Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak naprawić podświetlenie LED

Eugen Krajczok 02 Gru 2018 19:06 2496 1
    Eugen Krajczok
    Poziom 13  
    Witam
    Spora część użytkowników ma problem z naprawą uszkodzonego podświetlenia.

Może to coś komuś pomoże.

W połowie października dostałem do naprawy 55 calowy LG, nie pamiętam już jego modelu.
    Klient stwierdził, że przed ok. miesiącem pojawiła się na jasnym tle poniżej prawego górnego rogu ciemna plama, a po jakimś czasie co parę dni białe plamy na całej powierzchni ekranu. No i w końcu po załączeniu tylko krótko mrugnie.

Jak przestawiałem ten tv, to coś w nim grzechotało.
    Po zdjęciu matrycy i filtrów rozpraszających znalazłem garść soczewek.
    Pozostałe - a jest ich w sumie 84 szt. - odpadały po lekkim dotknięciu.
    W końcu spadły wszystkie.
    No, pomyślałem, będzie zabawa. Uszkodzona była prawa dioda w drugim rzędzie od góry. Ze względu na podświetlenie w systemie PWM diody muszą w jedną stronę świecić a w drugą przewodzić jak zwykła dioda SI.
    Raz zabrakło mi tych diod i zamontowałem normalną i równolegle do niej np. 1n4148 i TV zagrał. Często używam diod odciętych z pasków z demobilu.
    Tak wygląda naprawione podświetlenie jeszcze bez soczewek.

Od dawna do klejenia soczewek używam kleju Technicoll z nałożoną na końcówkę tubki igłę 1mm:
    Druga cieńsza igła służy do zabezpieczenia kleju przed zaschnięciem.
    Pozwala to na dokładne umieszczenie kropli kleju na starych punktach.

Żeby dokładnie trafić w ogniskową soczewki, zasilam naprawianą listwę takim napięciem, by nie oślepiało w trakcie centrowania:

Chciałbym jeszcze poruszyć temat odprowadzania ciepła z ledów.
    Ja w trakcie każdej naprawy odklejam lub odkręcam wszystkie listwy, usuwam starą taśmę klejącą - wg mnie jest to zwykła taśma przejrzysta dwustronnie klejąca - następnie dokładnie czyszczę i odtłuszczam.
    W przypadku w/w telewizora nie miałem obaw o odpadnięcie soczewek. Wystarczy ostrożne podgrzać od spodu blachę opalarką.

Kleję smarując całą powierzchnię paska klejem AG TermoGlue (zdj. wyżej).
    Klej krzepnie po ok. 2 godzinach.
    Na ewentualnych zagłębieniach usztywniających blachy naklejam pod listwy przed ich klejeniem folię aluminiową 0,2mm, która pełni rolę mostka cieplnego.

Ot i wszystko.

Pozdrawiam i mam nadzieję że może komuś pomogłem.

Dodam jeszcze, że pasek z diodą którą wymieniłem odstawał od blachy ok. 2mm
    Niesamowite badziewie od LG.
    Na zdjęciu poniżej widać przyklejoną soczewkę.
    Tęczowe kręgi to normalne. Ustąpią po założeniu białego tła i filtrów rozpraszających.

E.Krajczok