Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia fotowoltaiczna "za 1500 zł"

22 Lut 2019 23:27 25560 533
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    słonecznypower
    Poziom 13  
    wiesz co Ty nie jesteś zły chłop , ale ty naprawdę nie rozumiesz co się do Ciebie pisze i przez to jesteś męczący jak hemoroidy (nie mam , słyszałem) i uparty jak stado baranów.
    To że oddałem aku na złom po pól roku ze stratą ponad 100zł nie znaczy że ja straciłem na sprawności aku tylko na cenie kupna/sprzedaży.
    kupiłem złom i sprzedałem złom, przestań kombinować i dorabiać ideologi do prostego tematu i swini uszy.
    Szrot to jest szrot, czasem kupisz lepsze ,czasem gorsze , ale zrozum że akumulator jak jest w kondycji dorożkarskiego konia tuż przed zejściem to poza tym że jest strata na przetwarzaniu i akumulowaniu energi to jeszcze jest strata na tym że pompujesz, pompojesz, pompujesz, popujesz i pompujesz i jescze raz pompujesz a odbierasz tylko raz.
    jeszcze raz napiszę to proste porównanie ; stary akumulator to jest jak rybki w akwarium, ile nie rzucisz to wszystko zeżrą ale w końcu pękną i spadają na dno akwarium; utopia...
    przerobiłem to bo też kombinuję w życiu więcej niż przeciętny kowalski .
    i żaden desulfator nie pomoże bo to trzeba przetopić i zbudować od nowa bo jest zasiarczone . TYLE W TEMACIE STARYCH ZGNITYCH AKUMULATORÓW !
    a widzę że nie opierasz się na doświadczeniu tylko teoretyzujesz i bujasz w obłokach i masz nadzieję że osiągniesz coś lepszego niż wszyscy przed Tobą. Daleka droga....

ale wogóle co Ty mi tu wyjeżdżasz z akumulatorami ? pogięło Cię ?, przecież czegoś takiego w Twojej hybrydzie nie ma :D
    to samo z kolegami ; na forum nie ma kolegów tylko znajome nicki :D
    PS.piszesz z Rybnika czy z Międzybrodzia , czy z innej placówki ? Kto ci dał lapka i net ? :D
  • Relpol przekaźniki
    słonecznypower
    Poziom 13  
    pkorol napisał:
    noja102 napisał:
    Nie zrobisz se paneli na kolanie

A masz rozwijaj się. i wiec, że Polak nie jedno potrafi!
    https://www.youtube.com/watch?v=icW9rzDDKMs

Nie wiem jak Ty ,ale zbudowałem jeden taki panel kilka lat temu na ogniwach boscha 150x150mm. Drugi raz bym tego nie popełnił . Syzyfowa robota , a najgorsze że trzeba się obchodzić jak z jajkiem . Zbyt mocne przyciśniecie lutownicy powoduje pękanie. Wszystko można tylko po co? Zostawmy to małym chińskim rączkom :D
    Leon444
    Poziom 21  
    Szczególnie ze Chińczycy produkują najlepsze panele, oczywiście nie wszyscy.
    Yingli czy SunTech są jakościowo niedoścignieni przez resztę świata.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Leon444
    Poziom 21  
    pkorol napisał:
    Zdecydowanie witam wszystkich zainteresowanych tematem!
    Kolejny sukces odchaczony! Kryzys wywołany nadprodukcją zażegnany!
    Nareszcie mogę zakupić kolejną paletę paneli. Obydwie grzałki połknęli cała dzisiejszą produkcję 2kWh. Polak potrafi!

Coś strasznie kiepsko Ci produkuje ta Twoja instalacja z 1,8kW wyciągnąłeś dziś tylko 2kWh? Ja z 5kW paneli na inwerterach dziś miałem w sumie ponad 20kWh, chyba „MPPT” coś kiepsko chodzi 🤣😅
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Leon444
    Poziom 21  
    Daj spokój, Twój uzysk dzienny mówi sam za siebie.
    Już wcześniej miałem Ci napisać, ze jak wrzucales uzysku dzienne to ja przy powiedzmy 3 x większej instalacji mam 10krotnie więcej od Ciebie.
    Cudów nie ma jeśli mój inwerter ma 98% sprawności a firma dochodziła do tego efektu przez 30lat conajmniej (SMA) No to sorry, gdzie Ty z tymi zasilaczami led jesteś- w lesie...
    Jak jesteś taki skory płacić to kup używany inwerter i sam sprawdź a nie bzdury opowiadasz, taki jesteś ciekawy i poznawczy a takiej podstawy nie wykonałeś jak porównanie swojego „dzieła” z inżynierami i mądrymi głowami które się tym dziesiątki lat już zajmują. To tylko świadczy o tym, ze popłynąłeś ale teraz jak każdy Polak nie możesz się przyznać do błędu tylko brniesz dalej...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    słonecznypower
    Poziom 13  
    Leon444 napisał:
    Daj spokój, Twój uzysk dzienny mówi sam za siebie.
    Już wcześniej miałem Ci napisać, ze jak wrzucales uzysku dzienne to ja przy powiedzmy 3 x większej instalacji mam 10krotnie więcej od Ciebie.
    Cudów nie ma jeśli mój inwerter ma 98% sprawności a firma dochodziła do tego efektu przez 30lat conajmniej (SMA) No to sorry, gdzie Ty z tymi zasilaczami led jesteś- w lesie...
    Jak jesteś taki skory płacić to kup używany inwerter i sam sprawdź a nie bzdury opowiadasz, taki jesteś ciekawy i poznawczy a takiej podstawy nie wykonałeś jak porównanie swojego „dzieła” z inżynierami i mądrymi głowami które się tym dziesiątki lat już zajmują. To tylko świadczy o tym, ze popłynąłeś ale teraz jak każdy Polak nie możesz się przyznać do błędu tylko brniesz dalej...

Z tego co kojarzę autor tematu ma 40szt gs50, ale skierowane na południe powinny zrobić więcej niż 2kwh .
    Ja również miałem wczoraj 2kwh ,przy 36szt gs50 ,ale po pierwsze mam je skierowane na wschód i zachód na altanie więc słońce o tej porze roku tylko się po nich ślizga , a po drugie o tej porze roku w godzinach około południowych dom mi częściowo przyciemnia instalację.
    Na obu połaciach mam jeszcze miejsce na 28paneli które kupię do lata i tyle w temacie gs 50 które nieświadomie kupiłem 3 lata temu ,a nie wyrzucę ich tymbardziej że mam z nich wykonany szczelny dach z systemem rynienek odpływowych między panelami.
    Pużniej kupuję drugi inwerter i jakieś panele mono lub poli na dach domu i na konstrukcję w ogrodzie.
    awo
    Poziom 10  
    słonecznypower napisał:
    tymbardziej że mam z nich wykonany szczelny dach z systemem rynienek odpływowych między panelami.

Możesz pokazać i opisać jak to jest zrobione że jest szczelne w lato i zimę?
    Leon444
    Poziom 21  
    Minus musi być tego chyba taki ze masz niezła „patelnie” pod tymi panelami w lecie?
    słonecznypower
    Poziom 13  
    Nie wiem czy to dozwolone ale wklejam link do mojego albumu https://photos.app.goo.gl/M7hUSaAraR2BeMB4A
    Konstrukcja nie jest skończona , docelowo od wewnątrz planuję powkładać między krokwiami steropian i zabudować boazerią. myślę również o ułożeniu cienkich rurek w celu wykonania solara do ciepłej wody.
    teraz mam 6 rzędów po 6 szt , docelowo będzie 8x8 czyli po 4stringi na połać o napieciu prawie 500V połacie mam odseparowane diodami 10A
    Panele w pionie są układane na zakładkę około12mm (tyle ma przeżroczysta obwódka paneli) i spad jest na tyle duży że nawet bez kleju jest to szczelne.
    między panelami mam ceowniki 60x30mm do regipsu ocynkowane fabrycznie i również malowane antykorozyjnie rozgięte na tyle że zachodzą od dołu pod panele na około 40mm , po za tym 10 godzin przed montażem na bocznych krawędziach każdego panela od dołu dawałem strużkę silikonu jako "odkapywacz" ewentualnych zawianych dalej kropel wody.
    panele razem z rynienkami są zamocowane do stalowych profili 30x30x1,5mm malowanych antykorozyjnie w srodku i na zewnątrz.
    całość przykręcona na drewno konstrukcyjne.
    Kominek widoczny w kalenicy to odpowietrzenie zbiornika z przydomowej oczyszczalni , który jeszcze nie jest podłączony .
    XS 3200 działa od dwóch tygodni , ale niestety słońca jak na lekarstwo , pozatym tak jak pisałem dom mi częściowo zacienia instalację między 11 a 14 ale myslę że do końca lutego powinno już nie być cienia.
    Panele są na tyle wysoko że nie ma to wpływu na temperaturę pod altaną na dole, góra na razie jest nieużytkowa :D
    Leon444
    Poziom 21  
    słonecznypower napisał:
    Nie wiem czy to dozwolone ale wklejam link do mojego albumu https://photos.app.goo.gl/M7hUSaAraR2BeMB4A
    Konstrukcja nie jest skończona , docelowo od wewnątrz planuję powkładać między krokwiami steropian i zabudować boazerią. myślę również o ułożeniu cienkich rurek w celu wykonania solara do ciepłej wody.
    teraz mam 6 rzędów po 6 szt , docelowo będzie 8x8 czyli po 4stringi na połać o napieciu prawie 500V połacie mam odseparowane diodami 10A
    Panele w pionie są układane na zakładkę około12mm (tyle ma przeżroczysta obwódka paneli) i spad jest na tyle duży że nawet bez kleju jest to szczelne.
    między panelami mam ceowniki 60x30mm do regipsu ocynkowane fabrycznie i również malowane antykorozyjnie rozgięte na tyle że zachodzą od dołu pod panele na około 40mm , po za tym 10 godzin przed montażem na bocznych krawędziach każdego panela od dołu dawałem strużkę silikonu jako "odkapywacz" ewentualnych zawianych dalej kropel wody.
    panele razem z rynienkami są zamocowane do stalowych profili 30x30x1,5mm malowanych antykorozyjnie w srodku i na zewnątrz.
    całość przykręcona na drewno konstrukcyjne.
    Kominek widoczny w kalenicy to odpowietrzenie zbiornika z przydomowej oczyszczalni , który jeszcze nie jest podłączony .
    XS 3200 działa od dwóch tygodni , ale niestety słońca jak na lekarstwo , pozatym tak jak pisałem dom mi częściowo zacienia instalację między 11 a 14 ale myslę że do końca lutego powinno już nie być cienia.
    Panele są na tyle wysoko że nie ma to wpływu na temperaturę pod altaną na dole, góra na razie jest nieużytkowa :D

Super to wyglada, wykonanie rewelacja, szacun.
    Jeśli mogę coś dodać to styropian nie dawaj do panela tylko zostaw z 5cm przerwy i od dołu (tego dachu paneli) i u góry zostaw otwartą przestrzeń aby powietrze mogło grawitacyjnie chłodzić panele...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    AdamK.
    Poziom 14  
    Leon444 napisał:
    noja102 napisał:
    Elektrownie nie kupują, przechowują ze stratą na naszą niekorzyść 80/20%. Z naszą stratą 20% oczywiście

Strata?
    Ja uważam że jest to uczciwa opłata za przechowywanie naszej energii w sieci, ktoś musi w końcu utrzymać całą infrastrukturę i zapewniać nieprzerwanie dostawy energii.
    Znajdź mi wydajniejszy akumulator od 80% to cofnę swoje słowa :)

Te 20 % to jest tylko z punktu widzenia użytkownika, który jest dodatkowo złapany w kleszcze i nie może swobodnie sterować zużyciem, bo jeśli to zużycie zmniejszy lub przesadzi z mocą instalacji, to straci dużo więcej np. 40-50%.

Z punktu widzenia dostawcy zyski są dużo większe, bo on komuś te 20% energii sprzeda , czyli albo nam albo komuś w okolicy. Nie kupuje tej energii po 28 gr i nie przesyła jej przez całą Polskę co kosztuje drugie tyle,
    Załóżmy że ma rentowność na przesyle czyli od swojej działalności, na poziomie 10% czyli ma zysk 2.5 gr i to tylko wtedy gdy nie inwestuje w unowocześnianie sieci.
    Czyli już na naszej 1 kWh zarabia 20 razy więcej gdyby ją kupił na giełdzie i przesłał.
    Ma nawet więcej bo energia krąży lokalnie i nie jest tracona na przesyle ale powiedzmy te straty już wliczyliśmy wczesnej w koszt przesyłu.

Ale są i inne zyski.Elektrownia oszczędza bo ma zielone certyfikaty czyli nie płaci podatku od smogu.
    Rząd oszczędza, bo nie ma kar za niewywiązanie się z limitów energii odnawialnej, a jak rząd oszczędza to może dofinansować energetykę. Elektrownia musi dokonywać modernizacji aby nadążyć za wzrastającym popytem, więc jeśli ma prosumentów to wolniej inwestuje czyli ma dłuższą amortyzacje i wyższy stosunek zysków do kosztów.
    Od strony hydroenergetyki, która jest swoistym bankiem energii to w lecie brakuje wody do nawadniania pól oraz wody pitnej, a solary właśnie latem są najsprawniejsze.
    Zmienia zdaje się sposób sposób konsumpcji energii bo gdy społeczeństwo się bogaci to zwiększa się udział klimatyzacji.
    Czy energia latem i zimą kosztuje tyle samo? Prąd produkuje się w kogeneracji tzn., że latem połowa energii się marnuje, bo nie ma komu sprzedać ciepła odpadowego.Z tego powodu jest to też termin na remonty bloków.Tu mi brakuje wiedzy na temat rezerwy mocy więc tylko teoretyzuję.Prognozy nasłonecznienia na następny dzień są precyzyjne więc można zaplanować ilość "elektrowni na pełnym biegu".

Są też korzyści od strony operatora albowiem wiemy, że nasze sieci przesyłowe potrzebują kilkudziesięciu miliardów, bo w większości są przestarzałe.Czyli nie tylko operator zyskuje na stratach prądu na przesyle ale jego sieci przesyłowe służą bardziej do równoważenia zużycia między osiedlami niż do zasilania, czyli stają się odciążone i znów okres amortyzacji się wydłuża.

Pisanie, że ktoś musi utrzymywać całą infrastrukturę i zapewniać nieprzerwane dostawy energii jest nie na miejscu, bo to tak jakbyśmy chwalili kogoś, że zapewnia sobie narzędzia do zarabiania, które i tak musi mieć jak nie będzie PV.
    Czy z powodu PV musi tę infrastrukturę rozbudowywać czy wręcz odwrotnie?
    Energetyka dostaje nowe mozliwości np. może zdalnie wyłączać odbiorców.
    Dotąd mogla tylko odłączać zakłady pracy ale zapewne te firmy, które się na to godziły dostawały ulgi w opłatach za prąd.Tymczasem lokalne wytwarzanie prądu otwiera możliwości takie jak banki energii u klienta, magazynowanie nadwyżek w bojlerach, piece akumulacyjne i pompy ciepła co oznacza możliwość wyłączenia na pewien czas bo budynek jest akumulatorem ciepła na kilka godzin.Następnie ładowarki samochodów elektrycznych. Zatem bezpieczeństwo sieci wg mnie wzrasta, bo dostawca może sterować poborem, a to jest bezcenne.

Prosumenci powinni być tu hołubieni,bo wiemy, że rząd będzie wyłączać wiatraki na lądzie a budować będzie farmy na Bałtyku, co rodzi problemy z przesyłem na uprzemysłowione południe Polski.
    Zatem coraz więcej osób będzie zwiększać pobór prądu np. przechodzić na ogrzewanie elektryczne (czy pompy ciepła )co wymaga około 15 kWp więc haracz dla energetyki wyniesie już nie 20% a 30%.
    Pomijam tu straty energii związane z wpompowaniem jej do sieci bo dziś widziałem filmik że ktoś miał dwa falowniki, które znaczenie podniosły napięcie do ok.260V aby tę sporą moc wcisnąć do sieci. Pomijam już sprawdzanie czy sieć w budynku nie była za słabam ale takich drobnych strat może być więcej.

Zatem od strony Energetyki zyski łączne mogą być dużo dużo większe niż 20-30% i strzelę że zarabiają 40-60% .
    Ale to nie wszystko, bo nikt nie policzył ile osób odda im prąd za darmo.
    Jeśli ja będę zalegał z opłatami to ściągną ze mnie z odsetkami po 5 latach.
    Dlaczego magazynują energię tylko pół roku skoro nie chcą jej kupić nawet za pół ceny?
    Projektując zwrot instalacji w długim czasie nie mogę przewidzieć kiedy wyjadę, kiedy się pochoruję itd .
    Energetyka zawsze na nas zarobi starając się ominąć przepisy.
    Wiadomom że rżną nas nie tylko na bilansowaniu międzyfazowym i zawsze coś nowego mogą przeforsować. Prosument z inwestycji się nie wycofa, a jest narażony przez 20-25 lat na wiele zmian prawnych..

Zatem zysk roczny 20-30% w skali roku jest niezłym biznesem dla energetyki wręcz rekordowym w świecie biznesu, a gdyby policzyć wszelkie zyski to graniczyłoby to z lichwą.
    Nie krytykuję systemu prosumenckiego, ale powinien być bardziej elastyczny.
    Obecny przypomina uzależnienie od prądu jak przez dealera, bo jak zużyjemy na bieżąco 30-40% to ciągniemy do 80% czy potrzebujemy czy nie, bo inaczej oddamy za darmo.Nie zachęca to do oszczędzania.Energetyka zyskuje stałych odbiorców i stałych darmowych producentów.Im bardziej nam się wyda ten system korzystny, to tym bardziej jesteśmy uzależnieni i złapani w pułapkę na 25 lat.Całe ryzyko nowej technologii np. awaryjność spada na nas.Stracony teren , ochrona przed kradzieżami, klęski żywiołowe,napędzanie rynku producentów i instalatorów czyli dawanie pracy i podatków dla państwa. Tak naprawdę wszyscy korzystają a najmniej prosument, który gdy wyjedzie to albo go okradną złodzieje albo operator.Technologia potaniała do ok 200$ za kWp czyli amortyzacja w rok (samych paneli). Czyli już dziś można by zmienić technologię dociepleń ścian i pokryć dachowych, za pomocą przepisów nakazujących montaż aby za jednym montażem mieć już PV.Już dziś przepisy o sadzaniu drzew, zasłanianiu sąsiednim budynkiem czy stawianiu słupów zacieniających, mogłyby uwzględniać przyszłościowy montaż PV.
    Tymczasem państwo i energetyka chcą zarobić, więc wszystko się opóźni o wiele lat.Wolą dopłacać do aut elektrycznych itd niż stworzyć rynek PV na 5 mln instalacji.

Wobec powyższego traci sens traktowanie energetyki jako akumulatora, bo prosument jest najtańszym sprzedawcą prądu a energetyka daje tylko patent aby kable przestały przewodzić tylko w jedną stronę.Zgodnie z prawem
    Kirchoffa puszczenie prądu w obie strony znosi straty w kablach czyli kable mogą być kilka razy cieńsze.
    A gdyby radiowo przesyłać sygnał częstotliwości do falowników to PV byłaby receptą na klęski żywiołowe.Oczywiscie dopóki nie będzie klęski nikt o tym nawet nie pomyśli, a standard wprowadzą jak już będą miliony falowników pracujących tylko on-grid.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    słonecznypower
    Poziom 13  
    No to powiem Ci kolego że faktycznie słabo robią te zasilacze tym bardziej że masz 40 paneli skierowanych na południe.
    Ja mam 36 paneli na wschód-zachód z czego dwa popękane(do wymiany) i słońce nisko dom mi przycienia a miałem dziś 2,2kw , a o tej porze roku południe w przeciwieństwie do konfiguracjiu wschód-zachód to jakby przyrównywać wydajność włomowiertarki podłączonej do gniazdka z taką co dłubiesz nią bez napięcia.
    Notabene kilka drzew muszę skrócić na około placu bo są za wysokie...
    Te nasze gs50 to generalnie jest cienizna ale na południe na otwartym terenie powinny dawać dużo więcej tylko że nie na zasilaczach. Głową muru nie przebijesz i nawet polak tego nie potrafi i nie mówię o regipsie tylko o murze :D
    kot7781
    Poziom 6  
    Witam też mam w planach coś kiedyś zrobić i tak czytam podobne tematy moja rada te wszystkie stare i tanie akumulatory to nie do końca są do tego dobre bo prąd ładowania strony musi być odpowiedni i odpowiednio go trzeba magazynowac stary akumulator będzie pobierał obciąża panele ale gdy trzeba oddać on mało go odda bo go nie ma jeżdżę na wózku inwalidzkim to na temat eksploatacji akumulatorów coś wiem akumulatory żelowe to jedne z najlepszych akumulatorów nadających się do magazynowania prądu rozbieralem kwasów stare to tanich marek to badziew masa czynna ołów gabczasty z płyt się wyplukuje osiada na spodzie celi i robi małe zwarcie policzyć wszystkie cele i te małe zwarcie to daje potworne obciążenia dla paneli bo pracują a pożytku z tego nie ma nowy lub używany dobry akumulator żelowy o dużej pojemności jest dwa razy ciężejszy gabarytowo taki sam jak kwasówy mokry jest w stanie gromadzić prąd na zapas te stare to tylko na zlomie ich miejsce bo na ich są straty
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    3301
    Poziom 23  
    Myślę że coś mylisz, zużycie na dobę to raczej 5000-10000Wh inaczej 5-10kWh a żeby korzystać z odbiorników typu pralka,zmywarka, czajnik to taki inwerter będzie potrzebny