Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem

Trabi 20 Nov 2018 22:48 1005 10
    Trabi
    Level 36  
    Witam.

Temat stary, ale dla mnie stał się aktualnym. W czym problem:
    Mam głowicę "THERMy" z sieci ALDI. Na grzejniku mam gwint 30x1,5 (tak mi wyszło gdy zmierzyłem suwmiarką). Pierścień osadczy głowicy da się nakręcić, ale po nakręceniu "cycek" wystaje za dużo i nie mogę nałożyć głowicy - tak jakby ta część zaworu z której wystaje bolec otwierająco-zamykający była za długa. Wstawiam fotki jak toto u mnie wygląda:

Taki mam zawór:
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem01.JPG Download (79.98 kB)

Tu wkręcony pierścień osadczy termostatu (gwint pasuje):
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem02.JPG Download (69.77 kB)

Niżej - tylko tyle mogę dosunąć termostat do zaworu (wewnętrzna ruchoma część w termostacie jest wsunięta maksymalnie do środka) i tyle mi brakuje żeby go zamocować:
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem04BB.JPG Download (127.05 kB)

A tak głęboko pierścień osadczy MUSI wejść w termostat żeby był zamocowany:
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem05.JPG Download (87.02 kB)

Nie wiem, muszę mieć jakąś przedłużkę czy jak? Dodam, że zawór jest z czasów głębokiej komuny a na nim siedzi stary, mechaniczny termostat DANFOSS:
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem06.JPG Download (103.94 kB)

Jak go zamontować na grzejniku? Adaptery które były w komplecie nie pasują do tego zaworu.

Wydzieliłem z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2191463.html

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

piracik
    ta_tar
    Level 39  
    Czy posiadasz złączkę i pierścień połączeniowy? (tak jak w instrukcji pokazano)
    Trabi
    Level 36  
    Tak. To co widać na zdjęciach nakręcone na zawór, to pierścień połączeniowy - z jednej strony zatrzaskuje się na termostacie, z drugiej nakręca się na gwint zaworu (30x1,5). W komplecie były tylko adaptery na inne wymiary gwintów.
    W manualu podają, że na zawory na których siedzi DANFOSS można bez żadnych adapterów nasadzić pierścień połączeniowy. Sęk w tym, że u mnie zawór ma jakby za długą tą cześć na którą się nasadza termostat. W grzejniku który mam w pracy, muszę założyć jeden z adapterów (inny zawór) i na niego złączkę + termostat. Tutaj złączka jakby była za krótka do tego zaworu.
    Trabi
    Level 36  
    Instrukcję czytałem. Sprawdzę jeszcze, ale o ile dobrze pamiętam, to ta redukcja która jest pokazana jako zestaw dla DANFOSS-a u mnie nie dawała się nakręcić na zawór.

ktoś TUTAJ też miał kłopot z zamontowaniem elektronicznej głowicy. Wstawił rysunki typów zaworów:
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem
    1. U mnie zawór ma na sobie gwint jak typ TA, tylko że ja mam gwint 30 mm a nie 27,5 jak przy TA. Pozostałe zawory RA, RAV i RAVL nie mają gwintu tylko pierścień na którym można zacisnąć głowicę Danfoss-a.
    2. Na moim zaworze jest pierścień regulacyjny (kryza?) jak w typie RA
    3. Redukcja w komplecie (ta z instrukcji) będzie pasować na zawór RAV, ale z mojego spada (gwint 30 mm wobec wymaganego 34 mm).

4. Sądząc z drugiego rysunku (typy głowic), moja wygląda jak RAVL - ta z prawej strony - tylko że u mnie jest nakrętka z gwintem 30 mm zamiast zaciskanego mocowania.
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapterem

Jakiś dziwny mam ten zawór. Hybryda jakaś czy co?

Gdyby ten zestaw pasował jak tam podają, to od kilku miesięcy miał bym termostat na grzejniku a nie w szufladzie.
    Stąd moje pytanie jak to zamontować.
    ta_tar
    Level 39  
    To jak tylko masz taką możliwość to zostaje ci wymiana zaworu na taki aby pasował bezpośrednio na głowice.
    Trabi
    Level 36  
    Chyba tak. Musze poczekać do wiosny aż zakończą sezon grzewczy, bo teraz nie ma go jak zdemontować.
    ta_tar
    Level 39  
    Nie masz w pobliżu jakiegoś hydraulika (spółdzielnia lub administrator) który by miał "zamrażarkę" do rur? Mniej niż godzinka roboty i zawór byłby wymieniony.
    Trabi
    Level 36  
    Może i racja. Muszę popytać, może kogoś znajdę. Dzięki za podpowiedź.
    Trabi
    Level 36  
    Wracając do mojego tematu: dało się zamontować. Po dłuższych poszukiwaniach udało się znaleźć przedłużkę z gwintami 31x1.5 z obu stron (jeden zewnętrzny, drugi wewnętrzny). Przedłużka ma jakieś 7 mm i w zupełności wystarcza żeby móc zamontować termostat. Na nią nakręcam mocowanie termostatu, termostat klik i po problemie. Nie trzeba wymieniać zaworu :)
    Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapteremTHERMy_z_p...óżką_1.JPG Download (171.55 kB) Elektroniczna głowica THERMy ALDI - problem z adapteremTHERMy_z_p...óżką_2.JPG Download (151.02 kB)

-===========-
    Quote:
    Wydzieliłem z tematu: ... piracik

Przepraszam i dziękuję za wydzielenie.
    Trabi
    Level 36  
    Jak w poście wyżej - przedłużenie.