Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ulrich Ederlich ED - Overheat i Misfire

01 Gru 2018 18:34 1041 10
  • Poziom 3  
    Piec Ulrich Ederlich z 2009 roku, załącza się i uruchamia pompę cyrkulacyjną. Gdy termostat pokojowy osiągnie zadaną temperaturę, wyłącza poprawnie pompę, ale piec pracuje dalej aż do odcięcia (overheating i misfire).
    Serwisant mówi, że jest to wina sterownika który nie odczytuje temperatury na piecu. Sensor temperatury został wymieniony na nowy, ale zamontowany na rurze na wyjściu z pieca.
    Ponoć nie ma już możliwości zakupu nowego sterownika, a zwykły elektronik nie będzie w stanie naprawić tego sterownika.
    Czy ma ktoś pomysł i mógłby pomóc?
    Ulrich Ederlich ED - Overheat i Misfire
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Dawid_Duda napisał:
    Sensor temperatury został wymieniony na nowy, ale zamontowany na rurze na wyjściu z pieca.

Czujnik powinien być w kotle. Jak pompa się wyłączy to czujnik na rurze ma zakłócony pomiar. (brak przepływu)

jaki masz sterownik? On/Off czy ten cyfrowy roomcon?

Najlepiej zrób zdjęcie sterownika pokojowego i tego czujnika na rurce.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za szybką odpowiedź.
    Uwaga o czujniku na rurce brzmi sensownie. Warto to sprawdzić. Tym bardziej że taka czujka nie powinna być droga, jeśli w ogóle jest dostępna na rynku...?
    Obserwuję że czasem zamiast alertu "overheating" blokuje piec tylko "misfire".
    Nie bardzo rozumiem jaki wpływ na tę sytuację mógłby mieć regulator pokojowy. Ale jest cyfrowy, jak poniżej.
    Na zdjęciach również robocze zainstalowanie czujki na rurze na wyjściu z pieca, oraz jej pierwotne miejsce w piecu.
    Ulrich Ederlich ED - Overheat i Misfire Ulrich Ederlich ED - Overheat i Misfire Ulrich Ederlich ED - Overheat i Misfire
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Taki sterownik w tym kotle podłączany jest z reguły tylko na zasilaniu pompy.
    Czyli jak podgrzeje to wyłącza pompę, a palnik ma zagrzać do nastawionej temperatury na kotle.
    np. dla celów CWU
    Zamontuj oryginalny czujnik kotła w miejscu, w którym ma być i wszystko wróci do normy.

Dodano po 4 [minuty]:

Podejrzewam, że możesz mieć czujnik od czegoś innego z całkiem inną charakterystyką.
    Jeżeli pojawia się alarm overheat to oznacza, że w kotle temperatura wody przekroczyła 110*C
  • Poziom 3  
    Piracik, dziękuję za pomoc! Miałeś sporo racji, ale opowiem co się zadziało.
    Nowy czujnik temperatury Ulricha zakupiłem, okazało się że gwint w starym jest 1/2" a nowy ma już 3/4" i tylko takie Ulrich produkuje. W międzyczasie próbowałem odkręcić czujnik od poziomu wody (jest nad czujnikiem temp.) i ten się rozpadł bo wkręcana obudowa jest plastykowa. Jednak z tego pojawił się pomysł wkręcenia czujnika temp. w miejsce czujnika poziomu wody, bo gwinty się zgadzały. Pozostałość po czujniku poziomu wody, przytknąłem do starego czujnika temp. Chyba działa bo nie wyskakuje błąd "sensor" ani "water level".
    Efekt - jest lepiej niż było. Piec reaguje na osiąganą temperaturę pokojową (wyłącza pompę i combusion). Nie dochodzi do overheat. Zatem działa znacznie dłużej. Jednak gdy przestaje chodzić pompa cyrkulacyjna, włącza się "hot water" i co pewien czas piec podgrzewa (combusion), nawet gdy na wężownicy temperatura wody użytkowej jest osiągnięta. Kończy się tym, że po ok. 2-3 godzinach jest "misfire" i trzeba zejść do piwnicy i resetować...
    Czy miałbyś pomysł, z czego to wynika?
  • Pomocny post
    Dawid_Duda napisał:
    Kończy się tym, że po ok. 2-3 godzinach jest "misfire"

Raczej nie jest to bezpośrednio związane z podgrzewaniem wody.
    Musi być jeszcze jakiś problem. np. powietrze w filtrze, brudne lektrody, dysza, czy fotorezystor.

Jeśli chodzi o ten czujnik temperatury to są dostępne 1/2" może nawet częściej niż 3/4.

Proponowałbym doprowadzić do stanu oryginalnego.
    To, że przyłożyłeś czujnik poziomu wody do pozostałości z cz. temp. to po prostu oszukałeś to zabezpieczenie i jak będzie poduszka powietrza to kocioł tego nie wykryje.

W tych sterownikach leciały luty na rezystorze. Duży 5W rezystor ceramiczny.
    inne luty na nim skutkowały losowym pojawianiem się MISFIRE

Lampka HOT WATER informuje, że kocioł jest w trybie podtrzymywania CWU

combusion - wykryto płomień na palniku
  • Poziom 3  
    Po konsultacjach z Panem serwisantem, ustaliliśmy że najpewniej jest to pompa paliwa. Działa głośno, szczególnie przy pierwszym odpaleniu, jest podkręcona na 100% i nie ma możliwości regulacji w górę. Czasem przy próbie odpalenia po dłuższej wersji, wentylator chodzi, pompka wydaje grzechot, po czym występuje misfire.
    Piracik, podpowiesz proszę, czy takową pompę można regenerować, czy w grę wchodzi tylko wymiana na nową?
  • Pomocny post
    Nie spotkaniem się z uszkodzeniem tej pompy.
    Nigdy jej nie wymieniłiałem.
    Pompa głośno pracuje również gdy jest zapowietrzona
  • Poziom 3  
    Poproszę Cię o krótką podpowiedź w kwestii odpowietrzenia pompy. Gdy pompa chodzi, odkręcam pokrętło z lewej strony i upuszczam paliwo przez przezroczystą rureczkę? Następnie sprawdzam, czy pojawiają się tam pęcherzyki powietrza? Czy coś jeszcze można zrobić z pompą?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Tak jak opisałeś. Sprawdź czy pojawia się powietrze w filtrze oleju.
  • Poziom 3  
    Podsumowując historię pieca, jednak ostatni problem to była wina pompki. Kupiłem nową w sklepie internetowym i zamontował to Pan, który na co dzień nie zajmuje się Ulrichami. Sam dźwięk pracy pompki starej i nowej był kompletnie inny - stara terkotała, a nowa delikatnie szumi. Raz jeszcze dziękuję za pomoc i gdyby ktoś potrzebował rady, to z chęcią sam podpowiem.

Dodano po 11 [minuty]:

W pierwszej kolejności kupiłem nowy czujnik temperatury i wymieniłem. Jednak piec wciąż się zawieszał. Kupiłem i wymieniłem pompkę paliwa. To wyeliminowało problem.