Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrownia fotowoltaiczna "za 1500 zł"

07 Mar 2019 07:27 34860 533
Bosch
    User removed account
    User removed account  
  • Bosch
    Michal_WWL
    Level 26  
    Wiem, że sporo firm inwestuje w ekologiczne rozwiazania byle być eko. Naprzykład agregaty gazowe, a nie diesel. Droższe w eksploatacji i zakupie, ale za to ekologiczne.
    Wyobraźcie sobie hotel na Mazurach, 5 gwiazdek, chcacy pokazać klientom, że jest eko. Panele to dla nich reklama, nie tylko chęć oszczędności.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    prose
    Level 35  
    pkorol wrote:
    Instalacja produkuje stabilnie 4 kWh. mam to powtarzać codziennie?

Udowodnij a temacie to ci uwierzę.
    słonecznypower
    Level 14  
    pkorol wrote:

Zapraszam wszystkich chętnych na kawę do Krakowa, koniecznie ze skalibrowanymi miernikami i MPPTami.

Z pół tony akumulatorów ze szrotu i z 40 paneli gs50 położonych pod kątem 20st w lutym?
    Za cały dzień jak był dziś to może i tak ,ale nie z zasilaczy komputerowych.
    Tylko nie patrz na władowany prąd w akumulatory ,a ile z tego udało ci się realnie wykorzystać, bo to dwie różne sprawy.
    Pierwszy raz ci stukło 4kwh i już euforia , gdzie tu do stabilnosci ? :D
    Po zatym ciekawy jestem jak sprawa automatyki przełączającej między ZE a akumulatorami ? :D
    Nadal jest 1-0-2 czy bezprzerowo ?
  • Bosch
    User removed account
    User removed account  
    icosie
    Level 34  
    To w końcu jak, bo się gubisz:
    pkorol wrote:
    4kW dziennej produkcji

czy może:
    pkorol wrote:
    Instalacja produkuje stabilnie 4 kWh.
    User removed account
    User removed account  
    słonecznypower
    Level 14  
    pkorol wrote:
    W skrócie: będzie takie coś o czym już mówiłem, moduł będzie sprawdzał stan każdego akumulatora w czasie rozładowywania baterii i gdy wykryje najsłabszy akumulator to go zastąpi rezerwowym. I tak w kółko. Aż cała bateria nie zostanie równomiernie rozładowana.

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić detekcji każdego aku osobno w spiętej baterii bo w każdym miejscu jest takie samo napięcie. to tak jakbyś bez rozcinania aku chciał wyeliminować trefną celę.
    Po zatym z nowymi aku nie trzeba tego robić.
    można zrobić coś takiego na porządnych przekaźnikach dc , ale komplikacja układu i koszty takie że przerost formy nad treścią.
    Generalnie pociskanie gówna gównem :D
    prose
    Level 35  
    pkorol wrote:
    oczywiście dzienna produkcja, bo z instalacji 1500W nie wyciśniesz 4, nawet z akumulatorami:)

pkorol wrote:

No to w reszcie jak na godzinę czy dziennie, gubisz się kolego.:D
    słonecznypower
    Level 14  
    pkorol wrote:
    prose wrote:
    gubisz się kolego.

Spoko, jakoś będzie. Pierwszy zasilać komputerowy się sfajczył bo poszło na zasilanie DC 400V, nie rozumiem dla czego się nie spalił zasilacz ledowy? Ale drugi już chodził do końca, więc zasilacze się nadają.
    Kolega @s... jest to forum techniczny oparty na faktach i na sztywnych prawach elektr... coś tam, więc wyobraźnia niema tu nic do powiedzenia. Albo posiadasz wiedzę i robisz albo kupujesz u chińczyka gotowca. Weź miernik i sprawdź może właśnie teraz twoje nowe akumulatory wykańczają się na wzajem.

No i tu się własnie grubo mylisz, bo poza wiedzą techniczną jako taką i wiedzą elektryczną jako taką , oraz doświadczeniem w tym podobnych tematach, należy przede wszystkim mieć wyobraźnie , która nas uchroni przed popełnieniem takich wynalazków.
    Widzisz ja w 94roku kupiłem sobie 13 letnią hondę akord na korbotroniku.
    W tamtych latach mało kto miał zachodni samochód ,a już tym bardziej dwudziestoletni gówniarz,na poczatku swojej "kariery zawodowej".
    Zrobiłem tam sobie elektryczne szyby na przekaznikach i krańcówkach i nawet funkcje automatycznego otwierania i zamykania wszystkich szyb naraz po impulsie i działało toto , wszyscy robili WOW dziś się z tego śmieję .
    8 lat puzniej zrobiłem sobie odpalanie bmw na komórkę , działał toto , na rynku tego nie było , wszyscy robili jeszcze wieksze WOW jak wsiadałem pod firmą do zagrzanego samochodu a wszyscy drapali szyby :D dziś też się z tego śmieję :D .
    Kilka lat puzniej w następnej beemce zrobiłem sobie przełączanie map benzyny z róznymi odcinkami obrotów i składem mieszanki poprzez dołożenie drugiego eproma i sterowaniem zasilania epromów ,mapy mozna było przełaczać w dowolnym momencie i silnik działał :D .
    Robiłem te rzeczy dzieki wyobrażni ,dziś dzięki niej ofgrid wieszam na kołku i odpalam ongrida.
    Dziś napewno nie brnołbym w temat który Ty brniesz , ale każdy musi przez to przejść i zapłacić frycowe więc baw sie dobrze :D

Dodano po 35 [minuty]:

I jeszcze jedna ważna kwestia. Utrzymujesz że masz hybrydową instalację. Poczytaj co to znaczy.
    Bardziej hybrydowa jest już moja instalacja, bo ofgrid dalej jest na wydzielonych obwodach , ale zrobiłem wyłącznik ze starej eski który mimo naładowanych akumulatorów nie przełącza się na nie ,tylko napięcie cały czas idzie z sieci .
    Na dzień dzisiejszy akumulatory są ładowane przez najgorsze 4 panele jakie mam i akumulatory cały czas są gotowe do pracy (dioda informująca o napięciu sieciowym się nie swieci)
    Braknie prądu w sieci to bezprzerwowo ongrid się wyłączy i załączy się offgrid : nie będzie prania , zmywania , piekarnika , expresu ,mikrofali i spawarki , przecinarki do stali ani szlifierki ale na kilka godzin oświetlenia ,lodówki ,telewizora, internetu i małych sprzętów wystarczy.
    Wciągu godziny jestem w stanie prze konfigurować stringi z 500vdc na 120vdc s powrotem pod ofgrida jeśli by była potrzeba wyłączenia ongrida bo stare kable mimo że wkurzają oko , to zostały na miejscu w razie czego.
    A teraz wytłumacz co Ty rozumiesz pod pojęciem instalacja hybrydowa bo Twoja nią nie jest.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    słonecznypower
    Level 14  
    Proszę Cię...
    inaczej
    Weź :D
    Ani ja ani moja instalacja nie jesteśmy żadnymi wzorami do naśladowania.
    Ja tylko próbuję wytłumaczyć Ci na własnych doświadczeniach jak i kilku userów w tym temacie że zmierzasz w złym kierunku, a na dodatek mylisz pojęcia ,jednostki i założenia, oraz jesteś fantastą :D . Ale nikt Ci tego nie zabroni, brnij w to i top kasę w instalację za 1500zł , a jeśli to nie aktualne tzn te 1500zł a widzę że nieaktualne to załóż nowy wątek bo ten się chyba już wyczerpał .
    acha i to co piszesz do mnie na pw to raczej spokojnie można załatwić na forum.
    Wszyscy chyba jesteśmy tu dorośli i młodzieńcze zapędy mamy za sobą i nie ma tu żadnych spinek które Mod musiałby drastycznie gasić.
    User removed account
    User removed account  
    słonecznypower
    Level 14  
    Moje akumulatory mają już co najmniej 3 lata.
    Na pewno nie rozładowują się równomiernie ale szczerze mówiąc zwisa mi to i powiewa, tym bardziej teraz, gdy czekam na licznik dwukierunkowy.
    Zasilaczy atx 300w niedawno wyrzuciłem chyba ze 4szt bo zalegały.
    User removed account
    User removed account  
    Leon444
    Level 25  
    W taki dzień jak dziś gdzie słońce wyłania się z za chmur to piki przebijają nominał i tak dla inwertera z panelami 3,7kW mam piki do 4kW prawie.
    Takze tak jak pisałem 40% sprawności instalacji @pkorol śmiech na sali 😂😂😂😂
    Leon444
    Level 25  
    gaz4 wrote:
    Piki na amorficznych będa dużo mniejsze niż na poli czy mono. Po prostu mają mniejszy współczynnik temp. mocy: -0.2% kontra -0.4% na K. Oznacza to, że jak PV jest schłodzone do +5 stopni poli dostanie 8% dodatkowej mocy, a amorficzne 4%.

Nawet jeśli to co najmniej nominał powinny osiągnąć...
    gaz4
    Level 33  
    Pod warunkiem, że są zainstalowane pod kątem >40 stopni. Na razie Słońce jest bardzo nisko i jak PV jest płasko to straty są bardzo duże. W dniu równonocy Słońce na południu Polski będzie na wysokosci ok. 40 stopni, a na północy ok. 35 stopni. Maksimum mocy uzyskamy gdy na PV padają prostopadle czyli idealne ustawienie na te dni (w samo południe) to 50 i 55 stopni. 10 stopniowa odchyłka daje niecałe 2% strat, pomijalne. Przy 20 stopniowej odchyłce od padania prostopadłego strata wynosi 6% czyli da się zauważyć. Później gwałtownie rośnie, pytanie pod jakim kątem są zainstalowane te panele?

Część PV mam na płaskim dachu o pochyleniu 20 stopni co było dobre gdy latem brakowało mi mocy by zagrzać CWU. Obecnie Słońce w samo południe ledwo przekracza 30 stopni (północna Polska) więc mam na nich ok. 40 stopniowe odchylenie od prostopadłego co daje 25% straty. Problem w tym, że Słońce szybko się obniża i 1 h przed i po południu tracę na nich 1/3 mocy. Przy mniej wiecej 2h od południa pracują podobnie jak w pochmurne dni. Ponieważ dołożyłem do swojej instalacji ponad 1 kW planuję przenieść je w inne miejsce gdzie będą zainstalowane pod kątem 60 stopni, idealny dla wydajnej pracy w sezonie grzewczym - nawet 2h przed i po południu mam kilkunastostopniową odchyłkę czyli góra 5% straty.

Zima i północna Polska to bardzo złe połączenie dla PV. Gdy kąt padania na PV na południu Polski wynosi 45 stopni mamy 30% stratę. U mnie tego samego dnia przy identycznie zamontowanych PV kąt wyniesie 40 stopni czyli mam 36% stratę. Gdy Słońce jest niżej sprawa wygląda tragicznie: dla 25 stopni strata wynosi 58%, tego samego dnia miałbym 20 stopni czyli 66% straty. Tylko duże pochylenie PV (ok. 60 stopni) może je zniwelować, ew. regulacja kąta elewacji bo o tej porze roku ruch Słońca w azymucie jest niewielki więc pełne śledzenie niewiele zmieni.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account