Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Zastosowanie maszyn prądu stałego

01 Gru 2018 11:28 294 6
 • Poziom 2  
  Witam,

  Poszukuje zastosowań maszyn prądu stałego (muszą być to silniki szczotkowe, prądnice ), stosowane w dzisiejszych czasach i takie, które będą jeszcze służyły w przyszłości. Silniki trakcyjne w lokomotywach odpadają. Jedyne co znalazłem w internecie to zastosowanie w modelarstwie, rozrusznikach. Interesują mnie konkretne przykłady np. stosowanie w przemyśle. Ważne, żeby dużo było informacji na dany przykład (czasopisma, książki, artykuły, schematy układów). Proszę o pomoc, bo trudno znaleźć konkretne zastosowania. Jak na razie posiadam ciekawe informacje o rozrusznikach.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 25  
  Pompy z silnikami DC szczotkowymi, na przykład firmy ABB. Stosowane przy konsolach olejowych urządzeń petrochemicznych takich jak sprężarki, turbiny, generatory... stosowane jako do awaryjnego smarowania łożysk w wypadku braku prądu, zasilane akumulatorami.
 • Poziom 38  
  Napędy drzwi automatycznych, silowniki łóżek szpitalnych
  Serwomotory.
 • Poziom 39  
  Pojazdy elektryczne. Chociaż silnik trakcyjny jest z reguły trójfazowy ze względu na łatwość zmiany kierunku i prędkości obrotowej, to są odbiorniki energii, które są zasilane napięciem stałym i to wysokim rzędu 400-800V. Nie mówię tutaj o wentylatorach czy wycieraczkach, ale o urządzeniach pobierających naprawdę dużą moc (rzędu kilku - kilkunastu kW) jak sprężarka powietrza (hamulce, drzwi) czy napęd ogrzewania/klimatyzacji.
  Poszukaj w sieci informacji o pojazdach VanHool A330 elektrycznych lub z ogniwami paliwowymi (wodorowe).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Duże maszyny prądu stałego o mocy kilku MW to na pewno górnictwo, silniki główne maszyn wyciągowych, huty, napędy układów walcowniczych oraz prądnice główne zasilające ww. silniki, ale w obu tych branżach od wielu lat na dużą skalę następuje wymiana prądnic na zasilanie przekształtnikowe, lub silników wyciągowych i walcowniczych DC na synchroniczne sterowane falownikami.
  Silniki i prądnice DC to też np. wzbudnice większych maszyn DC i synchronicznych, napędy wyciągów narciarskich, różnych urządzeń w hutach, samotoki, nożyce itp., papierniach, przemyśle gumowym, dawniej silniki górniczych kolejek podziemnych, prądnice główne lokomotyw spalinowych, ale tak naprawdę to stosowało się je chyba w wszystkich branżach.
  W Polsce główni producenci tych dużych maszyn to dawniej DOLMEL we Wrocławiu, dzisiaj to DMFE Wrocław i EMIT w Żychlinie, dzisiaj Grupa CANTONI, te mniejsze np. już nie istniejąca SILMA.
 • Poziom 15  
  Jeżeli chodzi o maszyny prądu stały, to w przemyśle cieżkim, gdy nie było jeszcze w miare tanich układów przekształtnikowych, na szeroką skale do płynnej zmiany prędkości obrotowej stosowało się układ Leonarda.
  Jest to układ AC-DC, ale elementem wykonawczym był silnik obcowzbudny prądu stalego, zasilany prądnicą obcowzwzbudną.

  Układ Leonarda jest do dzisiaj stosowany w hutnictwie czy górnictwie.