Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sens stosowania pralko suszarki

02 Gru 2018 18:23 579 11
  • Poziom 10  
    Witam
    zastanawiam się nad pralko suszarką, ale jak przeczytałem DTR-kę to mam spore wątpliwości. Nie szukałem opisu jak to działa ale podam częściowy opis z dtrki:
    Klasa wirowania A
    Zużycie energii na pranie 1,088 kWh
    Ilość wody na pranie 48 litrów
    Ilość wody na pranie z suszeniem 88 litrów
    Brak informacji zużycia energii przy suszeniu, ale ilość wody przy suszeniu rośnie prawie 100%. Użycie wody przy suszeniu - nie chcę wnikać po co ale to raczej pochłaniacze energii, tj. prądu i wody.
    Czy ktoś może podzielić się informacjami z praktyki?
  • Poziom 20  
    Tak może być, widać ta pralko-suszarka do działania skraplacza pary wodnej używa zimnej wody.

Na pralko suszarkę zdecydowałbym się tylko wtedy gdy:
    - nie miałbym miejsca na suszenie prania na wolnym powietrzu;
    - nie miałbym miejsca na osobną suszarkę.

Suszenie to jednak proces energochłonny, jeśli nie masz konieczności to wysusz pranie normalnie na sznurku :-)
    Mam osobną suszarkę w wersji z wyrzutem pary rurą poza dom i używam jej kilka razy w roku (z uwagi na oszczędność energii) a taka suszarka jest najtańsza w eksploatacji bo nie ma kondensatora pary.
  • Poziom 10  
    No ja mam podobny problem, wymysliłem sobie suszenie w pralce Bosch Serie 6 WDU28540EU
    I zuzycie wody 125l/pranie troche wprawiło mnie w osłupienie.
    Ale zakładając ze to przełknę czy to faktycznie działa? Ciuchy są na tyle suche żeby ich nie rozwieszać tylko ew wyprasować i schować do szafy?
    Poza tym pralka ma stac w garderobie, czy to nie „produkuje” nadmiernej wilgoci? Nie chciałbym aby mi garnitury i koszule zgnily a meble zaszły pleśnią... np...
  • Poziom 33  
    pulikow napisał:
    Tak może być, widać ta pralko-suszarka do działania skraplacza pary wodnej używa zimnej wody.

Czy w takim razie są pralko-suszarki, które nie wymagają wody w procesie suszenia? Kolega ostatnio kupował samą suszarkę i nie przypominam sobie by wspominał coś o podłączaniu wody.

pulikow napisał:
    ...
    Suszenie to jednak proces energochłonny, ..

To oczywiście pojęcie względne ale zapytam kolegi co kupił bo twierdzi, że w jego przypadku to "śmieszne koszty suszenia". Wiem tylko, że to sama suszarka oraz, że to suszarka inwentorowa.
  • Poziom 20  
    Dla jednego śmieszne dla innego nie - wszystko jest względne.

Nie wiem, może producenci pralko-suszarek doszli do wniosku, że taniej będzie chłodzić skraplacz wodą bieżącą niż jakimś układem termodynamicznym zasilanym prądem. Jak kupisz samą suszarkę to raczej ciężko by oczekiwać od użytkownika aby robił dodatkowe zasilanie wodą - tam skraplacz jest zasilany prądem.
    Tak czy siak odparowaną wodę jakoś trzeba skroplić. Chyba, że kupisz suszarkę z wydmuchem pary rurą spiro na zewnątrz domu (ale wtedy trzeba mieć jakąś dziurę w ścianie).
    A i łatwo obliczyć ile energii trzeba aby odparować masę wody w ubraniach po odwirowaniu (fizyki się nie oszuka).

W suszarkach masz do wyboru poziom wyszuszenia - można tak pod żelazko a można na wiór wysuszyć.

Inwertorowość tej suszarki związana jest chyba tylko z silnikiem a pranie i tak trzeba podgrzać aby wyschło.

Co do nadmiernej wilgoci, to nie powinno być problemu w nowoczesnych urządzeniach. Kondensat spływa do kanalizacji a w samcyh suszarkach masz pojemnik, który się wyjmuje i wylewa z niego wodę.
  • Poziom 10  
    A czy ktoś liczył kiedyś opłacalnosć takiego suszenia?
    Jakie to są koszty?
    Ile więcej od samego prania?
  • Poziom 33  
    Jutro podam model suszarki wraz rzeczywistym zużyciem.
  • Poziom 20  
    Co tutaj liczyć oplacalność jak przyroda zrobi to dla nas gratis :-)

Mam suszarkę samodzielną. Moc grzałki 2,5kW. Wyrzut pary za ścianę, na wolne powietrze.
    Czas suszenia, w zależności od rodzaju ubrań (bawełna, syntetyki), ilości wsadu oraz oczekiwanego stopnia wysuszenia - od 30min do 2godzin.
    Bawełna - spodnie, koszulki suszą się najdłużej.

Ponieważ mam miejsce do suszenia za darmo, więc suszarkę używam tylko gdy z jakiegoś powodu chcę szybko wysuszyć ubranie.
  • Poziom 33  
    Suszarka Beko DS8433RX (nie pralko suszarka). Zużycie prądu dla cyklu "do szafy" 3 godziny * 600W = 1,8kW czyli jakieś 1,08 zł.

Skropliny odprowadzane do parownika i dodatkowo mogą być odprowadzane do odpływu. Oczywiście zużycie wody 0 litrów.
  • Poziom 27  
    Bosch/Siemens miał pralko-suszarkę która miała skraplacz chłodzony nie wodą, ale powietrzem - tak jak w tradycyjnych suszarkach kondensacyjnych i szczycił się właśnie tym, że nie zużywa na suszenie wody poza tymi kilkoma litrami na samooczyszczenie kondensatora po zakończeniu suszenia. Suszarki jako osobne urządzenia mają wbudowane filtry kłaczków, które się czyści (lub nawet ostatnio - te z pompą ciepła - same się czyszczą), natomiast pralkosuszarki ich nie mają i np. starsze modele wymagają uruchamiania specjalnych osobnych programów "płukania bębna" albo same kondensatory się płuczą te nowsze.
    Firma AEG poszła krok dalej i ma w swej ofercie pralko-suszarkę z pompą ciepła, także jest jeszcze bardziej oszczędna. Natomiast inna kwestia że samo suszenie w pralko-suszarkach jest czasowo dużo dłuższe niż w osobnych urządzeniach, bo mają ograniczoną moc i jednorazowy ładunek który zwykle trzeba dzielić/zmniejszać bo np. na pranie wchodzi 8kg ale na suszenie już 6kg. Widziałem kiedyś instrukcję do jakiejś pralko-suszarki Aristona z dużym załadunkiem, bodajże 10kg i tam cały cykl-pranie suszenie trwał 7 godzin.
  • Poziom 3  
    Też zastanawiam się nad pralko-suszarką do nowego mieszkania. Ktoś może doradzić jakie modele będą najlepsze lub jakich unikać?
    Zastanawiałem się nad dwoma modelami Boscha WVH28420PL (nie używa wody do suszenia) oraz WVG30460PL - czy te modele mają wymienne łożyska?
  • Poziom 10  
    dzięki za wyjaśnienia, wobec tego rozwiązanie problemu jest proste, stosowanie sznurka na balkonie czy w łazience a można też pokusić się o kaloryfer. :)
    (tanio zdrowo i smacznie :) )