Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATV312 sterowanie 2-gą prędkością

27 Lis 2018 21:42 360 11
  • Poziom 10  
    Witam.
    Przeszukałem forum i nie znalazłem rozwiązania problemu.
    Mam falownik ATV312HU5N4 który zasila silnik 1,1kW a który służy do "miękkiego odnoszenia/opuszczania" głowicy w traku taśmowym.
    Wszystko ustawione, silnik pracuje tak jak potrzebuję w pełnym zakresie 1660 obr/min.
    Doczytałem się że jest możliwość ustawienia dwóch stałych prędkości silnika.
    Pierwszą mam ustawioną - 1660 obr/min. ( sterowanie 24v -LI1- LI2).
    Sprawa dotyczy "drugiej" prędkości - co gdzie podłączyć (sterowanie) i co gdzie wpisać aby silnik kręcił się np. 2400 obr/min.
    Falownik "rozkodowany" do 500Hz.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.
    Mariusz
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witam,

Standardowo w falownikach za pomocą wejść cyfrowych można
    wybierać z góry zadane prędkości np.
    L1 = 1
    L2 = 0
    to prędkość 1.

L1 = 0
    L2 = 1
    to prędkość 2.

itd. Sprawdź co na to dokumentacja.

Pozdrawiam,
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Link do instrukcji programowania:
    http://pneumatykanet.pl/wp-content/uploads/2016/11/Instrukcja-programowania-ATV312-PL.pdf#G173405
    Na szybko przeglądając instrukcję, należy zmienić wartości parametrów:
    Strona 32 parametry LSP, HSP
    Strona 34 parametr SP2
    Strona 42 parametr tFr
    Strona 69 parametr PS2
    Podłączenie przełącznika pod wybrane wejście cyfrowe włączające druga zaprogramowaną prędkość.

Jeżeli Twój silnik pracuje z częstotliwością znamionową, zmieniając mu samą częstotliwość stracisz na momencie. Aby uzyskać stały moment należy trzymać się zależności u/f= const - czyli należy zwiększyć również napięcie - pamiętając o tym, że parametry znamionowe/konstrukcyjne silnika są z założenia "najbardziej optymalne" dla danej jednostki, a zwiększanie napięcia zasilającego może prowadzić do przebicia.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Ok. Dzięki za odpowiedzi.
    Pytanie pokrewne.
    Do ilu max. Hz można optymalnie podkręcić silnik aby pod obciążeniem silnik się nie "dławił". Bo z tego co zauważyłem to na stole kręcił się pięknie - bez obciążenia - do 200Hz, a po zamontowaniu do maszyny już powyżej 65Hz dusił się,
    Gdzie i co należy ustawić i do ilu Hz aby nie występowały takie objawy...
    Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witam,

Do 50Hz możesz maksymalnie ustawić ponieważ do tej częstotliwości
    masz stały stosunek u do f a więc stały moment.

Pozdrawiam,
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź. :D
  • Specjalista Automatyk
    Jeżeli silnik ma możliwość przełączenia z gwiazdy na trójkąt (230V/400V), to przełącz, a na falowniku zamiast częstotliwości silnika 50Hz ustaw 87Hz.

Dodano po 2 [minuty]:

I oczywiście ustaw prąd znamionowy dla trójkąta zgodnie z tabliczką znamionową silnika.
  • Poziom 10  
    Dzięki. Dla zasady zdjęcie tabliczki z silnika w załączniku.

Na marginesie.
    Będąc na szkoleniu przy "bogatszej'' wersji takiej samej maszyny "serwisant" pokazywał nam jak za pomocą sterownika ACUSET2 sterował przez ww. falownik ten sam silnik do 100% nominalnych obrotów silnika czyli wychodzi około 3 tyś obr/min. Chodził bez "zadyszki"..
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.

Interesuje mnie jak zaprogramować falownik - jeśli jest taka możliwość aby SAM bez mojej ingerencji przełączał silnik z 1-szej prędkości na 2-gą np. po upływie 2-3 sekund.
    Układ zależności wygląda

silnik Góra/Dół ---- falownik ATV312 ---- sterownik Selbit ISP-10

Przy 50Hz sterownik / nastawnik opuszczał głowicę maszyny a następnie podnosi do żądanej wysokości. Na wyświetlaczu ISP-10 pojawiła się wysokość np. 220mm, a na listwie ''manualnej" pokazuje wymiar 226mm. Czyli "cygani" o 6mm.
    Dopiero przy około 24,5Hz pokazuje i "ustawia" głowicę maszyny tak jak powinno - jednak obroty zbyt wolne.
    Hamowanie silnika ustawiona na 0,3s.

Co ciekawe przy wyrzuceniu z układu falownika cały układ chodzi prawidłowo lecz za wolno.

Poniżej załączam zdjęcie podłączeń z lepszej wersji maszyny.
    Nie wiem po co jest ten "mostek" - kolor czarny COM + R1C i kolor czerwony - R1A. Gdzie i jak ustawione.

Inną opcją jest silnik 2-wu biegowy lecz problemem jest moment przełączania z 1-go na 2-gi bieg. Przełączanie może być "twarde". Głowica będzie "skakać" - co jest nie wskazane. Chodzi o to aby moment samego przełączania był "miękki".

Dzięki za wszelkie sugestie
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Takiej opcji kolego nie ma.
    Aby falownik zmieniał prędkość po określonym czasie musisz zastosować zewnętrzny układ sterujący.
    Pozdrawiam daro
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witam,

Możesz zastosować timer programowalny. Będzie to tańsze rozwiązanie
    niż PLC i będzie mniej miejsca zajętego w szafie.

Pozdrawiam,
  • Poziom 10  
    Witam,

Dzięki za odzew. Też myślałem nad przekaźnikiem czasowym - najbardziej optymalne.
    Muszę tylko dobrze ustawić falownik.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt :D