Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy

krzyhoo9 01 Gru 2018 20:33 186 11
  • #1 01 Gru 2018 20:33
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Witam. Zakupiłem okazjonalnie panel do subwoofera z głośnikiem. Głośnik jest ok tylko mam problem z panelem gdyż gdy podłączam go do zasilania przechodzi w tryb "pracy" druga dioda na niebiesko i głośnik buczy a po ok 10 sekundach przestaje buczeć i przechodzi w stand by i dioda świeci na czerwono. Gdzie mam szukać problemu?
    Ps. problem jest zarówno z podłączonym głośnikiem i sygnałem jak i bez niego.
    Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy

0 11
  • #2 02 Gru 2018 10:38
    Robmac
    Poziom 7  

Cześć. Zacząłbym od pomiaru zwykłym multimetrem stałego napięcia na wyjściu. Jeśli potrafisz obsługiwać prosty multimetr dasz radę. Jeśli jest tam stałe napięcie pewnie końcówka do wymiany. Może lepsze zdjęcie panela z ustawieniami/regulacją nie za wiele na tych widać. S.W. musi mieć sterowanie włączaniem ze wzmacniacza. Być może dlatego przechodzi w st.by. Ale niepokojące jest to buczenie, zmierz nap. na wyjściu.

0
  • #3 02 Gru 2018 20:42
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Na wyjściu (na głośnik) w momencie jak dioda świeci na niebiesko pokazuje -39V stałego napięcia natomiast po przejściu w stand by schodzi powoli do 0V. czyli końcówki... siedza tam 4 szt toshiby 2sc5200

0
  • #4 02 Gru 2018 21:10
    ciuqu
    Poziom 34  

Na pewno 4 a nie 2 i 2 2sa1943.
    Przełącz miernik na pomiar diod i zmierz tranzystory.

0
  • #5 03 Gru 2018 14:47
    Robmac
    Poziom 7  

Ta, jeszcze 40 pln na tranzystory musisz doliczyć do okazjonalnej transakcji. Pozdro.

0
  • #6 06 Gru 2018 20:02
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Pomierzyłem te toshiby i 2sc5200 wykazują równe parametry w granicach 490/500 natomiast 2sa1943 pokazują zwarcie na wszystkich nóżkach. czy w takim wypadku do wymiany te drugie czy szukać przyczyny gdzie indziej?

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Dokładam jeszcze kilka zdjęć podglądowych

Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy Powered Subwoofer 450W - załącza się i buczy

0
  • #7 06 Gru 2018 20:47
    ciuqu
    Poziom 34  

Uszkodzone tranzystory 2SA, najlepiej wymienić parę razem z 2SC choć z tym parowaniem w sklepach to bywa różnie, ostatnio kupowałem "parkę" w Impelshop i były ok. Sprawdź elementy wokół uszkodzonych tranzystorów jak rezystory i inne mniejsze tranzystory.

0
  • #8 09 Gru 2018 22:25
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Wyjąłem dzisiaj płytkę na której są osadzone tranzystory mocy. Wylutowalem wszystkie 4. Oblecialem miernikiem pozostałe tranzystory i żadne nie wykazały zwarcia jedynie dwa rezystor cementowe obok spalonych 2sa nie pokazały mi nic na mierniku także obstawiam że też do wymiany. poradźcie mi jakiś sklep online gdzie znajdę te wszystkie części

PS. po długich poszukiwaniach w sieci w końcu znalazłem co to za sprzęt. Jest to wzmacniacz i głośnik szwedzkiego XTZ model 99 W10.16 😊

Dodano po 34 [minuty]:

mam problem ze znalezieniem pionowych rezystorow cementowych 0.15ohm. czym mogę je zastąpić lub gdzie takie kupię. osiowe są dostępne bez problemu ale nie starczy mi nóżki żeby je wlutowac 😑

0
  • #9 11 Gru 2018 20:10
    ciuqu
    Poziom 34  

Wszystko kupisz u piekarza. Niestety nie ma parki, parkę kupisz w Impelshop'ie ale nie mają rezystorów.

0
  • #11 11 Gru 2018 21:07
    ciuqu
    Poziom 34  

Zanim zamontujesz tranzystory to wrzuć ich fotkę, jak masz wagę jubilerską albo chociaż jakąś elektroniczną kuchenną to zważ oryginały i te co kupiłeś, bo te skośnookie sku...... nki podrabiają już wszystko. Przed montażem obejrzyj przekładki izolacyjne czy nie mają "przebicia" i nałóż nową pastę termiczną jeśli jest, bo tam chyba masz przekładki takie jakby gumowe one nie wymagają pasty. Po złożeniu zmierz czy tranzystory nie "zwierają" z radiatorem.

0
  • #12 18 Gru 2018 22:04
    krzyhoo9
    Poziom 15  

Po małych zawirowaniach z firmą TME w końcu dostałem rezystory. Wszystko polutowałem, podłączyłem do prądu, włączam, 3 sekundy i buuumm! Wysadziło jakiś mały kondensator 😒 Już nie patrzałem nawet jaki i gdzie po brak mi już dziś chęci...

0