Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie

stefbut 01 Gru 2018 19:39 909 45
  • #31 01 Gru 2018 19:39
    rtvserwisant
    Poziom 21  

W takim przypadku trzeba zlecić wykonanie projektu instalacji elektrycznej.
    Z mojej wiedzy w TAURON-ie nie stosuje się wyłączników nad prądowych jako zabezpieczenia przedlicznikowe, tylko wkładki topikowe oraz od kilku lat ograniczniki mocy bez członu zwarciowego za licznikiem, ogranicznik mocy podlega również pod plombowanie.

• Sklep HeluKabel
  • #32 01 Gru 2018 20:44
    plum1978
    Poziom 21  

Granica stron jest jest na zaciskach przy konstrukcji wsporczej /haku. Co zrobisz w instalacji swojej to Twoja sprawa. ma to być bezpieczne w użytkowaniu , aparaty przystosowane do plombowania , bezpieczniki o wartości odpowiadającej tym z umowy przyłączeniowej .Jeśli jest 5 liczników , to każde zabezpieczenie przedlicznikowe w oddzielnej obudowie ( np. S2 ) , całość zabezpieczeń w rozdzielni z tworzyw termoutwardzalnych , wtedy płyta pleksi też przystosowana do plombowania . Zmieścisz to w 40*40*24 cm

• #33 01 Gru 2018 22:08
    mawerix123
    Poziom 38  

Autorze, zapoznaj się z tymi standardami.... https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dyst...chniczne-sieci/ksiega-standardow-technicznych

Zleć wykonanie projektu, zleć wykonanie instalacji elektrykowi, po zakończeniu prac zgłosić do ZE w celu oplombowania.

Żadne "esy" tylko i wyłącznie RB00 przed licznikiem a po liczniku ogranicznik mocy.

• Sklep HeluKabel
  • #34 03 Gru 2018 18:42
    stefbut
    Poziom 14  

Ok wysłałem ponownie pismo o wydanie warunków technicznych ( poraz 3).
    Jescze mam takie pytanie czy w obecnych czasach taka instalacja
    jest z możliwością rozłączenia całości czy tak jak mam do tej pory że moge odłączać tylko pojedyńcze piony.
    Na chwile obecną wygląda to tak
    Słup - hak zaciski przewód do listwy na której zawsze jest napięcie i dalej piony.
    Czy stosuje się takie coś że odrazu za zaciskami jest jakiś rozłącznik całości.?

• #35 03 Gru 2018 19:42
    mawerix123
    Poziom 38  

stefbut napisał:
    Jescze mam takie pytanie czy w obecnych czasach taka instalacja
    jest z możliwością rozłączenia całości czy tak jak mam do tej pory że moge odłączać tylko pojedyńcze piony.
    Na chwile obecną wygląda to tak
    Słup - hak zaciski przewód do listwy na której zawsze jest napięcie i dalej piony.
    Czy stosuje się takie coś że odrazu za zaciskami jest jakiś rozłącznik całości.?

Wszystko zależy od ciebie jakie informacje przekażesz projektantowi.
    Powinna być RG w wyłącznikiem pożarowym, ochroną przepięciową i zabezpieczenie dla WLZ oraz licznikiem administracyjnym (jeśli jest konieczny bo choćby klatka chodowa powinna być jakoś oświetlona)

• #36 03 Gru 2018 19:48
    stefbut
    Poziom 14  

To jest dom prywatny , z 4 mieszkaniami ale jako jednorodzinny.
    Zastanawia mnie czy odrazu za zaciskami można dać główny rozłącznik całej nieruchomości gdyż to bardzo by mi ułatwiło modernizacje.

• #38 03 Gru 2018 20:13
    stefbut
    Poziom 14  

Bez urazy ale w starych domach to wygląda tak jak u mnie dlatego pytam.
    Najchętniej bym wywalił to wszystko w ulice ale niestety nie ma takiej możliwości .
    A jeśli tauron będzie kazał to wszystko przenieść na ulice to wtedy będzie trzeba zostawić jak jest.

• #39 05 Gru 2018 22:14
    Brivido

Poziom 28  

A czy te 4 liczniki to są oficjalnie plombowane i dostajesz 4 rachunki, czy tak chcesz mieć nadal? Możesz, a raczej powinien być wyłącznik główny, czy to również przeciwpożarowy czy rozłącznik z bezpiecznikami topikowymi. A jeśli ma tam być jakikolwiek licznik(iki) "oficjalny" czy to Taronowy czy inny to warto to zrobić dobrze, czyli zabudować takie skrzynki jakich wymaga Tauron, czyli z rozłącznikiem bezpiecznikowym przed licznikiem i ogranicznikiem mocy po liczniku.

• #40 05 Gru 2018 22:18
    stefbut
    Poziom 14  

Tak oficjalne z tauronu gdyż są 4 mieszkania. Wyłącznik przeciwpożarowy ma jakieś wymogi
    Umiejscowienia? , w innej nieruchomości mam go na ścianie za zewnątrz budynku.

• #41 05 Gru 2018 22:19
    plum1978
    Poziom 21  

Możesz dać główny wyłącznik prądu , tylko powinien być w oddzielnej obudowie przystosowanej do plombowania.

• #42 06 Gru 2018 19:32
    stefbut
    Poziom 14  

A czy umiejscowienie głównego wyłącznika jest jakoś narzucone czy może być gdzie indziej niż liczniki etc , odrazu powiedzmy za hakiem na strychu ze słabym dostępem.

• #43 06 Gru 2018 20:46
    plum1978
    Poziom 21  

Na strychu nie. Montujesz w rozdzielni głównej budynku na zasilaniu.

• #44 06 Gru 2018 20:49
    kokapetyl
    Poziom 43  

stefbut napisał:
    Wyłącznik przeciwpożarowy ma jakieś wymogi

Napewno tak, a koledzy mówią o wyłączniku głównym. Moim zdaniem to są dwa odrębne urządzenia.
    Wyłącznik P.POZ powinien być zabezpieczony i jednocześnie dostępny przez służby ratownicze.

• #45 08 Gru 2018 09:19
    kkas12
    Poziom 41  

Nie kolego, nawet zwarcie nie powinno spowodować zadziałania zabezpieczenia przedlicznikowego a jeśli zadziała to na pewno nie jest to dobrze zrobione.
    To się nazywa selektywność zabezpieczeń.
    I zapewniam cię, że są ku temu odpowiednie aparaty.

• #46 08 Gru 2018 10:03
    stefbut
    Poziom 14  

Jeszce pytanie o grubość przewodu
    Chce zastosować 4x35 miedź , facet w sklepie powiedział że taki przewód to w blokach daja, mowa o przewodzie jednożyłowym x4.

Dodano po 22 [minuty]:

Wymiana listwy WLZ i zabezpieczeń na pionie