Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri

TechEkspert 26 Lis 2018 20:23 2355 8
  • Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri
    Firma Piri udostępniła nam do testów zestaw startowy Piri Security Kit. Podczas testów zajrzymy do wnętrza dostarczonych urządzeń.
    W skład zestawu wchodzi bramka WiFi 2.4GHz do ZigBee, bezprzewodowy zasilany bateryjnie czujnik ruchu oraz czujnik otwarcia drzwi lub okna. Bramka pozwala na komunikację poprzez internet z usługami chmurowymi, natomiast poprzez ZigBee komunikuje się z bezprzewodowymi czujnikami. Do bramki można podłączyć inne czujniki: czujnik zalania wodą, czujnik dymu, czujnik gazu, czujnik czadu, czujnik temperatury i wilgotności, a także pilota i żarówkę RGB. Bramka posiada wbudowany głośnik oraz 12 LED jako sygnalizacja stanów pracy bramki oraz źródło oświetlenia.

Aplikacja Piri inteligentny dom sygnalizuje zdarzenia zarejestrowane przez czujniki oraz umożliwia sterowanie systemem.
    Czujniki w zestawie są fabrycznie sparowane z bramką, niewielki otwór w obudowach pozwala na przyszłe usuwanie (przytrzymać 5s, LED mignie 6 razy) oraz dodawanie (przytrzymać 2s, LED zacznie migać z częstotliwością 2Hz) do bramek Piri. Do bramki można dodać maksymalnie 12 czujników. Producent deklaruje zasięg sieci ZigBee nawet 100m w otwartej przestrzeni; podczas testów w warunkach budynków ze ścianami żelbetowymi zasięg zmniejsza się nawet do <20m.

Dostarczone czujniki i bramka pozwalają na szybkie uruchomienie alarmu wykrywającego ruch oraz czujnika otwarcia drzwi/okna. Wbudowana "syrena" alarmowa w bramce ma raczej ograniczone zastosowanie odstraszające. Dźwięk można nawet wyłączyć, aby bramka nie zwracała na siebie uwagi włamywacza. Alarmy zdarzeń natomiast otrzymujemy w aplikacji na smartfonie i tym sposobem wiemy, że coś się dzieje. Mnie osobiście bardziej zainteresowały czujniki zalania, dymu, czadu, które przekażą informacje do bramki, bramka poinformuje domowników dźwiękowo, alarmy pojawią się także w aplikacji. Gdy bramka utraci połączenie z internetem, sygnalizacja zdarzeń odebranych po ZigBee z czujników odbywa się poprzez głośnik bramki.

Po zaekranowaniu czujnika otwarcia drzwi tak, aby nie mógł komunikować się z bramką, aplikacja nie sygnalizowała problemu z łącznością. Odczekałem godzinę, aplikacja nadal pokazywała ostatni stan czujnika otwarcia drzwi. Częstotliwość raportowania czujników (bez wystąpienia zdarzenia) jest zapewne ograniczona, aby zwiększyć czas pracy bateryjnej. Odłączyłem bramkę od zasilania i następnego dnia podłączyłem ją ponownie. Tym razem aplikacja zaraportowała brak dostępności obu czujników (czujnika ruchu, który posiadał zainstalowaną baterię oraz czujnika otwarcia, z którego została wyjęta bateria). Poczekałem i w czasie poniżej godziny w aplikacji pojawił się czujnik ruchu (bez wywoływania na nim zdarzeń).

Konstrukcja czujników i bramki jest bardzo kompaktowa i przejrzysta. Anteny PCB prawdopodobnie ograniczają zasięg urządzeń. W bramce znajdziemy moduł WiFi 2.4GHz HF-LBP100, moduł ZigBee prawdopodobnie też pracuje na częstotliwości 2.4GHz (geometria anteny PCB oraz brak zarejestrowanej aktywności w paśmie 868MHz). Dźwięki generowane są z wykorzystaniem SC5040B.

Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri
    Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri

Konstrukcja czujników opiera się głównie o moduły ZigBee. W przypadku czujnika ruchu widoczne są zaekranowane elementy (prawdopodobnie wzmacniacz dla elementu PIR).

Czujnik otwarcia drzwi lub okna.
    Kontaktrony zostały umieszczone po obu stronach płytki.

Aplikacja Piri inteligentny dom prowadzi krok po kroku przez proces łączenia bramki z domową siecią WiFi.
    Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri

Aplikacja nie tylko wysyła bieżące powiadomienia o zdarzeniach, ale także przechowuje je w historii alarmów:
    Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri Zestaw czujników bezprzewodowych i bramka WiFi - Piri

Z poziomu aplikacji możemy zmienić jasność podświetlenia lub je wyłączyć. Regulację głośności alarmu należy wykonać, gdy syrena nie jest aktywna. Regulacja głośności wpływa także na odtwarzane komunikaty. Możemy ustawić długość alarmu dźwiękowego bramki lub wyłączyć go całkowicie (czas trwania alarmu 0s). Tryb pracy "w domu" dezaktywuje czujniki ruchu pozostawiając aktywne czujniki otwarcia, tryb pracy "poza domem" aktywuje alarmy z czujników ruchu. W sekcji sceny możemy skonfigurować harmonogramy uzbrajania i dezaktywacji alarmu o ustalonych godzinach.

Jakie widzicie zastosowania dla systemu opartego o czujniki bezprzewodowe i bramkę ZigBee<->WiFi,
    oraz aplikację śledzącą zdarzenia z czujników?

Mnie osobiście podoba się zastosowanie takiego systemu IoT do wykrywania zalania, dymu lub czadu. Aplikacja wspiera poprzednio testowane gniazdo WiFi, natomiast po doinstalowaniu dodatkowej aplikacji możemy uruchomić na smartfonie podgląd z bezprzewodowej kamery WiFi. Taki system ostrzega o niebezpieczeństwie zarówno podczas pobytu w domu, jak i zdalnie - gdy jesteśmy poza nim.

Poprzednio testowaliśmy udostępnione przez Piri:
    Zdalnie sterowane gniazdo WiFi z pomiarem mocy
    Bezprzewodowa zewnętrzna kamera WiFi

Fajne! Ranking DIY
  • Mitronik
  • #2 07 Gru 2018 21:44
    the4anoni
    Poziom 12  

Xiaomi lepsze
    A tak na poważnie to Xiaomi nie dość że jest tańsze ma w swoim ekosystemie znacznie więcej urządzeń.

Xiaomi niedawno nawiązało współpracę z IKEA.
    Piri mało znaczy na rynku IoT ,a Xiaomi to potęga ;)
    Sam posiadam żarówkę Philipsa ,którą podłączyłem do Mi Home.
    Rewelacja.

• Mitronik
  • #3 08 Gru 2018 16:37
    TechEkspert
    Redaktor

@the4anoni w jaki sposób bramka Xiaomi łączy się z internetem oraz z urządzeniami bezprzewodowymi, jakiego rodzaju można podłączyć urządzenia bezprzewodowe. Może zaprezentujesz budowę wewnętrzną urządzeń Xiaomi?

Sprawdzę jak wygląda pobór mocy przez urządzenia Piri.

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

OK, mam wyniki pomiarów, są zbieżne z informacjami od producenta.

Czujnik otwarcia drzwi Piri pobiera ~6uA@3V w stanie czuwania i ~20mA podczas wysyłania komunikatu po Zigbee,
    czujnik ruchu Piri w stanie czuwania pobiera ~14uA@3V i ~20mA gdy jest aktywność radiowa.

• #4 08 Gru 2018 20:36
    the4anoni
    Poziom 12  

TechEkspert napisał:
    @the4anoni w jaki sposób bramka Xiaomi łączy się z internetem oraz z urządzeniami bezprzewodowymi, jakiego rodzaju można podłączyć urządzenia bezprzewodowe. Może zaprezentujesz budowę wewnętrzną urządzeń Xiaomi?

Sprawdzę jak wygląda pobór mocy przez urządzenia Piri.

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

OK, mam wyniki pomiarów, są zbieżne z informacjami od producenta.

Czujnik otwarcia drzwi Piri pobiera ~6uA@3V w stanie czuwania i ~20mA podczas wysyłania komunikatu po Zigbee,
    czujnik ruchu Piri w stanie czuwania pobiera ~14uA@3V i ~20mA gdy jest aktywność radiowa.

Generalnie ,niektóre urządzenia łączą się bezpośrednio z siecią WiFi ,przez którą komunikują się ze smartfonem. Na przykład żarówki YeeLight ,Żarówki Philips (mówię cały czas o mi home!) ,Mi Air Purifier. Są też urządzenia które do komunikacji wykorzystują bramkę. Są bramki od Xiaomi i jedna bodajże od Aquary. Te urządzenia to nic innego jak bramka ZigBee <-> WiFi. Wykorzystują ją głównie czujniki ,przyciski,i urządzenia od aquary (np. Przełącznik światła).

• #5 10 Gru 2018 18:33
    TechEkspert
    Redaktor

OK, a czy poza opisem jest szansa na zobaczenie czegoś w praktyce, np. budowy wewnętrznej, sposobu działania, porównania funkcjonalności, cech, zasięgu urządzeń bezprzewodowych, rodzaju zasilania bateryjnego, części aplikacyjnej na smartfon itp. ?

• #6 11 Gru 2018 09:01
    the4anoni
    Poziom 12  

Na youtubie jest pełno filmów na temat urządzeń mijia. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz tam ,wystarczy dobrze szukać ;)

• #7 12 Gru 2018 20:17
    TechEkspert
    Redaktor

Google raczej każdemu działa :) myślałem że zaprezentujesz własne materiały.

Wracając do materiału, gdzie w praktyce znajduje zastosowanie Zigbee 3.0?
    https://www.zigbee.org/zigbee-for-developers/zigbee-3-0/

Link

• #8 12 Gru 2018 20:21
    the4anoni
    Poziom 12  

TechEkspert napisał:
    Google raczej każdemu działa myślałem że zaprezentujesz własne materiały.

Wybacz ,ale nie chcę rozbierać swoich urządzeń ,zwłaszcza iż zostałby po tym ślad w niektórych przypadkach.

• #9 12 Gru 2018 20:27
    TechEkspert
    Redaktor

Więc może ogólne "review" bez rozkręcania?

Urządzenia Piri udało się rozkręcić bez śladów, takie zajrzenie do środka wiele mówi o produkcie, oraz czasami może zainspirować do realizacji swojej konstrukcji. Brak takiego "teardown" nieco uszczupla materiał, ale jak się nie da to trudno, bez tego też można coś pokazać.

Jestem w tej lepszej sytuacji, że firmy które udostępniają sprzęt na elektroda.pl maja świadomość, że zostanie on rozkręcony na części podczas przygotowywania materiału :D np.:
    XTAR VC4
    FLUKE 279 FC
    SDR NI USRP-2920
    PLC PLW100-100PES