Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Średni poziom ciśnienia akustycznego dwóch kolumn

28 Lis 2018 21:05 231 7
  • Poziom 21  
    Witam!
    Mam na oku dwa projekty kolumn tej samej firmy, obie kolumny mają pasmo przenoszenia 38?20000.
    Pierwsza to Bass reflex "Średni poziom ciśnienia akustycznego 85 dB (1 W/1 m)"
    Druga to obudowa zamknięta "Średni poziom ciśnienia akustycznego 82 dB (1 W/1 m)".
    Kolumna Bass reflex ma 3 dB więcej, czyli głośniej zagra?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
  • Poziom 21  
    Obudowa zamknięta ma impuls 6 ms., natomiast bass reflex dwa razy tyle. To jakaś odczuwalna różnica? Trochę lipa bo te kolumny zamknięte. :/
  • Moderator Akustyka
    Justyniunia napisał:
    Tak, zagra głośniej, 3dB to duża różnica.
    Nie duża. Te 3db to minimalna różnica głośności jaką jest w stanie odczuć ludzkie ucho. Nie będzie to różnica ogromna, ale będzie odczuwalna.
    misterbociek napisał:
    Obudowa zamknięta ma impuls 6 ms., natomiast bass reflex dwa razy tyle. To jakaś odczuwalna różnica?
    To zależy do czego będziesz ich używał. W filmie 12ms to sporo, w szybkiej muzyce (power metal czy coś w tym stylu) też. W rapie już ten impuls nie jest tak istotny.
    misterbociek napisał:
    Trochę lipa bo te kolumny zamknięte. :/
    Czemu?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Justyniunia napisał:
    3dB to duża różnica.

telecaster1951 napisał:
    Te 3db to minimalna różnica głośności jaką jest w stanie odczuć ludzkie ucho.

Panowie, 3db to nie tak dużo.
    Wystarczy odłączyć jedną kolumnę od wzmacniacza... i co? dużo ciszej? a to jest -6db.
    Z drugiej strony te 3db to nie tak mało aby tego nie usłyszeć i to nie prawda że 3db to minimalna różnica jaką wychwytuje ludzkie ucho. To zależy od częstotliwości. W niektórych przypadkach jest to spokojnie 1db (sprawdzone).

misterbociek napisał:
    sorry źle napisałem, ma być- "Trochę lipa bo akurat mam te kolumny zamknięte.

Wcale nie musi tak być, kwestia filtracji.

Co to za kolumny?
  • Poziom 38  
    Przecież to są dwa różne projekty, więc pytanie czy ta z bas reflexem głośniej zagra, nie jest na miejscu, ponieważ pomyślałem ze chodzi o ten sam projekt kolumn różniący się portem BR.

Powinieneś zapytać która z tych kolumn zagra głośniej (i podać linki).

Z wykresu wychodzi że Alto zagra głosniej, ponieważ ma wyższą skuteczność.
    Tylko że Alto wytrzymuje 80W, a Clou 120W.
    Przy tej samej mocy wzmacniacza Alto zagra głośniej, natomiast więcej mocy przyjmą Clou, co spowoduje że obie kolumny wysterowane na max swoich możliwości zagrają tak samo głośno.

Dodano po 5 [minuty]:

PS. jak będziesz robił upgrade, to daj osobn komorę dla SC10N.
    Ten głośnik nie jest szczelny, pomiędzy frontem a kopułką ma szczelinę przez którą świszczy powietrze.