Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie

stefbut 01 Gru 2018 19:39 2055 73
    rtvserwisant
    Poziom 21  
    W takim przypadku trzeba zlecić wykonanie projektu instalacji elektrycznej.
    Z mojej wiedzy w TAURON-ie nie stosuje się wyłączników nad prądowych jako zabezpieczenia przedlicznikowe, tylko wkładki topikowe oraz od kilku lat ograniczniki mocy bez członu zwarciowego za licznikiem, ogranicznik mocy podlega również pod plombowanie.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    mawerix123
    Poziom 38  
    Autorze, zapoznaj się z tymi standardami.... https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dyst...chniczne-sieci/ksiega-standardow-technicznych

Zleć wykonanie projektu, zleć wykonanie instalacji elektrykowi, po zakończeniu prac zgłosić do ZE w celu oplombowania.

Żadne "esy" tylko i wyłącznie RB00 przed licznikiem a po liczniku ogranicznik mocy.
    stefbut
    Poziom 14  
    Ok wysłałem ponownie pismo o wydanie warunków technicznych ( poraz 3).
    Jescze mam takie pytanie czy w obecnych czasach taka instalacja
    jest z możliwością rozłączenia całości czy tak jak mam do tej pory że moge odłączać tylko pojedyńcze piony.
    Na chwile obecną wygląda to tak
    Słup - hak zaciski przewód do listwy na której zawsze jest napięcie i dalej piony.
    Czy stosuje się takie coś że odrazu za zaciskami jest jakiś rozłącznik całości.?
    mawerix123
    Poziom 38  
    stefbut napisał:
    Jescze mam takie pytanie czy w obecnych czasach taka instalacja
    jest z możliwością rozłączenia całości czy tak jak mam do tej pory że moge odłączać tylko pojedyńcze piony.
    Na chwile obecną wygląda to tak
    Słup - hak zaciski przewód do listwy na której zawsze jest napięcie i dalej piony.
    Czy stosuje się takie coś że odrazu za zaciskami jest jakiś rozłącznik całości.?

Wszystko zależy od ciebie jakie informacje przekażesz projektantowi.
    Powinna być RG w wyłącznikiem pożarowym, ochroną przepięciową i zabezpieczenie dla WLZ oraz licznikiem administracyjnym (jeśli jest konieczny bo choćby klatka chodowa powinna być jakoś oświetlona)
  • Computer ControlsComputer Controls
    stefbut
    Poziom 14  
    To jest dom prywatny , z 4 mieszkaniami ale jako jednorodzinny.
    Zastanawia mnie czy odrazu za zaciskami można dać główny rozłącznik całej nieruchomości gdyż to bardzo by mi ułatwiło modernizacje.
    stefbut
    Poziom 14  
    Bez urazy ale w starych domach to wygląda tak jak u mnie dlatego pytam.
    Najchętniej bym wywalił to wszystko w ulice ale niestety nie ma takiej możliwości .
    A jeśli tauron będzie kazał to wszystko przenieść na ulice to wtedy będzie trzeba zostawić jak jest.
    Brivido

Poziom 31  
    A czy te 4 liczniki to są oficjalnie plombowane i dostajesz 4 rachunki, czy tak chcesz mieć nadal? Możesz, a raczej powinien być wyłącznik główny, czy to również przeciwpożarowy czy rozłącznik z bezpiecznikami topikowymi. A jeśli ma tam być jakikolwiek licznik(iki) "oficjalny" czy to Taronowy czy inny to warto to zrobić dobrze, czyli zabudować takie skrzynki jakich wymaga Tauron, czyli z rozłącznikiem bezpiecznikowym przed licznikiem i ogranicznikiem mocy po liczniku.
    stefbut
    Poziom 14  
    Tak oficjalne z tauronu gdyż są 4 mieszkania. Wyłącznik przeciwpożarowy ma jakieś wymogi
    Umiejscowienia? , w innej nieruchomości mam go na ścianie za zewnątrz budynku.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    stefbut
    Poziom 14  
    A czy umiejscowienie głównego wyłącznika jest jakoś narzucone czy może być gdzie indziej niż liczniki etc , odrazu powiedzmy za hakiem na strychu ze słabym dostępem.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    kokapetyl
    Poziom 43  
    stefbut napisał:
    Wyłącznik przeciwpożarowy ma jakieś wymogi

Napewno tak, a koledzy mówią o wyłączniku głównym. Moim zdaniem to są dwa odrębne urządzenia.
    Wyłącznik P.POZ powinien być zabezpieczony i jednocześnie dostępny przez służby ratownicze.
    kkas12
    Poziom 42  
    Nie kolego, nawet zwarcie nie powinno spowodować zadziałania zabezpieczenia przedlicznikowego a jeśli zadziała to na pewno nie jest to dobrze zrobione.
    To się nazywa selektywność zabezpieczeń.
    I zapewniam cię, że są ku temu odpowiednie aparaty.
    stefbut
    Poziom 14  
    Jeszce pytanie o grubość przewodu
    Chce zastosować 4x35 miedź , facet w sklepie powiedział że taki przewód to w blokach daja, mowa o przewodzie jednożyłowym x4.

Dodano po 22 [minuty]:

Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie
    stefbut
    Poziom 14  
    Ok mam odpowiedź z taurona , pisalem w sprawie warunków technicznych i zezwolenia zerwania plomb, na wizji lokalnej byl ich pracownik.
    Więc wracamy do tematu wątku.

Dodano po 35 [sekundy]:

Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie
    Enginer86
    Poziom 8  
    Witam,

Po kolei:
    1. Granica eksploatacji przy przyłączu napowietrznym do budynku jest na zaciskach prądowych przy haku (na budynku)
    2. To co jest za ww. zaciskami TAURONA nie interesuje.
    3. Występujesz o rozplombowanie instalacji i masz miesiąc na jej modernizację.
    4. Dla nowych pomiarów wymagany jest ogranicznik mocy (ETIMAT) przy modernizacji w miejsce PB ja bym wrzucił S-a (więcej przytrzyma)

Tak to wygląda w TAURONIE.

Warunki przebudowy są wydawane np w przypadku wywalania pomiaru do granicy działki (zmiana granicy eksploatacji)

Pozdr
    Enginer
    stefbut
    Poziom 14  
    Właśnie widzę że miesiąc szkoda tylko że dali mi 18.12 a praktycznie teraz dwa tygodnie urlopu.
    Nie będe robil żadnych kombinacji wywalę tylko topikowe wkręcane , wstawię LS503
    I tyle , ogólnie pisalem jeszce o przesunięcie haka bo jest bardzo nisko, to nic na ten temat nie ma jak i na temat licznika trójfazowego który chce zamontować w zamian za jednofazowy. Wszystko jest fajnie jak jest nowa instalacja do zrobienia to wiedzą co napisać a jak u mnie to już jakiś problem.
    Jescze mam takie pytanie chce zamontować nowy hak ale niestety na elewacji mam styropian , przewiercił sie moge ale ta linia pewnie jakoś pracuje i będzie darła styropian, są na to jakieś sposoby?
    mawerix123
    Poziom 38  
    Enginer86 napisał:
    Witam,

Po kolei:
    1. Granica eksploatacji przy przyłączu napowietrznym do budynku jest na zaciskach prądowych przy haku (na budynku)
    4. Dla nowych pomiarów wymagany jest ogranicznik mocy (ETIMAT) przy modernizacji w miejsce PB ja bym wrzucił S-a (więcej przytrzyma)

Punkt nr.2 przeczy punktowi 4 czyli trzeba uwzględnić standardy Taurona inaczej z plombowania nici.
    Co do S-a nigdy bym się nie nie zgodził na jego montaż przy układzie pomiarowy.
    stefbut
    Poziom 14  
    W skrzynce zamkniętej plombowanej.
    Enginer86
    Poziom 8  
    Hak Taurona nie interesuje, musi być zachowana minimalna odległość 4,5m od gruntu do haka.
    O zmianę układu pomiarowego na 3-faz musisz zawnioskowac drukiem WP.
    Montaż haka w styropianie realuzujesz przez specjalne kolki montażowe . Jak to jest strych to możesz wiercic na wylot i dac w styropianie tuleje dystansowe.
    stefbut
    Poziom 14  
    Tak jest to strych chce sie przewiercić na wylot. Są jakieś gotowe zestawy czy trzeba kombinować ?
    Enginer86
    Poziom 8  
    mawerix123 napisał:
    Enginer86 napisał:
    Witam,
    Przy modernizacji instalacji nie trzymają się ściśle ST, przynajmniej u mnie. Po Bożemu to wiadomo Etimat z amperazem zgodnym z UP.

Po kolei:

Punkt nr.2 przeczy punktowi 4 czyli trzeba uwzględnić standardy Taurona inaczej z plombowania nici.
    Co do S-a nigdy bym się nie nie zgodził na jego montaż przy układzie pomiarowy.

Dodano po 3 [minuty]:

Wpisz w wyszukiwarce hak płytowy, do tego długie śruby i kawałki rurki które posłużą za dystans żeby nie zgniesc styropianu.

Dodano po 4 [minuty]:

Wpisz w wyszukiwarce hak płytowy, do tego długie śruby i kawałki rurki które posłużą za dystans żeby nie zgniesc styropianu
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    stefbut
    Poziom 14  
    Ok dzięki, nie jest to problemem że linia dochodzi z boku do tego haka?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    stefbut
    Poziom 14  
    Ja mam warkocz przenoszę hak metr wyżej chodzi mi o to czy go ten warkocz nie wygnie na boki.
    stefbut
    Poziom 14  
    Wie ktoś może jaka jest średnica przewodu 4x16 miedź.?