Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessman Vitodens 050 temperatura grzania co

Esteteusz 03 Dec 2018 18:31 5424 2
 • #1
  Esteteusz
  Level 2  
  Witam
  mam problem z nowo zainstalowanym piecem Viessman Vitodens 050 W. Piec był zainstalowany z regulatorem pokojowym - przewodowym Euroster 2000 (dwustanowy) i w tym trybie działa poprawnie - gdy temperatura na regulatorze przekroczy ustawione 20 stopni, to piec się wyłącza. Przy temepraturach dodatnich ustaiona była temperatura wody co na wyjściu 50 stopni, przy mrozie -5 stopni - 60 na piecu i działa ładnie - temperatura ustawiona na piecu odpowiada tej na rurze wyjściowej co ( jest tam zainstalowany dodatkowy termometr), z dokładnościa do 2 - 3 stopni - czyli jest OK.
  Natomiast gdy podłączam do pieca także zewnętrzny czujnik temperatury ( fabryczny, ATS 10k przy 25 stopni, specjalny dla Vitodens 050) piec rozpoznaje podłaczenie czujnika, zamiast temperatury pojawiają się współczynniki dla krzywych grzewczych ( od 0 do 35, standardowo 20). Czujnik wg charakterystyki ma przy + 3 stopniach oporność 26 kOhm, czyli zgodną z wykresem termistora czujnika. Sprawdzam, jaka temperature wody co wg charakterystyki ze współczynnikiem 20 przyjmie piec - wychodzi z wykresu, że 55 stopni .... Co z tego, piec grzeje aż do 65 - 70 stopni !
  Zmieniam krzywą na taką ze współczynnikiem 10 - piec powinien nagrzewac do 34 stopni, a grzeje aż miło do 55 stopni.
  W efekcie oczywiście dogrzewa dom krócej, ale przy ujemnych temperaturach nie sposób sie dotknąc do grzejnika .
  Rozmawiałem tlf z serwisem Viessmana, zapewniali, że wystarczy tylko dołaczyć czujnik i piec sam go rozpozna , a krzywą grzewczą dobiera sam użytkownik. Pytania :
  - czy piec działa poprawnie - może trzeba go "nauczyć" , że ma teraz czujnik ?
  - czy oprócz wyboru krzywej grzewczej jest tez możliwośc wyboru jej nachylenia ?

  dziękuję za ewentualne porady
 • #2
  woytas73
  Level 22  
  Wydaje mi się że zachowuje się jak by był zkodowny na stałotemperaturowy (kod 04), zmień na odpowiedni. Nachylenie krzywej to właśnie jej wybór a przesunięcie to temperatura zadania w pomieszczeniu. Ważne żeby nie pracować jednocześnie na czujniku pogodowym i wewnętrznym. Pogrzeb dokładnie w instrukcji, w tym momencie nie mam do swojej dostępu.
 • #3
  Esteteusz
  Level 2  
  Quote:
  Wydaje mi się że zachowuje się jak by był zkodowny na stałotemperaturowy (kod 04), zmień na odpowiedni.

  Niestety, nie znalazłem nic takiego w instrukcji, jak zmienić ustawienia na zmiennotemperaturowy/stałotemperaturowy. Może to nie taki piec - mój to Vitodens 050W.
  Quote:
  Nachylenie krzywej to właśnie jej wybór a przesunięcie to temperatura zadania w pomieszczeniu.

  Na stronie 63 instrukcji serwisowej jest wykres krzywych grzewczych. Zgodnie z nim wybieram krzywa o współczynniku 20 - to oznacza dla temperatury zewnętrznej + 3 stopnie temperaturę czynnika co opuszczającego piec + 55 stopni. Tymczasem jest 70 stopni ! Nawet wybranie najniższej dostępnej krzywej - współczynnik 5 daje temperaturę wody na piecu 50 stopni, a powinien dawać maksimum 30 stopni .
  Natomiast zmiana nachylenia krzywej potrzebna byłaby mi, gdyby okazało się ze przy +3 jest dobrze, przy -10 za zimno, przy +10 za ciepło - wtedy trzeba by krzywą bardzie pochylić - pytanie tylko jak ??? W instrukcji nic nie ma ...

  Quote:
  Ważne żeby nie pracować jednocześnie na czujniku pogodowym i wewnętrznym.

  Ale dlaczego ? czujnik zewnętrzny decyduje o temperaturze wody na piecu, a termostat wewnętrzny ( w pokoju, Euroster 2000 typ włącz/ wyłącz) decyduje o utrzymaniu właściwej temperatury w pokoju. Inaczej, czujnik pokojowy decyduje o komforcie i tym czy ma być inaczej w dzień, a inaczej w nocy, a czujnik pogody (zewnętrzny) decyduje o ekonomii spalania gazu i szybkości dogrzania pomieszczenia po wychłodzeniu. Najlepiej byłoby, przy moim ustawieniu temperatury na termostacie pokojowym 19,5 dzień 18 noc (noc zadeklarowana od 2300 do 0600) piec właczał się o 6 rano na 6 godzin z możliwie małą mocą, robił sobie przerwę na kilka godzin na schłodzenie domu i ponownie włączał się na 6 godzin - i to wszytko przy mozliwie niskiej temperaturze wody na piecu, aby kondensacja była jak największa, czyli ekonomia spalania jak największa.
  Na samym czujniku zewnętrznym (przy zwartych stykach zamiast czujnika pokojowego) piec będzie pracował cały czas, a ja będę grzał co wieczór i rano do pieca, aby go przestawić z "nieco chłodniej noca" na "nieco cieplej w dzień " :-)