Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cofka w kominie wentylacyjnym

29 Nov 2018 18:51 840 8
 • Level 6  
  Dzień dobry. Zauważyłem dziś że z kanału wentylacyjnego w kotłowni wdmuchiwane jest zimne powietrze z zewnątrz. Budynek jest jeszcze w trakcie wykańczania, wewnątrz nie ma drzwi. W kotłowni jest zamontowana zetka przez którą także wpada powietrze. Inne kanały wentylacyjne wyciągają powietrze oprócz tego w kotłowni. Kocioł na ekogroszek, komin systemowy ceramiczny Jawar 8,5 m wysokości. Akurat zaraz koło wentylacji biegną rury z ogrzewaniem które są skutecznie ochładzane. Jaka może być przyczyna tej cofki i jak temu zaradzić?
 • Level 43  
  qwertykokos wrote:
  Akurat zaraz koło wentylacji biegną rury z ogrzewaniem które są skutecznie ochładzane. Jaka może być przyczyna tej cofki i jak temu zaradzić?
  Zaradzić wychładzaniu rur jest prościej, bo wystarczy założyć koszulki ocieplające na rury. A co z cofaniem się zimnego powietrza przez wentylację? Tu jest wiele teorii, al jedna z nich mówi o zbyt szczelnych pomieszczeniach, co w tym przypadku nie ma miejsca( zerka i brak drzwi wewnątrz pomieszczeń).
 • Level 26  
  Z dwojga złego to lepiej że cofa się z wentylacji czyste powietrze a nie wydostaje z kotła np. tlenek węgla. Co do przyczyn takiej sytuacji? Trudno jednoznacznie powiedzieć, kocioł pobiera z pomieszczenia powietrze, wiem że jest zetka, ale widocznie innymi kanałami w domu powietrze wydostaje się na zewnątrz, to innym musi się uzupełnić, może wiatr nawiewa z tej strony budynku, a po drugiej stronie są lepsze warunki do wyciągania powietrza z domu. Widocznie tak ma być i odradzam zatykać wentylację, bo widocznie, gdyby zetka wystarczyła by uzupełnić powietrze w domu, to wentylacją by nie wiało.
 • Level 30  
  Suma przepływów z budynku musi być równa sumie przepływów do budynku. Gdy jest jedna zetka o jakimś tam przekroju i 5-7 wyciągów + kocioł, to równowagi niestety brak i jeden z wyciągów wtedy zaczyna spełniać rolę zetki.
 • Level 6  
  Wiatru akurat dziś nie ma także tą teorię odrzucam. Pomieszczenia są szczelne i nawet nie wiem czy nie za bardzo. W sumie w domu nie ma typowych nawiewników tylko kanały wentylacji wywiewnej. Jedynym kanałem nawiewnym jest wspomniana zetka. Projektant nie zaprojektował żadnych innych nawiewów. I może w tym jest problem. Jutro otworzę okno i zobaczę czy w tym wspomnianym kanale wentylacyjnym ciąg się odwrócił. Czyli jeśli była by to tego przyczyna to zamontowanie drzwi powino problem rozwiązać bo w tym pomieszczeniu będzie tylko zetka i wrntylacja.
 • Level 33  
  stanislaw1954 wrote:
  t wiele teorii, al jedna z nich mówi o zbyt szczelnych pomieszczeniach, co w tym przypadku nie ma miejsca( zerka i brak drzwi wewnątrz pomieszczeń).

  Teoria o szczelnych pomieszczeniach mówi o szczelności przegród zewnętrznych. W Twoim przypadku masz zbyt szczelne okna i drzwi zewnętrzne. Rozszczelnij je wyjmując uszczelkę na pewnym odcinku lub stosując mikrouchył, tak aby było czuć że powietrze wchodzi do budynku. W diagnostyce pomaga płomień świecy.
 • Level 6  
  Dzięki za rady. Faktycznie jak uchylę okno to ciąg w wentylacji się zmienia. zastanawiam się jednak jak temu zaradzić na przyszłość. Architekt nie przewidział nawiewów by powietrze z zewnątrz miało którędy się dostać i by wentylacja działała sprawnie. Jak temu zaradzić w pozostałych pomieszczeniach? Czy po prostu rozszczelnić okna czy są lepsze sposoby by temu zaradzić?
 • Level 30  
  Nie wymyślaj koła na nowo. Ono dawno istnieje i nazywa się nawiewnik okienny.
 • Level 6  
  Tak, nawiewnik okienny, ale czy da się go zamontować w oknach, które są już zamontowane?