydzień/dwa później i mamy coś za darmo...

To nie jest tak że paczki nie dostaniesz, ot przyjdzie ci pismo o tym że paczka została zatrzymana, będziesz musiał wysłać co tam jest ile zapłaciłeś (np. screen z płatności lub przelewu bankowego) i to wszystko. Listonosz przy doręczeniu pobierze dodatkowe opłaty... ...jest to banalne i cieszyć się należy że samemu nie trzeba zaglądać w ISZTAR i bawić się z dokumentami SAD (bo kto to robił wie ile to zabawy).
    zen3x
    Poziom 31  
    @sosarek To jest forum elektroniczne, a nie forum "Na Temat" "TOK FM" "Wyborcza" czy innych antyrządowych periodyków.
    szeryf3
    Poziom 19  
    Szkoda, że powstał ten urząd pocztowy, gdyż zaczynam raczkować z zakupami na Alliexpres. Co prawda są to drobne i pojedyncze sztuki, ale się opłaca.
    Z drugiej strony zobaczcie ile jest pośredników przy zakupach na Allegro i to tych, którzy ściągają duże ilości z wschodu.
    strucel
    Poziom 30  
    Skoro każda paczka ma być otwierana to najbardziej odczują to kupujący podróbki, zarówno ciuchy/kosmetyki jak i elektronikę (interfejsy diagnostyczne), teraz nie będzie można już strugać idioty że nic się nie zamawiało.
    kkknc
    Poziom 43  
    AliExpress to detal. Więc opłaca się kupować rzeczy u nas niedostępne lub komponenty elektroniki. Bo sporo rzeczy które kiedyś zamawiałem są dostępne w Polsce. I wcale nie dużo drożej. Tam płacę przykładowo 100zł i czekam miesiąc, a w Polsce mam to za 120 czy za 130zł na fakture. Co jest dla mnie korzystniejsze. Do tego okres oczekiwania.
    jarrod
    Poziom 19  
    Ależ sensacja. Teraz w trakingu będzie zamiast WER Warszawa - WER Lublin.
    Jak dla mnie to i lepiej, może paczki będą szybciej dochodzić. Co do samych zakupów na Ali. Szukałem adaptera do dysku scsi. Na ali 8 dolarów, w Polsce ponad 100pln. Wybór chyba oczywisty ;)