Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec Beretta Ciao 24 i Salus 091FLRF

marcode 30 Nov 2018 19:13 2892 5
 • #1
  marcode
  Level 26  
  Witam, podpiąłem sterownik/termoistat Salus 091FLRF do Pieca Beretta Ciao 24 i zastanawiam się czy działanie tego zestawu jest poprawne.

  Sterownik działa, załączenie i wyłączenie działa, na piecu ustawienie pokrętłem na AUTO ( ale testowane też normalnie ) powoduje że piec podtrzymuje ustawioną temperaturę ale tą wskazaną przez pokrętło.

  Piec Beretta Ciao 24 i Salus 091FLRF  Pełny zakres ustawienia temperatury pokrętłem to 40-80 stopni i tak jak widać na pokrętle AUTO ma pewien zakres, jest to 50-65 stopni.

  Efekt jest taki że piec podtrzymując np minimalną temperaturę 50 stopni grzeje za bardzo, podgrzewa wodę mimo że w pomieszczeniu jest 20 stopni, a na termostacie ustawione 18 stopni.

  Moim zdaniem sterownik powinien permanentnie wyłączyć piec i dopiero jak zostanie załączona wyższa temperatura to zaczyna podgrzewać i wyłączy sie znowu jeśli na termostacie wskoczy zakres czasowy z niższą temperaturą.

  Czy piec ma jakieś dodatkowe ustawienie tego, może jakaś regulacja ?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kaczakat
  Level 33  
  Zgodnie z opisem w instrukcji kocioł powinien podnosić temperature zasilania (dwukrotnie co 5 co 20minut.), a po osiągnięciu wymaganej się wyłączyć. Dobrze podłączyłeś ten termostat? Pewnie kocioł można uruchomić bez termostatu, skoro go dokupiłeś i przy okazji instalacji należy zdemontować jakąś zworkę zastępującą sterownik. Była jakaś?
 • #3
  marcode
  Level 26  
  Tak działał bez termostatu, zworka wywalona zgodnie z opisem, nadajnik podpięty poprawnie do zasilania jak i na miejsce zworki.

  Teraz testowałem po ochłodzeniu wody w instalacji, pokrętło ustawione na AUTO, na wyświetlaczu pieca temperatura 50 stopni, po nagrzaniu się do ustawionej temperatury na termostacie piec wyłącza się, oczywiście temperatura jeszcze w pomieszczeniu podnosi się ale mimo to piec po ochłodzeniu się wody w instalacji dogrzewa ją ignorując to co wskazuje termostat.
  Zastanawiam się jeszcze czy działa poprawnie połączenie radiowe czy czasem po utracie jej piec zaczyna sobie sam pracować.
 • #4
  kaczakat
  Level 33  
  To by musiał jakiś serwisant to obejrzeć, ja tylko papierki czytam. Może musisz mu dać trochę czasu, ten kocioł ma niby system pogodowy. Typowo kocioł z termostatem dobiera tylko parametry z pogodówki, ale odcina pracę po przekroczeniu temperatury (masz czujnik i coś z tym włączone?). Z dedykowanym sterownikiem wewnętrznym do kotła potrafi oscylować wokół zadanej temperatury dobierając moc do temperatury wewnątrz, nie zewnętrznej. Niestety nic o tym nie ma w instrukcji użytkownika do Berety. Napisali tylko że zwiększa temperaturę aż osiągnie zadaną. Działanie termostatu pewnie trzeba wyczuć, bo w instrukcji nie są opisane kontrolki odbiornika. Jedna pewnie jest od zasilania, a druga że styk włączony, to i pewnie nie było o czym pisać.
 • #5
  marcode
  Level 26  
  Problem rozwiązany, okazało się że drugi salus u sąsiada powodował że zakłócały się wzajemnie, więc po zmianie kanału pracy radia działa wszystko jak powinno :)
 • #6
  marcode
  Level 26  
  Problem rozwiązany, okazało się że drugi salus u sąsiada powodował że zakłócały się wzajemnie, więc po zmianie kanału pracy radia działa wszystko jak powinno :)