Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAD 7240 PE - Sporadyczny brak dźwięku po przedwzmacniaczu

01 Gru 2018 14:10 312 5
  • Poziom 13  
    Witam
    Usterka polega na tym że bardzo sporadycznie (1 na tydzień) - ale jednak, dźwięk w jednym kanale ale wogóle zanika albo jest bardzo zniekształcony. NIestety stwierdzenie miejsca uszkodzenia jest trudne przy poruszeniu wzmacniaczem problemu ustaje, przełaczanie przełaczników/potecjometrów - nie pomaga.
    Poświęciłęm już sporo czasu naprawie i dalej jestem w punkcie wyjścia,
    Problem leży w części przedwzmacniacza (elementy w czerwonym owalu na schemacie), co zostało zrobione:
    - przelutowanie około 20% pól lutowniczych i przewodów - tych podejrzanch
    - wylutowanie i wyszyszczenie przełącznika TAPE Monitor (jest za selektorem źródeł a też tu występuje problem więć sam selektor jest o.k.)
    - wymiana części elektrolitów
    - zwory na potencjometrach balansu (element nie do kupienia)
    - potencjometr głośności -wymieniony (jakiś czas temu), "pykanie" w pokrętło volume nie pomaga
    - OPAMP przelutowany - włożony w podstawkę
    Usterka musi być banalna jednak nie wiem jak ją dalej diagnozować, nie potrafię też jej wywołać działaniami z zewnątrz ot tak przychodzi i ustaje.

NAD 7240 PE - Sporadyczny brak dźwięku po przedwzmacniaczu - ogóólnie
  • Poziom 34  
    andre333 napisał:
    Problem leży w części przedwzmacniacza (elementy w czerwonym owalu na schemacie)

Skąd ta pewność?
    andre333 napisał:
    przelutowanie około 20% pól lutowniczych i przewodów - tych podejrzanch

Sprawdź jeszcze ścieżki, pod kątem mikropęknięć, szczególnie przy punktach lutowniczych.
    andre333 napisał:
    wymiana części elektrolitów

Nie tylko elektrolity są powodem problemów.
    Które wymienione?
  • Poziom 13  
    Ad 1.
    "Problem leży w części przedwzmacniacza (elementy w czerwonym owalu na schemacie)"

Podłaczenie sygnału do wej. pętli magnetofonowej powoduje że problem nie znika (więc to nie selektor który jest wcześniej), podczas występowania problemu sygnał jest na jednym kanale na wyjściu przedwzmacniacza- wejściu końcówki mocy - na drugim nie ma nic (zaobserwowane oscyloskopem na zworach - cinche z tyłu wzmacniacza )

Ad 2.

"przelutowanie około 20% pól lutowniczych i przewodów - tych podejrzanch"

nic tu więcej nie widzę przelutowałem wszystkie podejrzane mi miejsca :(

Ad 3.

"wymiana części elektrolitów"

wymieniłem C 305 na mkt - w torze sygnału,
    C 312 na elektrolit,
    pozostało:

C 311,
    C323 - w torze też chciałbym mkt ale obecnie brak 4,7 uF jednak mimo wszystko nie podejrzewam ich.
    C313 i 309 - w okolicy regulacji tonów nie podejrzewam - nie ruszałem

wymieniłem też wszystkie elektrolity w torze audio końcówki ale to bez znaczenia - problem mam w przedwzmacniaczu
  • Poziom 34  
    andre333 napisał:
    "przelutowanie około 20% pól lutowniczych

To nie są mikropęknięcia ścieżki.
    Zmiana temperatury powoduje naprężenia laminatu i mikropęknięcia się ujawniają, "gołym" okiem ich nie zobaczysz, użyj miernika.
    Zależnie od laminatu (przejrzystości) można podświetlić mocną lampą, będzie widać rysę, jeśli jest mikropęknięcie.
    Spróbuj też metody termicznej, tzn. podgrzewanie elementów, lub schładzanie, ważne by działać na małym obszarze jeden dwa elementy i laminat.
  • Poziom 17  
    Trudno coś takiego wychwycić. Jedynie co mi przychodzi do głowy to może wina leży po stronie tranzystorów JFET, te które odpowiadają za ciche załączanie i wyłączanie wzmacniacza oraz łączą przedwzmacniacz z końcówka mocy. Jeżeli usterka występuje zaraz po załączeniu lub występują jakieś nieprzyjemne odgłosy przy wyłączaniu i właczaniu to może to te tranzystory szwankuja.
  • Poziom 41  
    Z tymi FETami powiązane są rezystory 10M które też należałoby sprawdzić.