Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus - Za mały strumień przepływu podczas odladzania

karlik80 29 Lis 2018 16:37 264 7
  • #1 29 Lis 2018 16:37
    karlik80
    Poziom 7  

Witam,

Od roku borykam się z problemem jak w temacie "Za mały strumień przepływu podczas odladzania".

Dane instalacji.
    Ogrzewanie podłogowe. Powietrzna pompa powietrzna Buderus 11 zbiornik C.W.U. Galmet SGW(S) Tower 300l.
    Pierwsze tego typu problemy pojawiły się niespełna rok po uruchomieniu c.o. z c.w.u. pompa zgłosiła w/w błąd.

1. (Październik/Listopad 2017) Firma instalująca pompę oraz c.w.u. po wyczyszczeniu instalacji zamontowała dodatkową pompę w szeregu a na powrocie z zewnętrznej jednostki zamontowała 'bajpas'. Miało to rozwiązać problem ze zbyt małym strumieniem przepływu.
    Koszta użytkowania wzrosły o 10% ale zadziałało - okres grzewczy instalacja przeżyła.

2. (Sierpień 2018) Problem powrócił (pompa przez lato chłodzi podłogę) - powrócił tzn. ponownie pojawił się błąd "Za mały strumień przepływu". Wyszyściłem sitko znajdujące się zaraz przed pompą która jest zamontowana w jednostce wewnętrznej i dalej działało normalnie.

3. (Listopad 2018) Problem powrócił na stałe - za każdym razem gdy pompa próbuje się rozmrozić wyskakuje błąd "Za mały strumień przepływu podczas odladzania".
    3.1. Tydzień po zgłoszeniu do instalatora - firma przyjechała i wyczyściła podłogówkę
    3.2. Problem nie zniknął firma instalatorska twierdzi że zbiornik Galmet zabrudza instalacje ponieważ jego wężownica została wykonana ze słabej jakości materiałów.
    3.3. Galmet po oględzinach unieważnił warunki gwarancji ponieważ nie została wymieniona anoda po roku użytkowania

W instalacji c.o. znajduje się woda z 'kranu' + glikol propylenowy z inhibitorami korozji który został tam domieszany w momencie wizyty w Listopadzie 2017 roku.

Moje osobiste wnioski (nie znam się, podchodziłem do tego zdroworozsądkowo)
    1. pompa dodatkowa została zainstalowana żeby przepychać brudy z którymi po roku nie radziła sobie wbudowana pompa buderusa
    2. w wyniku nieprzepłukania zbiornika przed jego montażem do instalacji dostały się opiłki metalu (ten czarny muł który widać na zdjęciach oraz te płatki to wszystko jest metal reagujący na magnes)
    3. po roku przepychania brudu po instalacji - instalacja zapchała się na tyle że pompa zgłasza cały czas błąd (czyszczenie tydzień temu 6 filtrów piankowych)
    4. w skutek tego że glikol propylenowy z inhibitorami korozji został zmieszany ze zwykłą wodą a nie wodą destylowaną - inhibilatory korozji poprostu nie działały i wężownica w podgrzewaczu poprostu gniła

Proszę o pomoc co dalej ?
    1. Galmet odrzucił reklamacje zbiornika c.w.u - zasłaniając się brakiem wymiany anody magnezowej w podgrzewaczu.
    Tutaj mam pytanie czy ta anoda zabezpiecza tylko to co się dzieje wewnątrz zbiornika c.w.u. czy również zabezpiecza przed korozją wężownicę od strony c.o. ?
    2. Czy moje podejrzenia mają jakikolwiek sens, które z nich mają które z nich nie mają ?
    3. Jakieś inne przyczyny / pomysły dlaczego po prawie 2 latach użytkowania instalacji, instalacja jest w takim stanie i wymaga czyszczenia ?
    4. Firma instalatorska proponuje gruntowne wypłukanie instalacji, wprowadzenie nowego środka i zamontowanie nowego podgrzewacza tym razem z Konspelu. Pytanie czy to rozwiąże mój problem z tą instalacją c.o./c.w.u? Jeżeli nie to jak rozwiązać zaistniały problem.
    5. Jeżeli zabiegi opisane w pkt.4 nie rozwiążą problemu to jak go można rozwiązać (co jest przyczyną)

Szczegóły można zobaczyć w dokumentacji fotograficznej dostępnej pod adresem https://photos.app.goo.gl/vcQXaAHB3ZC3H2ju7

0 7
  • #2 02 Gru 2018 10:23
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Nie bardzo rozumiem jaki niby wpływ ma mieć anoda magnezowa w zasobniku CWU na zanieczyszczenie obiegu grzewczego?
    Anoda znajduje się po stronie wody użytkowej (wodociągowej) i ma za zadanie chronić zbiornik wody wodociągowej przed korozją. Chroni w ten sposób, że anoda ulega korozji, dlatego musi być systematycznie wymieniana. Jednak nie ma to żadnego wpływu na obieg wody grzewczej tj. tej po stronie instalacji CO. Anoda nie chroni wężownicy po stronie obiegu grzewczego.
    Chyba, że ww wymiennik Galmet został użyty w całości jako bufor, a nie zasobnik CWU?
    Poza tym podaj jaki masz model tej pompy ciepła.
    P.S.
    Podczas rozmrażania ciepło jest pobierane z bufora. Tyle, że w Twoim przypadku buforem ma być niby zasobnik CWU z wężownicą. Myślę, że w tym przypadku ta wężownica jest najprawdopodobniej zbyt mało wydajna. Ma zbyt małą moc. W takiej sytuacji wstawienie choćby i 10 dodatkowych pomp nic nie da. Potrzebny jest typowy bufor lub zasobnik CWU typu zbiornik w zbiorniku z którego pompa ciepła może pobrać większą moc do rozmrażania.

0
  • #3 02 Gru 2018 21:10
    karlik80
    Poziom 7  

Plumpi napisał:
    Jednak nie ma to żadnego wpływu na obieg wody grzewczej
    Rozumiem, czyli brak wymiany anody nie ma nic wspólnego z korozją w układzie CO.
    Plumpi napisał:
    Chyba, że ww wymiennik Galmet został użyty w całości jako bufor, a nie zasobnik CWU?
    Nie. To jest zbiornik typowo CWU.
    Plumpi napisał:
    Poza tym podaj jaki masz model tej pompy ciepła.
    Budersu Logatherm IDU W 14 E (powietrzna nie gruntowa)

W moim układzie nie mam bufora CO. Podczas rozmrażania pompa ciepła brała ciepło z podłogówki. W momencie gdy pojawiło się zanieczyszczenie strumień przepływu był za mały instalatorzy dołożyli pompę która dawała radę tylko przez kolejny rok. Dokładnie po roku od założenia pompy dodatkowej problem powrócił, bo nieczystości w układzie było jeszcze więcej.

0
  • #4 06 Gru 2018 12:29
    Brysia
    Poziom 1  

Witaj,
    u nas jest dokładnie to samo.
    Czy poradziłeś sobie z tym problemem?

0
  • #5 10 Gru 2018 07:57
    karlik80
    Poziom 7  

Brysia napisał:
    Czy poradziłeś sobie z tym problemem?

Dokładnie w tym celu założyłem ten wątek. Liczę że pojawią się jakieś konstruktywne uwagi albo propozycje rozwiązania problemu.

0
  • #6 10 Gru 2018 08:36
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Myślę, że problem może być w zbyt niskiej temperaturze wody z podłogówki podczas odszraniania.
    Chyba lepiej byłoby pobierać ciepło z zasobnika CWU o wyższej temperaturze.
    Tyle, że zasobnik z wężownicą raczej się nie nadaje, bo wężownica ma małą wydajność. Potrzebny byłby bufor lub zasobnik CWU typu zbiornik w zbiorniku, a pompa musiałaby pobierać ciepło do rozmrażania z tego zasobnika.

0
  • #7 12 Gru 2018 15:58
    lukasz.setlak
    Poziom 1  

Drodzy, użytkownicy borykam się z tym samym problemem w pompie Buderus i uważam, że problem nie leży w instalacjach a w samej jednostce wewnętrznej (mam nową i to samo) lub zewnętrznej (wadliwe oprogramowanie), a dokładnie w pompie obiegowej zamontowanej w jednostce wewnętrznej. Moja pompa potrafi zrobić 30 defrostów, a na 31 wywali błąd za niskiego przepływu.
    Co ciekawe: mam już drugą jednostkę wewnętrzną i problem dalej taki sam.
    Proszę o kontakt na priv. może razem znajdziemy rozwiązanie jestem w bezpośrednim kontakcie z Buderusem.
    Możecie podać wersje oprogramowania zewnętrznej jednostki?
    ja mam 4.10 najnowsza jest 4.15

0
  • #8 13 Gru 2018 12:38
    jack63
    Poziom 42  

Trzeba dojść czy problem jest po stronie "wodnej" czy po stronie układu chłodniczego.
    Przydał by się schemat hydrauliczny obejmujący obie części z zaznaczonymi czujnikami temp i przepływu.
    Problemem może być zbyt mała ilość czynnika chłodniczego (jaki?).i zamarzanie wymiennika będącego parownikiem podczas odszraniania.

0