Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie 1-fazowego EVSE falownikiem zasilanym ze źródła 3-fazowego

03 Gru 2018 08:38 375 28
  • Poziom 3  
    Szukam rozwiązania w jaki sposób mógłbym zasilić 1-fazowy układ ładowania samochodu elektrycznego (EVSE) z sieci 3-fazowej.

Parametry EVSE:
    - napięcie zasilania 230V
    - prąd zasilania => 30A
    - częstotliwość zasilania 50Hz
    Sieć zasilająca 3-fazowa 11kW (3 x 16A)

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie transformatora w układzie Scotta lub Vv, jednak oba odpadają ze względu na wagę transformatorów.
    Aplikacja ma być mobilna, dlatego szukam innego rozwiązania.

Upraszczając, mam do dyspozycji zasilanie 3-fazowe o mocy 11kW, muszę je przekonwertować na źródło 1-fazowe => 6.5kW.

Czy znajdę falownik, który da się skonfigurować i zastosować pod wymagania takiej aplikacji?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    Ładowarki nie można przerobić. To jest ładowarka 'pokładowa', nowy samochód na gwarancji.
    Moc ładowarki jest ustawiana poprzez EVSE. EVSE m.inn. wysyła sygnał/pilot, który określa jaki max prąd może pobierać ładowarka.
    Wiem, że są tego typu rozwiązania 3 fazy zmieniane na 1 'mocniejszą' fazę oparte na falownikach.
    Na razie dość mało popularne.
  • Poziom 3  
    Za ciężki, też o tym pisałem :)
    Transformator tej mocy waży około 90 kg i jest ciut duży...
  • Poziom 43  
    mRadek1 napisał:
    Wiem, że są tego typu rozwiązania 3 fazy zmieniane na 1 'mocniejszą' fazę oparte na falownikach.
    Na razie dość mało popularne.
    Bo kosztowne. Prostowanie trzech faz, przetwornica step down, ,,wyprodukowanie" sinusa 50 Hz przy takich prądach to dość karkołome zadanie.
  • Poziom 3  
    Tak, masz rację.
    Wcześniej jednak chciałem wpinać się pomiędzy fazy,
    Teraz szukam na 3 x 230V z każdej fazy na mostek i dalej inverter.
    Podstawowe pytanie brzmi, który gotowy, fabryczny falownik można zasilić z 3 faz i nawyjściu pobrać prąd obciążając tylko jedną fazę większym prądem. No i oczywiście, czy jest to wogóle możliwe?
    Dlatego szukam kogoś, kto ma na co dzień do czynienia z falownikami i mógłby coś polecić... lub wprost powiedzieć: Daj sobie spokój :)
  • Poziom 43  
    mRadek1 napisał:
    Podstawowe pytanie brzmi, który gotowy, fabryczny falownik można zasilić z 3 faz
    Każdy
    mRadek1 napisał:
    nawyjściu pobrać prąd obciążając tylko jedną fazę większym prądem.
    Żaden
    mRadek1 napisał:
    No i oczywiście, czy jest to wogóle możliwe?
    Teoretycznie tak, ale musiała to być specjalna konstrukcja ( #5).
  • Poziom 3  
    Tu jest link do takiej ładowarki na eBay
    Link

Dodano po 6 [minuty]:

Tu widać trochę danych
    Link
  • Poziom 3  
    Czyli trzeba by prostować i sumować z 3 faz, jeśli łyknie i się np. nie spali...
    Jakie napięcie dostanę po wyprostowaniu?

Dodano po 7 [minuty]:

Tutaj trochę widać w środku...
    Link
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    Hm... Czyli w ramach 7 letniej gwarancji prawdopodobniej "kopnę" ją z lekka prądem DC.
    Ale to dopiero na wiosnę, jakby jednak padła i musiała spędzić czas w serwisie.
    Na szczęście mam motocykl na takie "okazje" :)

Dzięki za pomoc!
  • Poziom 3  
    Tak, to wiem :)
    Muszę zasilić z 3 x 1F mostek Graetza
  • Poziom 43  
    [quote="Art.B"]wyprostowanego 3x230VAC, co by rozwiązywało problem.

Ale tylko u mnie, albo w USA :D Jakie napięcie pojawi się na wyjściu sześciododowego mostka trójfazowego po podłaczeniu do 3x 400 VAC ? [/b]
  • Poziom 3  
    Tak, 3 mostki, po jednym dla każdej fazy.
    I DC sumowane, tzn. równolegle, prąd sumowany, napięcie to samo.

Zastanawia mnie jednak jak zareaguje ładowarka na dudnienia, będą z 3 faz na DC zamiast z jednej.
  • Poziom 25  
    Art.B napisał:
    W domu mam falownik 3x400V zasilany z 2x 600VDC z fotowoltaiki do zasilania grzałek w bojlerze. Działa bez problemów.

W jakim celu do grzałek kolego stosujesz falownik? Wystarczy przecież odpowiednio dobrać lub dorobić grzałki i można je bezpośrednio z 600VDC bo nie wierzę że stosujesz falownik aby uzyskać 230VAC do grzałek...
  • Poziom 25  
    To znaczy że na szynę DC falownika podajesz napięcie bezpośrednio z paneli bez akumulatorów? Czym w takim układzie sterujesz falownik żeby robił MPPT?
    Ps. Ile w takim razie kosztuje falownik jeśli grzałka kosztuje 50 -120zł?
    Masz tanie źródełko?
  • Spec od Falowników
    A czy nie zauważacie, koledzy, że łącząc 3 mostki jednofazowe tworzycie pasożytniczy mostek trójfazowy, który i tak da w szczycie 560V? Można jedynie ciągnąć prąd stały z trzech prostowników jednopołówkowych.
  • Poziom 25  
    Niestety w układzie z prostownikami jednopołówkowymi będzie tragedia. Obciążenie będzie w jednej połówce i to impulsami w szczycie co na pewno nie spodoba się różnicówce ani przewodowi N gdzie będzie płynął prąd w wartości skutecznej taki sam jak w 3 przewodach fazowych czyli ok 28A skutecznego prądu...
  • Spec od Falowników
    Nie piszę, że to dobre rozwiązanie, ale że jedyne. Oprócz "3 mostków 1-fazowych" i spalenia ładowarki.
  • Poziom 25  
    Jeśli będzie instalacja z przewodami 2,5mm² to niestety jest ryzyko przegrzania żyły N, co jest bardzo możliwe bo raczej nikt przy zabezpieczeniu 16A nie dał grubszych przewodów...