Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podajcie jakieś proste układy do zbudowania z części z odzysku??

Skipperab kobieta 29 Nov 2018 21:28 1698 26
Helukabel
 • #1
  Skipperab kobieta
  Level 9  
  Witam. Od kilku dni wolnymi wieczorkami wylutowywuje sobie pojedyńcze elementy z jednego zasilacza ATX. Mam parę rezystorów, tranzystorów, kondensatorów a nawet jedną cewkę. Co do rezystorów na pewno są sprawne a kondensatory i tranzystory to nie wiem, bo nie mam miernika z funkcją pojemności kondensatorów a tranzystorów mierzyć zamierzam dopiero się uczę. Zakładając jednak, że WSZYSTKIE elementy są sprawne (co może nie być zgodne z prawdą, ale nie mam jak tego sprawdzić) podajcie mi jakieś proste układy dla początkujących. Od razu mówię, że nie mam aktualnie żadnej diody LED z odzysku, którą mogłabym tu wykorzystać. Zostają mi jakieś prostsze układy bez LED-ów. Ewentualnie powiedzcie mi co takiego ciekawego można odzyskiwać z takiej elektroniki, jak właśnie na przykład taki zasilacz czy stare radio i jak potem te części fajnie wykorzystać. Pozdrawiam!
 • Helukabel
 • #2
  Andrzej42
  Level 28  
  Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z elektroniką, proponuję zajrzeć do czasopisma EdW (jeżeli Cię to zainteresuje to pisz na priv). Tam znajdziesz masę przyjaźnie wyjaśnionej teori oraz masę praktycznych przykładów do wykorzystania.
  Z elementami z odzysku, jest kilka drobnych problemów:
  -nie wiesz czy są sprawne,
  -sporo pracy aby je wyskubać,'
  -sporo pracy aby je sprawdzić i posortować- bo w czasie budowy nie ma czasu na sprawdzanie....
  -wyluty są stare i nie znasz ich jakości, zwłaszcza elektrolity - już wyschły, czy prawie...
  Na chwile obecną można kupić nowe, posortowane elementy w miarę tanio, np zwykłe oporniki 0,25W po 1 gr za sztukę i mniej. Wszakże sęsowna ilość to nie mniej niż powiedzmy po 100 szt jednej wartość, co przy szeregu E12 daje ponad 7000...
  Jednak przy tej pracy sporo się nauczysz - obsługi lutownicy i szczypiec; podczas sprawdzania elementów doleci wiedza o elementach, budowa testerów różnej maści, zbieranie katalogów i ..........
 • #3
  antek1cza
  Level 31  
  Witam :)
  Skipperab kobieta wrote:
  Od kilku dni wolnymi wieczorkami wylutowywuje sobie pojedyńcze elementy z
  ... Jest to do dobra metoda żeby nabrać wprawę w rozlutowywaniu i pozyskaniu podzespołów.

  Skipperab kobieta wrote:
  podajcie mi jakieś proste układy dla początkujących
  No i tu jest spory dylemat ! bo :
  1. Elektronika (nie tylko ona) aktualnie dotyka prawie każdą branżę.

  2. Jak się zaczyna fascynującą przygodę z tą dziedziną to trzeba się na coś zdecydować chociaż z grubsza czy to będzie :
  a) budowa układów analogowych ,
  c) cyfrowych ,
  d) programowanie,
  e) serwis , naprawa ,
  f) hobbystycznie itd.

  3. Najlepiej wybrać to co najbardziej wciąga.

  4. Jak już wstępnie się wybrało to dopiero trzeba zbierać materiały w tym temacie.

  5. Wiadomo, że trzeba rozpocząć od teorii. Jest dużo materiałów np tutaj :
  a) podstawy elektroniki https://elportal.pl/podstawy-elektroniki/
  b) układy dla domu https://elportal.pl/dla-domu/
  c) kopalnia skarbów https://elportal.pl/kopalnia-skarbow/

  6. W w.w. linkach jest naprawdę dużo informacji w formie pdf-ów wystarczy tylko wybrać co najbardziej kręci .

  Skipperab kobieta wrote:
  powiedzcie mi co takiego ciekawego można odzyskiwać z takiej elektroniki,
  Aktualnie bardzo dobrym źródłem różnych podzespołów i czasem całkiem niezłych są bazary (za parę złotych), znajomi, sąsiedzi, wystawki (za darmo) itd.
  Ludzie dużo sprzętu wyrzucają bo nie opłaca się naprawiać (świadome postarzanie urządzeń już na etapie produkcji) więc wystarczy poinformować znajomych żeby nie wyrzucali.
  Taki sprzęt z odzysku można próbować, analizować, testować , naprawiać , rozlutowywać , wlutowywać elementy praktycznie bez stresu bo jeżeli coś się uszkodzi to nie będzie strat, za to da to obycie praktyczne.
  Po wstępnym przejściu teorii i wyszukania tego co najbardziej interesuje wówczas można szukać gotowych układów-schematów z konkretnej branży i je budować wykorzystując nabyte wcześniej podzespoły.

  Oczywiście potrzebne będzie wstępne wyposażenie warsztatu ale za to proponuję zabrać się dopiero po teorii bo może się okazać , że zapał minie (życzę żeby nie) a sprzęt za którego już będzie trzeba zapłacić zostanie.
  Co do warsztatu to również wyposażenie jego zależy od tego czym się będziemy zajmować.
  Więc zdecydowanie proponuję zabrać się za teorię.

  Powodzenia :)
 • #4
  kacpo1
  Level 33  
  Skipperab kobieta wrote:
  Ewentualnie powiedzcie mi co takiego ciekawego można odzyskiwać z takiej elektroniki

  Jeśli zamierzasz się tym zajmować na dłuższy czas, to przede wszystkim cewki, ciężko je dostać, a się przydają. Kondensatory też czasem mogą być ciekawe, często się przydają. Oczywiście tranzystory, przekaźniki itp.
  Osobiście nie polecałbym wylutowywać rezystorów, 100 sztuk można kupić za 1 zł. choć warto mieć pod ręką jakieś stare płytki aby znaleźć brakującą wartość.
 • #5
  wójtaszek
  Level 24  
  Podstawowa sprawa w każdym rozwiązaniu elektronicznym to zasilacz i wielu już zaczynało od takich konstrukcji.
  Może jakiś zasilacz warsztatowy ?
 • Helukabel
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Co do tranzystorów, to przydałoby się odszukać ich noty katalogowe, żeby wiedzieć, który do czego może się przydać i jak go sprawdzić. Kondensatory o niezbyt małych pojemnościach można sprawdzić omomierzem - można popatrzeć, jak wskazywana oporność rośnie w miarę ładowania kondensatora (uwaga na biegunowość elektrolitów).

  Zasilacz ATX może być użyty do zasilania układów elektronicznych, jakkolwiek może to być nieco kosztowne, bo przy pracy z małym obciążeniem jego sprawność zwykle jest mizerna. I nie zawiera on elementów, z których można zrobić prosty zasilacz - można najwyżej sprawdzić, czy układ stand-by jest sprawny i go wykorzystać (to taki układ zasilacza małej mocy, który zasila pewne obwody w komputerze w czasie, gdy jest on zasadniczo wyłączony). Gdzieś na forum był albo schemat zasilacza ATX, albo link do takiego schematu.
 • #8
  zybex
  Helpful for users
  Skipperab kobieta wrote:
  Hmm, w takim razie jak taki zasilacz skonstruować?

  Najprostszy, który sam z powodzeniem używam, to taki który jest zrobiony na regulatorze typu LM317 lub podobnym. Trzeba mieć transformator o napięciu wyjściowym np. 24V, cztery diody prostownicze lub mostek. Do tego kondensator elektrolityczny o dużej pojemności, potencjometr oraz kilka drobiazgów, typu rezystor, mniejsze kondensatory. Zresztą sprawdź sobie aplikację wspomnianego układu. Oczywiście zasilacz regulowany (warsztatowy) można zbudować z użyciem tranzystorów, diod Zenera i innych elementów. Te regulatory jak LM317 czy LM350 to po prostu znaczne ułatwienie. Dawniej ich nie było i zasilacze budowało się właśnie na tranzystorach (w tym co najmniej na jednym tranzystorze mocy).
  Nie wiem czy chcesz "się bawić" od podstaw, czy raczej chcesz korzystać z nowych rozwiązań. W każdym razie, kiedyś samemu trzeba było wykonywać płytki drukowane (często je samemu projektować), a teraz kupujesz gotową płytkę lub wręcz kit, czyli płytkę, elementy i schemat.
 • #9
  brofran
  Level 39  
  Skipperab kobieta wrote:
  Hmm, w takim razie jak taki zasilacz skonstruować?

  Modeli amatorskich zasilaczy jest sporo w sieci. Ja przerobiłem starego ATX-sa z układem sterowania TL494 i po dodaniu 1 kości 358 mam prawie za darmo praktyczne regulowane źródło napięcia. To link do niego :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3228761.html
 • #11
  Skipperab kobieta
  Level 9  
  [quote="diantus"Stare radio spróbuj lepiej naprawić, dużo się przy tym nauczysz. Demontować szkoda, części elektroniczne są łatwo dostępne.[/quote] Dobrze, no więc awaria starego radia jakie mam pod ręką polega na złamanej antenie. Czy znacie jakieś uniwersalne zamienniki do oryginalnych anten w radiu? Radio jest sprawne i ma spory potencjał do tego żeby działać, najbardziej boję się jednak, że zepsuje je zbyt wysoką temperaturą czy nieodpowiednią anteną. Dajcie jakieś porady aby nic nie spierdzielić. Na starcie powiem, że nie mam nawet odsysacza do cyny, ale planuje jego zakup (właściwie to po prostu chińską lutownicę z wbudowanym odsysaczem, która pewnie się rozwali po kilku miesiącach użytkowania). Więc mówcie jak to lutować/wylutowywać za pomocą tylko i wyłącznie transformatorówki tak aby niczego nie zepsuć. No i jeśli zakup czegokolwiek do odsysania cyny jest konieczny, to czy musi to być rozlutownica ZD-915 czy chiński elektryczny odsysacz do cyny za 20 zł też się nada. Pozdrawiam :-)
 • #12
  gumisie
  Level 43  
  Skipperab kobieta wrote:
  Dobrze, no więc awaria starego radia jakie mam pod ręką polega na złamanej antenie. Czy znacie jakieś uniwersalne zamienniki do oryginalnych anten w radiu? Radio jest sprawne i ma spory potencjał do tego żeby działać, najbardziej boję się jednak, że zepsuje je zbyt wysoką temperaturą czy nieodpowiednią anteną.
  No nie mogę :D , antena typu KD (Kawałek Drutu), w zupełności wystarczy. :wink:

  Szanowna Koleżanko, przy tym poziomie wiedzy, odpuść sobie jak na razie praktykę, zacznij od teorii.

  Pozdrawiam.
 • #14
  o.Tadeusz
  Level 13  
  @Skipperab kobieta zupełnie jakbym słyszał moje wnuki - "Dziadek, nudzę się... Nie wiem w co się bawić..."
  Myślę, że temat to prowokacja, stron z prostymi schematami jest w internecie tysiące, wystarczy tylko chcieć.
 • #15
  gumisie
  Level 43  
  Skipperab kobieta wrote:
  jak ktoś ma jakieś porady jeszcze do dodania to niech mówi.

  Np; Link
 • #16
  zybex
  Helpful for users
  Czy jesteś w stanie sama zaprojektować płytkę drukowaną do prostego schematu i ja wykonać? Czy potrafisz zbudować prosty układ na tzw. pająka?
  Napisałaś, że nie masz żadnej diody świecącej? W to to już mi trudno uwierzyć, bo sam pozbyłem się wielu płytek, gdzie m.in. były diody świecące, ale z powodu ich powszechności nawet nie myślałem aby je wyciągać.
  Diody świecące są bardzo tanie i z nich właśnie możesz zbudować ciekawe projekty.
 • #18
  pikarel
  Level 35  
  Kiedy tak będziesz bawić się w elektronikę dla dzieci - Twoje własne dziecko znowu połknie baterię - i znów zapytasz na forum, co biedna masz robić?

  Do administracji:
  proponuję blokować pisownię takim użytkownikom, Netykieta określa takie zachowania jako trolling.
 • #19
  gumisie
  Level 43  
  pikarel wrote:
  Twoje własne dziecko znowu połknie baterię - i znów zapytasz na forum, co biedna masz robić?
  Upssssss... : Link
  Strach pomyśleć co może się jeszcze wydarzyć. :cry:

  Ja "odpadam".

  Pozdrawiam.
 • #20
  o.Tadeusz
  Level 13  
  Jak widać, żenująco niski poziom tamtego tematu nic nie zmienił w mentalności autora/autorki.
  Czy tak ma wyglądać nasza Elektroda - dno i muł?
 • #21
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @Skipperab kobieta
  Skipperab kobieta wrote:
  Ewentualnie powiedzcie mi co takiego ciekawego można odzyskiwać z takiej elektroniki,
  Przede wszystkim złoto ze styków, goldpinów i elementów półprzewodnikowych. Tylko proponuję odlać z niego sztabę, bo pierścionki też małe dzieci potrafią połknąć. :cry:
 • #22
  wójtaszek
  Level 24  
  Skipperab kobieta wrote:
  Hmm, w takim razie jak taki zasilacz skonstruować?

  Powracając do meritum sprawy:
  -proponuję na początek dwa leciwe, ale dość elastyczne i niezastąpione w nauce układy µA723 oraz TL 494.
  Zaczynając od stabilizatora na µA723 sporo możesz się nauczyć z zakresu podstawowych elementów jakie sam układ zawiera i które można "samemu "odpowiednio poukładać" do własnych potrzeb.

  Na początek przeanalizuj i zrealizuj na nim (1) zasilacz 3V ,(2) zasilacz 12V , (3 )zasilacz z regulowanym napięciem 7-24V. Następnie wykonaj na nim (4) zasilacz impulsowy na µA 723 ( tak, tak da się tak go wykorzystać.

  Można na nim również wykonać termometr progowy dwustanowy, termostat, układ nadzoru wyładowania akumulatora, wyłącznik zmierzchowy. Wszystko znajdziesz w internecie za pomocą wyszukiwarki.

  Drugi z układów to TL494 typowy przedstawiciel sterownika szerokości impulsu(PWM, Z angielskiego: Pulse-Width Modulation ). Na początek prosta przetwornica z 12-24V na powiedzmy 5V. Następnie przetwornica z separacją galwaniczną , powiedzmy z 12V na symetryczne +/- 40V do car audio.
  Możesz również na mim wykonać układ regulacji obrotów silniczka DC, czy regulator jasności świecenia żarówki halogenowej 12V.
  Masz zadaną pracę domową na conajmniej kilka miesięcy :D. Koszta nie wielkie, a ile doświadczenia i frajdy! Do dzieła!
 • #23
  kacpo1
  Level 33  
  wójtaszek wyjaśnij mi, po co proponujesz komuś kto się kompletnie nie zna na elektronice, budowę zasilacza impulsowego ? Pomijając to, że przy budowie takiego zasilacza nie wystarczy podstawowa wiedza na temat elektroniki, ale również na temat fizyki z działu materiałów ferromagnetycznych. Czyli w skrócie, jest to dość kiepski pomysł.

  Ja proponuje zwykły transformator/gotowy zasilacz np. ATX i do tego regulowane napięcie (ew. prąd) oparte o stabilizatory liniowe LM317 lub LM350 dla większych mocy.

  Dodano po 1 [minuty]:

  wójtaszek wrote:
  Koszta nie wielkie

  Dla produkcji masowej. W detalu wyjdzie drożej niż sam transformator sieciowy.
 • #24
  gumisie
  Level 43  
  wójtaszek wrote:
  Masz zadaną pracę domową na conajmniej kilka miesięcy :D
  A co z dzieckiem ?: Link :!: :cry:
  Pewnie będzie to wina lekarza w przypadku zgonu dziecka po wypiciu np; FeCl3.
  Przecież mamusia była zajęta:
  Skipperab kobieta wrote:
  Myślę, że jestem w stanie zbudować płytkę PCB
  Myśleniem. :cry:
 • #26
  gumisie
  Level 43  
  kacpo1 wrote:
  gumisie nie rozumiem po jaką cholerę ciągniesz ten offtopick
  Ponieważ szlag mnie trafia gdy w grę wchodzi zdrowie i życie, nie tylko człowieka a zwłaszcza dziecka, które jak najbardziej jest człowiekiem i to my rodzice mamy obowiązki nie tylko "prawne" (alimenty). :!: :!: :!:
 • #27
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  "Proste" odpowiedzi już padły, dlatego zamykam.