Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia fotowoltaiczna "za 1500 zł"

28 Feb 2019 09:25 35184 533
Przewód Toplex
    słonecznypower
    Level 14  
    pkorol Ty wogóle używasz energię ? 300-500wh to mi ciągną na czuwaniu wszystkie urządzenia w domu.
    Normalne zużycie u mnie w zimie to jest na poziomie 8-12kwh , w lato 4-7kwh i to bez grzania wody prądem.
    piekarnik , lodówka z kostkarką , zmywarka , pralka , sanditch, expres ciśnieniowy, komputer stacjonarny u syna + mój lapek, mikrofala, telewizory i wiele innych to są na codzień uzywane sprzęty
    3tyś kwh rocznie i to chyba każdy w domu posiada takie sprzęty.
  • Przewód Toplex
    User removed account
    User removed account  
  • Przewód Toplex
    User removed account
    User removed account  
    gaz4
    Level 33  
    słonecznypower wrote:
    czajnika elektrycznego nie używam od kilku lat, od grzania wrzątku mam czajnik na kuchence gazowej.

Przepłacasz. Jeżeli dobrze pamietam używasz gazu butlowego więc gotowanie na kochence gazowej kosztuje ok. 1 zł/kWh "w czajniku na gazie" przy ok. 70 gr/kWh w elektrycznym. W dodatku elektryczny jest wygodniejszy w użyciu.
    User removed account
    User removed account  
    słonecznypower
    Level 14  
    gaz4 wrote:
    słonecznypower wrote:
    czajnika elektrycznego nie używam od kilku lat, od grzania wrzątku mam czajnik na kuchence gazowej.

Przepłacasz. Jeżeli dobrze pamietam używasz gazu butlowego więc gotowanie na kochence gazowej kosztuje ok. 1 zł/kWh "w czajniku na gazie" przy ok. 70 gr/kWh w elektrycznym. W dodatku elektryczny jest wygodniejszy w użyciu.

Każdy robi to co lubi :D a butli w kuchni na rok idzie mi max 4 szt przy 3 osobowej rodzinie.

pkorol
    To że masz ciągłe zużycie 300-500W to nie znaczy że chwilowego nie możesz mieć 3-5kW.
    Ale widzę że zaczynasz podchodzić do ofgrida tak jak ja od dawna , korzystam ze słońca jak jest ,a nie akumuluje go więc dlatego mam tylko 120ah i własnie te 300-700W wydajności w zupełności wystarczy i z tego miałem w zeszłym roku 500kwh ,tylko że wtedy trzeba mieć tak jak u mnie automatykę do bezprzerwowego przełączania , a nie przełączacza na dwóch nogach :D
    User removed account
    User removed account  
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak Wam leci? Koszty instalacji "elektrowni" spadły czy znowu rosną?
    User removed account
    User removed account  
    gaz4
    Level 33  
    słonecznypower wrote:
    gaz4 wrote:
    słonecznypower wrote:

Każdy robi to co lubi :D a butli w kuchni na rok idzie mi max 4 szt przy 3 osobowej rodzinie.

Wiem, że de gustibus non disputandum est ale zawsze ciekawiło mnie co przemawia za gotowaniem wody na gazie. Nawet gdy gotowałem na gazie z butli nigdy tego nie robiłem bo to skrajnie niewygodne. Na dodatek spalany gaz poza specyficznym zapaszkiem daje dodatkową porcję pary wodnej w kuchni. Tylko krótki okres żaka mieszkajacego na stancji zmusił mnie do tej pracochłonnej metody. Czajnik elektryczny pstrykam i nie muszę pilnować bo sam się wyłączy. Na dodatek w ok. 90% przypadków zrobi to taniej niż na gazie, ok. 10% to użytkownicy gazowej taryfy W3 oraz mający wysokie zużycie w W2.
    retrofood
    gaz4 wrote:
    Na dodatek spalany gaz poza specyficznym zapaszkiem daje dodatkową porcję pary wodnej w kuchni.
    To akuratnie jest zaletą. Znaczy para, nie zapaszek. Przesuszone powietrze to mniej zdrowia, a wcale nie tak prosto je nawilżyć. Nawet w kuchni. Oczywiście zimą.
    słonecznypower
    Level 14  
    Może elektryczny czajnik i jest wygodny , ale że jakoś tak w kuchni zawsze żona rządzi to po modernizacji kuchni 5 lat temu( elektryczny piekarnik , zamiast gazowego, mikrofala zamiast jej brak , zmywarka zamiast jej brak ,expres ciśnieniowy zamiast jego brak , lodówka z kostkarką zamiast zwykłej itd itp) żona sama wyszła z taką propozycją, i mimo że nie jestem pantoflarzem i mimo że to ja płacę rachunki na utrzymanie domu to przystałem na tą propozycje.
    Niemniej w związku z planowaną rozbudową instalacji możliwe że w kuchni znów zagości elektryczny czajnik, co być może przełoży się na max trzy butle gazu na rok zamiast czterech,i tu już nie chodzi o finanse bo to jest kwestia mieć lub nie mieć 50zł w skali roku.
    Rozważałem podłączenie gazu ziemnego do domu ,ale wychodzi na to że długofalowo fotowoltaika jest tańsza tym bardziej ,że z rynku wtórnego i z własnym wkładem pracy a nie przepłacanie za firmę , ponieważ projekt i roboty ziemne pochłonęły by kupę kasy ; daleko nie mam ale trzeba zrobić przekop pod drogą ,a tak pi x drzwi to koszt dobrych kilku kilowatów paneli więc wolę to niż inwestycję w wieczne opłaty.
    Zdecydowanie bardziej wolę zainwestować w niezależność abonamentową ponieważ z założenia uciekam od stałych opłat.
    Woda kosztuje mnie tylko tyle co zużyje hydrofor prądu , ścieki 100ZŁ/rok., smieci chyba jak każdy około 350zł 3 osoby/rok, hipoteki nie spłacam więc jestem w miarę szczęśliwym człowiekiem poza tym co mi żona nerwów zepsuje :D
    User removed account
    User removed account  
    retrofood
    Zlecę Ci przygotowanie tegorocznej choinki. Przy układaniu anielskich włosów Twój talent rozwinie się w pełni.
    gaz4
    Level 33  
    Też uważam, że bardziej opłaca się zainwestować w niezależność niż skazać na wieczne opłaty. Koszt przyłącza gazowego jest tak duży, że za te pieniadze można zrobić naprawdę porządną termomodernizację + kilka kW na dachu. Nawet jak PV nie wystarczą to dobrze ocieplony dom ogrzeje się czymkolwiek. Koza + 2 metry drewna opałowego, bufor + G12as... Czasami widzę jak posiadacze nieocieplonych domów doprowadzają gaz. Najczęsciej pada wyświechtany zwrot "rocznie to tylko kikaset zł drożej niż węgiel". Ale po wcześniejszym wydaniu kilku/kilkunastu tysięcy :)

Pogoda w tym roku bardzo sprzyja moim planom budowy niezależności energetycznej. Po przekonfigurowaniu PV by w większym stopniu wspierała ogrzewanie spokojnie zaoszczędzę 1000 kWh na taryfie nocnej. Tyle planowałem ale myślałem, że dodatkowo spalę jakieś pół m3 drewna, a spaliłem tyle co w ubiegłym roku :) Mam kilka miejsc gdzie mogą dokonać optymalizacji PV. Np. ponad pół kW jest zamontowana na płasko co było wskazane gdy miałem małą moc - lepiej ogrzewała CWU latem. Przeniosę ją na inny dach i zamontuję pod kątem 60 stopni uzyskując w ten sposób ponad 100 kWh w sezonie grzewczym. A jak energetyka nie spasuje z wprowadzaniem nowych opłat za 2 lata może zejdę poniżej 1200 kWh rocznie bo to limit dla kilku miesiecznych stawek. I wtedy niech się bujają z opłatami za OZE, kogenerację, mocową, przejsciową, jakościową, przesyłową...
    User removed account
    User removed account  
    ACCel
    Level 22  
    To jest wszystko na zewnątrz pod "daszkiem" z paneli? Co robisz w czasie burzy?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    hostii
    Level 25  
    pkorol wrote:
    1kWh moc chwilowa co wy na to:)

wybuchamy śmiechem bo to raczej 1kW...
    User removed account
    User removed account  
    prose
    Level 35  
    pkorol wrote:
    Na pewno stać cię na więcej

Jak będziesz rozsądnie pisał i myślał to i coś doradzę.

Dodano po 3 [minuty]:

Co ci doradzę, nie rób rozpierduchy skup się na jednym punkcie co chcesz osiągnąć.
    User removed account
    User removed account  
    prose
    Level 35  
    pkorol wrote:

prose napisał:
    co chcesz osiągnąć.

Drogę pokonuje się małymi kroczkami. Nie znam celu, po prostu się wspinam

No to na reszcie napisałeś konkretnie .Uporządkuj te akumulatory i połączenia co do czego idzie .Te zasilacze nie wytrzymają ci na otwartym pomieszczeniu ,wystarczy wilgotniejsze powietrze i je szlak trafi ,uważaj na akumulatory bo zrobi się zwarcie i ci wszystko spłonie pod tym daszkiem to na początek.

Dodano po 3 [minuty]:

pkorol wrote:
    bo nabija licznik
    A o do licznika to mnie nie interesuje.

Dodano po 47 [minuty]:

A co do aku to ci nie wytrzymają więcej jak 3 lata te co masz , jak chcesz robić konkretnie to zainwestuj w trakcyjne.ja mam takie. Elektrownia fotowoltaiczna "za 1500 zł"

Dodano po 6 [minuty]:

Nie opłaca się robić coś na 5 minut jak robić to porządnie mniejsze koszty.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account