Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] BROTHER DCP-375CW - nie można inic.50 / Błąd 50 / Machine Error 50

03 Dec 2018 14:57 5097 8
  • Level 8  
    Dzień dobry.

Opisów tego problemu było wiele, niestety niewiele szczęśliwych zakończeń. Przeczytałem wszystko, żadna porada nie pomogła.

Przedstawię temat u mnie:

Drukarka jak to często w tych modelach drukowała już tylko w kolorach. Czarne dysze prawie całkowicie niedrożne (4 dysze zostały:)
    Rozmontowałem drukarkę i próbowałem płukać czarny strzykawką z roztworem spirytusu, wody utlenionej i płynu do szyb, dolewałem także czarnego tuszu, moczyłem w takim roztworze kilka tygodni, od czasu do czasu pompując strzykawką. Bezskutecznie.

Głowicy nie odmoczyłem w najmniejszym stopniu, a niestety po zmontowaniu wyskoczył błąd: nie można inic. 50.

Posiłkowałem się forum i oglądałem też tutoriale na YT - rozkręciłem cały moduł purge pump. Wyczyściłem go i złożyłem ponownie. Nic. Rozmontowałem jeszcze raz i wyciągnąłem czujnik. Wymyłem go dokładnie spirytusem, wysuszyłem, przedzwoniłem multimetrem - działa. Nic. Skasowałem licznik purge. Nic.
    Próbowalem skasować flush - nie udało się, kombinacja nie działa.
    Próbowałem uruchomić czyszczenie z Maintenance : Printer Error! Machine error 50.
    Pasek fotometryczny jest czysty, poprawnie założony (strzałka po prawej stornie, napis do patrzącego).

Jest jeden temat, który mnie niepokoi - nie wiem czy tak ma być : karetka, jeśli zostawię ją ręcznie przesuniętą, zawsze wraca na prawo przed wyrzuceniem błędu 50, ale : nie dochodzi do samego końca - czy nie powinna osiąść na tych czterech ociekowych kanalikach widocznych na skraju na takiej uginającej się poduszce ?

Lub: czy może to mieć związek z brakiem tuszu w kanalikach dochodzących do głowicy? Może zapowietrzenie ? Czy drukarka sama powinna pobrać tusz ?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, wiele tematów urwało się na tym błędzie parę lat temu....
  • PLFONPLFON
  • Level 23  
    Jest to błąd czujnika pod stacją serwisową wykrywającego obroty stacji czyszczącej. Czujnik mógł się zalać tuszem i nie działa bądź się uszkodził. Raz zdarzyło mi się, że po prostu się odpiął przez co nie wykrywał nic. Niestety dojście do niego jest strasznie trudne, pomoże Ci serwisówka. Nazywa się purge cam.
  • PLFONPLFON
  • Level 8  
    Drogi fifku, dziękuję za odpowiedź.

Napisałem powyżej że rozkrecilem cały purge pump, w tym także purge cam sensor, który został dokładnie umyty, wysuszony i przedzwoniony. Podaje sygnał przy zamknięciu więc myślę że jest sprawny.

Błąd 50 obejmie cały układ pompy odsysania tuszu więc myślę że to nie takie proste.
  • Level 38  
    Purge i flush kasujesz tą samą kombinacją. Nie ma możliwości żeby nie przeszło.
    Czy przed moczeniem i próbami udrożenienia był błąd 50 ?
    Sprawdzałeś czy pasek enkodera nie jest nigdzie zalany tuszem lub nie został zmazany na nim któryś znak ?
  • Level 8  
    dr.master wrote:
    Purge i flush kasujesz tą samą kombinacją. Nie ma możliwości żeby nie przeszło.

Wiem a mimo to nie przeszło.

Czy przed moczeniem i próbami udrożenienia był błąd 50 ?

Nie, ewidentnie coś schrzanilem.

Sprawdzałeś czy pasek enkodera nie jest nigdzie zalany tuszem lub nie został zmazany na nim któryś znak ?

Czyściłem go wielokrotnie. Jest trochę na stałe z prawej przyciemniony ale karetka nawet tam nie dociera.

Byłem w serwisie, powiedzieli mi że na sto procent przewód przyłączający głowice do płyty głównej... Naprawa praktycznie niemożliwa, wymiana nieopłacalna. Nie wiem co o tym sądzić.
  • Level 38  
    Jeśli mówisz o taśmie głowicy, to faktycznie wymiana jest niemożliwa.
    Jest to bardzo popularna głowica, występująca między innymi :
    Code:
    DCP-145C DCP-163C DCP-167C DCP-165C DCP-185 DCP-387C DCP-585CW DCP-195C DCP-197C DCP-365CN DCP-373CW DCP-375CW DCP-377CW DCP-395CN DCP-395CW MFC-250C MFC-253CW MFC-255CW MFC255CWE MFC-290C MFC-297C MFC-490CW MFC-790CW MFC-990CW FAX 1355

p/n : LK3211001 LK7133001

U Chińczyka kupisz za 120 zł.
    Sensu ekonomicznego brak.
    Poluj na inne z zaschniętą głowicą - większość, która nie jest z niemieckiego śmietnika da się odratować bez wyciągania głowicy...
  • Level 8  
    Dzięki.
    Tu jednak mam wątpliwości. Sam probowalem ratowac swoją. Najpierw serwis doprowadził do super stanu kolory. Ale czarnym duszom nie dał rady. Potem ja się bawiłem kilka tygodni. Nic. Od czego to zależy? Dodam że używałem drukarki tylko na zamiennikach i tego u innych nie sprawdzę. Czy może ilość kopii? Czas nieużywania?
  • Level 38  
    Ja swojej używam też na zamiennikach.
    Kupuje te ze średniej półki i dolewam do nich od czasu do czasu kilka kropel płynu do udrażniania głowic, żeby nie spotkała mnie właśnie taka sytuacja.
  • Level 8  
    Kod błędu ustalony przy pomocy serwisu brother. W tym wypadku naprawa nieopłacalna.