Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór przekładni 20 tys rmp

02 Gru 2018 00:53 360 6
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

Zwracam się do was o pomoc z doborem przekładni.
    Mianowicie szukam silnika elektrycznego oraz przekładni do napędu wirówki przemysłowej, której prędkość wirowania wynosi 20000 obr/min przy mocy 4,5 kW.

Szukałem w różnych katalogach przekładni planetarnych ale niestety nie znalazłem żadnej która wytrzymałaby taką prędkość obrotową.

Bardzo bym prosił o jakąś wskazówkę, radę a może to nie chodzi o przekładnie planetarna tylko o jakiś jeszcze inny typ ?
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Jeszcze lepiej pas wieloklinowy tak do 10 000 obr/min. a do naprawdę dużych prędkości pasy płaskie - takie stosuje się często np we wrzecionach szlifierskich.
  • Poziom 2  
    Wracając jeszcze do tematu
    skupiłem się na przekładniach pasowych dokonałem też kilka podstawowych obliczeń

n2 = 20 000 obr/min daje nam prędkość kątową równą
    ω2 = 2pi*n2 / 60 = 2093 rad/s

n1 = 2 800 obr/min ( wybrałem wstępnie silnik 3 fazowy )
    ω1 = 293 rad/s

Następnie korzystając ze wzory i = d2/d1 = ω1/ω2

i = 293 rad/s / 2093 rad/s = 0,14

Jako średnice koła napędzanego przyjąłem d2 = 63 mm

i = d2/d1 -> d1 = 63mm / 0,14 = 450 mm

Korzystając z katalogu ( link poniżej wybrałem przekładnie )
    https://www.technical.pl/assets/files/Technic...-pasowe/SPZ-kola-pasowe-klinowe-pod-taper.pdf

Idąc za ciosem postanowiłem obliczyć również jaki moment / moc będzie potrzebował silnik aby napędzać cały układ

M2 ( moment wirówki przemysłowej ) = 9550 * 4,5 kW / 20000 obr/min = 2,148 Nm

M1*ω1 * sprawność przekładni = M2 * ω2
    gdzie sprawność przekładni pasowej wynosi około 94- 96%

ω2 = 7,14 ω1

M1 = M2 *7,14 ω1/ 0,95 *ω1 = 16,45 Nm

Bardzo bym prosił o powiedzenie czy moje obliczenia są poprawne i czy najważniejsze przekładnia jest dobrze dobrana.
    Dziękuję również za odpowiedzi udzielone wyżej
  • Poziom 2  
    Krzysztof tego nie muszę liczyć, mam w danych tylko moc i prędkość obrotową moje zadanie to dobór przekładni, silnik i później falownik dobrać.