Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tulejki termokurczliwe z chin do lutowania przewodów

lukasrsv 02 Gru 2018 19:56 321 6
  • #2 03 Gru 2018 01:13
    RafalGT2
    Poziom 20  

Może i fajne, ale według mnie do awaryjnej szybkiej naprawy np. w polu czy warunkach polowych, nagłych, jak nie mamy prądu, lutownicy. Fajna alternatywa dla zwykłej taśmy, ale nie podpisał bym się pod tym. Jak coś lutuje mam pewność że wszystkie żyły, nawet w środku, zostały połączone i nie będę miał spadków napięcia ani obaw że będzie wypalać się w środku kiedy styk będzie nie pewny.

• #3 03 Gru 2018 02:41
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jaki materiał został użyty jako spoiwo metaliczne? Na pewno nie SnPb. :cry: Prawdopodobnie tzw. Stop Wooda, topiący się w temperaturze 80° C. Gratuluję rezystancji, czyli wytrzymałości prądowej takiego złącza.

• #4 03 Gru 2018 06:41
    rb401
    Poziom 33  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Gratuluję rezystancji, czyli wytrzymałosci prądowej takiego złącza.

Też jestem sceptyczny co do jakości połączenia takim stopem.
    Osobiście, w sytuacjach przymusowych gdzie nie ma lutownicy, używam cyny 0,5-0,7mm (z topnikiem w środku, oczywiście), którą nawijam na skręcone przewody w ciasną spiralkę. A następnie podgrzewam zapalniczką do stopienia i wciągnięcia cyny w przewody. A termokurczka to już swoją drogą, najlepiej z klejem.

• #5 03 Gru 2018 16:20
    E8600
    Poziom 36  

Jak mam stosować taką prowizorkę to wolę skręcić przewody i polutować w domu. Ten wynalazek daje tylko złudną wizje solidnego połączenia.
    Ciekawi minie natomiast czy kolega @lukasrsv jest autorem tego filmiku czy zapożyczył z YT?

• #6 04 Gru 2018 20:04
    lukasrsv
    Poziom 19  

Filmik jest raczej ciekawostką, a nie proponowanym rozwiązaniem.

• #7 04 Gru 2018 20:39
    dabu
    Poziom 31  

Stosowałem owe rurki termokurczliwe z Wurtha, w środku jest krążek cyny i faktyczne po podgrzaniu stanowi dosyć porządne połączenie. Wiadomo im grubsza rurka tym więcej cyny.