Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Modernizacja instalacji w wielkiej p造cie raz jeszcze.

25 Lis 2018 22:47 987 8
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich, kieruje swoje kroki na forum w zwi您ku z planami modernizacji instalacji elektrycznej w zakupionym przeze mnie mieszkaniu, blok to oczywi軼ie wielka p造ta, ah ta wielka p造ta jak瞠 problematyczna je郵i chodzi o instalacje elektryczn.
    Z wst瘼nego rozeznania instalacja w mieszkaniu jest w uk豉dzie TN-C, na klatce natomiast jest w pe軟i zmodernizowana sie i jest to zapewne TN-S chyba 瞠 od czas闚 kiedy si tego uczy貫m i pracowa貫m w zawodzie co si zmieni這.
    Chcia貫m zada pytania z tym zwi您ane na kt鏎e odpowiedzi nie mog znale潭 w internecie.
    1. Czy kto za豉twia formalno軼i z tym zwi您ane ? Jak to wygl康a, czy sp馧dzielni wyra瘸 zgod na np kucie klatki czy tez ci庵niecie dop造wu na 軼ianie, z tego co zauwa篡貫m kable od o鈍ietlenia le膨 na p造tach o czym si przekona貫m kuj帷 pod這g w 豉zience i prawie przerwa貫m przew鏚 s御iad闚, stary dop造w r闚nie le篡 na lub idzie w 鈔odku p造ty.
    2. Czy aby z obecnego TN-C zrobi TN-S wystarczy這 by poci庵n望 przew鏚 PE z rozdzielni na klatce schodowej ? bo akurat to by這 by du穎 prostszym rozwi您aniem ze wzgl璠u na korytko id帷e z rozdzielni do mieszkania w kt鏎ym id przewody do domofonu i 鈍iat這w鏚
    Dodam tylko na koniec 瞠 z wykszta販enia jestem elektromechanikiem silnik闚 elektrycznych i pracowa貫m kilka lat jako elektromonter ale to by這 ponad 10 lat temu :) wi璚 z samym okablowaniem mieszkania poradz sobie sam, a je郵i chodzi o ewentualne pomiary i pod陰czenia to ju mam od tego speca.
    Pozdrawiam wszystkich i z g鏎y dzi瘯uje za warto軼iowy wk豉d w dyskusje.
  • Poziom 1  
  • Poziom 4  
    Dzi瘯uje za odpowiedz, samego uk豉dania kabli si nie boje bo ju wymy郵i貫m 瞠by na 軼iany betonowe da p造ty regipsowe i w nich wyci望 trasy na kable, wiec obejdzie si bez wi瘯szego kucia, chodzi mi g這wnie o doprowadzenie uziemienia z pionu, stary przew鏚 dwu 篡這wy mog podpi望 do nowej instalacji {ba pewnie ju tak jest) i to w zasadzie wymaga這 by poci庵ni璚ia ode mnie tylko pojedynczej 篡造 PE, zastanawia mnie po prostu czy kto ju tak robi i czy wymaga to uzgodnienia z Administracja
  • Moderator Energetycy
    Oczywi軼ie 瞠 wymaga, je瞠li prace b璠 sie odbywa w cz窷ci wsp鏊nej budynku.
    Ale
    Cytat:
    to w zasadzie wymaga這 by poci庵ni璚ia ode mnie tylko pojedynczej 篡造 P
    ten pomys jest poroniony. Nie lepiej wezwa elektryka ?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    ciboq napisa:
    Z wst瘼nego rozeznania instalacja w mieszkaniu jest w uk豉dzie TN-C,
    Inaczej by nie mo瞠 w starym bloku.
    ciboq napisa:
    na klatce natomiast jest w pe軟i zmodernizowana sie i jest to zapewne TN-S
    Nie jest TN-S i nie b璠zie.
    W pionach nadal jest uk豉d TN-C.
    B璠zie od momentu, a ostatni lokal b璠zie przekuty na 3-篡造.
  • Poziom 4  
    Skoro tak jak m闚isz na klatce nadal jest TN-C, to w momencie poci庵ni璚ia 3 篡 z klatki (gdzie ewidentnie s trzy fazy + wyodr瑿nione zero i osobno PE) i tak w mieszkaniu nic si nie zmieni ? nadal nie m鏬 bym stosowa RCD, rozumiem 瞠 w takim przypadku r闚nie dobrze mog zrobi podzia w rozdzielni i z niej poci庵n望 instalacje w ca造m mieszkaniu
  • Moderator Energetycy
    ciboq napisa:
    Skoro tak jak m闚isz na klatce nadal jest TN-C, to w momencie poci庵ni璚ia 3 篡 z klatki (gdzie ewidentnie s trzy fazy + wyodr瑿nione zero i osobno PE) i tak w mieszkaniu nic si nie zmieni ? nadal nie m鏬 bym stosowa RCD, rozumiem 瞠 w takim przypadku r闚nie dobrze mog zrobi podzia w rozdzielni i z niej poci庵n望 instalacje w ca造m mieszkaniu
    疹e zrozumia貫 przedm闚c. B璠ziesz m鏬 stosowa RCD. Tylko 瞠 z "klatki" do mieszkania nie masz masz poprawadzone "wyodr瑿nione zero" lecz N oraz PE i L.
  • Poziom 28  
    Gdzie masz zamontowany licznik i jaki przew鏚 doprowadzono do Twojego mieszkania ?