Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Rozpływ prądów w silniku jednofazowym

29 Lis 2018 16:04 381 3
  • Poziom 2  
    Witam.
    Czy ktoś potrafi wyjaśnić zjawisko wzrostu prądów w gałęzi głównej i pomocniczej w silniku indukcyjnym jednofazowym z kondensatorem rozruchowym i kondensatorem pracy? Prąd główny silnika dla napięcia 230V podczas badań wyniósł ok 5A, natomiast w fazie głównej zmierzona wartość to ponad 7A, a w pomocniczej 6A. Jak to możliwe, że 5A rozpływa się na 7A i 6A? Czy to uzwojenia główne i pomocnicze mają wpływ? Podkreślam że napięcia w obu gałęziach to ciągle 230V.
  • Poziom 21  
    reyko188 napisał:
    Witam.
    Czy ktoś potrafi wyjaśnić zjawisko wzrostu prądów w gałęzi głównej i pomocniczej w silniku indukcyjnym jednofazowym z kondensatorem rozruchowym i kondensatorem pracy? Prąd główny silnika dla napięcia 230V podczas badań wyniósł ok 5A, natomiast w fazie głównej zmierzona wartość to ponad 7A, a w pomocniczej 6A. Jak to możliwe, że 5A rozpływa się na 7A i 6A? Czy to uzwojenia główne i pomocnicze mają wpływ? Podkreślam że napięcia w obu gałęziach to ciągle 230V.

Witam.
    Może nie tyle błędny pomiar co błędne sugestie oraz wyciągnięte z tego wnioski. Tak to się da wytłumaczyć.
    Poczytaj o prądzie przemiennym oraz jak się zachowują indukcyjności i pojemności do niego podłączone. Jeszcze trochę czasu upłynie i to ogarniesz.
    Ale cieszy fakt że eksperymentujesz.. i coś zauważasz, coś co twoim zdaniem jest nie tak.
    Dobrze .. ale potrzebne są jeszcze podstawy.
    Powodzenia.
  • Poziom 2  
    Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że będzie to zjawisko związane z rezonansem prądów (oczywiście nie całkowite). Jak dobrze rozumiem rozpływ prądu I na gałąź główną "L" i pomocniczą "LC" powoduje, że prądy IL i IC mają przeciwne fazy względem siebie i znoszą się wzajemnie ograniczając wartość prądu głównego I. A więc suma prądów IL i IC będzie większa od prądu głównego I.
    Proszę o potwierdzenie czy aby dobrze rozumuję. Z góry dziękuję.
  • Poziom 21  
    reyko188 napisał:
    Nie jestem pewien, ale wydaje mi się..., że prądy IL i IC mają przeciwne fazy względem siebie i znoszą się wzajemnie ograniczając wartość prądu głównego I. A więc suma prądów IL i IC będzie większa od prądu głównego I.

W samym tym zdaniu już jest sprzeczność! Skoro się znoszą to jak suma może być większa?
    reyko188 napisał:
    Proszę o potwierdzenie czy aby dobrze rozumuję. Z góry dziękuję.

Jak dla mnie to bym zaczął od pomiaru? Jakim przyrządem mierzyłeś? Czy on mierzy wartość skuteczną , czy szczytową , jak podłączony .. czas pomiaru i inne czynniki wpływające na wynik.
    Postaraj się o starszej daty mierniki analogowe i zmierz takimi przyrządami - porównaj wyniki.
    Bo mnie te Twoje pomiary nie przekonują.
    Z zasady uzwojenie rozruchowe w silnikach służy tylko do nadania kierunku i tam na pewno nie płyną takie prądy jak napisałeś wcześniej. Ale tak pokazał Ci Twój przyrząd. Kombinuj dalej..
    Pozdrawiam Piko.