Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec Beretta Ciao 24 i Salus 091FLRF

marcode 30 Nov 2018 19:13 2892 5
    marcode
    Level 26  
    Witam, podpiąłem sterownik/termoistat Salus 091FLRF do Pieca Beretta Ciao 24 i zastanawiam się czy działanie tego zestawu jest poprawne.

Sterownik działa, załączenie i wyłączenie działa, na piecu ustawienie pokrętłem na AUTO ( ale testowane też normalnie ) powoduje że piec podtrzymuje ustawioną temperaturę ale tą wskazaną przez pokrętło.

Piec Beretta Ciao 24 i Salus 091FLRF

Pełny zakres ustawienia temperatury pokrętłem to 40-80 stopni i tak jak widać na pokrętle AUTO ma pewien zakres, jest to 50-65 stopni.

Efekt jest taki że piec podtrzymując np minimalną temperaturę 50 stopni grzeje za bardzo, podgrzewa wodę mimo że w pomieszczeniu jest 20 stopni, a na termostacie ustawione 18 stopni.

Moim zdaniem sterownik powinien permanentnie wyłączyć piec i dopiero jak zostanie załączona wyższa temperatura to zaczyna podgrzewać i wyłączy sie znowu jeśli na termostacie wskoczy zakres czasowy z niższą temperaturą.

Czy piec ma jakieś dodatkowe ustawienie tego, może jakaś regulacja ?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kaczakat
    Level 33  
    Zgodnie z opisem w instrukcji kocioł powinien podnosić temperature zasilania (dwukrotnie co 5 co 20minut.), a po osiągnięciu wymaganej się wyłączyć. Dobrze podłączyłeś ten termostat? Pewnie kocioł można uruchomić bez termostatu, skoro go dokupiłeś i przy okazji instalacji należy zdemontować jakąś zworkę zastępującą sterownik. Była jakaś?
    marcode
    Level 26  
    Tak działał bez termostatu, zworka wywalona zgodnie z opisem, nadajnik podpięty poprawnie do zasilania jak i na miejsce zworki.

Teraz testowałem po ochłodzeniu wody w instalacji, pokrętło ustawione na AUTO, na wyświetlaczu pieca temperatura 50 stopni, po nagrzaniu się do ustawionej temperatury na termostacie piec wyłącza się, oczywiście temperatura jeszcze w pomieszczeniu podnosi się ale mimo to piec po ochłodzeniu się wody w instalacji dogrzewa ją ignorując to co wskazuje termostat.
    Zastanawiam się jeszcze czy działa poprawnie połączenie radiowe czy czasem po utracie jej piec zaczyna sobie sam pracować.
    kaczakat
    Level 33  
    To by musiał jakiś serwisant to obejrzeć, ja tylko papierki czytam. Może musisz mu dać trochę czasu, ten kocioł ma niby system pogodowy. Typowo kocioł z termostatem dobiera tylko parametry z pogodówki, ale odcina pracę po przekroczeniu temperatury (masz czujnik i coś z tym włączone?). Z dedykowanym sterownikiem wewnętrznym do kotła potrafi oscylować wokół zadanej temperatury dobierając moc do temperatury wewnątrz, nie zewnętrznej. Niestety nic o tym nie ma w instrukcji użytkownika do Berety. Napisali tylko że zwiększa temperaturę aż osiągnie zadaną. Działanie termostatu pewnie trzeba wyczuć, bo w instrukcji nie są opisane kontrolki odbiornika. Jedna pewnie jest od zasilania, a druga że styk włączony, to i pewnie nie było o czym pisać.
    marcode
    Level 26  
    Problem rozwiązany, okazało się że drugi salus u sąsiada powodował że zakłócały się wzajemnie, więc po zmianie kanału pracy radia działa wszystko jak powinno :)
    marcode
    Level 26  
    Problem rozwiązany, okazało się że drugi salus u sąsiada powodował że zakłócały się wzajemnie, więc po zmianie kanału pracy radia działa wszystko jak powinno :)