Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pakiet 18650 - jaki balanser, ładowanie

hubiwit 26 Lis 2018 18:31 600 11
  • #1 26 Lis 2018 18:31
    hubiwit
    Poziom 25  

Witam,
    potrzebuje zbudować pakiet do zasilania urządzenia (niwelator 0,5A poboru), w miejsce baterii.
    Wyglądać ma to tak:
    Pakiet 18650 - jaki balanser, ładowanie

Proszę o pomoc w dobraniu ogniw (które warto kupić, nie są jakąś tandetą) oraz w dobraniu ładowarki/balansera.
    Jeżeli to możliwe o chciałbym ładować ogniwa z zasilacza 12V (11 - 15V tak żeby szło też naładować z gniazda zapalniczki samochodowej). Proszę o doradzenie jaką płytkę kupić.
    Czy spiąć środki ogniw i wystarczy balanser 2 kanałowy, czy lepiej ładować w takim układzie?

Zależy mi też na tym żeby toto miało jakiś sensowny prąd ładowania oraz zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem ogniw.
    Z góry dziękuje za pomoc o pozdrawiam.

0 11
  • Testo
  • Pomocny post
    #2 26 Lis 2018 19:07
    wojtek 9007
    Poziom 37  

Witam - proszę napisać jakim napięciem obecnie zasilany jest niwelator ( jaka bateria typ ).

0
  • Testo
  • #3 26 Lis 2018 19:13
    hubiwit
    Poziom 25  

Niwelator może pracować albo z akumulatorem Li-ion, którego napięcie nie znam, na niwelatorze jest napisane DC 8,4V 0,5A. Akumulator ma gniazdo do podłączenia zasilacza ładującego.
    W tej chwili mam opcję z bateriami tj. oryginalny koszyk na 4szt. R20 w szeregu (wsadzany mi miejsce tego akumulatora)

0
  • #4 26 Lis 2018 19:19
    wojtek 9007
    Poziom 37  

Proszę napisać jaka nazwa tego niwelatora ( proszę podać typ ).

0
  • #5 26 Lis 2018 19:25
    hubiwit
    Poziom 25  

Leica Rugby 670
    Podłączyłem testowo w miejsce 4szt. R20, 2 szt. 18650 w szeregu i działał ok. Wskaźnik pokazał max naładowanie.
    W koszyk po R20 zmieszczę 8szt. 18650 przy odrobinie dramelowania.

0
  • #6 26 Lis 2018 21:23
    wojtek 9007
    Poziom 37  

Czyli ogniwa Li-Ion połączone szeregowo 2SxP ( x- 2,3,4) będą umieszczone w koszyku
    po ogniwach 4x R20 ale ładowane będą oddzielną ładowarką z balanserem .
    Można zastosować najprostszą sieciową ;
    https://www.hobby-i-zabawa.pl/ladowarki-sieci...lipo-74v-1200ma-balanser-2s-syma-x8sc-05.html
    lub ładowarką bogatszą ;
    https://botland.com.pl/pl/ladowarki-lipol-sie...-ni-cd-ni-mh-z-balanserem-redox-alpha-v2.html
    która może być zasilana z akumulatora samochodowego lub innego zasilacza

Dodano po 1 [minuty]:

To samo ;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3523168

0
  • #7 26 Lis 2018 22:44
    hubiwit
    Poziom 25  

Dziękuje za odpowiedź.

Cytat:
    Czyli ogniwa Li-Ion połączone szeregowo 2SxP ( x- 2,3,4) będą umieszczone w koszyku
    po ogniwach 4x R20 ale ładowane będą oddzielną ładowarką z balanserem .

Dokładnie tak.

Czy tak powinno wyglądać połączenie z ładowarką:
    Czy trzeba jeszcze wykonać dodatkowe połączenie na wtyki bananowe?
    Czy ładowarka Redox sama rozpocznie ładowanie po podpięciu zasilania, ewentualnie użyciu jednego przycisku? - Chciałbym zabezpieczyć ją przed nieumiejętną obsługą przez osoby które np. pożyczą ode mnie niwelator.

Jakie ogniwa (link do aukcji lub sklepu) koledzy polecacie - nie chciałbym się natknąć na jakąś tandetę?

Jak zabezpieczyć pakiet przed nadmiernym rozładowaniem? Jakie powinno być napięcie odcięcia - sprawdzę zasilaczem laboratoryjnym, czy niwelator się wyłączy. Ewentualnie stawić jakąś płytkę z zabezpieczeniem?

Badanie niwelatora zasilaczem lab.:
    5,8V - wskaźnik baterii 100%
    5V - wskaźnik baterii 50%
    4V - próg przy którym da się włączyć niwelator
    3,5V próg wyłączenia się już włączonego niwelatora

Wygląda na to że niwelator rozpoznaje że ma koszyk na 4szt R20 i pracuje do niższego napięcia - musi być odcięcie w pakiecie, żeby nie uszkodzić ogniw.

Może zastosować taki układ: Ładowarka ochrona Li-Ion 18650 2S 3A 7,4V 8,4V BMS Link (celowo wstawiam link do aukcji, bo chodzi mi o konkretną płytkę)
    Code:
    Cechy:

Ładowarka LI-ION 18650  3A 2S 7,4V 8,4V BMS PCM
        Obsługuje akumulatory 2S typu: Li-ion, LiCoO2, LiMn2O4, Li (NiCoMn) O2, Lipo
        Zasilanie 7,4-8,4 V
        Napięcie pełnego naładowania baterii 8,4 V
        Napięcie znamionowe 8,4 V akumulatora Li-ion
        Napięcie znamionowe 7,4 V akumulatora Lipo
        Zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem pojedynczego ogniwa 2.5 V - 3,0 V ± 0.08 V
        Minimalne napięcie wykrywania pojedynczego ogniwa: 2,3 V ± 0.08 V
        Zabezpieczenie maksymalnego napięcia przeładowania na ogniwo 4,25 - 4,35 V  ± 0,05 V
        Maksymalny prąd ciągły pracy: 3 A
        Maksymalny prąd chwilowy: 5 A
        Zabezpieczenie przed nadmiernym przeciążeniem 5 A
        Zabezpieczenie przed zwarciem (czas) 250 us
        Zakres temperatury pracy: -40 + 50 st. C
        Temperatura przechowywania: -40 ~ + 80 st. C
        Pobór prądu na własne potrzeby modułu: 3 uA
        Cykl życia: 50000 godzin
        Rezystancja 45 mΩ
        Wymiary: 35x6x2 mm
        brak pamięci ilości ładowań

Umieścił bym to na stałe w koszyku, do ładowania zastosował bym zasilacz 8,4V
    Czy to jest dobre rozwiązanie?

0
  • Pomocny post
    #8 28 Lis 2018 04:29
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Co do Redoxa:
    -trzeba dodatkowo podłączyć do wtyków bananowych cały pakiet,
    -ładowarka niczego nie zacznie sama - i niestety potrzeba sporo klikania żeby zaczęła (czyli nie dla 5-latka lub gospodyni domowej - z drugiej strony jak ktoś używa w/w niwelatora to raczej nie jest ani jednym ani drugim 😀)
    W sumie zamiast tego komputerka możesz użyć czegoś prostszego - np Imax B3 - żadnych ustawień tylko podpinasz i czekasz (ładowanie może potrwać - max 800 mA może dla twojego pakietu powiedzmy 8Ah oznaczać 10 godzin ładowania...).

jako zabezpieczenie w tym zestawieniu można użyć modelarskiego akustycznego sygnalizatora rozładowania.

Co do jakości - kupuj w sklepach które mają bogatą ofertę i firmowane - np Panasonic, Sanyo. Unikaj A...o i sprzedawców mających ogniwa o dziwnych nazwach, niesamowitych pojemnościach (np powyżej 4 Ah) i w baardzo atrakcyjnych cenach.

Odcięcie nieobciążonego 1S LiPo - 3.3 V. Pod ciągłym obciążeniem - min. 3V.

Ta płytka to dobre rozwiązanie, sugerowałbym jednak tel. do sprzedawcy i zapytanie, w jaki sposób działa (tzn czy obciążenie podpina się pod te same styki co ładowanie - takie podpięcie sugerowałoby konieczność wyciągania pakietu z niwelatora na czas ładowania) oraz co dokładnie oznacza napięcie odcięcia 2,5-3V - czy jest jakoś przełączane (np zworką, wygląda że te 2,5 jest dla LiIon a 3V dla LiPo, a może ma 2 wersje płytki), lub czy płytka sama rozpoznaje rodzaj akku po np max. napięciu naładowania (ale w sumie niby jak.....)

0
  • #9 03 Sty 2019 17:28
    hubiwit
    Poziom 25  

Pakiet 18650 - jaki balanser, ładowanie Pakiet 18650 - jaki balanser, ładowanie Pakiet 18650 - jaki balanser, ładowanie

Pakiet nie będzie wyciągany z urządzenia także zabezpieczenie ogniw wg. mnie jest wystarczające. Ogniwa połączone blaszkami niklowymi poprzez lutowanie (nie posiadam zgrzewarki).

-MODUŁ PRZETWORNICA DC-DC STEP DOWN 5A XL4015 V2 16 zł
    -Moduł BMS z balanser Li-Ion 18650 2S 8A 7,4V 8,4V 12 zł
    -Wskaźnik naładowania baterii 2S 7,4V 8,4V niebieski 8,7 zł
    -OGNIWO Panasonic AKUMULATOR 3400mAh NCR18650B 17,5 zł x 8 szt.
    -Zasilacz wtyczkowy 12V 3,5 A 16 zł

Udało się zmieścić 8 ogniw oraz złącze 2-pinowe. Ładowanie 4A do 8,4V CC CV.
    BMS odcina zasilanie niwelatora przy napięciu 5,75V (2,875V/ogniwo)
    Z przetwornicy wyprowadzone diody:
    czerwona - ładowanie CC
    żółta - ładowanie CV
    zielona - naładowane
    Do przetwornicy dołożony radiator. Max temp. w obudowie 75°C. Celowo nie wierciłem otworów wentylacyjnych - ochrona przed warunkami budowlanymi.

Równolegle z przetwornicą dioda przewodząca w przeciwnym kierunku (w przyszłości będzie też bezpiecznik). Czas pracy podam jak mi się uda rozładować pakiet. Wskaźnik naładowania nie zmieścił się w pakiecie, dla tego jest w ładowarce (pokazuje stan przy wyłączonym zasilaczu). Najtrudniej było wyrzeźbić w koszyku miejsce na gniazdo, tak aby zachować uszczelniania i blokadę przesuwną.
    Czy do tych gniazd są dostępne zaślepki? Pakiet 18650 - jaki balanser, ładowanie

0
  • #10 03 Sty 2019 20:40
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

https://m.aliexpress.com/item/32823146960.htm...d=6621amp--by8HXIYyobr3rTlUwAYhQ1546544339474

Widziałem coś takiego w chińskich fotopułapkach i naprowadziło.... . Wiem że to link gasnący ale może kolega zdąży złapać - szukałem pod hasłem waterproof DC power socket.

0
  • #11 09 Sty 2019 09:49
    hubiwit
    Poziom 25  

Wyniki testów:
    Prąd pobierany przez niwelator: 120 mA
    Czas pracy na pakiecie 102 godz. ;)
    Wyciągnięte z pakietu 12,3 Ah
    Napięcie końcowe rozładowania: 5,75V (2,875V/cela)
    Napięcie końcowe ładowania 8,16V (4,08V/cela) - specjalnie trochę niższe - żeby oszczędzać ogniwa
    Prąd ładowania: 4A
    Czas ładowania: nie mierzyłem
    Testowane aktywnym obciążeniem (z ali).

1
  • #12 20 Sty 2019 20:58
    hubiwit
    Poziom 25  

Dziękuje wszystkim za pomoc, zamykam.

0