Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik wentylatora do wzmacniacza.

foxik000000 01 Wrz 2005 21:54 3228 7
  • #1 01 Wrz 2005 21:54
    foxik000000
    Poziom 28  

Witam zamówiłem sobie taki wzmacniacz na Hexfetach 400w i mam takie pytanie bo wiem ze radiator w tym wzmacniaczu bardzo sie grzeje i potrzbował bym jakis schemt do sterownika wentylatora i żeby ten układ miał w sobie jakis termistor albo coś takiego bo chiał bym aby to działało tak że jak sie zwieksze temperatuja raditora to sie wetylator szybcie kreci i lepiej chłodzi.Tylko ze nigdzie nie umie znaleść jakiegos takiego schematu i teraz prozba do was ,że jak któś bedzi maił schemat takiego układu to proszę przesłac.
    Z góry pozdrawiam i dziekuje:D

0 7
  • #2 02 Wrz 2005 16:39
    Preskaler
    Poziom 37  

Nie bardzo rozumię po co taki sterownik? Przecież tego rtadiatora nie da się przechłodzić więc może cały czas wentylator pracować ale jeśli chcesz koniecznie dopiero go włączać po przekroczeniu przez radiator (np.) temperatury 40 st. to zasosuj dowolny stabilizator temperatury od akwarium. Tylko trzeba minimalnie zmienić potencjometr ustawiający próg zadziałania bo zwykle w akwariach potrzebna jest regulacja 18 - 25 st. i zmienić styki przekażnika (z rozwierających na zwierające) bo akwarium ma być podgrzewane a radiator chłodzony!

0
  • #3 02 Wrz 2005 17:22
    elektronik8
    Poziom 19  

Ha a po co sie tak bawić , ja kiedyś też tak kombinowalem sobie , lepiej kupic w sklepie elektronicznym włącznik termiczny na ileś tam C a jak nie to wyłącznik i dodać jeden tranzystor i już mamy:D

0
  • #4 02 Wrz 2005 17:33
    foxik000000
    Poziom 28  

Ja potrzebuje ten układ niepoto zeby sie tam bawic.Chodzi mi o to ,że wentylator bedzie dość duży i chodzi mi o to żeby porostu jak bede cicho słuchał muzy to po co mam słyszeć wentylator wiec potrzebuje jakiś układ:D

0
  • Pomocny post
    #5 02 Wrz 2005 18:18
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Polecam prościutkie rozwiązanie na LM317 (najprostsza aplikacja). Cały trik polega na tym, że tak dobiera się termistor aby przy chłodnym radiatorze wentylator obracał się powoli, a wraz ze wzrostem temperatury jego prędkość rośnie. Poniżej znajduje się schemat. Rezystancje termistora dobiera się w zależności od napięcia zasilającego LM317. Może to być między 500Ohm-1.5kOhm. Zobacz do noty aplikacyjnej LM317. Głównie chodzi o to żeby rezystancja termistora była tak dobrana,że przy chłodnym radiatorze wentylator miał niewielką prędkość. Powodzenia.

0
  • #6 02 Wrz 2005 20:15
    foxik000000
    Poziom 28  

Dzieki Faces o to mi właśnie chcodziło:D a nie jakieś strowniki do akwarium:|

0
  • #7 05 Wrz 2005 10:16
    Lech24
    Poziom 13  

ja wykonałem układ spełniającą ta funkce na wzmacniaczu operacyjnym wzasadzie to na dwuch gdyż posiadał również funkcje wyłączenia wzmacniacza przy przegrzaniu ponieważ moja końcówa mocy niema wbudowanego zabezpieczenia termicznego użyłem wzmacniaczy operacyjnych jako komparatory które porównywały napiecie z dzielnika w skład którego wchodził termistor oraz napiecie z potencjometru precyzyjnego co dało mi płynne strojenie tęperatury włączenia i wyłączenia wentylatora

0
  • #8 05 Wrz 2005 21:58
    poqraka
    Poziom 17  

Hej,
    myślałem nad układem (widziałem jego działanie przy naprawie miniwieży Techniks) w którym oprócz termistora jest układ reagujący na poziom basów, po prostu wentylator - dopóki radiator jest letni zmienia obroty w takt muzyki (głośna muzyka maskuje hałas wywołany przepływem powietrza), a jednocześnie radiator jest schładzany zanim jego temperatura wzrośnie, dodatkowo okazało się, że jeśli wentylator nie będzie podłączony (wyjęta wtyczka), to procesor sterujący zgłasza awarię (F- coś tam),
    pozdro

0
  Szukaj w 5mln produktów