Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje wewnętrzne w domu - jakie ponadstandardowe?

02 Gru 2018 20:33 618 17
  • Poziom 20  
    Witam

Od dobrego już roku powolutku remontuję sobie całe piętro z poddaszem, z racji że stan jest całkowicie surowy (brak wylewek i tynków) to swobodę mam pełną.

Ostatnio trafił się też mały remoncik piętro niżej (u rodziców) więc skorzystałem z sytuacji i zrobiłem sobie bruzdy pod peszle do piwnicy (np. do internetu, alarmu, czy czujnika temp. pieca C.O.), wtedy też zupełnym przypadkiem tata wypalił "a zrób sobie jeszcze odkurzacz centralny jak takie dziury pokułeś"... na wstępie odpuściłem z racji kosztów... każdy mówi że to drogi bajer, ale w gruncie rzeczy nie jest tak drogo, a poza tym odkurzacz można kupić później, teraz liczy się instalacja... a ta na całe moje piętro + jedno gniazdo u rodziców kosztowała mnie 250zł - robota własna, bo to w jeden weekend zrobiłem z pomocą youtube :)

I tu zaczyna się właściwy wątek - pytanie do was, co jeszcze innego, ciekawego przy etapie instalacji można sobie zrobić ? Pytam zarówno o całkiem inne rzadko spotykane instalacje które nie kosztują majątku a są przydatne choć nie niezbędne - jak centralny odkurzacz. Jak i o zupełne pierdoły i błahostki o których zwyczajnie się zapomina a potem się mówi... że to wystarczyło by 20m kabla a tyle by życia ułatwiło.... jak np. przewód do podświetlenia numeru domu :)

Instalacja CCTV i SSWiN jest jak najbardziej wzięta pod uwagę z racji mojego zawodu, choć wiem że nie jeden by ją wymienił bo często ludziom się o niej przypomina tuż po malowaniu ścian :)

Pozdrawiam i czekam na propozycje i sugestie :D
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    Anteny. Jak masz za dużo, to ciągnij skrętkę (oprócz neta).
    Nóż widelec najdzie Cię kiedyś na jakąś "inteligencję" domową.
  • Poziom 35  
    Z jednej strony masz dobre podejście do sprawy, ale patrząc z drugiej strony musiałbyś do każdego pomieszczenia doprowadzić 1 x kabel lan, 1 x kabel do alarmówki, 2 x kabel koncentryczny, wzdłuż i wszerz domu jakiś światłowód ( bo może kiedyś będziesz miał przyłączę Internetu drogą światłowodową), Jeszce dodatkowe kable na jakiejś sterowniki, czujniki w ścianach, w korytarzach. No gdzieś w centralnym punkcie kabel lan na suficie ( bo może zamaży Ci się kiedyś unifi acces Point), do okien tak samo kable ( może będziesz chciał rolety z napędem elektrycznym). Ja radzę przed tynkami i wylewkami siąść i się finalnie zastanowić co Tobie jest potrzebne w Twoim trybie życia i przyszłości....
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    @Justyniunia taki mam plan, przy cenie skrętki 5e nie będą żałował, na pewno w każdym pomieszczeniu jakiś jej zapas będzie ;)

@KRY5PIN Lan i alarmówka będzie na pewno, zastanawia mnie dlaczego 2x koncentryk, i dlaczego do każdego pomieszczenia?
    Rozumiem 2x do salonu, i po jednym do kuchni, dzieci, sypialni, na tym bym poprzestał.

Przyłącze światłowodowe już mam, czy będę to dalej rozprowadzał światłem... na razie nie widzę potrzeby, 1Gbit skrętką pewnie wystarczy na długie lata. No chyba że jestem w błędzie to po to jest ten wątek :)

Kabel z sufitu jest w planie na korytarzu właśnie :)

Co do okien to przeszło mi przez myśl żeby puścić jakiś sterowniczy (np. 6x05) i elektryczny 2x0,75. Ewentualnie puszka przy oknie pod przełącznik.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    A jak będziesz chciał dekoder sat i dvbt osobno, albo dekoder dat z nagrywarką ?? Chyba że zastosujesz multiswitcha....
  • Poziom 14  
    Polecam jeszcze monitoring kotłowni jeśli masz np. kotłownię w piwnicy wyprowadzić do kondygnacji gdzie mieszkasz przewody do czujników zadymienia, temperatury czy wykrywających np. czad/gaz/pożar. Ogólnie instalacja monitorująco - alarmowa kotłowni.

Kolega ma np. taki "bajer", że w kotłowni ma kamerkę z podglądem na panel sterujący kotła. A że kocioł ma tradycyjny węglowy i dom 3 kondygnacyjny to tylko klik na przycisk monitorka i widzi jaka temperatura jest na kotle, ile dmucha wentylator i czy trzeba uzupełnić paliwo. Telewizorek wielkości tabletu 10" ma w kuchni na ścianie. Biegać nie musi.
  • Poziom 40  
    Sterowanie zaworem do poboru wody w pralce i czujnik zalania.
    Ledy sredy. Wyjezdzajacy z sufitu ekran do projektora.
    Wideodomofon z przekierowaniem na komórę.
    Światło w okapie kuchennym gaszone z miejsca gdzie reszta świateł.
    Multiswitch i przemyślany układ anten zależnie od warunków lokalnych.
    System monitoringu pozwalający na podgląd na TV.
    Instalacja pod rolety.
    Czujniki temperatury i wilgotności w pomieszczeniach.
    Instalacja pod zewn stacje pogodową.
    Instalacja głosnikowa w kuchni.
    Instalacja głośnikowa w pokoju.
    Tunel w ścianie za tv na dół żeby kable nie widziały prosta sprawa jedna kwadratowa rura wentylacyjna i dwa kolanka 90stopni.
    Oświetlenie awaryjne 12V z instalacji aku+panel.
    Czujniki otwarcia okien. Zewn czujnik temperatury.
    Czujnik zmierzchowy na zewnatrz.
  • Poziom 33  
    Luzik, jak mieszka na osiedlu to monitoring ogarną starsze Panie siedzące w oknach ;)
  • Poziom 14  
    Justyniunia napisał:
    Luzik, jak mieszka na osiedlu to monitoring ogarną starsze Panie siedzące w oknach ;)

Tak było jak pewnemu emerytowanemu nauczycielowi nasypałem kiedyś zimą śniegu przed maskę o objętości równej jego seicento bo taki paździoch był, że jak tylko sobie miejsce odśnieżyłeś to na drugi dzień wracasz z roboty a sej belfra na twoim miejscu. Wszyscy go "błogosławili" bo robił to nie tylko mnie ale tylko ja go miałem odwagę nauczyć zasad współżycia międzysąsiedzkiego. Wtedy faktycznie "monitoring" nagrał kto to zrobił.

Na szczęście już nie mieszkam w blokowisku teraz wolność Tomku... 🤸‍♂️ a monitoring przydaje się choćby po to żeby udowodnić, że Ci ekipa odbierająca odpady worków nie zostawiła a pani z tej firmy twierdzi, że to niemożliwe i "może wiatr Panu powiał" 🤣 mina pani bezcenna... "za resztę zapłacisz kartą mastercard".
  • Poziom 26  
    Bambek napisał:
    Kolega ma np. taki "bajer", że w kotłowni ma kamerkę z podglądem na panel sterujący kotła. A że kocioł ma tradycyjny węglowy i dom 3 kondygnacyjny to tylko klik na przycisk monitorka i widzi jaka temperatura jest na kotle, ile dmucha wentylator i czy trzeba uzupełnić paliwo. Telewizorek wielkości tabletu 10" ma w kuchni na ścianie. Biegać nie musi
    To nie bajer, a przeżytek. Nowe sterowniki kotłów - w tym oczywiście węglowych mają moduł Ethernet oraz wifi. Gościu nie musi prowadzić kabli, bo komplet danych z sterownika ma jak nie na komórce, to na tablecie czy pececie.

• Poziom 31  
    Całą rozdzielnicę robisz na samo piętro czy na przyszłość dużą gdzieś na parterze?
  • Poziom 20  
    @KRY5PIN raczej zastosuję multiswitcha bo docelowo będzie łącznie około 7 odbiorników TV
    @Bambek no właśnie w tym celu robiłem ten przepust do piwnicy żeby zrobić tam instalację alarmową i móc się podłączyć do pieca i mieć do niego 'wgląd' od siebie :)

@Tommy82
    Sterowanie zaworem do poboru wody w pralce i czujnik zalania - hm, dobra myśl, na pewno zaplanuję przewody do tego :)

Ledy sredy. Wyjezdzajacy z sufitu ekran do projektora. - jak starczy czasu to będę się w to bawił ;)

Wideodomofon z przekierowaniem na komórę. - jak dla mnie lekka przesada.

Światło w okapie kuchennym gaszone z miejsca gdzie reszta świateł. - hmmm, nigdy nie widziałem, nigdy nie słyszałem, ale czy jego zapalanie z tego miejsca (przy drzwiach) jest dobrym pomysłem ? Czy masz na myśli schodowy żeby był tu i tu ?

Multiswitch i przemyślany układ anten zależnie od warunków lokalnych. - zaplanowane :)

System monitoringu pozwalający na podgląd na TV. - zaplanowane, jeden HDMI jest już nawet pociągnięty na parter :)

Czujniki temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. - wilgotność raczej nie, ale temp. pewnie będę robił.

Instalacja głosnikowa w kuchni. - to dla mojej żony, już wspominała o tym, ale jak to zrealizować to jeszcze nie mam pojęcia...

Instalacja głośnikowa w pokoju. - j.w.

Tunel w ścianie za tv na dół żeby kable nie widziały prosta sprawa jedna kwadratowa rura wentylacyjna i dwa kolanka 90stopni. - sprawdzony patent, będzie napewno :)

Oświetlenie awaryjne 12V z instalacji aku+panel. - co masz tutaj dokładnie na myśli ? Bo domyślam się że nie lampy awaryjne w każdym pomieszczeniu :)

Czujniki otwarcia okien. - NIE, co za to się wezmę to zawsze są jakieś problemy, więc u siebie chyba sobie odpuszczę ;P

Zewn czujnik temperatury. - będzie ;)

Czujnik zmierzchowy na zewnatrz. - też będzie :)

@Bambek - jak pisałem w pierwszym poście, instalacja monitoringu i alarmowa jest już zaplanowana, tak się składa że akurat zawodowo się zajmuję tym tematem :)

@Brivido ze względów technicznych robię na samo piętro.

Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi, przepraszam że dopiero teraz odpisuję, ale trochę czasu nie miałem i czekam na dalsze propozycje, te nie związane z kablami również ;)
  • Poziom 35  
  • Poziom 14  
    101pawel napisał:
    Bambek napisał:
    Kolega ma np. taki "bajer", że w kotłowni ma kamerkę z podglądem na panel sterujący kotła. A że kocioł ma tradycyjny węglowy i dom 3 kondygnacyjny to tylko klik na przycisk monitorka i widzi jaka temperatura jest na kotle, ile dmucha wentylator i czy trzeba uzupełnić paliwo. Telewizorek wielkości tabletu 10" ma w kuchni na ścianie. Biegać nie musi
    To nie bajer, a przeżytek. Nowe sterowniki kotłów - w tym oczywiście węglowych mają moduł Ethernet oraz wifi. Gościu nie musi prowadzić kabli, bo komplet danych z sterownika ma jak nie na komórce, to na tablecie czy pececie.

Ponad 15 lat temu sterowniki kotłów węglowych nie były tak zaawansowane. Dziś oczywiście można przebierać w nowoczesnych kotłach i jeszcze bardziej zaawansowanych sterownikach.
    Wszystko ma swoje zalety i wady.
    Uważam jednak, że "przeżytek" kolegi przynajmniej w jego przypadku dla mnie jest bardziej funkcjonalny bo:
    - nie muszę ciągle mieć smartfona w zasięgu ręki i chodzić z nim w kieszeni,
    - nie musi być on ciągle sprzęgniety z WiFi
    - nie musisz za każdym razem odpalać aplikacji na nim
    Piszę to na własnym przykładzie używania smartfona jako pilota do telewizora, który wiecznie jest "poszukiwany" bo żona rozmawiając przez telefon nieświadomie wyniesie go do innego pokoju albo dzieci sprzątną razem z zabawkami. Chociażby odblokowanie go za każdym razem zmiany kanału jest po prostu upierdliwe.

- wariant z telewizorkiem i kamerką podchodzisz przycisk klik i masz obraz
    No ale co kto woli.

• Poziom 43  
    Co do kotła to ja mam wyciągniętą samą temperaturę na wyświetlacz na pietrze. Tani chiński czujnik temperatury z wyświetlaczem LED. Działa od 4 lat bezawaryjnie i po temperaturze widzę kiedy ew. muszę iść dorzucić.

Jeśli chodzi o realizację to zamiast ciągnąć kable na zapas to puść po skrajnych ścianach piony techniczne z PCV, po jednym na zasilana i osobne na logikę ( lan, sterowanie, itd, ).

Niedawno stałem przed podobnym dylematem jak Ty. Nigdy nie wiesz co Ci do łba strzeli za rok czy dwa. A pakowanie "na już" tysiaka albo więcej w kablach do ściany to marnowanie kasy - no chyba że na niej śpisz.
  • Poziom 26  
    Bambek napisał:
    Wszystko ma swoje zalety i wady.
    Uważam jednak, że "przeżytek" kolegi przynajmniej w jego przypadku dla mnie jest bardziej funkcjonalny bo:
    - nie muszę ciągle mieć smartfona w zasięgu ręki i chodzić z nim w kieszeni,
    - nie musi być on ciągle sprzęgniety z WiFi
    - nie musisz za każdym razem odpalać aplikacji na nim
    Nie po to wymyślają kolejne urządzenia sterowane z smartfona, by zastąpić kabel ciągnięty z piwnicy na połączenie WiFi z Twoim ruterem. Ta "ekstrawagancja" pozwala na obsługę urządzeń, w tym przypadku kotła CO z dowolnego miejsca, w którym masz dostęp do neta. Chcesz mieć by teściowa miała cieplej w pokoju, a ty jesteś na drugiej półkuli, to jej tą temperaturę stamtąd podniesiesz. Norma, jak na dzisiejsze czasy, A teraz przeczytaj to co napisałeś.
    Wafer napisał:
    Instalacja CCTV i SSWiN jest jak najbardziej wzięta pod uwagę z racji mojego zawodu, choć wiem że nie jeden by ją wymienił bo często ludziom się o niej przypomina tuż po malowaniu ścian :)
    Napisz jakie to systemy instalujesz, bo z cytatu wynika, że jakieś przewodowe?
    Wafer napisał:
    nstalacja głosnikowa w kuchni. - to dla mojej żony, już wspominała o tym, ale jak to zrealizować to jeszcze nie mam pojęcia...Instalacja głośnikowa w pokoju. - j.w.
    Jesteś zawodowym instalatorem sytemów CCTV, a nie wiesz jak się zabrać za elementarną sprawę fonii w pokojach? Milion gotowych rozwiązań do wzięcia z półki, - albo z neta. Kable do głośników będziesz ciągnął?
    Wafer napisał:
    Czujniki otwarcia okien. - NIE, co za to się wezmę to zawsze są jakieś problemy, więc u siebie chyba sobie odpuszczę ;P
    Tak, zabezpieczenie okien to dla zawodowca od alarmów spore wyzwanie :not:
  • Poziom 27  
    Jeszcze ukryta kamerka nad łóżkiem do filmowania sesji z sąsiadką:D
    Klimat się zmienia i coraz ciężej żyje się bez klimatyzacji. Jeżeli jest możliwość, zaplanować jednostkę centralną, system kanałowy i oczywiście odpowiednie przewody do zasilania.
    Rozważyłbym rekuperator, ogrzewanie podłogowe (miejscami także elektryczne).
    Bardzo dużo uwagi poświęciłbym na zaprojektowanie instalacji oświetleniowej i wiele przemyślanych miejsc do oświetlenia lokalnego, żeby nie świecić jednym żyrandolem na środku sufitu jak za PRL-u. W tym oczywiście oświetlenie dekoracyjne.