Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS x54c - zwarcie na płycie przy padzie od bolca gniazda ładowania

29 Lis 2018 12:42 291 7
 • Poziom 4  
  Czołem!

  Mam do Was prośbę o pomoc.
  W laptopie mojej dziewczyny asus x54c przestało działać gniazdo ładowania, został on oddany po kolei do 3 osób z rzędu w celu naprawy.
  Wszędzie była podobna sytuacja, a mianowicie laptop działał dajmy na to tydzień do dwóch, następnie po włączeniu go ostatnim razem czuć było smród lekkiej spalenizny z okolic gniazda ładowania. Laptop oczywiście od razu został wyłączony po tym zapachu.
  Po ostatniej naprawie, gdy gniazdo znów się zepsuło laptop został odstawiony na jakieś pół roku w kąt.
  Aktualnie został wygrzebany z kąta i zaistniała potrzeba skorzystania z niego znowu.
  W związku z tym, że ostatnimi czasy zacząłem się zajmować w ramach hobbystycznych mikrolutowaniem, z ciekawości chciałem zobaczyć co właściwie się dzieje w środku tego laptopa.
  Po wyjęciu płyty głównej, okazuje się że któraś z osób, która miała w rękach tego laptopa, urwała kawałek płyty, w związku z czym brak 2 padów z jednej strony do wlutowania gniazda. Została jedynie minimalna część pada (jednego z tych dwóch) do którego dało się w mikroskopijny sposób połączyć cyne z nóżką gniazda.
  Pad od bolca gniazda jest wypalony.
  Wylutowałem całe gniazdo, oczyściłem maksymalnie ile mogłem spalone części, przylutowałem znów lecz robi się zwarcie w miejscu bolca od gniazda.
  Wylutowałem je więc z powrotem aby nie nadniszczać jeszcze bardziej płyty i zrobiłem zdjęcia jak to wygląda.

  Znalazłem bardzo podobny wątek lecz z innym modelem:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2719170.html
  oraz
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3425688.html

  W ramach możliwości chciałbym połączyć to gniazdo tak jak zrobił to użytkownik w drugim linku.
  Proszę również o informacje czy analogicznie można wykonać pomiary, które administratorzy zaproponowali w pierszym linku przy asusie x53s czy jednak w innych miejscach, ponieważ płyty są różne?
  Nie do końca również wiem, gdzie znajduje się +, -, masa aby połączyć odpowiednie miejsca z gniazdem.
  (Nie będę ukrywał, lecz nie znam się zbytnio na samych elementach elektronicznych płyty głównej)

  Dzięki serdeczne za jakiekolwiek wskazówki i odpowiedź!
  ASUS x54c - zwarcie na płycie przy padzie od bolca gniazda ładowania ASUS x54c - zwarcie na płycie przy padzie od bolca gniazda ładowania ASUS x54c - zwarcie na płycie przy padzie od bolca gniazda ładowania ASUS x54c - zwarcie na płycie przy padzie od bolca gniazda ładowania ASUS x54c - zwarcie na płycie przy padzie od bolca gniazda ładowania
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 32  
  Naprawy najlepiej poćwiczyć na zabawkach dla dzieci i temu podobnym sprzęcie. Szczególnie jak nie wiesz gdzie może być masa na płycie głównej. Lepiej poszukaj lepszego serwisu niż poprzednio. Jak laptop ma taki problem z gniazdem zasilania to już zawsze zostanie z protezą, należy pamiętać wtedy by go nie przemęczać, np. jednoczesnym ładowaniem baterii i używaniem do normalnej pracy, może brać wtedy 2x więcej prądu niż przy np. tylko ładowaniu i taki efekt.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 4  
  Dzięki za odpowiedź!

  Rozumiem, masz rację.
  Aktualnie samo mikrolutowanie ćwiczę na próbnych płytach do ćwiczeń, wymieniłem sporo gniazd usb w głośnikach itp. lecz to było relatywnie proste, fakt.
  Podkreśliłem, że nie znam się jeszcze na wszystkich elementach elektronicznych na płycie, lecz patrząc na jeden z tematów, który wkleiłem do wiadomości tam użytkownik też prosiło rady jak rozwiązać problem i administratorzy mu dali bardzo dobre wskazówki.
  Laptop ogólnie został spisany na straty, dlatego tak leżał, a ma być wykorzystywany jedynie do uruchomienia przeglądarki internetowej - nie sądzę, żeby to było zbyt duże obciążenie dla niego :P.
  Dlatego w ramach tego, że dostałem zielone światło, żeby na nim poćwiczyć takie rzeczy chciałem zasięgnąć rady fachowców, ponieważ nie moją decyzją laptop już do żadnego serwisu nie trafi.

  Także będę wdzięczny za jakiekolwiek dodatkowe wskazówki.

  PS/ co do masy jestem w stanie stwierdzić to po wielu postach na różnych forach i schematach w internecie, lecz bez tego nie byłbym w stanie sam określić oczywiście.
 • Poziom 16  
  Witaj,

  1. sprawdź czy nie ma zwarcia na płycie
  2. sprawdź laptopa podłączonego "na krótko" - czy wszystko w porządku
  3. w miarę możliwości sprawdź pobór prądu
  4. kup gniazdo ładowania
  5. przylutuj - sprawdź czy nie ma zwarcia po lutowaniu (uszkodzony pad zmostkuj wg ścieżki)

  Pozdrawiam
 • Poziom 4  
  Czołem!

  Pisałem w pierwszym poście, że zwarcie jest w miejscu bolca, więc podejrzewam że między warstwami płyty, dlatego chciałem poprowadzić od wyprostowanego bolca alternatywnie inną ścieżkę do odpowiedniego punktu.
  Gniazdo, które wlutowuje jest nowe.
  Po odlutowaniu i przylutowaniu nadal zwarcie występuje.
  Przy lutowaniu oderwanego pada, przedłużyłem ścieżkę drutem miedzianym - nadal zwarcie.
  Nie będę ładował na krótko LI-ION, bo jeden z moderatorów na tym forum już odpowiadał w tym temacie jednemu użytkownikowi:
  "Baterii Li-ION nie ładuje się "na krótko". Tak głupi pomysł może się skończyć w lepszym wypadku uszkodzeniem baterii, w gorszym wypadku pożarem."
  Ale fakt, spróbuje zorganizować jakoś zamiennik baterii lub innego lapka, żeby ją podładować i sprawdzić funkcjonalność laptopa mimo wszystko.
 • Poziom 16  
  Kolego,

  1. usuń resztki cyny z uszkodzonego pada - prawdopodobnie tam dochodzi do zwarcia.

  2. a kto powiedział, że na baterii?? Kto przy zdrowych zmysłach podejmuje się jakichkolwiek czynności (poza pomiarami) na podlączonym akumulatorze? To chyba oczywiste, że baterię na czas testów należy odłączyć.
 • Poziom 4  
  1. ok doczyszczę jeszcze maksymalnie
  2. fakt - mój błąd, źle zrozumiałem
 • Poziom 16  
  Po oczyszczeniu zlokalizuj linię 19v = znajdź pierwszy mosfet na płycie i podążaj ścieżką wstecz-> w kierunku gniazda ładowania. Prawdopodobnie jest to własnie ta ścieżka z pinem (z oderwanym padem).

  Następnie ustaw multimetr na pomiar oporności i sprawdź jakie będą wartości względem 19v i masy. Ewentualnie jeśli wciąż nie będziesz w stanie zlokalizować zwarcia możnaby wykonać próbę zwarciową (tylko dla zaawansowanych) i sprawdzić, który z elementów układu się nagrzewa (najczęściej są to zwarcia na mosfetach lub kondensatorach układu zasilania).