Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana aluminiowej instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym

miksu 02 Dec 2018 14:50 723 9
    miksu
    Level 9  
    Witam...
    Pacjent: domek jednorodzinny z lat 70tych, pow.użyt. około 70m2 (3 pokoje z kuchnią i łazienką). Jestem zmuszony do wymiany całej instalacji elektrycznej, aktualnie jest instalacja 1-fazowa i przewody aluminiowe w jakiejś materiałowo-gumowej izolacji i dodatkowo w metalowej "koszulce" i tu moje pytanie:
    Ze względu na konieczność zmiany centralnego ogrzewania z weglowego na elektryczne mam pytanie co do nowego systemu i ewentualnej instalacji elektrycznej:
    1/ kocioł elektryczny c.o. ~ 16kW w instalacji 3-fazowej
    2/ grzeiniki naścienne (1,5kW/szt.) w każdym pomieszczeniu w instalacji 1-fazowej
    Które z rozwiązań będzie tańsze w eksploatacji i będzie można uzyskać niższe rachunki za energię chcąc ogrzać ten dom.
    Nie ukrywam że z instalacją 3-fazową jest dużo więcej załatwiania w ZE i dużo większe koszta (m.in. zmiana przylacza) no i sama instalacja jest droższa i bardziej pracochłonna w montażu.
    Prosze o jakieś rady w tej sprawie.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    kierbedz4
    Level 36  
    Przejdz z węgla na pelet.W lecie pelet jest znacznie droższy niż w zimie.widziałem taki piec w akcji same superlatywy popiołu tyle co nic
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
    miksu
    Level 9  
    Dzięki za radę, ale nie ma takiej możliwości. Centralne może być tylko elektryczne (wzgledy bezpieczenstwa) ,osobiscie mieszkam na stałe za granicą i nie mogę obsługiwać pieca na paliwa stałe, jak również nie może być pieca gazowego (gaz jest w budynku), ale bez nadzoru taka opcja również odpada. W grę wchodzi tylko elektryka.
    brofran
    Level 39  
    miksu wrote:
    Ze względu na konieczność zmiany centralnego ogrzewania z weglowego na elektryczne
    Jaki przydział mocy masz obecnie z ZE ?
    Jaki rodzaj ( przekroje ) przewodów WLZ i od sieci do budynku ?
    miksu
    Level 9  
    Na chwilę obecną przydział to 3kW z możliwością podniesienia do chyba 6kW (tą informację sprawdzę jutro w ZE)
    Co do reszty pytań nie mam takiej wiedzy.
    Waski85
    Level 12  
    Zacznij od strony cieplowlasciwe. pl.
    Wyliczysz zapotrzebowanie na kW. Znając zapotrzebowanie na moc można zacząć myśleć jak to przerobić. Gdybym to ja musiał tak grzać to jednak zmieniłbym zasilanie na 3 fazowe. Do istniejącej instalacji wpiąłbym grzałkę o odpowiedniej mocy, dołożyłbym dobrze zaizolowany zbiornik buforowy i grzał w 2-giej taryfie. Wymiana grzejników wodnych na elektryczne wyniesie pewnie tyle co zmiana zasilania.
    Piec C.O. elektryczny jest tani i można go wpiąć równolegle do pieca gazowego i używać w trakcie nieobecnośći
    Pamiętaj, że od nowego roku rosną ceny energii. Najtańszym ogrzewaniem jest jak najlepsza izolacja.

https://m.olx.pl/oferta/kociol-elektryczny-ko...lektrodowy-ekocieploelekt-CID628-IDrYM4l.html
    miksu
    Level 9  
    Dzięki Waski85... poczytam i zobaczymy co to jest.
    Chciałbym trochę uściślić informację. Z domu będziemy korzystać tylko podczas wizyt w Polsce (czyt. domek wczasowo/letniskowo/hotelowy) i nie będzie na stałe zamieszany, musi tam być bezobsługowe ogrzewanie podczas naszej nieobecności z wiadomych względów, dlatego może być to tylko elektryka. Może w późniejszym czasie będzie kominek opalamy drewnem, ale bardziej jako ozdoba niż jako źródło ogrzewania. Podoba mi się pomysł od Waski85 i właśnie czegoś takiego szukam, tylko będę musiał przerobić c.o. na instalację zamkniętą (obecne jest grawitacyjne z piecem węglowym) i powinno być ok. Muszę się jeszcze dowiedzieć w ZE do ilu kW mogę podnieść pobór i wtedy będę myślał.
    Dziękuję za zainteresowanie i poproszę o więcej takich pomysłów...
    Maly
    Level 30  
    A nie lepiej pompę ciepła powietrze/powietrze? Wyjdzie taniej niż elektrycznie, i jeszcze są modele, które wepniesz do sieci i będziesz mógł zdalnie sprawdzać/nadzorować.
    miksu
    Level 9  
    Też się zastanawiałem nad taką pompą ciepła, ale czy wystarczy do ogrzania około 70m2 domu? Obawiam się że jakieś pomieszczenie może być niedogrzane.
    Maly
    Level 30  
    Kwestia doboru odpowiednej jednostki. A i tak wynik końcowy będzie korzystniejszy niż elektryczny. Np. zakładasz pompę o mocy 2kW a wyciągniesz z niej 4kW ciepła. Latem może działać jako klimatyzacja. Jak Ciebie nie ma w tym domu, to temperatura i tak może być niższa - 10-15 stopni.