Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie pieca Vitodens 050

02 Dec 2018 00:01 2892 4
  • Level 15  
    Witam.
    Kupiłem mieszkanie developerskie, powierzchnia ~80m2. 3 sypialnie, salon, wiatrołap. W sypialniach mam ogrzewanie ścienne, reszta podłogówka (około 40m2).

Temperatura grzania na piecu ustawiona na 32°C, temp wody na 50°C.
    Nie posiadam żadnych zewnętrznych regulatorów, temperaturę ustawiam manualnie na piecu. Mieszkanie docieplone wydaje mi się, że dobrze (porotherm 25 + styropian 15) okna trzyszybowe, niestety nie znam parametrów poszczególnych materiałów użytych do ocieplenia mieszkania.

Przy -5°C na zewnątrz temperatura jaka utrzymuję się w lokalu to około 20,5°C jak dla mnie dość komfortowa, ustawienia pieca były wprowadzane przez serwisanta.

Czy możecie w miarę możliwości przy danych podanych przeze mnie podpowiedzieć czy te ustawienia nie zrujnują mnie w raz z 1 rachunkiem?
    Czy do tego pieca jest możliwość założenia jakiegoś sensownego regulatora temp bezprzewodowego, chodzi mi aby piec utrzymywał w pomieszczeniu temp która ustawie?
    Z góry dziękuję.
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 27  
    Link

Ostatnie strony instrukcji

3 minuty mi zajęło.

Z racji tego że masz głównie podłogówkę, czyli dość bezwładny system grzania, przydałby się sterownik pokojowy (aby kocioł miał informację czy jest potrzeba dalej grzać) ale jednoznacznie czujnik zewnętrzny aby zamiast sterować temperaturą kotła stałotemeraturowo, aby reagował on również na temperaturę na zewnątrz.

Czyli połączenie programatora tygodniowego z czujnikiem zewnętrznym.

Od razu napiszę, że czeka cię sporo zabawy z ustawianiem krzywej grzewczej czy punktu startowego, aby dobrać ją do specyfiki budynku. A i tak racji bezwładności podłogówki, będą trafiały się okresy trochę chłodniejsze w mieszkaniu i trochę za gorące. Brak czujnika zewnętrznego przy podłogówce, czyli regulacja stałotemeraturowa zamiast pogodowej, to znowu wizyty co jakiś czas przy piecu i ręczne podnoszenie lub obniżanie temperatury CO jak pogoda się zmieni.

Niestety, wszystkie programatory dedykowane do tego kotła to tylko programatory dwustanowe (tzw on off). Dobre do grzejników, niekoniecznie do podłogówki, stad spodziewane przeze mnie okresy cieplejsze i chłodniejsze w mieszkaniu i zabawa z ustawieniami.

Myślę, że regulator Vitotrol 100, typ UTDB-RF2 plus czujnik zewnętrzny

20,5 stopnia w mieszkaniu to temperatura w sam raz, ruina mogłaby by być przy 25 u ciepłolubnych. Czy mieszkanie nad/pod tobą jest zamieszkałe i ogrzewane?

Co do pierwszego rachunku, jeśli rozgrzewasz dopiero mieszkanie i dosuszasz, to pierwszy rachunek może być srogi, później spadnie.

Z drugiej strony cena programatora radiowego Vitotrol 100, typ UTDB-RF2 jest kosmiczna. Po pierwsze, zastanowiłbym się czy potrzebne ci sterowanie radiowe, a po drugie, czy nie lepiej zastąpić ten programator (który wcale nie jest bogaty) innym, np jakimś eurosterem.
  • Level 15  
    Z gory dziekuje za twoj czas, mieszkanie nad moim jest ogrzewane rowniez gazem u sasiada podlogowka na calej powierzchni. Mieszkanie mam dosc wysokie 2,90. Wlasnie bylem na zewnatrz sprawdzilem zuzycie gazu, piec jest uruchomiony 9 dni zuzycie to 54m3
  • Level 27  
    Wynik nie jest zły, ja na wysokim parterze prawie bez ocieplenia na 67m (tylko jedna z 3 ścian zewnętrznych jest ocieplona) mam przy obecnych temperaturach około 0 stopni spalanie średnio 5-5,5m3.
  • Level 15  
    Ok po długim czasie testów mam wyniki.

Poszedłem po taniości:

Regulator euroster-2006

Temperatura na piecu 34C

Strefa nocna temp ustawiona na 19,8C w godzinach 22-14
    Strefa dzień temp ustawiona na 20,8C w godzinach 14-22

Zużycie gazu na dobę 3,8m3

Może komuś się przyda.